جامعه

درباره ذخیره‌گاه زیست کره «کُپه‌داغ» چه می‌دانید؟

ذخیره گاه زیست کره کوپداغ بخش مهمی از مرکز تنوع زیستی ایران-آناتولی است که وظیفه اصلی آن محافظت از بسیاری از گونه های در معرض خطر در منطقه است.

به گزارش امروزنگار ، ذخیره گاه زیست کره Kupehdagh یکی از ذخایر زیست کره یونسکو در شمال شرقی ایران است که در کوههای Kupadagh در استان خراسان شمالی واقع شده است. در سال 1397 ، منطقه زیست محیطی کوپه داغ در استان خراسان شمالی به عنوان سومین ذخیره گاه زیست کره انسانی در ایران ثبت شد.

Kopedagh نام کوهی در شمال ایران است و شامل بخشی از کوههای ترکمنستان و خراسان شمالی است که در شمال رودخانه گرگان و رودخانه اترک واقع شده و از غرب به دریای خزر و شرق تا یک مایل ارتفاع می رسد. مسجد خراسان رضوی. قسمت کوچکی از شاخه شمالی آن در جنوب ترکمنستان است. 80٪ این رشته کوه در استان خراسان شمالی و 20٪ دیگر این رشته کوه در ترکمنستان واقع شده است. در کوپهداغ ، زیستگاهی با پایگاه قدیمی اوراس وجود دارد که قدمت آن به 3000 سال پیش برمی گردد.

طبق گزارش یونسکو ، این منطقه با وجود تنوع زیستی بالا و موقعیت محلی جوامع محلی روستایی و عشایری در معرض خطر است. کوپه داغ 169 گونه مهم گیاهی و 52 گونه مهم حیوانی بومی منطقه را شناسایی کرده است.

برای پوشش گیاهی در منطقه ، گیاهان علفی ، بوته ای ، درختان و درختچه های مختلف دیده می شود که گونه های اصلی آن ارس ، گون ، زرشک ، بنه ، باریجه ، انجیر ، گردو ، کنگر ، گوجه فرنگی وحشی ، گیلاس وحشی ، خارهای شیر ، چوبک ، بومادران ، بومادران ، آویشن و آویشن.

حیات وحش در منطقه شامل قوچ ، کل بز ، پلنگ ، گراز ، گربه کام ، گربه وحشی ، سگ ، روباه ، شغال ، سمور و پرندگان آنها کبک ، تیهو ، کوکر ، سنج ، آهوی دم زرد ، بلدرچین ، بلدرچین ، لیل ، و فاخته است. . ، قمری ، نابینا ، دالیجه ، سارگپه ، کرکس ، هما ، قرقی و عقاب می آید.

پروژه ذخیره گاه زیست کره کره Kopeh Dagh یک برنامه بین المللی است که باید برای آن برنامه توجیهی تدوین شود. برای تهیه یک طرح توجیهی ، اعتبارات ملی یا استانی مورد نیاز است و اقدامات مختلف پیگیری برای تهیه این اعتبارات و تدوین برنامه در حال انجام است و تخمین زده می شود 80 تا 90 میلیون تومان اعتبار برای تدوین این اعتبار لازم باشد. طرح.

به گزارش امروزنگار ، 13 ذخیره گاه زیست کره در ایران ، از جمله پارک های ملی ، آثار طبیعی ، پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و هدف از اعلام ذخایر زیست کره تغییر غیرقابل برگشت و عدم بهره برداری است. – جلوگیری از پایداری طبیعی در عین حال ، نیاز به استفاده از طبیعت به دلیل افزایش جمعیت است که اکنون یکی از مهمترین بخشهای حفاظت در جهان است. این 13 ذخیره گاه شامل ذخیره گاه زیست کره دشت ارژن و دریاچه پاریشان ، ذخیره گاه زیست کره ارسباران ، ذخیره گاه زیست کره GNU ، ذخیره گاه زیست کره گلستان ، ذخیره گاه زیست کره مانگرو ، ذخیره گاه زیست کره کویر ، ذخیره گاه زیست کره میانکاله ، ذخیره گاه زیست کره مخزن مخزن Mkkkzzian Bioskale و ذخیره کره Kopeh است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا