عمومیمعرفی کسب و کار

سم کنفیدور برای درخت بادام

سم کنفیدور چیست ؟ بسیاری از گیاهان، مورد حمله بسیاری از آفات قرار میگیرند و این حمله و خسارت ممکن است به صورت جزئی باشد و یا خسارت وارده به قدری بالا باشد که کل گیاه و یا کل محصول را از بین ببرند در مراحل اولیه روش های پیشگیری های زراعی و یا کنترل بیولوژیکی پیشنهاد میشود. اما در بسیاری از موارد نیاز به مبارزه شیمیایی علیه آفات موثرتر است یکی از سم های کاربردی و موثر در بازار، سم کنفیدور و یا همان ایمیداکلوپراید است با ما در این مقاله همراه باشید تا با این سم بیشتر آشنا شویم و در مورد عملکرد و کاربرد این سم بیشتر بدانیم.

آنچه در این مطلب مطالعه میکنید:

شکل های سم کنفیدور موجود در بازار

این سم به شکل های سوسپانسیون و پودر در بازار موجود است که سم به شکل سوسپانسیون برای محلول پاشی و شکل پودر آن برای ضدعفونی بذرها فرموله شده و استفاده میشود. که در میتونید سم مورد نیاز خودتون رو خریداری کنید.

بهترین و معتبرترین نهالستان که گونه های کمیاب، نایاب و انحصاری برخی از نهال های میوه و گردو، همچون نهال بادام  را تولید می کند که به صورت کاملا رسمی در انحصار نهالستان سعید قاسمی قرار دارد

نحوه عملکرد سم کنفیدور چیست؟

سم کنفیدور و یا ایمیداکلوپراید به علت سیستمیک بودن، جذب گیاه میشود. کنفیدور چربی دوست است و به خاطر همین خصوصیت میتواند از سطح مومی برگ عبور کند و وارد گیاه شود و تا حدودی قابلیت حل شدن در آب را نیز دارد که به همین دلیل بعد از وارد شدن به گیاه با جریان شیره گیاهی حرکت کرده و در کل گیاه پخش میشود.

خاصیت سیستمیک باعث میشود تا در هنگام بارندگی سم به همراه آب باران شسته نشود و هدر رفت آن کاهش یابد. کنفیدور بر روی سیستم عصبی حشره اثر میگذارد .سمی که وارد سلول گیاهی شده و سپس وارد جریان شیره گیاهی میشود و از طریق شیره گیاهی در کل گیاه پخش میشود آفات مکنده با تغذیه کردن از شیره گیاه مسموم شده و باعث نابودی آفت میشود. البته این سم اثر تماسی نیز دارد و در صورت برخورد با آفت نیز میتواند باعث از بین رفتن آفت نیز شود.

کاربرد سم کنفیدور

حشره کش کنفیدور در بسیاری از گیاهان زراعی، باغی و حتی گیاهان آپارتمانی کاربرد داشته و استفاده میشود. گیاهانی همچون غلات, ذرت, برنج, پنبه, آفتابگردان, سويا,چای, چغندرقند, سيب زمينی, گياهان جاليزی, مركبات, پسته, بادمجان, انگور, درختان ميوه دانه دار و هسته دار و گياهان زينتی از جمله  قابل استفاده است.

نحوه مصرف درست سم کنفیدور

سم کنفیدور به همراه سیستم آبیاری قطره ای در مزارع و یا باغاتی که آبیاری قطره ای دارند نیز قابل استفاده  است. در روشی دیگر شما میتوانید با قلمو سم را روی تنه درخت بزنید. برای ضدعفونی کردن بذر ها نیز میتوانید از این سم استفاده کنید توجه داشته باشید که آب اضافه شده 5/1 برابر سم باشد. براساس نوع محصول و زمین باغ یا مزرعه سمپاش مناسب و کالیبره را انتخاب کنید و میزان سم و دوز مناسب توصیه شده را که بر روی لیبل سم نوشته شده را با مقدار آب مناسب کاملا مخلوط کنید. درون سمپاش تا نیمه آب بریزید و سپس محلول سم را به آن اضافه کنید و بقیه آب را در زمان همزدن اضافه کنید. همزن مخزن سمپاش در زمان تهیه محلول سم و سمپاشی باید کار کند و سپس اقدام به سمپاشی کنید.

برای گیاهان آپارتمانی کافی است به اندازه نصف قاشق چای خوری از سم را در یک لیتر آب حل کنید، البته این میزان بسته به توصیه شرکت سازنده متفاوت می باشد.

سم کنفیدور بر روی کدام آفات تاثیر میگذارد؟

سم کنفیدور بر روی آفات مکنده تاثیر میگذارد آفاتی مانند شته ها(شته توتون،شته گیاهان آپارتمانی و…)،پسیل پسته،پروانه مینوز مرکبات، تریپس پنبه، گیاهان گلدانی ، گیاهان زراعی ، تریپس در گیاهان زینتی ، کک در چغندر ، سفید بالک موجود در بستر کشت در گلخانه ها ، که به شکل محلول پاشی بر روی اندام هوایی گیاه(برگ وشاخه گیاه)صورت میگیرد. برای ضدعفونی کردن خاک نیز بر روی آن محلول پاشی انجام میشود.

کنفیدور برای حشرات مانند شپشک ،زنجره ، زنجرک، حشرات خاكزی، موريانه ها، سرخرطومی برنج، لارو پروانه ها، سوسک كلرادو و آفات بهداشتی و خانگی مثل كک ها و سوسک های سوسری نیز استفاده میشود و عملکرد خوبی دارد.

سم کنفیدور برای گیاهان آپارتمانی

بسیاری از گیاهان آپارتمانی آلوده به آفات مکنده مانند انواع شته ها، ، تریپس ها،شپشک ها و … میشوند. شما برای از بین بردن این آفات میتوانید از سم کنفیدور استفاده کنید که عملکردی سریع داشته و برای آفات گیاهان آپارتمانی نیز موثر است با توجه به نوع گیاه و حساس بودن آن میتوانید مقدار دوز استفاده را تغییر دهید. به طور معمول 2-3 سی سی در یک لیتر آب برای گیاهان آپارتمانی مناسب است و بسته به میزان آلودگی 2-3 بار با فاصله یک هفته آبیاری و اسپری شود.

نکات ایمنی سم کنفیدور

توجه داشته باشید در هنگام سمپاشی با هر گونه سمی باید نکاتی را رعایت کنید تا دچار مشکل و یا عوارضی نشوید.

 • در هنگام سمپاشی از لباس مناسب استفاده کنید تا لباسی که با آن وارد خانه میشوید آلوده به مواد سمی نشود.
 • هنگام سمپاشی حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید.
 • از تماس و برخورد سم با پوست خودداری کنید و در صورت برخورد با آب و صابون بشویید.
 • به دوره کارنس بر روی هر محصول دقت کنید و در صورتی که دوره کارنس آن تمام نشده است محصول خود را برداشت نکنید.به طور مثال دوره کارنس سم برای برای پنبه, پسته و توتون ۱۴ روز و برای مرکبات ۲۱ روز می‌باشد.
 • درهنگام سمپاشی در مزارع و باغات دام و طیور را از محل سمپاشی دور نگهدارید چرا که سم کنفیدور برای پرندگان خطرناک است.
 • در زمان گلدهی درختان از سمپاشی جلوگیری کنید.سم کنفیدور برای زنبور عسل خطرناک است.
 • مراقب باشید تا آب ها آشامیدنی و زیرزمینی را با این سم آلوده نکنید و دستگاه و ظروف آلوده به سم را در آب رودخانه و آب جاری نشویید.
 • علائم مسمومیت با سم کنفیدور خواب آلودگی، سرگیجه و تب است در صورت دیدن علائم مسمومیت به مراکز پزشکی مراجعه کرده و برچسب سم را به پزشک مربوطه نشان دهید.

نحوه نگهداری از سم کنفیدور

سم کنفیدور را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید. سعی کنید تا محل نگهداری سم دارای رطوبت نباشد و به سم آفتاب نتابد و همچنین سم را در کنار مواد غذایی نیز نگهداری نکنید.دما مناسب برای نگهداری 0-35 درجه سانتی گراد می‌باشد.توجه داشته باشید در صورت باز شدن در سم زمان و دوام آن سم با گذشت زمان کاهش پیدا میکند.

سم کنفتوضیحات

برای اطلاعات بیشتر در مورد همایش کلیک کنید

با توجه به افزایش روز افزون جمعیت و نیاز بشر به غذا و تلاش برای حفظ محصولات کشاورزی بوسیله سموم و آفت کش­ها افزایش یافته است .  بشر در طول قرن های متمادی روش های بسیار مختلفی را جهت کنترل آفاتی که تامین غذا و سلامتی آنها را به مخاطره می اندازد استفاده است. امروزه سلاح سم و انجام مبارزه شیمیایی نقش اصلی را در حفاظت گیاهان ایفا می کند. گرچه این روش به مراتب بیش از سایر روش های مبارزه مورد استفاده قرار گرفته ولی اغلب به علت عدم آشنایی کافی مصرف کنندگان سموم شیمیایی نتیجه مطلوب حاصل نمی شود اثرات زیانباری در محیط زیست بجای می گذارد. به همین دلیل در این مقاله از در صدد هستیم در باره شیوه کاربرد  سم کنفیدور در دفع آفات و حشرات نکات لازم را بگوییم.

سم کنفیدور برای چیست ؟

ایمیدا کلوپراید،آفت کشی است که با نام تجاری کنفیدور و گاچو در بازار وجود دارد. ایمیداکلوپراید حشره کش سیستمیک است که دارای  اثر نفوذی، تدخینی،  تماسی و گوارشی است. این حشره کش  جزء حشره کش­های شبه نیکوتینیو از گروه شیمیایی ایمیدازولها است و  دارای اثر تماسی، گوارشی و خاصیت سیستمیکی بسیار زیاد است. این ترکیب به صورت سوسپانسیون برای محلول پاشی و پودر خیس شونده آن برای ضد عفونی بذر فرموله شده است. سم کنفیدور به منظور کنترل تریپس پنبه، حشرات ناقل بیماریهای ویروسی سیب زمینی، کرم مفتولی ریشه، شپشک ریشه گندم، موریانه، لارو آبدزدک، ملخ، جیرجیرک و سایر آفات بذر قابل استفاده است. لازم به توضیح است که  این ترکیبات برای زنبورعسل و ماهی ایجاد حساسیت می کند.

سم کنفیدور در بین انواع سموم حشره کش

استفاده از ترکیبات هدف دار خطر از بین رفتن حشرات مفیدیا غیر هدف را به حداقل می رساند.حشره کش هایویژه می توانندحشرات خاصی را هدف قرار می دهند بخش های مختلفی از بدن حشرات را هدف میگیرند.سموم گوارشی فقط در صورت بلعیدن از طریق دهان سمی هستند و بیشتر برای آن دسته از حشرات مفید هستند که دارای قسمت های دهان گزنده یا جونده هستند، مثلا سوسک و ملخ. حشره کش های تماسی به پوست آفت نفوذ می کنند و معمولا برای بندپایانی مانند شته ها که سطح گیاه را سوراخ کرده و شیره آن را می مکند ، استفاده می شود. سموم حشره کش تدخینی ترکیباتی سمی هستند که از طریق اسپیکرال های تنفسی وارد سیستم تنفسی حشره می شوند.کنفیدور نوعی حشره کش سیستمیک و وسیع الطیف است که دارای همه  اثار نفوذی، تدخینی،  تماسی و گوارشی است.

کاربرد سم کنفیدور

نحوه اثر سم کنفیدور هلندیبا سایر حشره کش­ها متفاوت است.  این حشره کش روی نژادهای جدید و مقاوم آفات به خصوص حشراتی که در برابر سموم فسفره آلی مقاوم شده اند موثر است.ماده موثر موجود در حشره کش کنفیدور به صورت تماسی و گوارشی روی آفات گیاهی به ویژه حشرات مکنده اثر می­کند و با اختلال در کار سیستم عصبی موجب نابودی آنها می شود . این حشره کش دارای خواص سیستمیکاست که از طریق برگ،ساقه و ریشه جذب گیاه می شود و به راحتی توسط عصاره موجود در آوندها به سایر قسمتهای گیاه منتقل می شود .پیش از خرید خرید سم کنفیدور درباره سازگاریآن با گیاهانباید بدانیدکه کنفیدور با مقدار مصرف توصیه شده، هیچ نوع علائم زردی و سوزندگی در گیاهان ایجاد نمی کند .

بهترین زمان مصرف سم کنفیدور

بهترین زمان مصرف سم کنفیدور با توجه به نظر کارشناسان حفظ نباتات هر منطقه تعیین میشود، ولی بطور کلی بهترین زمان مصرف سم کنفیدور  بمحض مشاهده آفت یا خسارت است. کنفیدور بدلیل مایع و حالت اسپری, براحتی قابل استفاده می‌باشد و بعد از پاشیدن روی شاخ و برگ گیاهان سریعا جذب و به تمام نقاط برگ گیاهان انتقال می‌یابد.سم کنفیدور  نوعی سم با خاصیت دوگانه است این بدان معنی است که خاصیت چربی دوست آن منجر به عبور از سطح برگ و خاصیت آبدوستیاش به آن  اجازه حرکت در آوند  را می‌دهد.

میزان مصرف سم کنفیدور

کنفیدور را می توان به صورت محلول پاشی شاخه و برگها ، افزودن به آب آبیاری درختان از طریق سیستمهای آبیاری مانند آبیاری قطره ای و سایر روشهای آبیاری مصرف کرد. همچنینروش جدید این است که کنفیدور را  به وسیله قلم مو و یا برس روی تنه درختان مالیدمقدار آب مورد نیاز برای گیاه به منظور ضد عفونی بذر 1/5 برابر مقدار سم مصرفی است.دقت کنید که برای پرهیز از عوارض سم کنفیدور در هنگام گلدهی محصولات استفاده از ایمیداکلوپراید اجتناب شود .

شیوه مصرف سم کنفیدور

به منظور  ضدعفونی بذر ، مقدار توصیه شده بذر را در آب (1/5 برابر مقدار سم کنفیدور مصرفی) بریزید و  10 دقیقه صبر کنید و بعد هم بزنید  تا محلولییکنواخت بدست آید. بعد بذرها را در بشکه ای  دوار بریزید  و به دنبال آن محلول سم کنفیدر را ریخته و 5-4 دقیقه دستگاه را بچرخانید  تا همه بذرها کاملا به سم آغشته شود.

موارد مصرف سم کنفیدور

سم کفیدور برای مگس سفید، شته, عسلک پنبه, پسیل, شپشک, زنجره و زنجرک, تریپس, لارو پروانه ها, حشرات خاکزی, سر خرطومی برنج, سوسک کلرادو, موریانه ها و آفات بهداشتی مثل کک ها و سوسکهای سوسریبسیار کارآمد است. سم کنفیدور برای درخت انگور، مرکبات،درخت انجیر، گردو، پسته وگیاهان زینتی از جمله کاکتوس استفاده می شود.سم کنفیدور برای گل های زینتی به میزان 0/7-0/3 لیتردر هزار لیتر آب استفاده می شود. سم کنفیدور برای خیار نیز استفاده میشود.آفت  گیاهان جالیزی (گوجه فرنگی, خیار, خربزه, طالبی, هندوانه, فلفل سبز, بادمجان)، شته ها و زنجره ها،عسلک پنبه و مگس سفید گلخانه و تریپس هستند که با 0/6-0/3 لیتردر هکتار سم کنفدور از بین میروند. مقدار سم کنفیدور برای پسیل گلابی و سایر درختان میوه دانه دار  و هسته دار 0/7-0/3 لیتردر هزار لیتر آب است.

نظر کارشناسان گل و گیاه درباره سم کنفیدور

حشره کش ها سموم دفع آفاتی هستند که برای از بین بردن ، آسیب رساندن ، دفع یا کاهش یک یا چند گونه حشرات فرموله شده اند. حشره کش ها  می توانند کشاورزان را از شر آفات مختلف نجات دهند و با محافظت از محصولات در برابر حشرات و آفات دیگر تولید محصولات کشاورزی را افزایش دهند. کاربرد مدیریت تلفیقی آفات می تواند میزان حشره کش مورد نیاز برای کنترل بسیاری از حشرات را به طور قابل توجهی کاهش دهد. استفاده از بیش از یک  حشره کش در یک مکان می تواند اثربخشی آن را کم یا زیاد کند. همچنین ممکن است خطر بیشتری برای سلامتی و یا محیط زیست داشته باشد . جوانه بان در کنار شما هستند تا همه چیز را دربارهاستفاده از سم حشره کش کنفیدر به شما بگویند. برای خرید و مشاوره می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره های تماس مشاوره و خرید

ویژگی‌ها و مشخصات محصول

 •  
 • جنس: مایع
 • تهیه شده از مواد: – 
 • عملکرد اصلی: از بین بردن آفات
 • نوع بسته بندی: بطری پلاستیکی
 • ابعاد : –
 • وزن: 60 سی سی
 • بو: –
 • قابلیت نگهداری آب: –

یدور سمی سازگار است و به راحتی قابل اختلاط با سموم دیگر میباشد.سم کنفیدور بر روی نژاد مختلف و مقاوم به سموم آلی فسفره موثر است.

جهت اطلاع از آدرس نهالستان پالیز با ما در تماس باشید.

سخن پایانی در خصوص سم کنفیدور

در این مقاله سعی کردیم تا پاسخ سوال سم کنفیدور چیست رو پاسخ بدیم این سم را با نام سم ایمیداکلوپراید هم مشناسند، در مورد کاربرد و نحوه استفاده و نکات ایمنی این سم نیز صحبت کردیم. اگر سوال، مشکل یا تجربه ای در مورد سم کنفیدور دارید حتما در بخش دیدگاه برای ما بنویسید تا کارشناسان در سریع ترین زمان پاسخ شما رو ارسال کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا