سلامت و تندرستی

رشد سلول‌های قلب با فناوری واکسن‌های جدید

امروزنگار/ خراسان رضوی محققان در کالج کینگ لندن به فناوری واکسن mRNA Qovid-19 روی آوردند تا اولین درمانی برای معکوس کردن حمله قلبی ایجاد کنند. آنها از mRNA برای ارائه دستورالعمل های ژنتیکی برای پروتئین های خاص به قلب خوک آسیب دیده استفاده کردند که باعث تحریک رشد سلول های جدید ماهیچه قلب می شود.

مائورو جیاکا، سرپرست تیم تحقیقاتی به نقل از فریتینک گفت: ما دقیقاً از همان فایزر و فناوری واکسن مدرن برای تزریق microRNA به قلب، یافتن سلول‌های قلب زنده و افزایش تکثیر آنها استفاده می‌کنیم. سلول های جدید جایگزین سلول های مرده می شوند و بیمار بافت عضلانی جدیدی به جای زخم دارد.

محققان در حال کار بر روی همان فناوری پشت واکسن های فایزر و مدرن هستند تا اولین دارویی را برای از بین بردن حمله قلبی ایجاد کنند.

از آنجایی که بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است، سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که در سال 2019، 17.9 میلیون نفر بر اثر بیماری های قلبی عروقی جان خود را از دست داده اند که حدود یک سوم کل مرگ و میرها را شامل می شود. از این تعداد، 85 درصد در نهایت بر اثر حملات قلبی و سکته جان خود را از دست دادند.

حمله قلبی زمانی رخ می دهد که جریان خون به قسمت هایی از قلب مسدود می شود که اغلب به دلیل تجمع چربی یا کلسترول است. سلول های عضله قلب، نیروگاه های کوچک شگفت انگیزی که تمام زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهند، هیپوکسی را تحمل نمی کنند و می توانند آسیب ببینند یا کشته شوند. همه ما با تعداد مشخصی سلول عضلانی در قلب خود به دنیا می آییم و دقیقاً همان سلول هایی هستند که با آنها می میریم. در واقع قلب پس از حمله قلبی توانایی ترمیم خود را ندارد.

برای توسعه درمانی برای حمله قلبی، محققان به mRNA روی آوردند که به سلول ها دستور می دهد پروتئین بسازند. در حالی که فایزر و واکسن‌های مدرن به سلول‌ها دستور می‌دهند که پروتئین SARS-Coo-2 را بسازند و سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس‌ها تقویت کنند، همین فناوری می‌تواند حملات احتمالی را با حمل کدی از پروتئین‌هایی که رشد ویروس‌های جدید را تحریک می‌کنند، درمان کند. .

در آزمایشی بر روی خوک ها (نزدیک به قلب انسان)، mRNA سلول های جدید قلب را تحریک کرد تا پس از حمله قلبی رشد کنند، بافت آسیب دیده را بازسازی کنند و به جای زخم، یک عضله جدید و کاربردی ایجاد کنند.

استفاده از mRNA در این روش به دلیل نحوه ردیابی پیشرفت mRNA از طریق پروتئین های جدیدی که ایجاد می کند، “ردیابی ژنتیکی” نامیده می شود.

این تکنیک برای ایجاد واکسن هایی برای پاتوژن هایی مانند ایدز، ابولا و مالاریا و همچنین سرطان ها و بیماری های خودایمنی و ژنتیکی در حال توسعه است.

محققان از mRNA برای ارائه دستورالعمل هایی برای پروتئین های خاص قلب خوک آسیب دیده استفاده کردند که باعث تحریک رشد سلول های ماهیچه قلب می شود. اگرچه درمان حمله قلبی تا به امروز فقط بر روی خوک ها با موفقیت آزمایش شده است، این گروه امیدوار است که آزمایش های بالینی انسانی را در چند سال آینده آغاز کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا