جامعه

رشته محیط‌بانی در هنرستان‌های فارس راه‌اندازی می‌شود

امروزنگار/پرس مدیرکل محیط زیست فارس از راه اندازی منطقه پایلوت حفاظت از محیط زیست در گلخانه های کار و دانش این استان خبر داد.

عطا پورشیرزاد روز سه شنبه 17 شهریور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از مهرماه سال جاری حوزه حفاظت از محیط زیست در گلخانه کار و دانش در استان فارس راه اندازی می شود.

وی گفت: راه اندازی این رشته برای اولین بار در کشور به صورت پایلوت در استان های خوزستان و فارس اجرا می شود و در فارس امسال 20 دانشجو در این رشته به صورت آزمایشی در شهید مطهری پذیرش می شوند. دبیرستان ناحیه 2 شیراز.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس این دوره را ویژه دانش آموزان پسر دانست و گفت: نیروی انسانی برای آموزش این دانش آموزان از طریق سازمان آموزش و پرورش و محیط زیست تامین می شود.

پورشی زاد ادامه داد: اعطای مدرک دیپلم برای فارغ التحصیلان این رشته در حال حاضر تضمین کننده اشتغال نیست اما تلاش می کنیم این افراد تحصیلکرده را برای اشتغال در حفاظت از محیط زیست در اولویت قرار دهیم.

وی در ادامه بر لزوم مهارت آموزی تاکید کرد و گفت: قطعا اگر مسائل زیست محیطی در جامعه رعایت نشود توسعه پایدار نخواهیم داشت.

مدیرکل محیط زیست فارس با اشاره به تغییرات اقلیمی حاکم در سطح جهانی، منطقه ای و محلی گفت: یکی از دلایل اصلی این اتفاق این بود که اقدامات ما در زمین آینده نگر نبود و نتیجه همین بود. رویداد. این رخداد.

پور شیرزاد همچنین به وضعیت بحران آب و محیط زیست فارس اشاره کرد و گفت: بحران آب به دلیل بی توجهی به محیط زیست است که کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده است، اگر امروز تالاب ها خشک شود زندگی ساکنان را تحت تاثیر قرار می دهد. . اطراف تالاب ها و معیشت خود را گم کردند.

وی با بیان اینکه مجموعه مدیریت استان خواهان برنامه ریزی بلندمدت برای حفظ محیط زیست و کاهش مشکلات برای آینده است، گفت: امروز این انسجام و هماهنگی در استان وجود دارد اما به دلیل اینکه حل مشکلات زمان بر است. ، باید برنامه داشته باشیم و بلند مدت باشیم.

رئیس کل محیط زیست فارس با بیان اینکه احیای تالاب ها به صورت دقیق و فنی در دستور کار قرار گرفته است، افزود: وظایف دستگاه ها محاسبه و زمان بندی شده است تا هر دستگاه با توجه به محتوای خود این وظایف را انجام دهد. . مورد نیاز برای انجام.

پورشیرزاد با بیان اینکه تالاب ها از ارزش خاصی برخوردار هستند و احیای آنها با برنامه زمانی کوتاه مدت ادامه دارد، گفت: این موضوع جدا از سایر برنامه ها و طرح های زیست محیطی است، طرح هایی نیز به موازات آن ارائه شد تا بر برنامه ها متمرکز شود و در گفتگو با رئیس به کمیسیون کشاورزی مجلس پیشنهاد دادیم.

مدیرکل محیط زیست فارس افزود: از جمله این پروژه ها، ایجاد مرکز پایش بهداشتی و بهداشتی محیط شهری برای شیراز بسیار ضروری است که با توجه به افزایش جمعیت این امر ضرورت بیشتری دارد و ایجاد مرکز پایش آلودگی هوا نیز ضروری است. . سیستم شیراز نیز در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به سایر طرح های پیشنهادی گفت: از جمله باید به معرفی بوم پارک میانکتل توجه شود تا بتوان از منابع گردشگری اقتصادی و تحقیقاتی و همچنین احیای جمعیت آهو در پارک ملی بختگان استفاده کرد.

پورشیرزاد با بیان اینکه برنامه ها فقط روی کاغذ است، طرح و اعتبار نیز مورد انتظار است و تاکید کرد: معتقدیم باید بتوانیم حرکت جدیدی در سطح استان برای حفاظت از محیط زیست ایجاد کنیم.

مدیرکل محیط زیست فارس به راه اندازی کمپین حذف روزانه یک زباله از سطح زمین نیز اشاره کرد و گفت: این کمپین در راستای سلامت محیط زیست مردم راه اندازی شد و باید در هر استانی اتفاق بیفتد.

قاسم نهاوندی معاون محیط زیست فارس نیز در این جلسه با اشاره به انتقال صنایع آلاینده از شیراز گفت: مقرر شد 4 صنعت بزرگ واگذار شود; کارخانه ریشمک اکنون به طور کامل منتقل شده است، کارخانه پشم و شیشه باید تا پایان امسال به منطقه ویژه منتقل شود.

وی با بیان اینکه دو تا سه سال به کارخانه سیمان مهلت داده شده و تلاش شده است که این کارخانه مجبور به جابجایی شود، گفت: محیط زیست بر اساس وظایف خود تمام تلاش خود را انجام داده و در نهایت یک سبزی نرگس کارخانه روغن کشی که بوی نامطبوعی داشت و واحد برداشت بذر تعطیل شد و در کارگروه ماده 14 جدول جابجایی این کارخانه نیز تنظیم شده است.

نهاوندی با بیان اینکه رودخانه پلانراهدار و آلودگی آن موضوع دیگری است که جلسات متعددی برگزار شد و منابع آلودگی شناسایی شد، گفت: علم پزشکی باید با برخی از این منابع مقابله کند و ما با محیط زیست نیز درگیر هستیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا