معرفی کسب و کار

سمباده چیست و چه کاربردی دارد؟

نکته های خرید سنباده لرزان

مارک‌های مختلفی از  سنباده رولی در بازار موجود هست و به‌راحتی می تونید با رنج قیمتی 5۰۰.۰۰۰ تا 6.۰۰۰.۰۰۰ تومان تهیه کنید. سنباده لرزان از جمله وسایل کاربردی در صنایع چوبی و مخصوصاً هنرهایی چون معرق و مشبک و نجاری هست. با سنباده لرزان به‌راحتی امکان پرز برداری و صاف کردن سطوح چوبی امکان پذیر بوده که کار را برای مراحل بعدی رنگ و پرداخت آماده خواهد کرد. معمولاً از سنباده لرزان برای از بین بردن خط و خش بعد از سنباده کاری با سنباده دیسکی استفاده می شود.

سنباده کاری چوب خام با استفاده از سنباده لرزان بسیار زمان بر رو سخت هست به همین جهت ابتدا باید سطح چوب را با استفاده از سنباده پلیشر یا همان سنباده دیسکی سنباده کاری کنید و پس از آن یا سنباده لرزان خط های دایره ای ایجاد شده در اثر کار با سنباده دیسکی را از بین ببرید.

توان سنباده  شرکت پادنا  مابین ۱۳۰ تا 500 وات متغیر هست و هنرمند می تواند با توجه به قدرتی که از دستگاه انتظار دارد و نوع کار یکی از مدل‌ها را خریداری کند. وزن دستگاه هم رنجی بین ۱٫۲ تا ۳٫۳ کیلو را در بر می گیرد که مسلماً وزن دستگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای اتصال کاغذ سنباده به پد دستگاه ابتدا دستگاه را روی کاغذ سنباده قرار بدهید و از عرض و با استفاده از تیغ برش کاغذ را برش بدهید. بعد با تا کردن دو طرف کاغذ (از طول) ابتدا در یک طرف گیره و سپس در طرف دیگر آن قرار بدهید.

برای جدا کردن سنباده از قسمت پد دستگاه، ابتدا دستگاه را خاموش کنید و دو شاخه سنباده لرزان را از برق بیرون بکشید. در مرحله بعد گیره ها را آزاد کنید و ورق سنباده را آزاد کنید. سپس می توانید از همین ورق سنباده به عنوان شابلون برش سنباده جدید استفاده کنید و با استفاده از تیغ برش یا قیچی، ورق را برش دهید.

نکته های استفاده از سنباده لرزان

* حتماً از مارک‌های معتبر و دارای گارانتی خرید کنید. به جای خرید ابزار بی کیفیت و ارزان، برای یک بار دستگاه مناسب و حرفه ای تهیه کنید و هیچ نگرانی بابت مقدار زمان و کیفیت دستگاه نداشته باشید. امروزه برند های چینی و بی کیفیت در بازار وجود دارند که هیچ خدمات و کیفیتی ندارند و پس از خراب شدن آن ها باید سنباده لرزان را دور بیندازید.

* بعد از هر بار کار کردن دستگاه را باد بگیرید. حتی پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که هر ۱۰ دقیقه کار با دستگاه، با استفاده از بادپاش دستگاه را تمیز کنید تا موتور خنک و تمیز کار کند. مطمئن باشید دستگاه عمر بیشتری خواهید داشت.

* هنگام کار حتماً از ماسک و گوشی استفاده کنید. سنباده لرزان خاک های بسیار ریزی در هوا منتشر می کند که برای سلامتی شما بسیار خطرناک هست. صدای این دستگاه هم اذیت کننده هست و به هیچ عنوان نباید ماسک و گوشی را فراموش کرد.

* با دستگاه مدارا کرده و فشار بیش از حد به آن وارد نکنید. هر ۳۰ دقیقه کار با دستگاه، ۵ دقیقه به دستگاه فرصت دهید تا دمای آن کاهش یابد. خنک بودن دستگاه در کارکرد صحیح آن و طولانی شدن عمر آن کمک بسزایی خواهد کرد.

* وزن بدن را روی دستگاه قرار ندید و با فشار ملایم دست کار کنید. برای سنباده کاری به کمی فشار نیاز دارید؛ اما به هیچ عنوان وزن خود را روی دستگاه قرار ندهید تا کارتان را زودتر به پایان برسانید. با توجه به افزایش قیمت سنباده لرزان دیگر نمی توان بی تفاوت بود!

* هنگام بستن کاغذ سنباده مراقب باشید کاغذ هم از طول و هم از عرض سایز کفی دستگاه باشد. کوچک بودن اندازه سنباده برش شده، موجب آسیب رسیدن به کفی اسفنجی سنباده می شود. همچنین فلز سنباده با سطح کار برخورد می کند و موجب خرابی چوب خواهد شد.

مطلب پیشنهادی:

* بهتر هست ابتدا یک کاغذ پوستی استفاده شده روی پد دستگاه قرار بدید و کاغذ جدید را روی آن نصب کنید.

* دستگاه را در طول حرکت بدهید و از حرکات عرضی خود داری کنید. در واقع شما باید سنباده لرزان را در جهت راه چوب حرکت دهید چون حرکت سنباده در خلاف جهت راه چوب، موجب ایجاد خط و خش روی چوب می شود و به این سادگی ها این خط های خلاف راه، از بین نخواهد رفت.

* دستگاه را در معرض آب، رطوبت و گرد و غبار قرار نوین (عادت کنید هر ابزاری جایگاهی دارد و کارگاه هر چند کوچک ولی مرتبی داشته باشید)

* کاغذ سنباده را محکم به پد ببندید. در غیر این صورت به کار آسیب خواهد رساند. امکان دارد پس از حدود یک ساعت کار کردن با دستگاه، سنباده کمی آزاد شود. در این حالت سنباده لرزان را خاموش کنید و دوباره ورق را نصب کنید.

 سنباده چیست؟

ورقه‌ای از جنس کاغذ یا پارچه و یا فیلم است (که اصطلاحا بکینگ سنباده نامیده میشود) که دانه‌های سخت ساینده بر روی آن پاشیده و به وسیله ی چسب مخصوصی چسبانده می‌شوند و برای ساییدن مواد گوناگونی چون فلزات آهنی, فلزات غیر آهنی, چوب، گچ , پلاستیک و در بعضی موارد سرامیک استفاده می‌شود. اینکه سنباده چیست را میشود به این گونه تعریف کرد که وسیله ای برای ساییدن و پرداخت کردن و همچنین به معنای وسیله آسیاب کردن نیز آمده است که در مدل های متفاوت همچون سنگ سنباده، کاغذ سنباده، دستگاه سنباده از نوع الکتریکی و دستی وجود دارد.معمولاً برای صاف کردن و آماده کردن سطح ناصاف و خشن به کار می‌رود تا برای رنگ‌کاری آماده شود. همچنین گاهی برای ناصاف و خشن کردن سطوح صاف بکار می‌رود تا آنها را برای چسب زدن آماده سازد.

سنباده از لحاظ زبری درجه های گوناگونی دارند که با یک عدد به همراه یک حرف لاتین, مثلا P,  مشخص میشوند, که این اعداد گرید P16 که زبرترین یا خشن ترین حالت است تا گرید P10000 که نرم ترین حالت است درجه بندی میشود.

سنباده ماده ای معدنی جهت پولیش و یا فرم دهی قطعه کار بوده و به صورت طبیعی و مصنوعی یا صنعتی موجود می باشند. از کاربردها می توان به پولیش سطح قطعه کار و همینطور براده برداری و خشن کاری اشاره کرد. متداول ترین انواع سنباده اکسید آلومینیم، سرامیک ، سیلیکون کارباید و زیرکونیا می باشند.

 کاربردهای سنباده:

همانطور که قبلا گفته بودیم به معنایی وسیله ای برای ساییدن و سوهان کردن، همچنین به معنای وسیله آسیاب کردن نیز آمده است که در مدل های متفاوت همچون سنگ سنباده، کاغذ سنباده، دستگاه سنباده از نوع الکتریکی و دستی وجود دارد. معمولاً برای صاف کردن و آماده کردن سطح ناصاف و خشن به کار می‌رود تا برای رنگ‌کاری آماده شود. همچنین از دیگر کاربردها برای ناصاف و خشن کردن سطوح صاف بکار می‌رود تا آنها را برای چسب زدن آماده سازی کند.

همچنین کاربردهای وسیعی در صنایع گوناگون دارد, بطور مثال یکی از کاربردها در صنایع چوب است, مصرف دراین صنعت برای ساخت مبلمان چوبی و یا برای صاف کردن و نئوپان که (عکس1) نامیده میشود و از دیگر کاربردها در پولیش کردن خودرو , تولید ظروف آشپزخانه و قابلمه چدنی و قابلمه تفلون و یا تولید قاشق و چنگال و خیلی موارد دیگر.

 تاریخچه سنباده

استفاده از مواد ساینده به اولین مالش یک سنگ سخت بر سنگ دیگر برای شکل دادن به سلاح یا ابزار برمی گردد. در کتاب مقدس سنگی به نام شامیر ذکر شده است که احتمالاً از گچ بود ، ساینده ای طبیعی که امروزه نیز استفاده می شود. نقاشی های مصر باستان نشان می دهد از ساینده ها برای صیقل جواهرات و گلدان ها استفاده می شود. شن و ماسه و قطعات پوست انعطاف پذیر حیوانات, کاغذ سنباده اولیه انسان بود. بعداً ، صنعتگران سعی کردند دانه های ساینده را با چسب های خام به سطح پارچه یا کاغذ انطاف پذیری بچسبانند. حدود دو قرن بعد ، سوئیسی ها شروع به پوشش شیشه خرد شده روی پشت کاغذ کردند

دکمه بازگشت به بالا