فرهنگ و هنر

سفرهای دریایی ایران برای جام‌جهانی قطر لغو شد

سرپرست اداره کل دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد که علیرغم اقدامات انجام شده برای جابجایی تماشاگران ایرانی در بازی های جام جهانی، قطر در آخرین روزهای نزدیک به شروع بازی ها از غیرممکن بودن آن خبر داد. برای جابجایی زمینی مسافران از سایر بنادر این کشور به دوحه به همین دلیل این روزها نتوانستیم کشتی هایی برای جابجایی تماشاگران تهیه کنیم.

مهدی فراهانی فراهانی در گفت وگو با امروزنگار، اظهار کرد: با توجه به اینکه دو کشور ایران و قطر می توانند از طریق دریا به یکدیگر متصل شوند، از ابتدای سال جاری اقداماتی برای استفاده از پتانسیل سفرهای دریایی در تورهای جام جهانی آغاز شد. این اقدامات شامل ساخت اسکله ها و پایانه های مسافربری استاندارد در جزیره کیش و بندر بوشهر بود و همچنین جلساتی با مالکان چندین کشتی در کشور که در سال های اخیر در حوزه حمل و نقل مسافر و گردشگری فعال بوده اند داشتیم آنها از آنها خواستند که کشتی خود را در روزهای جام جهانی تعمیر کنند و آماده بهره برداری باشند.

وی ادامه داد: برآورد ما این بود که با آماده سازی دو فروند کشتی بتوان در هر سفر حدود 1500 مسافر را جابه جا کرد. در مرحله نهایی سازی مقدمات نهایی بودیم که رئیس سازمان بنادر به قطر به همراه وزیر راه و شهرسازی قطر اعلام کردند که وضعیت حمل و نقل این کشور برای بازی های جام جهانی از قبل برنامه ریزی شده است و این امکان وجود ندارد. حمل و نقل زمینی مسافران از بندر حمد و بندر الرویس به دوحه

سرپرست اداره کل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: قطر بندر دوحه را به یک سری کشتی های تفریحی اختصاص داده است که در این بندر پهلو می گیرند و پیش بینی می کنند که حدود 12 هزار تخت در آن کشتی ها قرار دهند. برای مسافرانی که بازی ها را تماشا می کنند می توان در این هتل های دریایی اسکان داد. قرار بود کشتی های ما به دلیل فاصله تا بندر دوحه به بندر الرویس و حمد که حدود 150 کیلومتر و حمد حدود 25 کیلومتر با محل برگزاری مسابقات فاصله دارند بروند که در نهایت قطر را اعلام کرد اگر بخواهد. برای پهلوگیری کشتی های ایرانی در این بنادر نمی توانند وسیله نقلیه ای برای انتقال مسافران به دوحه تهیه کنند.

فراهانی با بیان اینکه آمادگی و توانایی اعزام کشتی های در حال بهره برداری و تمدید مجوز به قطر پس از پایان بازی های جام جهانی وجود دارد، افزود: اما برای روزهای برگزاری بازی ها با وجود آمادگی ها و همه اقدامات خوب انجام شده است. ایران این کار را انجام داده بود، در روزهای پایانی نزدیک به شروع بازی‌ها، قطر اعلام کرد که به دلیل عدم امکان جابه‌جایی مسافران از طریق زمین، از پذیرش کشتی خودداری می‌کند و به همین دلیل نمی‌توانیم کشتی‌هایی را برای حمل رفتار تماشاگران در آن مدت فراهم کنیم. روزها.

وی درباره علت زیر پا گذاشتن تعهد قطر توضیح داد: فروردین ماه امسال جلسه ای در کیش تشکیل شد و وزیر حمل و نقل قطر با آقای قاسمی دیدار کرد و یک سری بنادر و فرودگاه های ایران به عنوان بنادر و فرودگاه های پشتیبانی معرفی شدند. ما این درخواست را از قطر خواستیم، آنها اعلام کردند که ستادی زیر نظر امیر قطر در قطر وجود دارد که اخیرا ایجاد شده و وظیفه آن هماهنگی مسابقات جام جهانی و تصمیم گیری در وزارتخانه های قطر است. و مشخص شده است که خدمات حمل و نقل جاده ای ما نمی تواند مسافر را به پوشش دوحه برساند. البته این پیگیری را ادامه می دهیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا