اقتصادیمعرفی کسب و کار

راهنمای انتقال ارز دیجیتال از صرافی به کیف پول شخصی

مزایای انتقال ارز از صرافی به کیف پول

صرافی‌ها به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند. همان طور که از اسم آن مشخص است، صرافی‌های متمرکز به وسیله یک شرکت یا نهاد متمرکز کنترل شده و در صورت وجود مشکل برای کاربران، پاسخگوی آن خواهند بود؛ اما در صرافی‌های غیرمتمرکز هیچ نهاد یا شرکتی پاسخگوی مشکلات ایجاد شده برای کاربران نخواهد بود. اگر مدتی در دنیای ارز دیجیتال فعالیت کرده باشید، احتمالا به این نتیجه رسیده‌اید که ذخیره دارایی‌ها در کیف پول اختصاصی بهتر از نگهداری آن‌ها در صرافی‌ها است.

به طور معمول آموزش صرافی‌ ارز دیجیتال مسئولیتی در مقابل هک شدن صرافی یا به سرقت رفتن دارایی کاربران قبول نمی‌کنند. این در حالیست که نگهداری از دارایی‌ها در کیف پول به شما این امکان را می‌دهد تا دارایی‌های خود را از اتفاقاتی مانند سرقت یا هک شدن در امان نگه دارید. انتقال ارز از صرافی به کیف پول مزایای دیگری هم دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

امنیت بالا در استفاده از کیف پول اختصاصی:
یکی از مهم‌ترین مزایای انتقال ارز از صرافی به کیف پول، بالا بودن امنیت در آن است. انتقال ارز به یک کیف پول اختصاصی از هک و تقلب توسط سوءاستفاده‌گرها جلوگیری کرده و امنیت دارایی‌های شما را افزایش خواهد داد.

امکان دیفای در کیف پول:
دیفای (DeFi) مخفف کلمه Decentralized Finance بوده و اشاره به سیستم مالی غیرمتمرکز و تعداد زیادی از برنامه‌های مالی قابل دسترس از طریق ارزهای دیجیتال دارد. با استفاده از این ویژگی قادر خواهید بود وجه مورد نظر خود را قرض داده یا پول مورد نیاز خود را از دارایی‌هایتان قرض گرفته و به کسب سود بپردازید.

استقلال کاربران و عدم نیاز به شخص ثالث:
با انتقال ارز از صرافی به کیف پول نیازی به اعتماد به شخص ثالث برای تامین امنیت دارایی‌هایتان نخواهید داشت و خودتان مسئول نگهداری و امنیت دارایی‌هایتان خواهید بود. نگه‌داشتن ارزهای دیجیتال در کیف پول اختصاصی شما، به شما این امکان را خواهد داد تا قدرت کاملی بر سرمایه‌گذاری‌های خود داشته و امور مالی خود را در دست بگیرید.

امکان استکینگ و کسب درآمد:
استکینگ فرایندی است که در آن دارایی‌های شما برای مدت محدودی قفل شده و در مقابل پاداش دریافت خواهید کرد. استفاده از کیف پول اختصاصی این امکان را برای شما به وجود خواهد آورد تا از قابلیت استکینگ استفاده کنید. جالب است بدانید بسیاری از کیف پول‌های کریپتو به شما امکان می‌‌دهند تا توکن‌های خود را سرمایه‌گذاری کرده و از این طریق به کسب درآمد بپردازید. این نوع از کسب درآمد یکی از راه‌های بدون ریسک است که بسیاری از کاربران از آن استقبال می‌کنند.

انتقال ارز از صرافی به کیف پول چگونه است؟

مراحل انتقال ارز از صرافی به کیف پول با توجه ارز دیجیتال مورد استفاده شما و نیز صرافی که قصد انتقال پول از آن را دارید، متفاوت خواهد بود. درست است که انتقال ارز از صرافی به کیف پول برای ارزهای مختلف اندکی متفاوت خواهد بود ؛ اما در ادامه مراحل کلی انجام این کار را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در ابتدا باید بدانید که کیف پول‌های دیجیتال در دو دسته نرم‌افزاری و سخت‌افزاری قرار می‌گیرند که نحوه انتقال ارز در هر کدام متفاوت خواهد بود. در ابتدا به معرفی کوتاهی از هر کدام از این کیف پول‌ها پرداخته و سپس انتقال دارایی در هر کدام از آن‌ها را توضیح خواهیم داد. همچنین میتوانید با به راحتی ارز های دیجیتال خود را منتقل کنید.

کیف پول های نرم افزاری:
این نوع از کیف پول‌ها، همان طور که از نام آن‌ها مشخص است، بر بستر رایانه یا تلفن همراه کاربران بوده و به کاربران اجازه می‌دهند به راحتی ارزهای دیجیتال خود را جابه‌جا کنند. برخی از کیف پول‌ها همچون کیف پول‌های Web 3.0 یک مرحله اضافی داشته و امکان ارتباط با برنامه‌های غیرمتمرکز را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که این برنامه‌ها برای دیفای ضروری هستند.

کیف پول های سخت افزاری:
می‌توان گفت این نوع از کیف پول‌ها توسعه یافته کیف پول‌های دیجیتال هستند و برای استفاده از آن به یک قطعه سخت افزاری، مانند یک USB درایو نیاز خواهید داشت. این قطعه سخت افزاری، امنیت کیف پول را بیشتر کرده و خیال کاربران را از بابت امنیت بالای دارایی‌هایشان راحت می‌کند. با استفاده از این نوع کیف پول، تنها در صورتی که کیف پول سخت افزاری به رایانه کاربران یا تلفن هوشمند آن‌ها متصل شده باشد، امکان انتقال و جابه‌جایی دارایی وجود خواهد داشت.

نحوه انتقال ارز از صرافی به کیف پول نرم افزاری

انتخاب کیف پول:
اولین قدم برای انتقال ارز از صرافی به کیف پول این است که یک کیف پول مناسب و امن برای خود انتخاب کنید. توجه داشته باشید که انتخاب کیف پول مناسب اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین تحقیقات کاملی در این زمینه انجام داده و کیف پول مناسبی را انتخاب کنید. برای انتخاب کیف پول مناسب باید موارد متعددی را در نظر گرفته و قابل اعتمادترین آن را انتخاب کنید. کیف پول آریاپی یکی از معتبرترین و قابل اعتمادترین کیف پول‌هایی است که توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از انتخاب کیف پول خود، لازم است یک آدرس ایجاد کنید.

ایجاد آدرس در کیف پول:
بعد از انتخاب کیف پول موردنظرتان و برای انتقال ارز از صرافی به کیف پول، به یک آدرس نیاز خواهید داشت. در کیف پول متامسک بعد از تنظیم کیف پول، آدرسی به شما داده خواهد شد؛ این نکته را در نظر داشته باشید که در برخی از کیف پول‌های دیجیتال مانند کیف پول سخت افزاری Trezor، از کاربران خواسته می‌شود تا یک آدرس به کیف پول اضافه کنند.
همچنین یادتان باشد برخی از کیف پول‌ها برای هر تراکنش آدرس جدیدی می‌خواهند در صورتی که برخی دیگر از آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا از یک آدرس چندین بار استفاده کرده و تراکنش‌های خود را انجام دهید. اگر قصد استفاده از دارایی خود با دیفای یا dapps را دارید، استفاده از یک آدرس ثابت، بهترین کار برای شما خواهد بود.
برای ایجاد آدرس در متامسک تنها کافیست افزونه مرورگر خود را باز کرده و بر روی گزینه Account کلیک کنید تا آدرس شما به صورت خودکار در کلیپ بوردتان کپی شود. برای استفاده از آدرس در هر زمان، آن را کپی کرده و بعد از پیست کردن آن، کاراکترهای آدرس را بررسی کنید تا از درست بودن آن اطمینان حاصل کنید.
بعد از جایگذاری درست آدرس و اطمینان از درست بودن آن، حالا می‌توانید نسبت به انتقال ارز از صرافی به کیف پول اقدام کنید. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برخی از هکرها دستگاه میزبان را به ویروس خطرناکی آلوده می‌کنند. این ویروس قادر است آدرس را در هنگام پیست کردن با آدرس هکر عوض کرده و منجر به سوءاستفاده هکرها شود؛ بنابراین وارد کردن صحیح آدرس اهمیت بالایی دارد و همیشه باید بعد از وارد کردن آن، از درستی آن مطمئن شوید.

 

 انتقال وجه از صرافی به کیف پول:
در این مرحله تنها کافیست وارد پلتفرم صرافی مورد نظر خود شده و به محل ذخیره دارایی‌هایتان بروید. به یاد داشته باشید که در هر صرافی نام محل ذخیره متفاوت خواهد بود؛ بنابراین تنها کافیست به قسمتی از پلتفرم بروید که موجودی حساب شما در آن نمایش داده می‌شود و سپس گزینه برداشت ارز مورد نظر خود را بزنید. در این مرحله باید گزینه‌ای را فشار دهید که مبلغ و آدرس مورد نیاز برای برداشت را نشان دهد. حال باید آدرس خود را در قسمت مربوط قرار داده و سپس مبلغی که قصد برداشت آن را دارید، وارد کنید.

انتقال نهایی دارایی:
باز هم تاکید می‌کنیم که پیش از تایید تراکنش، ابتدا از یکسان بودن آدرس تحویل و آدرس نشان داده شده در کیف پول خود مطمئن شوید. بعد از تایید انتقال و در صورت درست بودن آدرس، رمز ارز بعد از مدتی در کیف پول شما ظاهر خواهد شد.
نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که مقداری از مبلغ ارسالی به عنوان کارمزد تراکنش کسر خواهد شد و در نتیجه مبلغ ارسالی شما اندکی با مبلغ دریافتی در کیف پولتان متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از وضعیت تراکنش خود می‌توانید برای اتریوم از یک کاوشگر مانند Etherscan و برای بیت کوین از Blockstream استفاده کنید.
بلاک چین‌ها کاملا شفاف و عمومی بوده و تمام کارها مانند وضعیت تراکنش، محل و میزان ارسال را به شما نشان خواهد داد. برای مشاهده وضعیت دارایی‌های خود تنها باید هنگام تکمیل تراکنش، شناسه تراکنش را کپی کرده و آن را در کاوشگر ذخیره کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا