بین المللی

رئیس‌جمهور منتخب برزیل خواستار آزادی جولیان آسانژ شد

به گزارش راشا تودی، جولیان آسانژ، بنیانگذار وب سایت افشاگر ویکی لیکس، از سال 2019 در بازداشت است و در انتظار استرداد به ایالات متحده است. او به دلیل انتشار مطالب طبقه بندی شده با حداکثر 175 سال زندان مواجه است.

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل روز سه‌شنبه عکسی از خود در حال دست دادن با کریستین هرافنسون، سردبیر ویکی‌لیکس و جوزف فارل، مسئول وب‌سایت منتشر کرد. گروهی از نمایندگان ارشد ویکی لیکس که به برزیل سفر کردند ظاهراً با قانونگذاران برزیلی نیز دیدار کردند.

بر اساس گزارش ها، این دو مقام از سایت ویکی لیکس، رئیس جمهور برزیل را از سلامت جولیان آسانژ مطلع کردند. لولا داسیلوا پس از آن از مهمانانش خواست پیام بستگانش را به این زندانی برسانند. رئیس جمهور همچنین ابراز امیدواری کرد که آسانژ از این “حبس ناعادلانه” آزاد شود.

هرافنسون همچنین در توییتر خود نوشت: من با رئیس جمهور منتخب برزیل دیداری خصوصی داشتم و از او به خاطر حمایت مستمرش به عنوان فردی واقعی با شور، بینش و دلسوزی تشکر می کنم.

برخی رسانه ها نیز در گزارش های خود اعلام کردند که این هیئت ویکی لیکس قصد دارد با هامبرتو کاستا، رئیس کمیسیون حقوق بشر مجلس سنای برزیل و همچنین نمایندگان مجلس سفلی دیدار کند. گفته می شود که نمایندگان ویکی لیکس در مورد تعدادی از اقداماتی که نمایندگان برزیل می توانند انجام دهند، از جمله ارسال نامه ای به سفارت ایالات متحده در برازیلیا برای لغو اتهامات علیه آسانژ از واشنگتن، صحبت کرده اند.

جولیان آسانژ، 51 ساله، توسط ایالات متحده به دلیل 18 اتهام جنایت، از جمله اتهامات جاسوسی مربوط به انتشار اطلاعات محرمانه نظامی و دیپلماتیک آمریکا در وب سایت ویکی لیکس تحت تعقیب است. واشنگتن اصرار دارد که آسانژ جان بسیاری را به خطر انداخته است. اما حامیان آسانژ می گویند که او قربانی است زیرا اشتباهات آمریکا را در جنگ های افغانستان و عراق فاش کرد.

310310

دکمه بازگشت به بالا