عمومیمعرفی کسب و کار

در قالیشویی از چه موادی استفاده میشود

مناسب ترین مواد شستشوی قالی کدام است؟

قطعا یکی از مهمترین دغدغه ای که در ارتباط با شستشوی فرش در کارخانه ها و بهترین قالیشویی در کرج باید به آن توجه کرد نوع مواد شوینده ای است که برای نظافت و تمیز کردن آن استفاده می شود.

مطمئنا در این راستا سوالات و ابهامات بسیاری از قبیل اینکه آیا این مواد باعث آسیب رسیدن به فرش می شود یا نه؟ ذهن صاحبان فرش و قالی به ویژه خانم ها را به خود مشغول می کند.

عوامل تاثیرگذار در انتخاب مواد شستشوی قالی

به طور کلی مواد شستشوی قالی با توجه به جنس و الیاف قالی و کیفیت خدمات کارگاه قالیشویی متفاوت می باشد؛ مانند کلر، سدیم، آب ژاول، شامپو فرش، پودر رختشویی انتخاب نوع ماده شوینده تاثیر زیادی در اندازه چربی زدایی و تمیز شدن و براق شدن فرش دارد.

کارگاه های قالیشویی برای سفید کردن ریشه قالی، پاک کردن لکه های قالی، رنگبری قالی و کلرینه کردن قالی، باید در انتخاب نوع شوینده خوب تصمیم بگیرند؛ مثلا مواد زیر را به کار می برند:

۱-برای برگرداندن سفیدی ریشه های قالی معمولا از هیپوکلریت استفاده می کنند.
۲-سود سوز آور برای الیاف پشم، پنبه و ابریشم بسیار خوب است.
۳-برای درخشندگی بیشتر فرش آن را در کلسیم هیپوکلریت می اندازند.
۴-برای رنگبری از روی قالی از کاهنده خیلی قوی به اسم هیدروسولفیت استفاده می کنند.

بهترین مواد شستشوی قالی متناسب با قالیشویی

عمدتا در قالیشویی ها از شوینده ها و مواد شستشوی قالی گوناگونی برای نظافت فرش ها و از بین بردن هرگونه آلودگی روی آن ها استفاده می کنند که البته استفاده از این روش به مدرن بودن یا سنتی بودن آن کارگاه نیز بستگی دارد؛ مثلا پودرهای که دارای آنزیم های بسیار قوی بود و از آن برای پاک کردن لکه های چربی استفاده می کردند مخصوص قالیشویی های سنتی بود و الان از آن استفاده نمی شود چون باعث خشک شدن و سفتی پرز فرش می شود.

شاید در نگاه اول اندکی ساده و ابتدای به نظر آید اما واقعیت امر این است که یکی دیگر از کاربردی ترین مواد شستشوی قالی آب و تاید است و معمولا از آن در روش های سنتی و قدیمی نظافت فرش استفاده می شود. لازم به ذکر است که به هنگام استفاده از این مواد در روش فوق احتمال به وجود آمدن زردآب زیاد است. علت آن هم خوب نشستن قالی و ماندن چرک روی آن است.

یکی دیگر از انواع مواد شستشوی قالی و فرش که در کارگاه های قالیشویی بسیار پرکاربرد است ماده نانو و ماده تثبیت کننده می باشد. استفاده از این ماده ضدعفونی و نظافتی در کنار نظافت سریع و با کیفیت فرش ها باعث سالم ماندن آن ها نیز می شود. استفاده از مواد نانو در شستشوی فرش باعث پاک شدن لکه های آن می شود و فرش ها را درخشان و تمیز می کند.

انواع مواد شستشوی قالی مناسب برای تمامی فرش ها

در کارگاه های قالیشویی برای شستشوی فرش از مواد مختلفی استفاده می شود که مهمترین آنها شامل موارد زیر است:

مواد شوینده و سفید کننده

یکی دیگر از پارامترهای مهم شستن قالی ماده شوینده است. ماده شوینده ای که استفاده می شود باید قابلیت حل شدن را داشته باشد چون اگر این خاصیت را نداشته باشد موقع شستن قالی، در لابه لای قالی می ماند و موجب پوسیدگی آن می شود. اکثر مواد شستشوی قالی دارای خاصیت قلیایی هستند.

مواد قلیایی

این مواد در چگالی، دما و وقت زیاد از خود واکنش شیمیایی نشان می دهند و باعث آسیب دیدن بافت قالی می شود. چگالی و دمای مواد قلیایی که برای شستن قالی استفاده می شود، مرتب باید آن را کنترل کرد.

سود سوز یکی از مهمترین مواد قلیایی در شستن فرش است که موجب رفتن رنگ و روی الیاف رنگی قالی می شود. استفاده از ماده قلیایی مانند سدیم بیکربنات توسط سازمان ملی استاندارد ایران ممنوع شده است.

مواد احیا کننده

از مواد احیا کننده در مرحله رنگ بری قالی استفاده می شود. یکی از رایج ترین این مواد، هیدروسولفیت سدیم می باشد. این مواد موجب کم رنگ شدن الیاف پشمی فرش شده وباعث از بین رفتن پیوند دی سولفید می شود.هنگام استفاده از ماده احیا کننده باید از اسید استیک برای خنثی کردن محیط استفاده شود و یا آبکشی فرش را افزایش دهند تا این مواد به صورت کامل از بین بافت و الیاف قالی خارج شود.

مواد اکسید کننده

ترکیبات کلردار یکی از این مواد است که اگر زیاد از آن استفاده شود الیاف پشمی قالی را خراب و از بین می برد. کلر موجب فلس زدایی و درخشندگی ظاهری قالی می شود. پس بهترین ماده ای که برای شستن قالی پیشنهاد می شود مواد شوینده است. مواد شیمیایی موجود در این شوینده ها، لکه ها و کثیفی روی قالی را بدون اینکه آسیبی به آن برسانند از بین می برند.

مزایای استفاده از مواد شستشوی قالی چیست؟

فرش مانند همه وسایل خانه نیاز به تمیز کردن و شستن دارد و مسلما انجام اینکار بدون کمک گرفتن از بهترین مواد شستشوی قالی میسر نیست.

از آنجایی که نظافت و لکه گیری فرش ها یکی از دغدغه های اصلی خانم ها است و همواره دوست دارند شستشوی فرش به گونه ای باشد که در ظاهر فرش و رنگ و روی آن تغییری ایجاد نشود در نتیجه استفاده کردن از شوینده های و مواد نظافتی با کیفیت یکی از بهترین راه حل ها برای تمیز کردن قالی می باشد. این مواد فرش را تمیز کرده و به دوام و ماندگاری آن بیشترین کمک را می کنند. از دیگر مزیت های این مواد عبارتند از:

۱-نرمی و لطافت فرش بعد از شستشو
۲-پاک کردن لکه های رنگی
۳-پاک کردن چربی های روی فرش
۴-شستن قالی با کیفیت خیلی زیاد
۵-عدم تغییر در رنگ بندی قالی
البته باید به این نکته توجه کنید که دسته بندی مواد شوینده بر مبنای ملاک های زیر است:
۱-ترکیبات شیمیایی مورد استفاده در آنها
۲-کیفیت تمیزکنندگی و قدرت پاک کنندگی آن
۳-نوع کاربرد
۴-شرکت و یا کارخانه سازنده آن
۵-چگونگی بسته بندی

مشخصه های مواد شستشوی قالی برای فرش و موکت:

مواد شستشوی قالی مورد استفاده در شستشوی فرش و موکت باید دارای ویژگی های زیر باشد:

۱-دارای قابلیت پاک کنندگی زیاد لکه ها وچربی ها از روی قالی و موکت باشد.
۲-دارای رایحه خوشبو و عطر خاصی باشد تا فرش و موکت ها بوی خوبی را به خود بگیرند.
۳-موجب آسیب رساندن به بافت فرش و خراب شدن موکت نشود.
۴-دارای قابلیت نرم کنندگی فرش و موکت را داشته باشد.
۵-دارای سازگاری با دستگاه های قالیشویی و موکت شویی باشد.
۶-بتوان از آن در دو روش مکانیزه و سنتی در شستشوی قالی و موکت استفاده کرد.
۷-دارای PHD قلیایی و اسیدی نباشد و به صورت خنثی عمل کند.
۸-قیمت آن مناسب و قابلیت حل شدن آن در آب خیلی زیاد باشد.
۹-اندازه کفی که تولید می کند قابل کنترل کردن باشد.
۱۰-در انواع بسته بندی های مختلف در دسترس باشد.
۱۱-در زمان خیلی کوتاهی از روی قالی و موکت خشک شود.

بسیاری از افرادی که فرش‌های خود را برای شستشو به قالیشویی می‌دهند، این سوال برایشان پیش می‌آید که مراکز شستشو چه مواد شوینده‌ای برای فرش‌ها استفاده می‌کنند. آیا می‌توان این شوینده‌ها را در خانه هم مصرف کرد. ما در این مقاله قصد داریم تا به این موضوع بپردازیم که قالیشویی‌ها از چه مواد شوینده‌ای استفاده کرده و آیا می‌توان در خانه هم شوینده مخصوص فرش تهیه کرد.

چرا باید از مواد شوینده مناسب برای شستشوی فرش استفاده کنیم؟

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چرا برای حتما باید از شوینده مخصوص استفاده کنید. از آن جایی که قرار است سالی یک بار فرش‌های خود را بشویید، بهتر است به سراغ یک شوینده مخصوص بروید. استفاده از شوینده‌های معمول که برای شستن لباس‌ها استفاده می‌شود؛ ممکن است به الیاف فرش شما آسیب بزند. دلیل آن هم این بوده فرمولاسیون شوینده‌های فرش به گونه‌ای طراحی شده که برای لطیف‌ترین فرش‌ها هم مناسب است.

مزیت دیگر استفاده از مواد شوینده مخصوص فرش این است که بدون ایجاد کف اضافه، فرش شما را به خوبی و دقت می‌شوید. بسیاری از این شوینده‌ها، قابلیت لکه‌بری هم دارند. بنابراین با استفاده از آن‌ها نه تنها فرش تمیز شده که لکه‌های ناشی از غذا و خوراکی‌ها هم از روی آن پاک می‌شود. حتما قبل از شستشوی فرش یک عکس از آن بگیرید و با تصویری که بعد از شستشو با شوینده مخصوص می‌گیرید، مقایسه کنید. به وضوح مشخص است که فرش‌ها تمیز شده‌اند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از شوینده مناسب، نرم شدن الیاف فرش است. همچنین اجازه نمی‌دهد تا رنگ‌های بخش‌های مختلف فرش با هم ترکیب شوند. در غیر این صورت، بعد از شستشو خواهید دید که رنگ‌های مختلف در هم آمیخته‌اند.

از چه موادی برای شستشوی فرش در قالیشویی استفاده می ‌شود؟

موادی که در قالیشویی‌ها استفاده می‌شود، کاملا بستگی به جنس فرش، میزان کثیفی و روش شستشوی قالیشویی دارد. با این حال به صورت کلی از سدیم، کلر، آب ژاول، شامپو فرش و پودر رختشویی استفاده می‌شود. در بسیاری از قالیشویی‌های ارزان قیمت فقط از پودر رختشویی استفاده می‌کنند، بنابراین کیفیت شستشو پایین خواهد بود.

انتخاب نوع شوینده و ترکیب آن با مواد دیگر، کاملا بستگی به دانش و اطلاعات کارشناس فرش دارد. همچنین تاثیر زیادی در درخشندگی،‌ تمیزی، لکه‌بری و چربی‌زدایی فرش خواهد داشت. بستگی دارد که قرار است کدام قسمت‌های یک فرش و تا چه اندازه تمیز شوند. اگر ریشه‌ها بسیار کثیف باشند،‌ آن‌ها را جدا از دیگر قسمت‌ها شستشو می‌دهند.

در قالیشویی‌های معتبر مانند نوین برای شستشوی فرش‌های پنبه‌ای، پشمی و ابریشمی از سود سوزآور استفاده می‌شود. همچنین برای رنگ‌بری از روی فرش باید از مواد کاهنده بسیار قوی مانند هیدروسولفیت سدیم استفاده کنید. علاوه بر این اگر قرار باشد ریشه‌ها به صورت تخصصی سفید شوند، معمولا از هیپوکلریت سدیم استفاده خواهد شد.

به منظور درخشندگی بیشتر فرش و قالی هم آن‌ها را چند ساعتی در کلسیم هیپوکلریت استراحت می‌دهند. در قالیشویی‌های تمام مکانیزه برای جلوگیری از آسیب به فرش در همان ابتدای تحویل، الیاف آن را به دقت بررسی می‌کنند.

بهترین ماده برای شستشوی فرش در قالیشویی چیست؟

اگر به دنبال بهترین ماده شوینده برای فرش هستید، باید بگوییم که یک ماده شوینده یکتا وجود ندارد که برای همه نوع الیافی مناسب باشد. بهترین بودن یک ماده شوینده کاملا به این بستگی دارد که قرار است چه فرشی را و تا چه میزانی بشوید. مثلا اگر روی فرش لکه آدامس و شمع باشد،‌ به طبع نیاز به شستشوی بیشتر و شوینده قوی‌تری است.

در اغلب قالیشویی‌ها از شوینده‌های فرش فله‌ای استفاده می‌کنند. این پودر‌ها برای مصارف خانگی مناسب نیستند زیرا استفاده از آن‌ها نیازمند دانش و اطلاعات خاصی است. حتما باید بدانید که چه مقدار شوینده را با چه مقدار حلال مخلوط کرده و ماده به دست آمده را چه مدت روی فرش قرار دهید.

بهترین شوینده‌های فرش آن‌هایی هستند که فاقد خاصیت قلیایی مانند صابون هستند. دلیل آن هم این بوده که باعث آسیب جدی به الیاف می‌شوند. پودرهای شستشوی فرش مخصوص توسط شرکت‌های تولید کننده ایرانی تولید می‌شوند. البته نوع خارجی آن‌ها هم وجود دارد اما هزینه خرید آن‌ها بسیار زیاد خواهند بود.

با این حال اگر شما قصد دارید تا در خانه فرش‌های خودتان را بشویید، بهترین پیشنهاد همان شامپو فرش است زیرا نیاز به محلول خاصی نداشته و می‌توان آن را به راحتی با آب شست. از طرفی آسیب جدی هم به الیاف نمی‌زند زیرا فرمولاسیون آن قوی نیست.

تفاوت مواد شوینده فرش دستبافت و ماشینی

به دلیل تفاوت در نخ‌های به کار رفته برای دوخت فرش‌های دستباف و ماشینی، نحوه شستشوی این فرش‌ها نیز باید متفاوت بوده و از مواد شوینده متفاوتی نیز باید استفاده کرد. یکی از مشکلاتی که در فرش‌های دستباف وجود دارد، احتمال رنگ دادن فرش بوده و در این صورت ارزش فرش از بین خواهد رفت.

از این رو باید از موادی استفاده کرد که تا حد ممکن از قاطی شدن رنگ‌ها با یکدیگر جلوگیری کند. در برخی موارد نیز اگر ماده شوینده خیلی قوی باشد، رنگ‌ها شسته شده و به اصطلاح گفته می‌شود که فرش دچار رنگ پریدگی شده است. از طرفی نوع بافت و نخ در این فرش‌ها ظریف‌تر بوده و باید از موادی استفاده کرد که علاوه بر پاک کردن آن، به الیاف فرش آسیبی وارد نشود

دکمه بازگشت به بالا