عمومیمعرفی کسب و کار

رینگ لایت برای چیست

رینگ لایتها از یک حلقه تشکیل شده‌اند که روی آن با لامپ‌های کوچک LED پوشیده شده است. کاربرد اصلی رینگ لایت ها در عکاسی و فیلمبرداری در فضای داخلی است که در زمینه های مختلف عکاسی پرتره، عکاسی ماکرو، عکاسی از غذا، برای آرایشگاه ها، بلاگر ها، ولاگر ها و … می‌توان از آن استفاده کرد.

این منابع نور دایره‌ای شکل، معمولاً نوری بسیار تخت و بدون سایه ایجاد می‌کنند و ضمناً اگر به عنوان منبع نور اصلی در عکاسی پرتره استفاده شوند، کچ لایت یا بازتاب نور در چشمی که از آن‌ها حاصل می‌شود شکلی دایره‌ای و فوق العاده دارد که روح و زندگی به چهره سوژه می‌بخشد.

اما دلیل اینکه این نورها را به صورت حلقوی می‌سازند این است که بتوانید لنز دوربین را در میان آن قرار دهید. یعنی در واقع منبع نورانی، دورتادور لنز قرار می‌گیرد. این دقیقاً برخلاف اتفاقی است که درباره اغلب فلاش‌های روی دوربین و فلاش‌های اکسترنال می‌افتد. جالب اینجاست که برخی از نورهای رینگی اصلاً طوری طراحی می‌شوند که دیگر پایه جداگانه ندارند و عملاً دور لنز خود دوربین قرار می‌گیرند یا روی لنز نصب می‌شوند. اما این نوع کاربرد اصولاً به چه کار پرتره می‌آید و چرا لازم است از آن استفاده کنیم؟

چرا رینگ لایت‌ها را استفاده می‌کنیم؟

رینگ لایت‌ها از معدود نورهایی هستند که برای عکاسی و فیلم‌برداری به یک اندازه کاربرد دارد. کاربرد رینگ لایت در عکاسی، معمولاً برای سوژه‌هایی است که لازم است از نزدیک از آن‌ها عکاسی کنیم. می‌دانیم که هر چقدر دوربین و منبع نور به یک سوژه‌ای نزدیک‌تر شوند، جهت دید دوربین و زاویه فلاش، از هم دورتر می‌شوند و باعث ایجاد سایه‌های بیشتری در اطراف (خصوصا در زیر سوژه) می‌شود. به خصوص زمانی که از فلاش‌های اکسترنال استفاده می‌کنیم، معمولاً لامپ یا همان قسمت سر فلاش در فاصله‌ای نزدیک به 15 تا 20 سانتی‌متر بالاتر از دهانه لنز قرار دارد و باعث می‌شود در عکس‌های نزدیک و کلوزآپ، سایه‌های تیز و شدیدی زیر چانه و بینی و ابرو‌ها ایجاد شود.

علاوه بر این درباره عکاسی ماکرو، (مانند عکاسی از چشم‌ها، عکاسی از دهان و دندان در رشته‌های پزشکی و همچنین عکاسی از اجسام خیلی ریز) همواره مشکل نوردهی در نقطه مورد نظر وجود دارد و شاید  نتوانید زاویه تابش نور را به سمت سوژه هدایت کنید.

در چنین مواقعی، تنها گزینه کاربردی، نور فلاش رینگ لایت است.

دقیقاً مانند همین شرایط را در فیلم‌برداری‌های از نزدیک مانند Vlogging می‌بینیم. ، خصوصا با تلفن‌های همراه که برای برقراری سیمنار‌ها و وبینار‌ها و لایو‌های اینستاگرام کاربرد زیادی دارد، یکی از مواردی است که لازم است چهره شخص کاملاً از نزدیک نوردهی شود.

اگرچه در چنین شرایطی، بهتر است از منابع نور بزرگ و چندگانه استفاده شود تا نور بهتری ایجاد شود، اما رینگ لایت‌ها را می‌توان یک گزینه ارزان قیمت و جمع و جور برای این کار به شمار آورد.

اما چرا نورهای رینگ لایت را به عنوان منبع نور مورد علاقه آرایشگاه‌ها و عکاسان آرایشی به شمار می‌آورند؟ حتماً تا به حال بار‌ها در ویدئو‌هایی که پشت صحنه گریم بازیگر‌ها را نمایش می‌دهند، روند کاری چهره پردازان را دیده‌اید. در اتاق‌های گریم، معمولاً بازیگران روبروی یک آینه می‌نشینند که دور تا دور آن، با لامپ‌های مختلف پر شده است و در اغلب موارد، خود اتاق هم نسبتا تاریک است. دلیل این انتخاب این است که نور اتاق یا نور سقف، تاثیری روی سایه‌های صورت بازیگر نگذارد و شخص چهره پرداز بتواند صورت را به صورت طبیعی در برابر آینه ببیند.

نکته مهم اینجاست که نورهای دورتادور آینه تقریبا کار همین رینگ لایت‌ها را می‌کند و باعث می‌شود تا کوچکترین سایه‌‌ای روی صورت ایجاد نشود. به این ترتیب شخص چهره پرداز می‌تواند با دقت کامل، تمام اجزای صورت را مشاهده کند.

دقیقاً مشابه همین حالت هم درباره آرایشگران وجود دارد. آن‌ها هم دوست دارند سوژه‌هایی که آرایش کرده‌اند با کمترین سایه اضافی روی چهره‌شان عکاسی یا فیلم‌برداری شوند. علاوه بر این، همان‌طور که گفته شده، رینگ لایت‌ها یک نور حلقوی بسیار زیبا هم در چشمان سوژه ایجاد می‌کند که بدون نیاز به لنز‌های مصنوعی موجب برجسته شدن و زیباتر شدن چشمان سوژه نیز می‌شود.

به همین دلیل اغلب عکاسانی که در آرایشگاه‌ها عکاسی می‌کنند، ترجیح می‌دهند تا از نورهای رینگی، استفاده کنند. خصوصا اینکه حلقه نوری که در چشم‌ها ایجاد می‌شود، بدون نیاز به لنز‌های زیبایی که در چشم قرار می‌گیرند، جلوه فوق‌العاده‌ای به نگاه سوژه می‌دهند. همچنین معمولاً نوری یکنواخت و بدون سایه روی همه صورت و گردن و بدن سوژه ایجاد می‌شود که تاثیر کار آن‌ها را به خوبی به نمایش می‌گذارد.

نوری که رینگ لایت‌ ها ایجاد می‌کنند، معمولاً از تعدادی LED بسیار کوچک و پر نور با قدرت تابش بالا حاصل می‌شود. این نور‌ها دارای درجه کلوین نزدیک به نور خورشید هستند. یعنی اصلاً با نورهای LED معمولی که نوری سرد و یخ دارند قابل مقایسه نیستند و ضمناً برخلاف اغلب نورهای LED عادی، پرش نور هم ندارند. بنابراین وقتی با آن‌ها ویدئو می‌گیرید، مشکلی بابت پرش تصویر بر اساس اختلاف فرکانس نور ندارید.

نور طبیعی این رینگ لایت‌ها باعث می‌شود تا رنگ پوست کاملاً طبیعی و عادی باشد.

بنابراین اگر بخواهید با کلوین کار کنید، احتمالاً درجه کلوین 5000 تا 5500  برایتان مناسب است و در صورتی که در نور روز کار کنید، می‌توانند با نور طبیعی خورشید هم ترکیب شوند و جلوه‌ای یکدست و زیبا پدید آورند. طبیعتاً مانند فلاش‌های استودیویی یا اکسترنال، می‌توانید نور آن‌ها را کم و زیاد کنید و با دور یا نزدیک‌ کردن رینگ لایت به سوژه، کیفیت نور (مقدار نرم یا تیز بودن سایه‌های آن) را کنترل کنید. البته توجه داشته باشید که اگر نور را زیادی به سوژه نزدیک کنید، احتمالاً باعث بوجود آمدن یک هاله نورانی در اطراف صورت سوژه هم می‌شود.

کاربرد رینگ لایت برای عکاسی ماکرو چیست ؟

اما دلیل اینکه این نور‌ها، این‌قدر برای عکاسی ماکرو مورد استفاده هستند چیست؟ اصولاً وقتی درباره عکاسی ماکرو صحبت می‌کنیم، معمولاً سوژه‌هایی را در نظر می‌گیریم که اندازه‌ای کوچک‌تر از چند سانتی‌متر دارند یا حتی اگر سوژه‌های بزرگی هم باشند، ما معمولاً چند سانتی‌متر از آن‌ها را در کادر خود قرار می‌دهیم. طبیعتاً وقتی منبع نور ما بتواند از جهات مختلف رو به یک سوژه ماکرو بتابد، از هیچ طرف، سایه‌ای ایجاد نمی‌شود. چون نور‌هایی که از جهات مختلف می‌تابند، همدیگر را خنثی می‌کنند و طبیعتاً آنچه که باقی می‌ماند، خود سوژه بدون سایه‌های حاصل از برجستگی‌ها و فرو رفتگی‌ها است.

به همین دلیل هم یکی از محبوب‌ترین انواع نورهای مصنوعی برای سوژه‌های کوچک همین رینگ لایت‌ها هستند که گاهی اوقات می‌توانند حتی به عنوان جایگزین خیمه‌های نور هم به کار روند.

زیرا برخی از سوژه‌ها را نمی‌توان در داخل خیمه نور قرار داد. فرض کنید می‌خواهید از دندان‌ها یا چشمان یک شخص عکس بگیرید. طبیعتاً قرار دادن خود شخص در داخل خیمه نور ممکن نیست و همچنین اگر بخواهید نوری یکدست و بدون سایه برای عکاسی ماکرو داشته باشید، باید از جهات مختلف نوردهی کنید و همچنین مراقب باشید تا سایه خود دوربین هم روی صورت سوژه نیفتد.

روشی که عکاسان حرفه‌ای در اینجا استفاده می‌کنند، همین نورهای رینگ لایت است که می‌تواند دور لنز قرار گرفته و به اندازه کافی به سوژه نزدیک شود تا سایه‌های اضافی را از بین ببرند.

دقیقاً شبیه به همین شرایط را برای فیلم‌برداری از سوژه‌های نزدیک هم داریم. نورپردازی صورت در ویدئو‌های آموزشی که گاهی اوقات به ویدئو‌های یوتیوبی هم شناخته می‌شوند، نیازمند چندین شاخه نور و مهارت فنی زیادی است. این در حالیست که یک رینگ لایت بزرگ می‌تواند به راحتی، تصویری با نورهای یکدست و سایه‌های ملایم برایتان ایجاد کند و گاهی اوقات نتیجه‌ای بهتر از چندین نور برایتان فراهم خواهد کرد.

بسیاری از آرایشگران، آشپزها، نقاشان و تمامی افرادی که به صورت آنلاین، روی اینستاگرام یا شبکه‌های اجتماعی، به معرفی کار‌ها و خدمات خودشان می‌پردازند، از این نور‌ها برای افزایش کیفیت و شفافیت ویدئو‌هایشان استفاده می‌کنند. زیرا این نور‌ها نه فقط برای دوربین‌های عکاسی، بلکه برای فیلم‌برداری و عکاسی با موبایل هم بسیار کارآمد هستند و روش استفاده از آن‌ها نیز بسیار ساده است.

به عنوان مثال یکی از همین دسته نور‌ها است که قطر نسبتا بزرگی دارد. تعداد 480 عدد LED این رینگ لایت روی یک حلقه با قطر 45 سانتی‌متر قرار گرفته‌اند و می‌توانند زاویه تابشی برابر 60 درجه را پوشش دهند. شما می‌توانید این رینگ لایت را روی سه‌پایه قرار داده و آن را به برق مستقیم وصل کنید. به این ترتیب بدون نگرانی بابت باطری یا تابش نور، تا هر زمان که نیاز باشد، می‌توانید آن را روشن نگه دارید. البته در صورت نیاز می‌توانید باطری جداگانه‌ای هم برای آن تهیه کنید که در جایی که دسترسی به برق وجود ندارد هم از آن استفاده کنید. اما نکته جالب درباره این رینگ لایت، قابلیت نصب گوشی، دوربین و آینه روی آن است.

پیشتر توضیح دادیم که چرا باید در مرکز آن موبایل یا دوربین را قرار دهید، اما همراه بودن یک آینه در پکیج این رینگ لایت برای این است که بتوانید در حین استفاده، در داخل آن خودتان را ببینید. این قابلیت، خصوصا زمانی که می‌خواهید از خودتان فیلم‌برداری یا عکاسی از راه دور کنید اهمیت زیادی دارد. زیرا می‌توانید دوربین را کمی بالاتر از رینگ لایت قرار دهید و با نگاه کردن مستقیم به داخل آینه، ارتباط چشمی با دوربین برقرار کنید.

نهایتا اینکه به دلیل اینکه روی این رینگ لایت یک ریموت کنترل قرار دارد، می‌توانید روشن و خاموش شدن و تنظیم شدت نور آن را از راه دور کنترل کنید.

تامین‌ نوری یکنواخت و ملایم

کاربرد دیگر یک رینگ لایت هنگامی مشخص می‌شود که عکس‌ها را با هم مقایسه می‌کنید. از آنجایی که رینگ لایت به نورپردازی یکنواختی می‌پردازد، خروجی آن عکسی است که سوژه میزان یکسان و ملایمی از نور را دریافت کرده؛ در حالی که در عکس‌هایی با نور معمولی، ناهمسان بودن نور در قسمت‌های مختلف سوژه مشهود است. به همین علت، رینگ لایت به‌عنوان یک منبع روشنایی، نور را در تمامی جهت‌ها به سمت سوژه روانه می‌کنند.

این کاربرد در مواقعی که سوژه در حالت عادی از نور مطلوبی برخوردار نیست یا تناژ نور موجود بسیار سرد یا بسیار گرم است، بهتر دیده می‌شود. بنابراین، می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین کاربردهای یک رینگ لایت تامین نوری نرم و یکنواخت برای سوژه است.

کاربرد رینگ لایت در پزشکی چیست ؟

همچنین شاید برایتان جالب باشد که بدانید کاربرد رینگ لایت‌ در پزشکی و به‌خصوص دندان‌پزشکی چیست ؟  استفاده از این حلقه‌های نورانی هم می‌تواند برای عکاسی زیبایی باشد و هم در حین کار. رینگ لایت با نورپردازی مناسب به سوژه، دید خوبی را به پزشک برای معاینه و جراحی می‌دهد. این مسئله در دندان‌پزشکی بسیار موردتوجه است؛ زیرا با نزدیک کردن آن به دهان و دندان نور ملایم و دیدی متمرکز را در اختیار دندان‌پزشک قرار خواهد داد و به همین دلیل رینگ لایت دندانپزشکی از محبوبیت بالایی برخوردار است.

از طرف دیگر، رینگ لایت‌ها برای عکاسی زیبایی در حیطه پزشکی نیز به کار می‌روند. با استفاده از رینگ لایت، دندان‌های افراد، پوست یا حتی بینی آن‌ها بدون هیچ عیبی جلوه می‌کند. به همین علت، بهترین وسیله برای افزودن جذابیت مضاعف به نتیجه درمان و جراحی است. به‌خصوص آنکه سطحی درخشان و هاله‌ای نور را بر روی صورت سوژه ایجاد می‌کند و با پنهان کردن سایه‌های اطراف، در نمایش واقعیت امر نیز موثر است.

کاربرد رینگ لایت به‌عنوان سوژه در عکس چیست ؟

یکی از جالب‌ترین موارد عکاسی با رینگ لایت چیست ؟  استفاده از آن در کادر و به‌عنوان یک سوژه است. در این حالت، معمولاً رینگ لایت را در کادر عکس قرار می‌دهند تا جزوی از سوژه باشد. با قرار گرفتن رینگ در چارچوب عکس، قاب‌های متفاوت و متمایزی را می‌توان ساخت و خلاقیت بیشتری به فرد برای تبدیل سوژه‌های عادی به عکس‌های مبتکرانه می‌دهد.

کاربرد رینگ لایت در عکاسی طبیعت چیست ؟

نکته دیگر  عکاسی با رینگ لایت چیست ؟ یکی از کاربردهای جالب توجه این حلقه‌ها، استفاده از آن‌ها در عکاسی منظره و طبیعت است. از طریق رینگ لایت می‌توان خلاقانه‌ترین عکس‌ها را در طبیعت به‌خصوص از آسمان شب خلق کرد؛ حتی رینگ لایت می‌تواند جزوی از کادر عکس باشد و نمای طبیعت را از چارچوب رینگ لایت نظاره کنید.

کاربرد رینگ لایت به‌عنوان چراغ مطالعه چیست ؟

همچنین رینگ لایت‌ها می‌توانند نقش یک چراغ خواب یا چراغ مطالعه را نیز ایفا کنند؛ این به شما بستگی دارد که این حالت را بپسندید یا نه اما می‌تواند ایده‌ای نو و جالب به نظر بیاید. با داشتن یک رینگ لایت دیگر نیازی به خرید چراغ خواب نخواهید داشت؛ زیرا یک نمونه از آن را در اختیار دارید. همچنین یک رینگ لایت رومیزی بهترین چراغ مطالعه نیز به حساب می‌آید؛ نه چشم را آزار می‌دهد و نه سطح زیادی از میز را اشغال خواهد کرد. علاوه‌بر این‌ها، نور متعادلی را تامین می‌کند که برای مطالعه بسیار مناسب است.

چطور یک رینگ لایت انتخاب کنیم؟

اگرچه برخی از فلاش‌ها هم هستند که به صورت فلاش‌های رینگی و به صورت نور تابشی عادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما این روز‌ها با پیشرفت و بهبود کارآیی LED ها، دیگر به ندرت از فلاش رینگ لایت‌ استفاده می‌شود و اغلب رینگ لایت‌ها به صورت نورهای پیوسته عرضه می‌شوند. به این ترتیب دیگر نگرانی بابت سرعت سینک فلاش با دوربین وجود ندارد.

زیرا می‌توانید به راحتی آن‌ها را روشن کرده و با هر سرعت شاتری که متناسب با نوردهی‌تان هست از آن‌ها استفاده کنید.

رینگ لایت‌ها معمولاً در اندازه‌های کوچک و متوسط و بزرگ ارائه می‌شوند. اندازه‌های کوچک آن‌ها بیشتر برای استفاده روی موبایل به کار می‌روند. این رینگ‌ لایت‌ها معمولاً وزن بسیار کمی دارند و طوری طراحی می‌شوند که برای استفاده طولانی مدت روی یک دوربین کوچک، وزن زیادی را ایجاد نکنند.

مستقیما روی گوشی موبایل قرار می‌گیرد و نوری بسیار یکدست را در تصویر دوربین ایجاد می‌کنند. از آنجا که این رینگ لایت اندازه کوچکی دارد، می‌توانید آن را با گیره کوچکی که در پشت خود دارد، روی گوشی موبایل نصب کنید. البته طراحی آن به گونه‌ای است که هم می‌تواند دور دوربین سلفی و هم دور دوربین اصلی موبایل قرار گیرد. این رینگ لایت، ساختار بسیار ساده‌ای دارد و تنها با یک دکمه کنترل می‌شود.

اما از آنجا که ممکن است آن را در فاصله‌های مختلف استفاده کنید، می‌توانید با فشردن پی‌درپی دکمه خاموش و روشن آن که پشت رینگ لایت قرار دارد، نور آن را در چند مرحله کم یا زیاد کنید. اما نور آن با 36 عدد LED که روی آن قرار دارد به اندازه‌ای زیاد هست که بتوانید با خیال راحت در محیط‌های کم نور هم تصویری کاملاً نورانی و سایه‌هایی ملایم و یکدست داشته باشید.

این رینگ لایت، به طور کلی با باطری کار می‌کند. از آنجا که LED ها معمولاً مصرف زیادی ندارند، به همین دلیل هم باطری‌ این رینگ لایت وزن زیادی ندارد و نه تنها به سرعت شارژ می‌شود، بلکه طول عمر باطری آن نیز بسیار بالاست. ضمن اینکه چون توسط کابل micro USB شارژ می‌شود، می‌توانید در صورت نیاز، آن را بوسیله شارژر موبایل هم شارژ کنید.

بنابراین یکی از بهترین وسیله‌های جانبی برای اجرای لایو‌های اینستاگرامی است.

برخی از رینگ‌ لایت‌ها هم هستند که اندازه نسبتا بزرگ‌تری دارند و قابلیت‌های آن‌ها پیشرفته‌تر است. این نورها را می‌توانید برای ساخت کلیپ یا عکاسی حرفه‌ای استفاده کنید. به عنوان مثال رینگ لایت ایدوبلو یک محصول بسیار پیشرفته در این زمینه است. این رینگ لایت هم از تعداد زیادی LED تشکیل شده است (دقیقاً از 480 عدد LED)، اما روی سطح آن با یک پلاستیک شفاف پوشیده شده و به همین دلیل وقتی آن را روشن می‌کنید، تنها یک نوار نورانی بزرگ با 18 اینچ (حدود 45 سانتی‌متر) را می‌بینید که رنگی کاملاً سفید دارد.

این رینگ لایت، می‌تواند نور را با دو رنگ مختلف بتاباند. بنابراین در صورت نیاز به تغییر وایت بالانس دوربین، می‌توانید رنگ نور را با استفاده از پیچ تنظیم رنگ، با تراز سفیدی محیط هماهنگ کنید. رنگ نور‌ها از کلوین  3200 درجه تا 5500 درجه که تقریبا همان کلوین نور خورشید است متغیر است. این قابلیت خصوصا برای کسانی که می‌خواهند دقیق‌تر ین رنگ را در هنگام عکاسی و فیلم‌برداری داشته باشند، اهمیت زیادی دارد.

قدرت تابش این رینگ لایت نیز بسیار زیاد است و می‌تواند نوری معادل 96 وات را بتاباند. بنابراین اگر می‌خواهیم عکس یا ویدئو‌های قدی بگیرید، برای تابش نور از فاصله زیاد مشکل چندانی ندارید. نکته جالب برای این رینگ لایت، امکان استفاده از آن به عنوان نور پیوسته برای آرایشگاه‌ها و اتاق گریم است. زیرا هم قابلیت نصب آینه، هم موبایل (برای ضبط روند آرایش) و هم دوربین عکاسی برای ضبط تایم لپس یا ویدئو در هنگام گریم یا آرایش است.

شما چه استفاده‌هایی از رینگ لایت می‌کنید؟

رینگ لایت چیست و چه کاربردی  دارد ؟ آنچه که در اینجا توضیح داده شد، استفاده‌های عمومی و معمول از این نور‌های بی‌نظیر بود. اما همانند بسیاری دیگر از این تجهیزات، کاربرد‌های رینگ لایت هم محدود به همین نمی‌شود. بسیاری از عکاسان بزرگ از این نور‌های مصنوعی، استفاده‌های بیشتری می‌کنند. اگر تا بحال از این ابزارهای پیشرفته استفاده کرده‌اید چه نظری درباره آن‌ها دارید؟ آیا توانسته‌اند روند کاری شما را تغییر دهند؟ اشکالات و نقاط ضعف آن‌ها چیست؟ درباره تجربه‌های خودتان با رینگ لایت برای ما بیشتر توضیح دهید.

فواید رینگ لایت چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، رینگ لایت به‌صورت حلقه‌ای طراحی‌شده و روشنایی نسبتاً خوبی را ارائه می‌دهد؛ اما به‌جز میزان روشنایی خوب، فواید دیگری هم دارد که در زیر آن‌ها را شرح می‌دهیم:

سهولت در استفاده

به‌کارگیری رینگ لایت بسیار آسان است. به‌این‌ترتیب که رینگ لایت را در فاصله مناسبی از سوژه قرار دهید و روشنش کنید. سپس تنظیمات آن را به‌صورت دستی انجام دهید. توجه داشته باشید که تنظیمات رینگ لایت‌ها آسان و قابل‌فهم بوده و نیازی به آموزش و یادگیری ندارد.

برخی از مدل‌های رینگ لایت برای راحتی کار، یک هولدر دوربین یا گوشی در وسط رینگ تعبیه می‌کنند تا نحوه نوردهی از این طریق آسان‌تر و ملایم‌تر باشد. با قرار دادن گوشی یا دوربین خود در بخش مربوطه می‌توانید عکس‌های موردنظرتان را با نورپردازی مناسب بگیرید.

استفاده از رینگ لایت به‌عنوان منبع نور اصلی

از اصلی‌ترین فواید رینگ لایت این است که باوجودآن دیگر نیازی به سایر منابع نور و تجهیزات نورپردازی ندارید. رینگ لایت می‌تواند به‌تنهایی کار نورپردازی سوژه شما را انجام دهد. البته این در صورتی است که قصد عکاسی پرتره یا فیلم‌برداری با نمای بسته دارید. در غیر این صورت بهتر است در کنار خرید رینگ لایت از سایر انواع تجهیزات نورپردازی هم کمک بگیرید.

کیفیت نور رینگ لایت ایده‌آل بوده و می‌تواند نور متمرکزی بر روی سوژه شما ایجاد کند. همچنین نوردهی آن شدید نیست و به هنگام استفاده چهره شخص رنگ‌پریده و غیرطبیعی به نظر نمی‌رسد.

توزیع یکنواخت نور برای سوژه‌های کلوزآپ یا ماکرو

توزیع یکنواخت نور در وهله اول دلیل اصلی ساخت رینگ لایت است. درواقع، یکی از مهم‌ترین انواع آن رینگ لایت دندان‌پزشکی است؛ زیرا در این نوع کارها وجود یک نور و دید ثابت و واضح ضروری است.

البته کاربرد رینگ لایت در کارهای پزشکی خلاصه نمی‌شود. توزیع یکنواخت نور رینگ لایت باعث شده تا در سایر زمینه‌ها مثل عکاسی کلوزآپ یا ماکرو هم مورداستفاده قرار گیرد. در این نوع عکاسی که فاصله کوتاهی بین نور و سوژه وجود دارد، ایجاد نور متمرکز کار سختی است؛ اما رینگ لایت این کار را راحت کرده و بدون ایجاد هیچ سایه‌ای بهترین نوردهی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

دمای نور قابل تنظیم

این ویژگی کار عکاس را خیلی ساده می‌کند. انتخاب دمای نور مناسب از دیگر فواید رینگ لایت است که امکان ثبت تصاویر حرفه‌ای و فوق‌العاده را بدون استفاده از نرم‌افزارهای ویرایشی را می‌دهد.

شما می‌توانید دمای نور را بسته به عکسی که می‌خواهید بگیرید، تغییر دهید. اگر با دمای رنگ یا نور آشنایی داشته باشید، می‌دانید که نور سرد به بازتولید دقیق رنگ‌های یک عکس یا ویدیو و تمرکز بر روی جزئیات آن کمک می‌کند. در مقابل، نور گرم رنگ‌ها را درخشان‌تر کرده و باعث ایجاد آرامش و فضایی دنج در تصویرتان می‌شود.

وجود چنین ویژگی برای بسیاری از افراد به‌خصوص میکاپ آرتیست‌ها مهم است. شما می‌توانید با تنظیم دمای نور احساسات و جزئیات مختلفی را به کاربرانتان ارائه دهید.

امکان مدیریت فاصله منبع نور با سوژه

یکی از نکات مهمی که در عکاسی یا فیلم‌برداری باید مدنظر داشته باشید، فاصله منبع نور از سوژه است. برخی از تجهیزات نورپردازی امکان مدیریت این فاصله را فراهم می‌کنند؛ اما برخی دیگر فاقد آن هستند. خوشبختانه رینگ لایت این امکان را داشته و می‌تواند در موقعیت‌ها و فاصله‌های مختلفی نسبت به سوژه قرار بگیرد.

فاصله سوژه تا رینگ لایت شما به اثری که می‌خواهید خلقش کنید و همچنین قطر رینگ لایت بستگی دارد؛ اما بهتر است این فاصله را بین 0.5 الی 1.5 متر نگه دارید تا عکستان نه خیلی روشن و نه تاریک باشد. برای عکاسی از اجسام کوچک فاصله 0.5 الی 1 متر مناسب است؛ ولی در انتخاب فاصله مناسب برای از افراد (مثل مدل مو، آرایش یا دندان) باید به نور استودیو و روشنایی‌های LED توجه کنید. معمولاً میانگین فاصله برای این نوع عکاسی 1 تا 1.5 متر است.

مقرون‌به‌صرفه

از دیگر فواید رینگ لایت می‌توان به قیمت مناسب آن اشاره کرد. رینگ لایت‌ها نسبت به کیفیتی که ارائه می‌دهند، بسیار ارزان‌قیمت هستند. هرچند مدل‌های مختلفی از رینگ لایت وجود دارد که هر یک قیمت متفاوتی دارد؛ اما به‌هرحال در مقایسه با سایر تجهیزات نورپردازی که هزینه‌های هنگفتی دارند، رینگ لایت ارزان به حساب می‌آید.

کیفیت نور نرم و جلوگیری از ایجاد سایه

عدم وجود سایه در تصاویر و ایجاد نورپردازی ملایم یکی از دل‌پذیرترین فواید رینگ لایت است. ازآنجایی‌که نور رینگ لایت همانند یک هاله نور همه زاویه‌ها را پوشش می‌دهد، نور ملایمی به سوژه تابیده و هیچ سایه‌ای در تصاویرتان ایجاد نمی‌شود؛ بنابراین یک عکس یکدست و بدون ویژگی‌های منفی در اختیار خواهید داشت.

البته باید توجه داشته باشید که وجود هر سایه‌ای در تصویر یک نقص محسوب نمی‌شود. برخی از تکنیک‌های نورپردازی مثل نیاز به ایجاد رابطه بین نور و سایه دارد. بااین‌حال معمولاً عکاسان سعی می‌کنند تا در عکاسی پرتره کمترین میزان سایه در عکس وجود داشته باشد و رینگ لایت این وظیفه را به‌خوبی انجام می‌دهد.

ایجاد کچ لایت در پرتره

کچ لایت یکی از جذاب‌ترین مزایای رینگ لایت است. کچ لایت همان چشمک یا جرقه نوری است که در چشمان سوژه منعکس می‌شود. ایجاد این کچ لایت در عکاسی پرتره جذابیت عکس را افزایش می‌دهد.

معمولاً از هر منبع نوری که استفاده کنید، این اثر در تصاویرتان ایجاد می‌شود؛ اما هر منبع نور شکل متفاوتی از کچ لایت را در چشمان سوژه خلق می‌کند. به‌عنوان‌مثال، یک نور مربع یا مستطیل شکلی را ایجاد می‌کند؛ اما رینگ لایت نور دایره‌ای را در چشم سوژه شکل می‌دهد که زیبایی آن بیشتر از اشکال دیگر است؛ چرا‌که چشمان ما دایره‌ای هستند و وجود کچ لایت دایره‌ای در چشم ظاهر طبیعی‌تری به عکس می‌دهد.

عمر طولانی

یکی دیگر از فواید رینگ لایت، عمر طولانی آن است. رینگ لایت‌ها به لطف مصرف کم برق و عدم گرمایش ال‌ای‌دی‌ها ایمنی بالایی دارند و تا سالیان سال می‌توانند بدون اشکال و خرابی در خدمت شما باشند.

علاوه‌براین، درصورتی‌که اقدام به خرید رینگ لایت از فروشگاه‌های معتبر مثل نورنگار کنید، از ضمانت سلامت کالا برخوردار شده و در صورت بروز هرگونه مشکل می‌توانید با کارشناسان مربوطه در ارتباط باشید.

در این مطلب سعی کردیم تا تمامی فواید رینگ لایت و دلیل محبوبیت آن را به شما ارائه دهیم. رینگ لایت‌ها می‌توانند عمل نورپردازی در عکاسی یا فیلم‌برداری را بسیار آسان کرده و حتی به آماتورها در این مسیر کمک کنند. در هر سطحی از عکاسی که باشید، می‌توانید از رینگ لایت استفاده کرده و عکس‌های جذاب و چشم‌گیری را ثبت کنید.

به نظر شما رینگ لایت چه فواید دیگری دارد؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک‌گذارید.

ها یکی از مهمترین ابزارهای نورپردازی در عکاسی، به خصوص در ژانرهایی مثل عکاسی مد به حساب می‌آیند. گرچه ممکن است کمی گران قیمت باشند، اما نتیجه‌ی نهایی کار با آنها بسیار جذاب بوده و می‌تواند حس یک تصویر استودیویی فوق‌العاده با کیفیت را به شما بدهد. فرم آنها خیلی جالب است، نه ؟ از آنجا که رینگ لایت‌ها یک فرم دایره‌ای شکل دارند می‌توانید را درون آنها قرار داده و یک شات از رو به روی سوژه‌ی خود ثبت کنید، سایه‌ها نیز در این حالت بسیار نرم خواهند بود و نور بسیار جذابی را خواهید داشت.

اولین رینگ لایت‌ها در ابتدا در سال 1952 و به منظور استفاده در صنعت دندان پزشکی طراحی و ساخته شدند و امروزه در عکاسی نیز کاربردهای فراوانی دارند. معمولا منبع نور رینگ لایت‌ها یک چراغ حلقه‌ای معمولی فلوئورسنت بوده، ولی امروزه بیشتر از چراغ‌های LED برای این منظور استفاده می‌کنند، چرا که هم کنترل بهتری دارند، هم قیمت کمتر، هم ماندگاری بیشتر و هم کیفیت بالاتر، در عین حال انرژی بسیار کمتری هم مصرف می‌کنند.

علاوه بر اینکه می‌توان از رینگ لایت در سبک‌های خاص عکاسی مثل عکاسی از آرایش یا عکاسی مد و فشن استفاده کرد، عکاسی از مراسم‌های مختلف مثل عروسی هم از موارد رایج آن است. حتی شما می‌توانید از رینگ لایت‌هایی با سایزها و ابعاد مختلف برای عکاسی ماکرو استفاده کنید، مانند عکاسی از فاصله‌ی نزدیک از گل، عکاسی از جواهرات و سایر اشیاء کوچک.

اما از این موارد که بگذریم، بیایید نگاهی داشته باشیم به اینکه چگونه باید از رینگ لایت‌ها استفاده کنیم، در چه مواردی کاربرد بیشتری خواهند داشت، ساختار آنها به چه صورت است و در کل هر آنچه که لازم است در مورد یک رینگ لایت بدانیم. اگر حس می‌کنید خلاقیت خوبی دارید، می‌توانید با استفاده از نورهای حلقه‌ای یا ریسه‌ای برای خودتان یک رینگ لایت دست ساز بسازید !

از رینگ لایت برای چه مواردی استفاده می‌شود ؟

  • چین و چروک و لکه‌ها را به حداقل می‌رساند
  • تولید محتوا برای یوتوب سایه را کاهش می‌دهد، نوری یکنواخت و نرم روی صورت سوژه ایجاد می‌کند
  • عکاسی تبلیغاتی می‌تواند به زیبایی هر چه تمام‌تر سوژه را به تصویر بکشد

اغلب اوقات برنامه‌های عکاسی و فیلم برداری از کاربردهای اصلی رینگ لایت‌ها هستند. می‌توانید از آن‌ها برای عکاسی پرتره، عکاسی ماکرو و سایر سبک‌هایی که برای عکاسی از تنها یک سوژه در فاصله‌ی نزدیک هستند، مانند عکاسی از غذا هم استفاده کنید. همچنین به عنوان ابزاری مناسب برای نورپردازی برای فیلم برداری در فضای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عکاسان و فیلم برداران کاملاً عاشق رینگ لایت‌ها هستند. آنها نورهای پراکنده‌ی بیشتری را در اطراف سوژه ارائه می‌دهند، در حالی که سایه‌های تند را کاهش می‌دهند، به همین دلیل یک ابزار نورپردازی محبوب برای تصویر برداری از نمای نزدیک به حساب می‌آید. این ابزار می‌تواند سوژه‌ی شما را برجسته‌تر از حالت عادی نشان داده و خطوط را به گونه‌ای که چهره غیر طبیعی نشود به تصویر بکشد، به همین دلیل ابزاری بسیار مناسب برای عکاسی پرتره و سلفی گرفتن است.

رینگ لایت‌های LED از لامپ‌های سفید با ته رنگ گرم تشکیل شده‌اند که از نور روز در محیط داخلی تقلید می‌کنند و رنگ پوست طبیعی سوژه را به شما تحویل می‌دهند. آنها در اندازه‌های مختلف، گاهی اوقات با چراغ‌های کم نور، و سازگار با هر نوع دوربینی تولید می‌شوند.

یکی از مواردی که در عکاسی پرتره می‌تواند سوژه را به شدت جذاب‌تر نشان دهد، چشم‌های اوست. نور حلقه‌ای رینگ لایت می‌تواند جلوه‌ای بسیار جذاب و زیبا را درون چشم ایجاد کند که این خود یکی از مهمترین مزایای استفاده از رینگ لایت است، چرا که بلافاصله بیننده را وادار می‌کند به چشم‌های سوژه نگاه کند.

اگر تنها نور موجود همان رینگ لایت باشد، قطعا متوجه هاله‌هایی در اطراف سوژه‌ی خود خواهید شد که بسیار جذاب هستند.

برای عکاسی ماکرو، رینگ لایت‌ها می‌توانند یک نور یکدست و مستقیم را به سوژه‌ی شما بتابانند. همچنین به دلیل گسترده بودن نوری که تولید می‌کنند، هیچ سایه‌ای در اطراف سوژه‌ی خود نخواهید داشت و با خیال راحت می‌توانید تمامی جزئیات را ثبت کنید.

همچنین می‌توانید از آن به عنوان نور پر کننده‌ی خود در یک محیط استودیویی استفاده کنید که در آن ممکن است منابع نور دیگری هم داشته باشید. این تضمین می‌کند که شما به اندازه‌ی کافی نور ملایم و نرم دارید تا سوژه‌ی خود را به صورت سه بعدی بیشتر روشن کنید.

در حالی که رینگ لایت‌ها برای عکاسی عالی هستند، اما نور مناسبی را برای فیلم برداری هم ایجاد می‌کنند. اگر تا به حال فکر کرده‌اید که چرا یک سوژه‌ی خاص در زیر نور ثابت به طور محسوسی بهتر به نظر می‌رسد، احتمالاً از رینگ لایت استفاده می‌کنند. مسلماً آنها بهترین منابع نور برای یوتوبرها، ویدئوبلاگرها و به طور کلی تولید کنندگان محتوای ویدئویی به حساب می‌آیند.

تقریباً هر بیوتی بلاگر یا آرایشگر جدی که در یوتوب فعالیت دارد، برای آموزش‌های خود از رینگ لایت استفاده می‌کند؛ چرا که می‌تواند به خوبی رنگ واقعی پوست را نشان دهد، همچنین تمامی جزئیات را به بهترین شکل به نمایش می‌گذارد و سایه‌ها را از بین می‌برد، با برجسته شدن اتفاقات مختلف نیز همه چیز واضح‌تر به نظر می‌رسد. معمولا همراه با رینگ لایت‌ها هم از گوشی‌های هوشمند و هم از دوربین‌های حرفه‌ای به منظور تصویر برداری استفاده می‌شود.

از آنجا که بسیاری از رینگ لایت‌‎ها می‌توانند درجه‌ی نور عادی رنگ روز، یعنی 54000 کلوین را تولید کنند، این منبع نور برای استفاده در صنعت آرایش به ویژه در یک روز پوشیده از ابر و یا در صورت عدم دسترسی به نور طبیعی مناسب است. همچنین اگر یک بیوتی بلاگر هستید لازم است یک رینگ لایت برای خود تهیه کنید، چرا که علاوه بر اینکه می‌توانید بیشترین جزئیات را با بهترین نورپردازی به دست آورید، ههمان جلوه‌ی دایره‌ای شکلی که درون چشم‌های شما بازتاب می‌شوند نمای بسیار زیبا و جذابی خواهند داشت.

کدام رینگ لایت را انتخاب کنیم ؟

رینگ لایت را می‌توان همانطور که هست خریداری کرد، اما آموزش‌هایی برای ساختن آنها به صورت دست ساز نیز در یوتوب و اینترنت وجود دارد. با این حال، اگر می‌خواهید به منظور فیلم برداری برای خودتان یکی از آنها را درست کنید حتما از بی خطر بودن تجهیزاتی که استفاده می‌کنید مطمئن باشید، چرا که برخی از لامپ‌هایی که برای ساخت آنها استفاده می‌شود در صورت استفاده‌ی مکرر ممکن است مشکل ساز باشد. پیشنهاد من این است که به دنبال پنل‌های LED رفته و یا حتی از ریسه‌های LED استفاده کنید و لامپ‌های دایره‌ای و حلقوی شکل را فراموش کنید.

نکته‌ی مثبت در مورد استفاده از یک منبع نور ثابت در مقابل یک منبع نور چشمک زن این است که می‌توانید در لحظه هر گونه تغییری را در نوپردازی محیط مشاهده کنید و این کار را برای شما بسیار آسان‌تر می‌کند. در واقع شما وقتی از منابع نور چشمک زن استفاده می‌کنید، با هر بار شات زدن باید نتیجه‌ی کار خود را مشاهده کرده و ایراداتتان را در عکس‌های بعدی بگیرید، این روش بسیار زمان‌بر خواهد بود، اما نورهای ثابت به شما کمک می‌کنند هر تغییری را با چشم خود و پیش از ثبت عکس هم مشاهده کنید.

نکته‌ی دیگری که باید بدانید این است که قدرت و ابعاد رینگ لایت می‌تواند در نوری که در نهایت دریافت می‌کنید موثر باشد. اگر می‌خواهید نور زیادی روی سوژه‌ی خود داشته باشید یا مثلا از فواصل نسبتا طولانی عکاسی می‌کنید، به یک رینگ لایت بسیار بزرگتر نیاز خواهید داشت. با این حال، اگر قرار است از نمای نزدیک عکاسی کنید، رینگ لایت‌های کوچکتر هم همان اثر را به شما می‌دهند. در مورد قدرت اما، معمولاً بهتر است مدلی را تهیه کنید که قابلیت تنظیم نور را به شما ارائه دهد، در واقع خودتان بتوانید شدت آن را کم و زیاد کنید. این در زمانی که از سوژه‌های مختلف عکاسی می‌کنید به شما کمک خواهد کرد.

در آخر، دمای رنگ منبع نورتان را هم به خاطر بسپارید. حتی اگر تصمیم دارید از ژل‌های رنگی برای ایجاد یک رنگ موقتی استفاده کنید، باز هم یک رنگ پیش فرض طبیعی خواهید داشت. رینگ لایت‌ها اغلب در نورهای فلورسنت، سفید گرم یا حتی سفید تند، به جای زرد گرم یا سفید روشن، بهترین هستند.

نحوه‌ی استفاده از رینگ لایت

1- به عنوان یک نور معمولی

رینگ لایت‌ها به رغم شکل دایره‌ای‌شان، در صورت استفاده به عنوان نور معمولی بسیار عالی هستند. زاویه‌ی نور را کمی بالا ببرید و آن را به سمت سوژه‌ی خود حهت دهی کنید تا تاثیری که شکل نور دارد را تحریف کند و همچنین می‌توانید از آن به عنوان یک سافت باکس کوچک استفاده کنید. شما محدود به این نیستید که چگونه می‌توانید سوژه‌ی خود را از این طریق روشن کنید، اما من فهمیدم که همه‌ی الگوهای اصلی نورپردازی به خوبی کار می‌کنند.

اگر بیش از یک رینگ لایت دارید، می‌توانید از آنها در کنار یکدیگر استفاده کنید و تقریباً هر حالتی برای تنظیم نوردهی را به وجود بیاورید. اگر از مدل‌هایی استفاده کنید که خروجی و شدت قابل تنظیم دارند، نتیجه‌ی بسیار بهتری را دریافت خواهید کرد.

2- به عنوان یک تکیه گاه

اگر یک رینگ لایت LED دارید، معمولا آنها خیلی گرم نمی‌شوند. خیالتان راحت باشد که سوژه‌ی شما می‌تواند در هر حالتی با نور کار کند. شما می‌توانید رینگ لایت را به سوژه‌ی خود بدهید و با آن فیگورهای متفاوتی را به دست بیاورید. نتیجه‌ی کار بسیار جذاب خواهد بود، منتها به شرط اینکه مطمئن باشید رینگ لایت خطری برای سوژه ایجاد نمی‌کند ! تنها موردی که لازم است نگران آن باشید، کابل‌ها و اتصالات است، اما با همه‌ی اینها در نهایت نوری بسیار عالی و خلاقانه و جذاب خواهید داشت.

3- به عنوان نور پر کننده ( Fill Light )

برای برخی جلوه‌های جالب دیگر هم می‌توانید هر نور ثابتی را با یک منبع نور چشمک زن استودیویی مخلوط کنید. در واقع باید از نور استودیویی خود به عنوان نور کلیدی یا اصلی و از نور رینگ لایت به عنوان نور دوم یا همان نور پر کننده استفاده کنید.

چند نکته‌ای که لازم است به خاطر بسپارید این است که احتمالاً استروب‌های شما از رینگ لایتتان بسیار قدرتمندتر هستند، بنابراین قدرت را بر این اساس تنظیم کنید. همچنین اگر می‌خواهید منابع نوری را مخلوط کنید، احتمالاً لازم خواهد بود تا یک رینگ لایت با دمای نور قابل تنظیم داشته باشید.

همچنین می‌توانید این حالت را معکوس کنید و از رینگ لایت به عنوان نور اصلی و از به عنوان نور پر کننده استفاده کنید. مانند قبل، قبل از اینکه شروع به کار کنید، مطمئن شوید که قدرت استروب‌های شما بسیار کم شده است.

4- به عنوان جزئی از ترکیب بندی

در استفاده‌ی عادی از رینگ لایت، من طرفدار ایجاد یک ترکیب با نور حلقه‌ای واقعی هستم که سوژه را ترکیب بندی می‌کند. شاید این نظر شخصی من باشد، اما به هر حال من آن را واقعا دوست دارم ! با این حال، شما به این محدود نمی‌شوید. می‌توانید برای برخی از جلوه‌های جالب، رینگ لایت را در هر نقطه از قاب تصویر خود قرار دهید. سعی کنید یکی را برای ایجاد جلوه هاله‌ای طور در پشت سوژه‌ی خود قرار دهید، یا آن را در زاویه‌ی درستی درون قاب خود قرار دهید تا یک نوار نور خمیده در ترکیب بندی قرار بگیرد.

5- برای تار کردن یا کشیدن سوژه

این همان استفاده از رینگ لایت به عنوان نور پر کننده‌ی محیط است، اما اگر از خود به طور معمول استفاده می‌کنید، می‌توانید با طولانی کردن سرعت شاتر، هم نوردهی بهتری داشته باشید و هم سوژه‌تان را به صورت ثابت و فریز شده ثبت کنید.

یک هشدار کوچک : اگر عکاسی هستید که به مسائل فنی مسلط است، احتمالاً از این روش متنفر خواهید شد، چرا که نتایج کمی نرم بوده و شارپی را از دست می‌دهد؛ با این حال، می‌توان از آن برای برخی از چشمگیرترین نتایج استفاده کرد. اگر این کار را دوست دارید، هنوز باید در کنترل حرکت دوربین خود مراقب باشید.

از آنجا که به هیچ وجه سرعت شارژ شما بر روی فلش کنترل نمی‌شود، می‌توانید سرعت شاتر خود را به همان اندازه که برای انجام این کار نیاز دارید تنظیم کنید. با این حال، ممکن است بخواهید از یک سه پایه برای سرعت شاتر واقعاً کم استفاده کنید. این تکنیک می‌تواند به تنهایی برخی از جلوه‌های جالب را فراهم کند، اما در نهایت هیچ دو تلاشی مشابه هم نخواهند شد.

در هنگام خرید یک رینگ لایت باید به چه مواردی توجه داشت ؟

اگر قصد خرید یک رینگ لایت را برای برای نیازهای شخصی یا شغلی خود دارید، ممکن است در انتخاب نوع آن کمی مشکل داشته باشید، در این بخش به شما کمک خواهم کرد تا در هنگام خرید یک رینگ لایت، تجربه‌ی بهتری داشته باشید.

1- از یک دوربین دیجیتال استفاده می‌کنید ؟ یا تبلت ؟ یا گوشی‌های هوشمند ؟

اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که با چه وسیله‌ای عکاسی می‌کنید، آیا یک یا یا دارید یا با یا تان عکاسی می‌کنید ؟ توصیه می‌کنم بنا به نوع وسیله‌ای که با آن عکاسی می‌کنید، رینگ لایتی را تهیه کنید که بتوانید دوربین یا گوشی هوشمندتان را درون آن قرار دهید؛ بنابراین هر چه بزرگتر باشد بهتر است.

2- کیفیت نور

نکته‌ی بعدی که باید به آن توجه داشته باشید میزان CRI یا همان شاخص سنجش کیفیت نور ( Color rendering index ) است که به ما نشان می‌دهد منبع نورمان چقدر با کیفیت است. با کیفیت‌ترین و بهترین نوری که در جهان وجود دارد، نور خورشید است که به آن میزان CRI 100 را داده‌اند و باقی منابع نور را با آن مقایسه کرده و می‌سنجند.

یک رینگ لایت LED که کیفیت خوبی داشته باشد معمولا CRI بالای 80 دارد، همچنین مدل‌های حرفه‌ای CRI بین 95 تا 98 دارند که برای عکاسی یا فیلم برداری ایده‌آل هستند. معمولا اگر نتوانستید میزان CRI را در بین مشخصات محصولی که مد نظرتان است پیدا کنید، این عدد آنقدر پایین بوده که ارزش آن را نداشته که مورد اشاره و توجه قرار بگیرد، پس این منبع نور خوبی نخواهد بود.

بالا بودن CRI یک منبع نور نکته‌ایست که نباید به همین سادگی از کنار آن گذشت، در واقع یک منبع نور که CRI پایینی داشته باشد در نهایت نمی‌تواند عکس‌های خوبی را به شما تحویل دهد، چرا که توانایی آن را ندارد که رنگ‌ها را همانطور که در واقعیت دیده می‌شوند در دوربینتان هم منعکس کند.

3- رینگ لایت‌های دست ساز ( DIY ) ارزش دارند ؟

با یک جستجوی ساده در یوتوب و اینترنت می‌توانید نتایج زیادی را پیدا کنید که چگونه خودتان یک رینگ لایت بسازید، در حالی که هزینه‌ی بسیار کمی هم برای ساخت آنها در نظر گرفته می‌شود. اکثرا رینگ لایت‌هایی که خودتان می‌سازید مشکلات زیادی خواهند داشت، اما باز هم به عنوان یک روش ساده و ارزان قیمت می‌توان روی آن حساب کرد.

ساخت یک رینگ لایت ار نسبتا سخت و دشواری است و همچنین باید اطمینان حاصل کنید که چیزی که می‌‎سازید کاملا ایمن است و مشکلی را برایتان به وجود نخواهد آورد.

4- اندازه و شدت نور

نکته‌ی دیگری که باید در هنگام خرید یک رینگ لایت در نظر بگیرید اندازه و قدرت نور آن است. هرچه میزان لومن ( lm ) و شاخص تفکیک رنگ ( CRI ) بالاتر باشد، خروجی نور و نمایش رنگ شی بهتر خواهد بود و در نهایت تصویر با کیفیت‌تری را خواهید داشت. این تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند، خصوصاً مواردی که به دقت رنگ بستگی دارند، مانند آرایشگران، گریمورها یا افرادی که کار رنگ مو انجام می‌دهند. بهتر است به دنبال رینگ لایت‌هایی باشید که امکان تنظیم قدرت نور خروجی را به شما بدهند.

این مورد باعث می‌شود کنترل بسیار بهتر و ساده‌تری روی نور سوژه‌تان داشته باشید، البته که قیمت این رینگ لایت‌ها نسبتا بالاتر است.

5- ضمانت نامه

یکی از مواردی که حتما باید به آن توجه داشته باشید، گارانتی یا همان ضمانت نامه است؛ امکان خرابی رینگ لایت‌ها کم نیست و به همین دلیل داشتن گارانتی خیال شما را تا حد بسیار زیادی راحت خواهد کرد.

6- دمای رنگ

هنگام عکاسی یا فیلم برداری معمولاً از دمای رنگ گرم استفاده می‌شود. برخی از رینگ لایت‌ها گزینه‌ای را برای تغییر رنگ یا دمای نور درون خود دارند، اما اگر رینگ لایت شما این قابلیت را نداشت، می‌توانید رنگ نور را با ژل‌های رنگی مخصوص تغییر دهید.

7- لوازم جانبی درون جعبه

آیا رینگ لایت مد نظر شما همراه با یک کیف محافظ ارائه می‌شود یا پایه برای ایستادن دارد ؟ آیا مانت اتصال به دوربین یا گوشی هوشمند درون آن وجود دارد یا خیر ؟ آیا آداپتور آن متناسب با ولتاژ برق ایران است یا خیر ؟ اینها استانداردهایی هستند که حتما باید در هنگام خرید یک رینگ لایت باید توجه ویژه‌ای بر رویشان داشته باشید.

8- رینگ لایت‌های فلورسنت در مقابل رینگ لایت‌های LED

رینگ لایت‌های فلورسنت ساختاری یکدست دارند و درون آنها از یک لامپ یکپارچه استفاده شده است، اگر چه این موارد تکنولوژی قدیمی‌تری دارند و در عین حال عمر آنها به اندازه‌ی مدل‌های LED نیست و عمر مفید کمتری دارند. نکته‌ی منفی دیگر در مورد رینگ لایت‌های فلورسنت این است که اگر مدت زمان طولانی از آنها استفاده شود ممکن است به شدت داغ شوند، همچنین ممکن است به مرور زمان صدای سوسو از خود تولید کنند. همچنین اگر لامپ داخل رینگ لایتتان خراب شود باید یک لامپ جدید برای جایگزینی با آن خریداری کنید، در حالی که اگر از رینگ لایت‌های LED استفاده کنید، نه گرمای شدیدی را مشاهده خواهید کرد و نه عمر آنها زود تمام خواهند شد، همچنین قیمت پنل‌های LED نسبت به لامپ‌های فلورسنت بسیار کمتر است.

خرید یک رینگ لایت می‌تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت باشد، چرا که معمولا همانند سایر منابع نور مدل جدیدی از آنها تولید نمی‌شود و تنها برخی امکانات جانبی در مدل‌های مختلف اضافه و کاسته می‌شود. بدون شک در یک روند طولانی مدت عکاسی شما نتیجه‌ی بسیار خوبی را دریافت خواهید کرد. رینگ لایت‌های مخصوص گوشی‌های هوشمند و دوربین‌های DSLR یا بدون آینه، بیش از هر زمان دیگری مقرون به صرفه شده‌اند و قابلیت حمل و نقل در آنها به این معنی است که می‌توانید آنها را با خود حمل کرده و در محیط‌های مختلف عکاسی کنید.

خواه در استودیو پرتره‌های پر زرق و برق بگیرید و یا عکس‌های ماکرو از گل‌ها و حیات وحش ریز، افزودن یک رینگ لایت به کیت نورپردازی شما گزینه‌های منابع نور را به طرز چشمگیری بهبود می‌بخشد. در پایان و به عنوان یک جمع بندی خیلی کوتاه باید بگویم که رینگ لایت، یک ابزار لازم برای عکاسان آماتور و حرفه‌ای است.

خب حالا چرا اینفلوئنسرها و بلاگرها به این اندازه از استفاده می‌کنند؟ پاسخ بسیار ساده است؛ رینگ لایت نوری بسیار یکنواخت و حرفه‌ای برایتان فراهم می‌کند که در همه شرایط نوری نامناسب می‌توانید از آن بهره ببرید، رینگ لایت هم برای عکاسی و هم فیلم‌برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نورهای ساده و دوست‌داشتنی

سادگیِ کاربرد و ساختار این نورهای دوست‌داشتنی باعث شد به‌سرعت شناخته شوند و البته بهتر است بگویم هر روز محبوبیت‌شان بیشتر می‌شود. به همین جهت در کنار رینگ لایت‌های بزرگ مخصوص استودیو و پروژه‌های حرفه‌ای، رینگ لایت‌های کوچک با نام رینگ لایت سلفی هم تولید و وارد بازار شده‌اند؛ که برای استفاده با بسیار عالی و ایده‌آل هستند و به راحتی شما را به هدف‌تان می‌رسانند.

شناختن این رینگ لایت‌ها چندان پیچیده نیست؛ اما آشنایی با کاربرد و نحوه عملکردشان با توجه به نوع هدف شما نکته بسیار مهمی است. در ادامه این مقاله با رینگ لایت‌ها آشنا می‌شویم و تعدادی از بهترین رینگ لایت‌های گوشی موبایل را بررسی می‌کنیم.

حلقه جادویی

رینگ لایت یک منبع نور دایره‌ شکل است که دور دوربین شما قرار گرفته و سوژه را روشن می‌کند. در واقع ابعاد آن به‌قدری بزرگ است که بتوانید دوربین‌تان را میان آن قرار دهید، همچنین نوری کاملاً یک‌دست و مستقیم به سوژه‌ شما می‌تاباند. اما رینگ لایت سلفی یا رینگ لایت گوشی موبایل، یک منبع نور LED مداوم است که روی بدنه‌ گوشی شما قرار می‌گیرد. این رینگ لایت‌ها دقیقاً مثل رینگ لایت‌های دوربین عمل کرده و نوری بسیار نرم و متراکم در اختیارتان می‌گذارد، تا بتوانید تصاویر زیبا با نور و روشنایی یکنواختی ثبت کنید؛ این امکانی است که مشکل همیشگی فلاش موبایل هنگام نورپردازی را حل می‌کند.

کدام رینگ لایت؟

از آنجایی که اکثر رینگ لایت‌ها از تعداد زیادی لامپ LED تشکیل می‌شوند، می‌توانند در رنگ نور هم تنوع داشته باشند، همچنین دمای رنگ نیز در اکثر مدل‌ها قابل تغییر است. شما می‌توانید دمای نور رینگ لایت را متناسب با نور محیط تنظیم کنید تا رنگ‌های بهتر و طبیعی‌تری داشته باشید. به همین دلایل رینگ لایت‌ها بین بیوتی بلاگرها بسیار محبوب هستند؛ و یار و یاور همیشگی‌شان به حساب می‌آیند! البته در عکاسی ماکرو، پرتره و … هم جای خود را باز کرده‌اند.

حالا شاید بپرسید چرا رینگ لایت سلفی؟ در ادامه لیستی از بایدها برای خرید یک رینگ لایت سلفی را برای شما آورده‌ایم.

رینگ لایت سلفی: اختراع همه فن حریف!

اگر بیوتی بلاگر یا آرایشگر هستید، داشتن یک رینگ لایت سلفی برای شما ضروری‌ست؛ صادقانه می‌گویم: ضروری! رینگ لایت‌ها نوری بسیار نرم تولید می‌کنند و به همین دلیل می‌توانید صورت را با بیشترین جزئیات مشاهده کنید و تصویری واضح و شفاف ثبت کنید.

  1. استفاده به‌عنوان فلاش موبایل

فلاش موبایل آن‌قدری که باید در همه‌جا قوی نیست و نمی‌تواند نور کاملی برای عکاسی حرفه‌ای تولید کند، همچنین برای فیلم‌برداری مناسب نیست، اما رینگ لایت‌های سلفی نور بسیار بیشتری دارند و می‌توانید از آن‌ها استفاده‌های مختلفی داشته باشید. پس به‌عنوان یک جایگزین برای فلاش موبایل‌تان هم ایده‌آل خواهد بود.

شاید شما عکاس غذا باشید و یا اگر تازه شروع به کار کرده‌اید، حتماً می‌دانید که داشتن یک نور طبیعی با دمای رنگ قابل تغییر جزو نیازهای ضروری است، تمامی این نیازها را یک رینگ لایت باکیفیت می‌تواند برطرف کند. پس اگر با گوشی موبایل خود از غذا عکاسی می‌کنید و رویای پیشرفت کسب‌وکارتان را دارید؛ بدون شک به رینگ لایت مناسب نیاز دارید.

امکان ندارد اهل عکاسی باشید و از گرفتن عکس‌های سلفی و گروهی لذت نبرید. در مواقعی که نور محیط کم است یا شرایط نوری باب دل شما نیست. خصوصاً اگر در محیط‌های داخلی عکاسی می‌کنید، رینگ لایت سلفی می‌تواند برایتان کاربردی باشد.

فرقی ندارد که یک بلاگر اینستاگرامی هستید یا برای یوتوب ولاگ ضبط می‌کنید؛ در هر صورت گاهی اوقات بیرون از خانه خواهید بود و نیاز به یک منبع نور کوچک و قابل حمل برای عکاسی یا فیلم‌برداری خواهید داشت. رینگ لایت‌های سلفی بسیار کوچک هستند و درون جیب‌تان جا می‌شوند، به همین دلیل می‌توانید همیشه یکی از آن‌ها را همراه خود داشته باشید و نگران نورپردازی نباشید.

اگر فروشنده هستید یا از محصولات مختلف عکاسی می‌کنید، داشتن یک منبع نور که بتواند سوژه‌ شما را به طبیعی‌ترین شکل ممکن نشان دهد، لازم است. وفاداری به نمایش تصویر واقعی محصول، اعتماد مشتریان شما را بیشتر می‌کند. همانطور که می‌بینید، این نورهای کوچک می‌توانند نور بسیار باکیفیتی تولید کنند که برای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی هم بسیار کارآمد است.

با توجه به طراحی و نوع ساختار، رینگ لایت‌ها برای تأکید بر جزئیات سوژه در عکاسی یا فیلم‌برداری بسیار مناسب هستند. چراکه نور کافی را در همه زوایا فراهم می‌کنند. همچنین طراحی دایره‌ای رینگ لایت که به شما امکان قرار دادن دوربین در میان حلقه را می‌دهد، دسترسی به جزئیات را آسان می‌کند.

با استفاده از رینگ لایت‌ها هنگام عکاسی، نورِ کاملاً متعادلی خواهید داشت که به‌طور مساوی در هر طرف از مدل یا سوژه که قصد عکاسی از آن را دارید پخش می‌شود، درواقع همان چیزی که هر عکاسی به آن نیاز دارد. چه بهتر از این؟ بدون اینکه هزینه‌ زیادی برای ساخت یا خرید منابع نور مختلف صرف شود، می‌توانید با یک رینگ لایت ارزان جبران نوردهی را انجام دهید.

خب با کاربردهای رینگ لایت و ضرورت آن در عکاسی آشنا شدیم، قبل از معرفی بهترین رینگ لایت‌های موبایلی می‌خواهم توجه به چند نکته را هنگام خرید به شما بگویم.

نکته‌ مهمی که باید به آن توجه داشته باشید میزان CRI یا همان شاخص سنجش کیفیت نور (Color rendering index) است؛ که به ما نشان می‌دهد منبع نورمان چقدر کیفیت دارد. باکیفیت‌ترین و بهترین نوری که در جهان وجود دارد، نور خورشید است که به آن میزان CRI 100 را داده‌اند و باقی منابع نور را با آن مقایسه کرده و می‌سنجند.

یک رینگ لایت LED که کیفیت خوبی داشته باشد، معمولاً CRI بالای 80 دارد، همچنین مدل‌های حرفه‌ای بین 95 تا 98 CRI دارند، که برای عکاسی یا فیلم‌برداری ایده‌آل هستند. اگر نتوانستید میزان CRI را در بین مشخصات فنی محصولی که مد نظرتان است پیدا کنید، قاعدتاً این عدد آن‌قدر پایین بوده که ارزش آن را نداشته که مورد اشاره و توجه قرار بگیرد، در نتیجه منبع نور باکیفیتی نخواهد بود. البته در مواقعی هم بسته به هدف شما می‌تواند کاملاً کارساز باشد.

مورد بعدی اندازه و قدرت نور رینگ لایت است. هرچه میزان لومن (lm) و شاخص تفکیک رنگ (CRI) بالاتر باشد، خروجی نور و نمایش رنگ سوژه‌ها بهتر خواهد بود؛ و درنهایت تصویر باکیفیت‌تری را خواهید داشت. بهتر است به دنبال رینگ لایت‌هایی باشید که امکان تنظیم قدرت نور خروجی را به شما بدهند.

هنگام عکاسی یا فیلم‌برداری معمولاً از دمای رنگ گرم استفاده می‌شود. برخی از رینگ لایت‌ها گزینه‌ای را برای تغییر رنگ یا دمای نور دارند، اما اگر رینگ لایت شما این قابلیت را نداشت، می‌توانید رنگ نور را به راحتی با ژل‌های رنگی مخصوص تغییر دهید.

4 رینگ لایت گوشی فوق‌العاده

در این بخش می‌خواهیم 4 مدل از بهترین رینگ لایت‌های موجود در بازار را به شما معرفی کنیم. حتی اگر انتخاب از میان این رینگ لایت‌ها برای شما دشوار است؛ هیچ جای نگرانی ندارد؛ مشاوران ما در هر زمان به سوالات شما پاسخ می‌دهند. با یک انتخاب هوشمندانه می‌توانید به نتیجه دلخواه برسید و عکس‌های زیباتری بگیرید.

رینگ لایت مدل RK-14

این از 18 چراغ LED تشکیل شده و ابعاد آن به‌قدری کوچک است که می‌توانید آن‌را به عنوان همراهِ همراه خود همه‌جا ببرید. همچنین یک پایه‌ کلیپسی برای اتصال به موبایل دارد که باعث می‌شود بتوانید از آن به‌جای فلاش دوربین پشت یا فلاش دوربین سلفی استفاده کنید.

توان این رینگ لایت جمع‌وجور 3 وات است و می‌توانید شدت آن‌را در چند حالت مختلف تنظیم کنید، همچنین دمای رنگ آن 5600 کلوین و ثابت و غیر قابل تغییر است. برای خرید آسان این رینگ لایت اوریژینال کافی‌ست به صفحه رینگ لایت‌ها در سر بزنید.

رینگ لایت سه شاخه‌ کلیپسی

این رینگ لایت محبوب به 128 عدد لامپ LED مجهز شده و روشنایی بسیار مناسبی برای ضبط ویدیو یا عکاسی با گوشی موبایل دارد. همچنین قدرت خروجی آن 10 وات است. اما مهم‌ترین نکته در مورد ، طراحی خاص و کاربردی است. این رینگ لایت یک پایه‌ کلیپسی دارد که به میز متصل می‌شود و توانایی نگهداری گوشی شما را در کنار دو رینگ لایت دیگر که سر شاخه‌ها قرار گرفته‌اند، دارد. همچنین با توجه به قابلیت انعطاف‌پذیری آن می‌توانید برای عکاسی ماکرو یا ضبط ویدیو نور را از هر جهتی که می‌خواهید، نور تابانده و به بهترین نتیجه ممکن برسید.

این رینگ لایت چندمنظوره و فوق‌العاده از 220 LED پرقدرت و کم مصرف تشکیل شده است. قابلیت تنظیم دمای رنگ و کنترل از راه دور را به شما می‌دهد. همچنین شدت روشنایی آن نیز از راه دور و با استفاده از کنترلر مخصوص قابل تنظیم است. سه‌پایه‌ آن نیز به صورت چرخان تولید شده تا کنترل بهتری روی زاویه‌ نور داشته باشید. همچنین در مرکز آن یک هولدر برای نگهداری موبایل تعبیه شده است. توان این رینگ لایت 30 وات است و با توجه به قیمتی که دارد، امکانات بسیار خوبی را به شما ارائه می‌دهد. طراحی مدرن و ارگونومیک روشنایی یکنواخت بدون سایه را فراهم می‌کند و نقش به‌سزایی در زیبا جلوه دادن سوژه دارد. می‌توانید با مشخصات فنی این رینگ لایت در صفحه فروش بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید از مشاوران ما کمک بگیرید و با خیال راحت خرید کنید.

رینگ لایت جیماری Fm-14R

خب حالا با یک و به‌طبع حرفه‌ای‌تر آشنا می‌شوید؛ رینگ لایت جیماری مدل Fm-14R دارای ابعاد خارجی 34 سانتی‌متر و ابعاد داخلی 24 سانتی‌متر است و درون آن 3 هولدر برای نگهداری 3 موبایل وجود دارد. این رینگ لایت برای عکاسی پرتره و عکاسی تبلیغاتی یا ماکرو واقعاً عالی است؛ چراکه به دلیل ابعادش نور مورد نیاز سوژه را کاملاً پوشش می‌دهد.

همچنین این رینگ لایت به شما اجازه می‌دهد تا علاوه‌بر تنظیم شدت نور، دمای رنگ را هم مطابق میل‌تان تغییر دهید. همچنین تراکم بالای لامپ‌های ال ای دی باعث شده تا نور نهایی بسیار نرم و جذاب باشد. اگر این رینگ لایت متناسب با نیاز شماست؛ پیشنهاد می‌کنیم آن‌را تهیه کنید و پیشرفت را در کسب‌وکار خود ببینید.

رینگ لایت‌های موبایل جزو ضروری‌ترین وسیله‌ها برای افرادی است که با استفاده از موبایل عکاسی و یا فیلم‌برداری می‌کنند. این نورها به شکل حلقه‌ای طراحی شده‌اند و داخل‌شان لامپ قرار گرفته است. رینگ لایت‌ها نور مورد نیازتان را در هر کجا با شرایط نوری مختلف تامین می‌کنند. اگر شما یک بیوتی‌بلاگر یا یک ویدیوبلاگر هستید، می‌توانید با استفاده از رینگ لایت‌ها پیشرفت چشمگیری در تولید محتوای تصویری خود ایجاد کنید.

منبع: youtube.com

 

عناوین این مقاله مخفی کردن عناوین
4 چطور یک رینگ لایت انتخاب کنیم؟
دکمه بازگشت به بالا