جامعه

رسیدگی به رفاه بانوان پایتخت از شعار تا عمل/ برخی پارک های بانوان تعطیل شدند!

هر وقت صحبت از تهران و مشکلات آن می شود، ذهن هر پایتخت نشین به سمت حمل و نقل، آلودگی هوا، ترافیک و… می رود. ما می خواهیم آنها را در گوش مدیران و افسران بگذاریم. این بار صحبت از زنانی است که در گوشه و کنار شهر زندگی می کنند اما در سیستم مدیریت شهری کمتر به دردها و خواسته های آنها پرداخته شده است.

////

به گزارش شفاف، در 26 خرداد 1400، یعنی در پنجمین دوره مدیریت شهری، مناظره ای تحت عنوان چالش های مدیریت شهری در حوزه زنان برگزار شد تا این مشکلات به حداقل ممکن برسد. . بخشی از جامعه برای مسئولین اما متاسفانه کم و بیش فقط به مطالبات توجه شد و شوراهای شهری دوره پنجم جای خود را به دوره ششم دادند و نتوانستند در حوزه زنان ثبت نام کنند.

اما یکی از شکایات؛ بطول محتشمی دبیر سابق شورای فرهنگی و اجتماعی زنان در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ با اشاره به اینکه در دوره پنجم پارک دیگری برای بانوان ساخته نشده است، گفت: این پارک در دوره پنجم ایجاد شده است. چه زیرساخت هایی برای ورزش بانوان ایجاد شده است؟ تشکل های مردمی قبل از شورای پنجم اقداماتی انجام می دادند. با شروع شورای پنجم، ستاد شمع ها تعطیل شد و اینها که می توانستند بسیار کمک کننده باشند، فعالیت خود را متوقف کردند.

////

جالب اینجاست که در چنین شهر بزرگی از تهران تنها 9 زمین مخصوص بانوان وجود دارد و ایستگاه های بدنسازی بانوان نیز وضعیت خوبی ندارند زیرا برخی از این وسایل ورزشی بسیار قدیمی و از کار افتاده اند، هرچند یکی از مهمترین آنها همه. وظايف مديريت شهري به عنوان يك نهاد اجتماعي ايجاد بسترهاي لازم براي اوقات فراغت و فعاليت هاي ورزشي بانوان با تامين فضاي شهري، توسعه امكانات تفريحي و ورزشي و ايجاد مراكز تفريحي و ورزشي براي بانوان است. تنها اداره کل بانوان شهرداری تهران، اداره ای که تا امروز کارکرد آن برای بانوان مناسب نبود.

////

این موضوع در زمان منصوب شدن علیرضا زاکانی به عنوان شهردار جدید تهران به قدری مهم است که در این خصوص جویا شدیم، وی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه ما مسئولیم و می دانیم وظیفه خودمان است که به وظایف محوله عمل کنیم. همه چیز به آن مربوط است با آرامش و آسایش زنان بیایید آن را پایتخت کنیم اما اکنون که یک سال و سه ماه از این سخنرانی می گذرد هنوز به موضوع رفاه توجه کافی نمی شود.

////

در همین راستا با نرگس ماندری پور، رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران گفت و گویی انجام داده ایم. این عضو شورا در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: متاسفانه در 4 سال گذشته بسیاری از پارک های بانوان ما تعطیل شده اند و تلاش ما بر اساس نیاز این است که آنها را احیا و گسترش دهیم زیرا محتوای آنها عالی. تغییر می کند و لازم است در این راستا امکان استفاده از استارتاپ ها وجود داشته باشد.

وی گفت: در این دوره قرار است تعداد رشته های بانوان افزایش یابد و به روز رسانی شود و علاوه بر آن; پارک های مادر و کودک هم قرار است توسعه پیدا کند چون همان پارک های مادر و کودکی که ما داریم عجولانه و بدون مطالعه و الگو راه اندازی شد.

یکی از اعضای شورای شهر تهران یادآور شد: فقط یک شهر در پایتخت داریم اما تصمیم داریم تعداد آن را افزایش دهیم. بانوان شورا می خواهند در حوزه سلامت و ورزش گام های خوبی بردارند و باعث خوشحالی شهروندان شوند. ما برای هر اقدام بودجه داریم و این اتفاق خوبی است.

////

همچنین مشکلاتی در رابطه با زنان خانه دار وجود دارد که باید به آن رسیدگی شود، در دوره پنجم برخی از مراکز کوثر تعطیل شد، اما زنان این دوره از شورای شهر تهران قول بازگشایی و گسترش آن ها را دادند و اعلام کردند که به دنبال آن هستند. بکارگیری این جمعیت در مشاغل خدماتی و ما مرد متوسطی نیستیم و انتظار ما این است که زنان سرپرست خانواده به صورت حرفه ای توانمند شوند و به سطحی از آموزش های حرفه ای و بازاریابی برسند تا بتوانند شغل مناسبی با بازار مطلوب داشته باشند. . در این رویکرد، زنان کارگر ساده نیستند، بلکه خود تولیدکننده و کارآفرین می شوند.

حال باید دید شهرداری تهران در کنار 4 زن شورای شهر چه اقدامات جدید و به روزی برای زنان پایتخت انجام می دهد تا در کارنامه کاری آنها ثبت شود. با توجه به این دوره مدیریت شهری یکی از وعده های آن رسیدگی به وضعیت بانوان و رفاه حال آنها بود و بهتر است این وعده پشت گوش مسئولان قرار نگیرد و رنگ تازه ای به خود بگیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا