جامعه

دستگیری برخی از شکارچیان در تالاب میانکاله/ حال محیط بانان خوب است

رئیس یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به دستگیری تعدادی از شکارچیان حمله کننده به تالاب میانکاله در روزهای اخیر گفت: ”

سرهنگ جمشید محبت خانی در گفت وگو با امروزنگار وی در تشریح حوادث اخیر در تالاب میانکاله گفت: بر اساس اطلاعاتی که از منابع محلی دریافت کردیم، هفت روز پیش 100 شکارچی مسلح در اعتراض به لغو پروانه شکار در این منطقه در سه مرحله به تالاب میانکاله حمله کردند. قبلاً برای این تعداد نفر چنین اتفاقی به ندرت رخ داده است.

وی ادامه داد: این حرکت در فضای مجازی هماهنگ شد و این افراد در سه مرحله وارد عمل شدند. در هر سه مرحله تعدادی از این افراد با همکاری نیروی انتظامی و نیروی دریایی آن مناطق به ناظران تالاب میانکاله در استان مازندران و محیط بانان بندرترکمن در استان گلستان دستگیر و تحویل داده شدند. داوران روز گذشته جلسه شورای تدارکات بندر ترکیه با حضور مسئولان محیط زیست استان گلستان برگزار شد و تصمیمات خوبی برای جلوگیری از حوادث مشابه اتخاذ شد. روز یکشنبه (24 بهمن) شورای تامین استان گلستان برای شناسایی افراد باقی مانده و هماهنگی قضایی برای برخورد با آنها تشکیل می شود.

محبت خانی با اشاره به راه های قانونی شکارچیان گفت: شکارچیان بدانند که اگر پروانه شکار می خواهند راه حل درستی نیست. محیط زیست به قانون اجازه می دهد تا بر اساس شرایط حیات وحش و جمعیت گونه ها برای مجوز شکار درخواست کند. در صورت تکرار چنین حرکتی، یگان پدافند به شدت با متخلفان برخورد خواهد کرد. هم اکنون هماهنگی با دستگاه های امنیتی و قضایی برای پیشگیری و برخورد جدی با متخلفان ادامه دارد و تعدادی نیز دستگیر شده اند.

وی گفت: مولفه های مختلفی برای صدور پروانه شکار وجود دارد که این افراد نسبت به آن اعتراض دارند. صدور مجوز نیاز به هماهنگی با اداره حیات وحش دارد و یکی از مولفه های جمعیت حیات وحش است.

رئیس یگان حفاظت محیط زیست در خصوص ماجرای محیط بانان پس از خندق اظهار داشت: خوشبختانه با تفنگ های تیراندازی و پوشش مناسب به ناظران آسیب جدی وارد نشد و خسارت سطحی بوده و حتی از بین نرفت. به اورژانس مراجعه کرد. «تنها چهار محیط بان در جریان این مصیبت اندکی مجروح شدند.

وی افزود: دستگاه های امنیتی نسبت به این موضوع حساس شده اند و به متخلفان هشدار می دهیم دیگر این حرکت را انجام ندهند. مسیر قانونی دستیابی به هدف برای شکارچیان روشن است و این گونه اقدامات فقط باعث دردسر و بی نتیجه می شود. منطقه میانکاله که شکارچیان وارد آن شده اند جزء چهار منطقه زیست محیطی و پناهگاه حیات وحش است و حتی ورود باید هماهنگ باشد.

محبت خانی در پایان با اشاره به راهکارهای پیشگیری از وقوع مجدد چنین حوادثی گفت: اطلاع رسانی و هماهنگی بهتر مسئولان محیط زیست با دستگاه های امنیتی، قضایی و سیاسی می تواند در کنترل این گونه حوادث احتمالی موثر باشد. به عنوان مثال ورود شورای تامین استان که جلسه آن با حضور دستگاه های مختلف برگزار می شود می تواند بسیار موثر باشد. همچنین از رسانه ها و مردم به خاطر دغدغه محیط زیست تشکر می کنیم و از مردم می خواهیم تا جایی که می توانند به این افراد کمک و راهنمایی کنند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا