ورزشی

در انتظار جلسه سرنوشت‌ساز مجمع کمیته ملی المپیک/ برگزاری یا تعویق انتخابات؟

به گزارش شفاف، دوره چهار ساله فعالیت کمیته ملی المپیک 29 دی ماه به پایان رسید. 21 آذر جلسه انتخابات کمیته ملی المپیک قرار است روز سه شنبه 17 اسفندماه برگزار شود. انتخاباتی که در چهار سال آینده تاثیرات زیادی بر ورزش ایران خواهد داشت که مهمترین آنها بازی های آسیایی هانگژو 2022 و المپیک 2024 پاریس است.

از آن زمان به بعد در مورد این انتخابات، شرایط انتخابات و افراد شرکت کننده و رای دهندگان صحبت های زیادی مطرح شد و سوالات و ابهامات زیادی در مورد آن وجود داشت. یکی از این موارد مربوط به آیین نامه انتخابات بود زیرا ارتباط مستقیمی با نحوه برگزاری انتخابات دارد و باید به تایید هیات اجرایی برسد، اما نکته قابل تامل این بود که اعضای هیات اجرایی بدون توجه به نیاز به پیش نویس آیین نامه انتخابات و بررسی مراحل تصویب در هیئت اجرایی، مجمع و ارسال آن به IOC. زمان را از دست دادند.

برخی معتقد بودند که نیازی به بازنویسی آیین نامه نیست و این نوعی تاخیر در به تعویق انداختن انتخابات است زیرا چهار سال پیش در سال 1996 که انتخابات کمیته المپیک برگزار شد، آیین نامه و آیین نامه نوشته شده بود. می توان به آن اعتماد کرد. همین آئین نامه و تصویب آن در جلسه هیأت اجرایی، انتخابات را به راحتی و در موعد مقرر تشکیل داد.

نکته مهم دیگر رفتار برخی از مسئولان کمیته ها و برخی اعضای هیئت اجرایی است. همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، تاریخ انتخابات 21 آذرماه یعنی حدود 45 روز مانده به پایان دوره ریاست صالحی امیری تعیین شده بود، اما در این هفت هفته اعضای هیات اجرایی هیچ بحثی در مورد آئین نامه انجام ندادند و هیچ اقدامی برای تصویب این آیین نامه انجام ندادند. . . .

فرصت هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک

برای اولین بار موضوع تدوین آیین نامه جدید انتخابات کمیته ملی المپیک در جلسه هیات اجرایی در 26 بهمن ماه مطرح شد و با وجود اینکه تعویق انتخابات به دلیل روند تدوین و تصویب آیین نامه مشخص بود، کیکاوس سعیدی. دبیرکل کمیته ملی المپیک در پایان این جلسه با توجه به تعویق انتخابات گفت: در این جلسه بحث تعویق انتخابات مطرح نشد، تبصره 2 ماده 6 این ماده انجمن ابهام داشت و مورد بحث قرار گرفت، ایراد شد که چرا قبلاً به موضوع تدوین آیین نامه انتخابات کمیته ملی المپیک رسیدگی نکرده بودیم و در پاسخ باید بگویم که دو سه سال طول کشید تا مراحل تصویب پایان یافت. اساسنامه جدید .. طبق اساسنامه جدید کمیته ملی المپیک موظفیم آیین نامه جدیدی را برای برگزاری انتخابات طبق اساسنامه تدوین کنیم که در این راستا آئین نامه ای جامع و همه جانبه در نظر گرفته شود. ما تلاش می کنیم تا انتخابات را در اسرع وقت برگزار کنیم. ما به این روند متعهد هستیم فراهم کردن آبشار انتخاباتی کامل ما در مسیر شفافیت و قانون حرکت می کنیم و مسیری را طبق مفاد دنبال می کنیم. اجماع بر این بود که باید شفاف عمل کنیم و روند قانونی ادامه داشته باشد تا تردیدی وجود نداشته باشد.»

بر این اساس، درخواست اعضای هیأت اجرایی برای پیش‌نویس آیین‌نامه جدید انتخابات کمیته ملی المپیک رسماً در جلسه مطرح شد و موضوع آغاز تدوین اساسنامه به اولین جلسه دیگر مجمع موکول شد. کمیته انجمن هیئت اجرایی.

در پی علت تاخیر در تدوین آیین نامه مربوط به تصویب نهایی اساسنامه کمیته ملی المپیک در هیات وزیران و زمان ارائه آن، این انتقاد مطرح شد که تصویب نهایی اساسنامه کمیته ملی المپیک تعلل اعضای هیأت اجرایی در تدوین آیین نامه برگزاری انتخابات با بیان این دلایل منطقی و قابل قبول نبوده و موجی از انتقادات را برانگیخته است. عملکرد هیئت اجرایی در این موضوع و فرصت های سوزان.

تغییر قاطع در تاریخ انتخابات کمیته ملی المپیک

جلسه فوق العاده هیات اجرایی کمیته ملی المپیک در تاریخ 31 بهمن ماه برگزار شد که تغییر قطعی در تاریخ انتخابات کمیته ملی المپیک را رقم زد. پیش از این قرار بود انتخابات کمیته ملی المپیک در 17 اسفندماه برگزار شود، اما این تاریخ به عنوان زمان برگزاری مجمع عمومی در نظر گرفته شد و آیین نامه های مصوب هیئت اجرایی برای تصویب به مجمع عمومی و سپس به تصویب مجمع عمومی رسید. مونتاژ. IOC (کمیته بین المللی المپیک) برای تایید. ) به آدرس. کمیته ملی المپیک پس از تصویب این آیین نامه توسط IOC باید مهلتی 30 روزه برای ثبت نام نامزدها در نظر بگیرد و انتخابات برگزار شود.

این خبر البته غیرمنتظره بود زیرا زمزمه هایی از دو هفته گذشته به گوش می رسید که منجر به تصمیم هیات اجرایی برای تدوین دستورالعمل ها و آیین نامه های انتخاباتی شد. تصمیم گرفته شد و سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر تاکید کرد اما اعضای هیات اجرایی تصمیم دیگری گرفتند.

ویرایش نهایی آیین نامه انتخابات کمیته ملی المپیک

در جلسه 17 بهمن ماه هیئت اجرایی، ویرایش نهایی آیین نامه انتخابات کمیته ملی المپیک در هیئت اجرایی برگزار و در 17 بهمن ماه به فدراسیون ها ارسال شد.

درخواست دبیر برای استعفای برخی از اعضای هیات اجرایی

علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی روز سه شنبه 3 اسفندماه با ارسال نامه ای به صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک خواستار استعفای چند تن از اعضای هیئت اجرایی این کمیته در مجمع 17 اسفند شد. وی در این نامه خاطرنشان کرد که از 11 عضو هیئت اجرایی تنها 3 نفر در بین روسای فدراسیون های المپیک هستند و این امر باعث تضعیف نقش فدراسیون ها در هیئت اجرایی شده است.

5 نفر از اعضای هیئت اجرایی که دیگر رئیس فدراسیون نیستند

در حال حاضر صالحی امیری به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک، فضل الله باقرزاده (رئیس فنس فدرال)، طاهره طاهریان به عنوان نایب رئیس اول و دوم، هادی ساعی (رئیس فدراسیون تکواندو) به عنوان نماینده کمیسیون ورزشکاران علی رضوانی (رئیس فدراسیون شنا) شیرجه و واترپلو)، محمد علیپور (رئیس فدراسیون انجمن های ورزشی)، علیرضا رحیمی (رئیس اسبق فدراسیون هندبال)، مجید کیهانی (رییس سابق فدراسیون دوومیدانی)، سید بله عبدی افتخاری (رییس سابق فدراسیون فوتبال) فدراسیون اسکی، علی دادگر (رئیس سابق فدراسیون تیراندازی) و مجید شایسته (رئیس سابق فدراسیون تنیس) به عنوان اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک.

شایسته به عنوان رئیس فدراسیون تنیس در سال 1375 کاندیدای کمیته اجرایی کمیته ملی المپیک شد، اما دوره چهار ساله ریاست فدراسیون تنیس در آبان 1376 به پایان رسید و رئیس فدراسیون تنیس نبود. فدراسیون تنیس و هر فدراسیون دیگری به مدت دو سال و شش ماه.

علیرضا رحیمی در 12 آبان 97 به دلیل بازنشستگی از ریاست کنفدراسیون حنبدال استعفا داد و سه سال و چهار ماه است که ریاست هیچ فدراسیونی را بر عهده نداشته است. ریاست او در فدراسیون هندبال و در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک تنها 9 ماه به طول انجامید.

ریاست چهار ساله مجید کیهانی بر فدراسیون دوومیدانی 15 شهریور 1377 به پایان رسید و در مهرماه 1377 به عنوان سرپرست این فدراسیون منصوب شد. با این شرایط کیهانی بیش از دو سال و 4 ماه از فدراسیون جداست.

عبدی افتخاری یکی دیگر از اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک نیز مردادماه سال 99 از فدراسیون اسکی استعفا داد. او حدود 19 ماه است که ریاست فدراسیون را برعهده ندارد و یکی از اعضای هیات اجرایی است.

علی دادگر رئیس سابق فدراسیون تیراندازی 4 ماه است که از ریاست فدراسیون دور بوده است. باید دید در جلسه 17 اسفند اعضای هیات اجرایی مورد انتقاد دبیر موضوع استعفا را مطرح می کنند یا دبیر در صحبت های خود در جلسه به آنها می پردازد.

صورتجلسه مجمع کمیته ملی المپیک

دستور کار این مجمع به شرح زیر است:

بررسی گزارش عملکرد سال 1999
بررسی گزارش عملکرد مالی سال 1399 سازمان حسابرسی
1400 انتصاب حسابرس
ارائه گزارش توسط رئیس خزانه داری کمیته ملی المپیک
بررسی و تصمیم گیری در خصوص دستورالعمل جدید برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک موضوع تبصره 2 ماده 6 اساسنامه جهت ارسال به IOC.
تعیین تاریخ تشکیل جلسه انتخابات کمیته
بررسی و تصویب شاخص های بودجه 1401 فدراسیون ها
تصمیم گیری در مورد درخواست فدراسیون های متقاضی عضویت در مجمع عمومی
موارد دیگر

اعضای مجمع چه کسانی هستند؟

اعضای مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک عبارتند از:

1- وزیر ورزش و جوانان

2- رئیس کمیته ملی المپیک

3 – نایب رئیس کمیته ملی المپیک (2 نفر)

4- کارشناسان ورزشی (5 نفر)

5- ورزشکاران منتخب کمیسیون ورزشکاران (6 نفر)

6- رئیس آکادمی ملی المپیک

7- رئیس کمیته ملی پارالمپیک

8- رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی

9- رئیس فدراسیون عمومی

10- رئیس فدراسیون ورزش های دانش آموزی

11 – رئیس فدراسیون ورزش کارگری

12 – رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی

13 – رئیس فدراسیون زنان

14- رئیس اداره ورزش نیروهای مسلح

15- نماینده باشگاه (2 نفر)

16 – نماینده داوران و مربیان (2 نفر)

17. فدراسیون ملی متشکل از اعضای فدراسیون های بین المللی است که رشته های آنها زیر نظر کمیته بین المللی المپیک در المپیک شرکت می کنند. (29 فدراسیون شامل اسکی، بدمینتون، بسکتبال، بوکس، تکواندو، تیراندازی با کمان، تنیس، تنیس روی میز، جودو، دوچرخه سواری، دو و میدانی، ژیمناستیک، سوارکاری، سه گانه، شمشیربازی، شنا، شیرجه و واترپلو، فوتبال، کشتی، گلف، والیبال، وزنه برداری، هندبال، هاکی، باشگاه های ورزشی، کاراته، کوهنوردی و اسکیت)

18. عضویت در یک فدراسیون ملی در یک فدراسیون بین المللی شرکت کننده در بازی های آسیایی (4 فدراسیون شامل ووشو، اسکواش، کبد و بولینگ و بیلیارد)

19- فدراسیون ملی که رشته آن ریشه در فرهنگ غنی ایران دارد (2 فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای و یک فدراسیون چوگان)

انتخابات کمیته ها چه زمانی برگزار می شود؟

در جلسه 17 اسفند، اعضا برای تعیین تاریخ انتخابات تعیین می شوند و هیئت اجرایی نیز مسئولیت تعیین تاریخ برگزاری انتخابات را بر عهده دارد، بنابراین همه اعضا به ویژه فدراسیون ورزشی در تصمیم گیری برای تاریخ انتخابات مشارکت خواهند داشت. و این بار با حضور تمامی اعضا

حال با توجه به آتی بازی های آسیایی، بازی های اسلامی و جوانان در سال 1401 باید دید اعضای کمیته ملی المپیک در مورد تاریخ برگزاری انتخابات چه تصمیمی خواهند گرفت و آیا انتخابات قبل از برگزاری مسابقات اروپایی برگزار می شود یا خیر. بازی های آسیا در سپتامبر و اکتبر سال آینده. ، برگزار یا به بعد از این رویداد به تعویق افتاد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا