ورزشی

درخواست فوری فدراسیون فوتبال از مجلس

به گزارش خبرگزاری امروزنگار; حسین شریفی در گفتگوی تلفنی با برنامه ورزش و مردم درباره زمان حضور تماشاگران در ورزشگاه اظهار داشت: فدراسیون فوتبال این هفته جلسه ای برگزار کرد و نحوه حضور تماشاگران را بررسی کرد. فدراسیون فوتبال آمادگی کامل برای میزبانی از تماشاگران در سراسر کشور را دارد. این موضوع را به هیات های فوتبال، سازمان لیگ و سایر نهادها اعلام کرده ایم اما فدراسیون تنها مرجع تصمیم گیری برای حضور تماشاگران در ورزشگاه ها نیست و تنها یکی از مولفه ها این است که بگوییم تماشاگران آماده ورود هستند. استادیوم ها منتظر تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم تا به اجماع کافی برسیم و تصمیم بگیریم.

وی گفت: یکی دو نفر از اعضای ستاد ملی مبارزه با تاج در خصوص حضور تماشاگران در ورزشگاه صحبت کردند اما باید کتبا اعلام شود تا نهادهای مربوطه مجوز حضور تماشاگران را صادر کنند. امیدوارم این اتفاق بیفتد و در هفته های آینده شاهد حضور تماشاگران در ورزشگاه باشیم.

سخنگوی فدراسیون فوتبال مشکلات تصویب ماده 1 این اساسنامه فدرال در مجلس شورای اسلامی را یادآور شد: بیش از 10 نفر از نمایندگان مجلس برای تصویب اساسنامه اعلام آمادگی کرده اند و فضای مجلس در آنجا در این زمینه مثبت است. احتمالا هفتم بهمن ماه صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی را جشن خواهیم گرفت و اگر این اتفاق بیفتد نه تنها شاهد سریع ترین صعود تاریخی ایران، بلکه در آسیا خواهیم بود.

شریفی با اشاره به حضور جانی اینفانتینو رئیس فیفا در ایران گفت: شهاب الدین عزیزی خادم رئیس فدراسیون فوتبال طی سه چهار ماه گذشته با اینفانتینو جلساتی داشت و رئیس فیفا قول داد برای بازی با عراق یا امارات به ایران سفر کند. امیدوارم صعود تیم ملی به جام جهانی را با حضور تماشاگران و اینفانتینو جشن بگیریم. بر اساس یادداشتی که اینفانتینو خطاب به عزیزی خادم نوشت، او دعوت ایران را پذیرفت.

وی در پاسخ به مطالبات فیفا از فدراسیون فوتبال ایران در چند زمینه گفت: ما هم درخواست های متقابل داریم و هر دو طرف خواهان اجرای آن هستند. رئیس دفتر اینفانتینو در توافقنامه ایران و قطر که یکی از مهم ترین قراردادهای فوتبالی این کشور است حضور داشت. این نشان دهنده تمایل هر دو طرف برای پیشبرد امور است. اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم، اینجا نام عزیزی خادم یا هرکس دیگری برده نمی شود، بلکه نام ایران مهم است. مردم از نتایج تیم ملی فوتبال که با کمترین هزینه راهی جام جهانی می شود خوشحال هستند. این یک صعود تاریخی است. در گذشته بین 10 تا 12 میلیارد دلار به جام جهانی اختصاص داده شده است که به اندازه مربیان تیم های ملی هزینه می شود. امروز صعود ملی و کم هزینه ترین تیم را برای راهیابی به جام جهانی داریم. از صعود تیم ملی تا جام جهانی 400 میلیارد تومان به زیرساخت ها، استان ها و رده های پایه کشور اختصاص می یابد. نکته ای که به راحتی نمی توان آن را فراموش کرد.

سخنگوی فدراسیون فوتبال گفت: از مجلس می خواهیم همزمان با جشن صعود تیم ملی به جام جهانی، اساسنامه را تصویب کند، در صورت عدم تصویب اساسنامه، کمیته عادی سازی دولت فدرال جهان را تصویب خواهد کرد. وی گفت: 13 اسفند 1392 فرصت یک ساله فدراسیون برای تصویب اساسنامه به پایان می رسد و تا امروز هیچ گونه تمدید نشده است. در دولت قبل، وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون به نحو مقتضی قول دادند که اساسنامه، مجمع و مجلس را تصویب کنند. در مجلس و دولت پذیرفته شد و اکنون قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی است. فدراسیون یکی از اعضای فیفا است و در صورت عدم اجازه می تواند تعلیق، عزل، عادی سازی و … را انجام دهد. ما یک بار دیگر به این مشکل پرداختیم و دیدیم که با تشکیل کمیته ترجمه چه اتفاقی افتاد و چه ضررهایی داشتیم. اکنون برخی سوالات مطرح می شود. وقتی از دیپلماسی فعال در فدراسیون فوتبال صحبت می کنیم، چرا باید اجازه دهیم فدراسیون به نفع تاجران تعلیق شده یا کمیته عادی شده تحت فشار قرار گیرد؟! تیم فوتبال دختران کشورمان برای اولین بار به جام ملت های آسیا راه یافت. درست نیست که فوتبال را با دست خودمان مشکل کنیم. ما نمی دانیم فیفا چه تصمیمی برای عدم تصویب اساسنامه خواهد گرفت، اما وقتی می توانیم خودمان تصمیم بگیریم و مشکل را حل کنیم، چرا نباید این کار را انجام دهیم؟! امیدوارم مجلس این مسیر را محکم طی کند.

شریفی در پایان موضوع اعطای اخطارهای زیست محیطی به باشگاه ها را یادآور شد: سال ها بود که نقطه کور بی ارتباط نبوده بود اما با تعامل فدراسیون و سازمان لیگ با باشگاه ها این انتقال مشارکتی محقق شد. البته باشگاه های در حال مبارزه می توانند حق تبلیغات محیطی را به سازمان لیگ بسپارند.

بیشتر بخوانید: صعود زنان ایرانی در رنکینگ فیفا

253 251

دکمه بازگشت به بالا