جامعه

دولت برنامه ویژه‌ای برای زنان روستایی و عشایری و بازماندگان از تحصیل دارد

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده:

خزعلی گفت: بیش از 90 درصد باسواد در کشور داریم اما این سهم در روستاها و دامنه ها کم است.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری آنا، انسیه خزعلی روز شنبه در همایش روز جهانی زن روستایی و ششمین همایش نقش زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار که سال گذشته در سالن توسعه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، مشارکت کرد. در عین حال صندوق تصدی امید وام با توجه به ازدواج زوج های روستایی در دهه 60 امیدوار بودیم که این امر در حال حاضر اجرایی شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: بر اساس آمار تجرد دختران روستایی بسیار بیشتر از زنان شهری است و حمایت های لازم برای ازدواج در روستا و تحکیم خانواده ضروری است. اختصاص داده شده و تا پایان سال این تسهیلات برای کسانی که این شرایط را دارند محقق می شود.

وی تصریح کرد: طبق آمار سال 1394 حدود 10 میلیون زن در روستا زندگی می کنند که میانگین سن ازدواج آنها 23 سال است که با توجه به گستردگی تجرد نیاز به حمایت جدی فرهنگی و اقتصادی دارد.

خزعلی اضافه کرد: اکنون 65 درصد زنان روستایی شوهر دارند که بخشی از آن به دلیل فوت همسر و طلاق است و 26 درصد نیز مجرد دائم هستند.

وی با تاکید بر اینکه مسائل زنان برای سوادآموزی، تحصیل، سلامت و حمایت از زندگی خانوادگی زنان در اولویت قرار گرفت، گفت: بیش از 90 درصد باسواد در کشورمان داریم اما این سهم در روستاها و عشایر کم است که این یک برنامه ویژه است. . برای زنان روستایی و عشایر و بازماندگان آموزش و پرورش خواهیم داشت و اعتبارات ویژه ای برای این اداره در نظر گرفته ایم. قرار است با اجرای طرح جدید بازماندگان از آموزش و پرورش حذف شوند.

وی در خصوص حضور زنان در روستاها گفت: حضور زنان در روستاها علاوه بر جلوگیری از مهاجرت باعث پایداری و پویایی روستاها و ارتقای امنیت غذایی می شود و امیدواریم با حمایت های لازم بتوانیم این پایداری را تضمین کنیم.

خزعلی در معاونت صندوق های خرد روستایی گفت: بهزیستی در 19 استان برای پوشش زنان تسهیلاتی در اختیار کارآفرینان قرار داد و برای اسکان زوج ها در دهه 60 اقداماتی را انجام خواهیم داد. بانوان در سال های اخیر کارهای خوبی در زمینه کشاورزی و کشت گیاهان دارویی انجام داده اند و امیدواریم با حمایت های لازم این امر ادامه یابد.

وی درباره بیمه زنان روستایی گفت: زنان روستایی در طرح جوانان اکثر جمعیت بیمه شده اند.

خزائلی افزود: در برنامه هفتم اعتبارات و تسهیلات لازم برای توانمندسازی و کارآفرینی و صادرات و بازاریابی زنان تدوین شده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در خصوص سلامت زنان روستایی و عشایری گفت: اکنون در این مناطق کمبود پزشک متخصص و اورژانس داریم که باید برای آن چاره اندیشی شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا