سلامت و تندرستی

ساخت واکسن ایرانی کرونا «پاستوکوآد» در انستیتو پاستور

به گزارش شفاف، نتایج مطالعه پیش بالینی واکسن Pastecoad (بر پایه آدنوویروس) انستیتو پاستور ایران در یکی از مجلات معتبر بین المللی منتشر شده است.

واکسن‌های جهانی کووید-19 بر اساس فناوری‌ها و روش‌های مختلفی از جمله واکسن‌های غیرفعال مانند Sinofarm، واکسن‌های mRNA مانند Pfizer، واکسن‌های پروتئینی مانند Novovacs و واکسن‌های مبتنی بر حامل‌های آدنوویروس مانند Astraznka هستند. در ایران، واکسن‌های تولیدی خانگی، واکسن‌های پروتئینی و غیرفعال هستند. انستیتو پاستور ایران در مهرماه 1395 علاوه بر مشارکت با انستیتو کوبا فینلا در پروژه واکسن پاستوکوکوس که دارای فناوری منحصربفرد پروتئین کونژوگه است، ساخت واکسن Pastecoad بر اساس ناقل آدنوویروس را آغاز کرد.

لازم به توضیح است که فناوری تولید واکسن ها مبتنی بر حامل های آدنوویروس است که دارای ویژگی های مهمی از جمله کارایی بالا و همچنین امکان تولید سریع و طراحی مجدد در تعداد بسیار کمی از کشورها می باشد.

در طراحی واکسن Pastecoad با هدف تولید واکسن موثر، علاوه بر اسپایک پروتئینی مورد استفاده در سایر واکسن‌های مشابه، از پروتئین نوکلئوکپسید کووید-۱۹ نیز استفاده شد. پس از طی مراحل کنترل کیفی و آزمایشات پیش بالینی شامل تعیین ایمنی زایی، تعیین ایمنی و اثر محافظتی و پیشگیرانه واکسن، مطابق با دستورالعمل سازمان غذا و دارو، مدارک مربوطه به سازمان غذا و دارو ارائه شد. مدیریت.

نتایج این مطالعه که اخیراً در مجله معتبر بین المللی Vaccine (1) منتشر شده است، نشان می دهد که این واکسن توانایی تحریک سیستم ایمنی سلولی در برابر ویروس Quid-19 و همچنین تولید آنتی بادی های خنثی کننده در برابر انواع مختلف کووید-19 را دارد. مانند فشار ووهان. ، حاوی لامبدا، دلتا و امیکرون است. البته این اولین پروژه ساخت واکسن عروق ویروس کرونا در کشور است که قبل از درخواست مجوز کارآزمایی بالینی موفق به انتشار نتایج پیش بالینی شده است.

ایجاد زیرساخت های تولید واکسن و دارو با استفاده از ناقل های آدنوویروسی و اشغال این فناوری ارزشمند در کشور و همچنین برخورداری از مزایایی از جمله سهولت تولید انبوه و هزینه پایین تولید بسیار حائز اهمیت است، این دستاورد به راحتی می تواند باشد. پیشگیری و درمان بیماری ها در شرایط بحرانی و بحرانی بدون توجه به سایر کشورها باید از سایر سرطان ها برای رفع نیازهای کشور استفاده کرد.

لازم به ذکر است، نتایج فاز 3 کارآزمایی بالینی واکسن پاستوکوکوس که در سال گذشته توسط انستیتو پاستور ایران در 8 شهر کشور انجام شد، در یکی از مجلات معتبر بین المللی پذیرفته شده و به زودی منتشر خواهد شد.

1. ارزیابی پتانسیل، سمیت و حفاظت واکسن های کاندید PastoCoAd: یک ترکیب پیش بالینی جدید و rAd5 S، rAd5 RBD-N و SOBERANA dimeric-RBD پروتئین تطبیق.

دکمه بازگشت به بالا