عمومیمعرفی کسب و کار

رفع چین و چروک صورت با طب سنتی و روش های دیگر

رفع چین و چروک صورت برای انسانی که زیبایی طلب است دغدغه مهمی محسوب می شود و همواره در صدد راههایی برای  هرچه زیبا تر شدن  خود می باشد. صورت عضوی از بدن است که در نگاه اول به چشم می خورد و زیبایی سنجی می شود. امروزه  افراد به روشهای مختلف و با عمل های جراحی بر روی صورت  به دنبال زیبا سازی  و رفع نواقص چهره خود هستند چین و چروک صورت یکی از این ناخواسته هایی است که با مرور زمان و کهولت سن و شرایط محیطی بر روی چهره نشسته و چهره را پیر و شکسته می کند. خیلی از افراد با دیدن اولین نشان هایی از این خطوط به درمان های کلینیکی همون بوتاکس، ژل و لیفت  پناه می برند تا با کمک آنها  بتوانند چروکها را از دید پنهان کنند.چین و چروک یک فرآیند طبیعی است که با افزایش سن خود را در معرض ظهور قرار می دهد.اما شرایط محیطی و تغذیه ای و حتی بیماری می تواند در پیدایش آنها نقش داشته باشد و  ظهور آنها  را تسریع کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با بهترین راهکارهای رفع چین و چروک صورت در طب سنتی آشنا کنیم.

رفع چین و چروک صورت با طب سنتی

طب سنتی معتقد است که چین و چروک صورت از طبع افراد نشأت می گیرد و در گام اول برای رفع چین و چروک باید اصلاح مزاج صورت گیرد  و از غذاهای مناسب طبع استفاده کرد.

در طب سنتی زمانی که صفرا بالا برود و یا صفرا خشک شود این امر موجب تیرگی و خشکی پوست می شود که این خشکی خود باعث چین و چروک صورت می شود.

برای از بین بردن این حالت باید صفرا را لطیف کرد. این امر با کمک ماساژ سر و صورت با روغن هایی همچون روغن سیاه دانه و روغن زیتون به مدت ۱۰ دقیقه در روز انجام می شود. همچنین می توان به صورت خوراکی با مصرف شیرینی جات طبیعی مثل انگور، خرما، عسل  و سرکه انگبین صفرا را لطیف کرد. همچنین عدم مصرف آب و مایعات در بین غذا و نوشیدن آب سرد می توانند کمک کننده باشند. اما با اینکه چین و چروک صورت روندی طبیعی است می توان با بکارگیری و رعایت نکاتی ساده  و آسان ایجاد آنها را به تعویق انداخت و به حداقل رساند.

مواردی چون :

 • نداشتن استرس و اضطراب
 • داشتن خواب کافی  (۸ ساعت در شبانه روز)
 • ورزش کردن
 • سیگار نکشیدن
 • مصرف نکردن مشروبات الکلی
 • نوشیدن آب کافی
 • خودداری از قرارگرفتن بیش از حد در  آفتاب
 • مصرف میوه و سبزیجات
 • مرطوب نگه داشتن پوست

از جمله این راهکارهای ساده هستند که به شما در داشتن پوستی سالم و صاف کمک می کنند.

از بین بردن چروک صورت با مواد طبیعی

در طب سنتی از مواد طبیعی همچون روغن های گیاهی و  میوه ها برای پیشگیری و حتی برطرف کردن چین و چروک صورت استفاده می شود بدون آنکه هیچگونه عوارضی برای شما داشته باشد.

پس ما به شما توصیه می کنیم قبل از اینکه به سراغ درمانهای کلینیکی و شیمیایی مثل بوتاکس و ژل و کرم های شیمیایی ضد چروک بروید این مطالب را مطالعه نمایید و از مواد طبیعی که تعدادی از آنها را برایتان معرفی می کنیم برای داشتن صورتی صاف و بدون چروک کمک بگیرید و چهره ای جوان تر داشته باشید.

چربی های مفیدی دارد که نرمی و لطافت را به پوست می دهند. همچنین با داشتن آنتی اکسیدان از پوست در برابر رادیکال های آزادی که باعث از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می شود محافظت می کند پوست دور چشم بسیار حساس بوده و زودتر از دیگر نقاط صورت دچار چروک میشود.  .

این روغن به روغن ضد پیری مشهور است و به سرعت جذب پوست می شود. از این روغن می توان در کل مناطق صورت  به عنوان درمان چین و چروک و پیری  استفاده کرد .همچنین این روغن به عنوان ضد لک هم می باشد و برای افرادی که در صورت آکنه دارند مفید است

عسل با دادن رطوبت به پوست، پوست را نرم و لطیف کرده و گزینه مناسبی برای از بین بردن چروک صورت است.   یک آبرسان طبیعی بسیار قوی است که باعث از بین رفتن چین و چروک می شود.

با ترکیب عسل با مواد گیاهی دیگر می توان ماسک های مناسبی برای از بین بردن چین و چروک درست کرد مثل ماسک شیر و عسل

زرچوبه یکی از مواد موثرترین و بهترین گیاهان برای چروک در طب سنتی است. زردچوبه همچنین خاصیت روشن کنندگی دارد و سیاهی اطراف چشم را هم از بین می برد. ضمن آن که خاصیت ضد التهابی نیز داشته و پف زیر چشم را هم رفع می کند زردچوبه حاوی آنتی اکسیدان است که با رادیکال های آزاد مبارزه می کند و موجب رفع چین و چرو ک و جوان سازی می شود. می توان با ترکیب  ۱ به ۲ زردچوبه و عسل ترکیبی درست کرده و در اطراف چشم به صورت ماسک استفاده کرد.

این گیاه هم خاصیت آنتی اکسیدانی  و ضد پیری داشته و می توان از عصاره آن برای جوانسازی پوست  و رفع چین و چروک استفاده کرد.

با خاصیت  آنتی اکسیدانی خود استرس را کم کرده و در نتیجه از ایجاد چین و چروکی که ناشی از استرس هستند جلوگیری می کند.

خاصیت سفت کنندگی دارد. وقتی روی صورت ماساژ داده شود  پوست سفت شده و چین و چروک باز می شوند.

رزماری خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی دارد. استفاده از با رادیکالهای آزاد موثر در آسیب پوستی مقابله می کند.

از آنجایی که پوست با از دست دادن رطوبت دچار چین وچروک می شود با ماساژ دادن   که یک روغن بسیار غنی است. در اطراف چشم انغطاف پذیری پوست بیشتر شده و استفاده منظم از آن چین و چروک را از بین میبرد.

لیمو بخاطر داشتن آنتی اکسیدان زیاد از میوه های  ضد پیری شناخته شده است. برای درمان چین و چروک با آن کافی است آب لیمو را به همراه عسل یا روغن زیتون روی پوست ماساژ دهید.

خیار با داشتن  خاصیت آبرسانی می تواند برای چروک های صورت مفید باشد. برای این منظور ورقه های نازک خیار را روی صورت بگذارید. همچنین می توان با مواد دیگر مخلوط کرده و به صورت ماسک استفاده کرد.

میوه ها و داروهای گیاهی دیگری هم هستند که در طب سنتی برای از بین بردن چروک صورت استفاده می شوند. با بکارگیری موارد گفته شده جهت جلوگیری از ایجاد چین وچروک و  همچنین ماسک ها و مواد گیاهی همواره پوست صاف و یکنواخت داشته باشید. اما باید به این نکته توجه کنید که روغن های گیاهی را اخطوط و شیارهایی که به صورت فرورفتگی روی سطح پوست ایجاد شده و با افزایش سن و کاهش قابلیت ارتجاعی پوست بیش‌تر نمایان می‌شوند، چین و چروک نامیده می‌شوند.

چین و چروک صورت نشانه‌ای از عملکرد بدن و همچنین تضعیف مزمن یا حاد ارگان‌های شما و حتی احساسات شما است. این به این معنی است که نشانه‌های ظاهر شده، فقط به سن یا گذر زمان مربوط نیستند.

آن‌ها همچنین می‌توانند نشانه مشکلی باشند که ما باید آن را شناسایی کرده و بهبود دهیم. عوامل متعددی وجود دارد که بر خطوط روی صورت شما تاثیر‌ می‌گذارند.

درمان قطعی چین و چروک

چیزی به عنوان درمان قطعی برای چروک وجود ندارد. پوست نیز مانند سایر اعضای بدن، با گذر زمان دچار چین و چروک شده و متدهای ارائه شده در این زمینه برای بهبود موقت ظاهر آن موثر هستند.

درمان چین و چروک در طب سنتی

روغن زیتون، بهترین روغن برای چروک صورت

پوست دور چشم نازک‌ترین، نرم‌ترین و حساس‌ترین قسمت پوست در کل صورت است. به همین دلیل باید این پوست حساس را به خوبی آب‌رسانی کنید و مواد مغذی را به آن برسانید.

روغن زیتون چربی‌های مفیدی دارد که نیاز پوست (نرمی، صافی و یکنواختی) را مهیا می‌کند. پس می‌توانید از  به عنوان یک کرم دور چشم طبیعی استفاده کنید.

همچنین رادیکال‌های  آزاد به کلاژن و الاستین پوست آسیب می‌زنند. به همین خاطر قابلیت ارتجاعی پوست‌تان کم می‌شود. روغن زیتون سرشار از آنتی اکسیدان است.

آنتی اکسیدان‌ها از سلول‌های پوست شما در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. به همین دلیل، متخصصان توصیه می‌کنند هر روز از روغن زیتون استفاده کنید تا چروک‌ها و لکه‌های پیری پوست و پیشانی به تعویق بیفتد.

روش استفاده

به آرامی یک قطره از آن را به زیر و اطراف چشم خود بزنید تا رطوبت آن حفظ شود و پوست صورت‌تان چروک نشود.

روغن های گیاهی برای درمان چروک

روغن گل رز

این روغن به خاطر خواص ضد پیری آن مشهور است. به سرعت جذب می‌شود و حتی می‌تواند در سراسر صورت به عنوان درمان ضدپیری استفاده شود.

روغن گل رز، روغنی با جذب سریع است و حتی برای افرادی که مستعد ابتلا به آکنه و جای آکنه هستند نیز بسیار عالی است. این روغن را به عنوان ضد لک نیز می‌شناسند.

روغن کرچک برای چروک دور چشم

از آنجایی که کمبود رطوبت یکی از دلایل اصلی چین و چروک زیر چشم است، ماساژ روغن کرچک در ناحیه زیر چشم واقعا می‌تواند به این موضوع کمک کند.

هر شب قبل از خواب این کار را انجام دهید. به یاد داشته باشید که بیش از حد از آن استفاده نکنید. زیرا روغن کرچک یک روغن بسیار غنی است و کمی از آن می‌تواند کارایی لازم را داشته باشد. با استفاده منظم، پوست ناحیه زیر چشم بار دیگر انعطاف پذیر می‌شود.

روغن رزماری

این گیاه به دلیل خاصیت ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی نیز شناخته شده است. وقتی صحبت از سلامتی پوست می‌شود، دفاع اکسیداتیو طبیعی رزماری ممکن است به جلوگیری از آسیب دیدن رادیکال‌های آزاد کمک کند.

روغن هویج وحشی

این گیاه خواص بسیار زیادی را دارد و یکی از بهترین روغن‌ها برای از بین بردن چین و چروک صورت است.

خواص عسل برای چروک پوست

عسل برای کاهش چین و چروک پوست دارای خواص بسیاری است. از این رو تهیه انواع ماسک صورت گزینه مناسبی برای از بین بردن چروک پوست است.

ماسک عسل برای چروک دور چشم

عسل را با شیر محلی ترکیب کرده و این ماسک را به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست و دور چشم خود قرار دهید، سپس با آب گرم بشویید.

ماسک زردچوبه و عسل برای چین و چروک

زردچوبه در طب سنتی به عنوان یکی از بهترین و موثرترین  و روش‌های طبیعی برای رفع چروک دور چشم شناخته می‌شود.

به دلیل خواص روشن کنندگی طبیعی که دارد به درمان سیاهی دور چشم کمک کرده و چون خواص ضدالتهابی دارد برای رفع پف دور چشم مفید است.

زردچوبه حاوی مقادیر بالای کورکومین و آنتی اکسیدان‌هاست که به کاهش رادیکال آزاد  کمک کرده و با بهبود گردش خون در پوست به رفع چین و چروک و جوان‌سازی دور  چشم کمک می‌کند.

همچنین عسل یک آبرسان قوی است که با افزایش رطوبت پوست دور  چشم به رفع چین و چروک زیر چشم کمک می‌کند.

1 قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه را با 1 قاشق غذاخوری  ترکیب کنید و دور چشم بمالید، بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.

بوتاکس طبیعی

برطرف کردن چین و چروک صورت، از بین بردن خط خنده و اخم، سفت شدن پوست، زیبایی و شادابی و… این‌ها همگی جز دغدغه‌های بسیاری از افراد، از بانوان گرفته تا آقایان محسوب می‌شود.

این موارد باعث می‌شود خیلی از افراد تن به بوتاکس ‌دهند یا از ترس‌شان که مشکلی پیش نیاید کاملا دور این کار را خط بکشند.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که می‌توانید به راحتی و بدون درد، خودتان ترفند‌هایی طبیعی را جایگزین بوتاکس  کنید.

ماسک سبز بسازید

به کمک سبزیجات سبز می‌توانید ماسکی بسازید که چین و چروک صورت را از بین  می‌برد. ٢٠٠ گرم اسفناج را با ٢٠٠ گرم کلم پیچ مخلوط کنید و آن‌ها را بپزید و کمی آب اضافه کنید و در مخلوط کن بریزید.

سپس یک چهارم روغن زیتون و خامه ترش به آن بیفزایید تا به صورت مخلوطی یک دست شود و به مدت هشت دقیقه این ماسک را روی صورت خود قرار دهید.

ماسک صورت موز

می‌توانید با موز، ماسک صورت کاملا طبیعی برای خود درست کنید که پوست‌تان را مرطوب  کند و پوست از نظر احساسی و ظاهری لطیف شود.

یک موز متوسط رسیده را پوره کنید تا به شکل خمیری صاف درآید، سپس به آرامی آن را روی صورت و گردن خود بمالید.

بهترین کرم گیاهی رفع چین و چروک

بهترین کرم رفع چروک پیشانی، ترمیم پوست صورت و زخم کرم نفیس می باشد. کرم نفیس دو محصول گیاهی کاملا طبیعی دارد که یکی از آن ها برای پوست های چرب و معمولی رو به چرب () و دیگری برای پوست های خشک یا معمولی رو به خشک () به کار می رود.

بسته  به نوع پوست خود میتوانید یکی از این دو کرم را استفاده نمایید و از خواص عالی آن بهره مند شوید. این دو کرم مورد تایید دکتر روازاده می باشد.

درمان چین و چروک صورت با دارو‌های گیاهی

روغن زالو برای چروک صورت

از سال‌های دور در طب سنتی به عنوان بهترین روش های درمان طبیعی برای بزرگ کردن سایز اندام‌های مختلف بدن مورد استفاده قرار‌ می‌گرفت.

همچنین از روغن زالو به عنوان جایگزینی مناسب برای تمام کرم‌های شیمیایی، بوتاکس و جراحی در جهت افزایش رشد و حجم موضعی عضلات استفاده می‌شود.

لذا اغلب خانم‌ها برای افزایش سایز اندام خود مانند: لب، گونه، سینه، باسن، خط خنده و… از روغن زالو استفاده می‌کنند.

از بین بردن خط لبخند و خط اخم و پیشانی

یکی از کاربردهای مهم و اصلی روغن خراطین، کاهش چین و چروک پوست، رفع خط اخم، خطوط پیشانی و در نهایت جوان سازی پوست است.

همچنین با ایجاد شفافیت و درخشندگی در پوست موجب لطافت و نرمی فوق‌العاده نیز می‌شود. روغن خراطین که یکی از کرم‌های گران قیمت در جهان است در کمرنگ کردن و محو نمودن لک‌های پوست نیز تاثیر دارد.

جوش شیرین برای چین و چروک صورت

در رابطه با درمان چین و چروک پوست صورت با جوش شیرین می‌توان گفت که این ماده با متعادل سازی PH پوست و همچنین با خاصیت لایه‌برداری خود، سلول‌های مرده پوست را از بین برده و هرگونه آلودگی تجمع یافته بر منافذ پوست را به طور چشمگیری پاک خواهد کرد.

به کمک جوش شیرین می‌توان برای ترمیم سلولی پوست اقدام کرد که در نتیجه، گردش خون در پوست بهبود می‌یابد و به این طریق، چین و چروک کاهش خواهد یافت.

استفاده از ماده طبیعی جوش شیرین درماسک‌های خانگی، روشی موثر و بدون عارضه در جوان‌سازی پوست و رفع چین و چروک‌ها است.

ماسک جوش شیرین برای درمان چین و چروک صورت

برای تهیه این ماسک کافی است که یک قاشق غذاخوری از جوش شیرین را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کرده و خمیری را ایجاد کنید.

سپس این خمیر را روی چروک پوست به مدت 10 دقیقه قرار دهید تا خشک شود. پس از  آن صورت را با آب ولرم باید آبکشی کرد. استفاده از این ماسک جهت رفع چین و چروک صورت، دو بار در هفته مناسب خواهد بود.

استفاده از کرم مرطوب کننده پس از این روش، به دلیل ایجاد خشکی به واسطه استفاده از جوش شیرین در لطافت پوست بسیار موثر خواهد بود.

جوش شیرین و روغن نارگیل برای درمان چین و چروک

اثر جوش شیرین برای رفع چین و چروک صورت به عنوان یکی از روش‌های مراقبت‌ از پوست است. جوش شیرین را می‌توان به صورت ترکیبی با روغن نارگیل نیز به کار برد.

این ترکیب می‌تواند با پیری و چروک‌های پوست شما مقابله کند. ماندگاری جوش شیرین برای پاک‌سازی پوست شما بسیار زیاد است.

از  این رو مانند روش‌های پیلینگ می‌تواند لایه‌برداری را برای پر کردن منافذ باز پوست شما به بهترین شکل ممکن انجام دهد و چین و چروک صورت‌تان را درمان کند.

ایوروشه برندی محبوب و نام ‌آشناست که متعلق به کشور فرانسه بوده و در زمینه تولید محصولات کاملا ارگانیک فعالیت دارد. محصولات ایوروشه از کیفیت فوق العاده ای برخوردار است

رفع چین و چروک صورت از نظر متخصصان

برای درمان خشکی، تیرگی و چروک پوست صورت باید صفرای موجود در بدن را به صفرای لطیف تبدیل کنیم. برای تولید این صفرای لطیف به‌صورت موضعی، می‌توان روزانه به مدت 10 دقیقه سر و صورت را با روغن زیتون ماساژ دهیم و برای کف سر و ابرو می‌توان از برس استفاده کرد تا شتاب گردش خون در سر افزایش یابد.

همچنین برای اینکه صفرای موجود در بدن را به‌ صورت خوراکی به صفرای لطیف تبدیل کنیم باید شیرینی‌های لطیف طبیعی مثل عسل، انگور، خرما و… میل شود.

همچنین مصرف سرکه ‌انگبینی که با یک‌دوم واحد سرکه تولید شده باشد نیز برای این منظور بسیار مفید است. از سوی دیگر باید توجه داشت به‌صورت کلی باید از نوشیدن «آب سرد» همچنین نوشیدن آب بین غذا پرهیز شود و از جویدن کامل غذا غافل نشد.

درمان چین و چروک صورت از نظر دکتر روازاده

دکتر روازاده برای درمان چین و چروک صورت کرم معجزه نفیس را معرفی می‌کند. از ویژگی‌های اصلی کرم معجزه نفیس می‌توان به از بین بردن لکه‌های پوستی اشاره کرد که به همین دلیل به آن «کرم ضد لک دکتر روازاده» نیز می‌گویند.

خواص کرم طبیعی معجزه نفیس

 • ترمیم پوست (کرم ترمیم پوست دکتر روازاده)
 • رفع چین و چروک (کرم رفع چین و چروک دکتر روازاده)
 • رفع سیاهی دور چشم (کرم درمان سیاهی دور چشم دکتر روازاده)
 • درمان آفتاب سوختگی (کرم ضد آقتاب سوختگی دکتر روازاده)
 • روشن کننده و نرم کننده پوست (کرم روشن‌کننده و نرم‌کننده دکتر روازاده)
 • از بین برنده لک‌های پوستی (کرم ضد لک دکتر روازاده)
 • سفت کننده عضلات صورت (کرم سفت‌کننده عضلات دکتر روازاده)

البته اگر پوست خشکی دارید کرم زالو حلزون مناسب شماست. این کرم نیز خواص بسیار زیادی دارد و در حفظ طراوت و شادابی پوست و همچنین جوانسازی آن تاثیر خوبی دارد. این کرم نیز مانند کرم نفیس مورد تایید دکتر روازاده است.

درمان چین و چروک صورت دکتر خیراندیش

از نظر دکتر خیراندیش، ترک پوست و چروک پوست از خشکی است. اگر سرکه انگبین بخورید، مشکل خشکی پوست رفع خواهد شد. خانم‌ها می‌توانند چروک روی پوست خود را با عرق رازیانه درمان کنند. مصرف بیش از ۴۰ روز عرق رازیانه چروک پوست را برطرف می‌کند.

درمان چین و چروک صورت دکتر ضیایی

دکتر ضیایی درباره چین و چروک صورت و حفظ شادابی آن به موارد زیر اشاره می‌کند:

 • آب سیب برای از بین بردن چین و چروک صورت مفید است.
 • بعد از ناهار و شام یک عدد سیب و اگر  یا نفخ شکم دارید یک استکان آب سیب تازه میل کنید.
 • آب سیب را صبح و شب می‌توان روی پوست صورت یا گردن مالیده و ماساژ بدهید.

نکته: فقط از آب سیب تازه استفاده کنید.

با توجه به تمامی مطالب بیان شده در مقاله می‌توان نتیجه گرفت که در وهله اول باید از بروز چین و چروک جلوگیری کرد که این کار مستلزم رعایت رژیم غذایی سالم و مراقبت‌های مناسب نوع پوست است. برای مراقبت و رسیدگی می‌توان از ماسک‌های خانگی که از گیاهان طبی تهیه می‌شوند بهره برد.

مرجع : Yves Rocher

 

دکمه بازگشت به بالا