عمومیمعرفی کسب و کار

شکایت از ساخت و ساز همسایه چگونه است؟

گسترش زندگی آپارتمان نشینی برای شهروندان مشکلات فراوانی ایجاد کرده است و در طول سالیان اخیر اختلافات بین همسایگان مجتمع و ساختمان های اطراف تا حد قابل توجهی افزایش یافته است. همسایگان بنا به دلایل مختلف می توانند از طریق مراجع ذی صلاح مشکلات خود را حل و فصل نمایند. بحث ساخت و ساز یکی از روش هایی است که مزاحمت و آزردگی ساکنین ساختمان و افراد ساکن در محل مشخص را ایجاد می کند. در حال حاضر شاهد ساخت و سازهای اماکن مسکونی و تجاری در مناطق مختلف شهرها هستیم.

این ساخت و سازها باید با اخذ مجوز از مراجع قانونی انجام گیرند. در صورتی که بدون کسب مجوز رسمی ساخت و ساز را آغاز نمایید تحت پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت و امکان طرح شکایت از ساخت و ساز همسایه علیه شما وجود دارد.وجود وکیل در این زمینه برای شاکی مزایای فراوانی به همراه دارد اما بنا به دلایل مختلف ممکن است دسترسی به وکیل برای تمام افراد در این زمینه امکان پذیر نباشد. جهت مشاهده نمونه طرح شکایت از ساخت و ساز همسایه کلیک کنید.

نحوه شکایت از ساخت و ساز همسایه

برای ساخت و ساز ساختمان خود باید ابتدا نسبت به دریافت مجوزهای قانونی از نهادهایی همچون شهرداری اقدام کرد. ساخت و ساز غیر اصولی ساختمان بدون مجوز قانونی باید توسط کمیسیون ماده 100 تحت رسیدگی قرار گیرد. عدم رعایت اصول مهندسی و معماری در ساخت سازه ها و ساخت آن ها به صورت غیر قانونی زمینه را برای طرح شکایت از ساخت و ساز همسایه فراهم می سازد. این شکایات با نظارت میدانی مراجع ذی صلاح در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار می گیرند.

یکی از مهمترین دلایل طرح شکایت از ساخت و ساز همسایه، نحوه ساخت و ساز ساختمان مجاور و  تراشیده شدن دیوار مشترک بین آن ها می باشد. در این شرایط شکایت در شهرداری پیگیری خواهد شد. همچنین امکان طرح شکایت در شرایطی وجود دارد که ساخت و ساز غیراصولی مانع از دید نور و منظره ساختمان مقابل شود. ساخت و ساز غیر اصولی تراکم جمعیت در منطقه را افزایش می دهد و خیابان ها را شلوغ می کند. برخی مواقع مشکلات زیادی نیز ایجاد می کند.

طرح شکایت از ساخت و ساز همسایه به بیان دلایل منطقی در شکایت نامه نیاز دارد که نمایانگر وقوع تخلف توسط سازنده ساختمان باشند. برای این منظور می توان با مشورت کرد. شهرداری برای رسیدگی به این موضوع باید تیم تحقیقاتی مشخص را به محل اعزام کند تا ادعای شاکی اثبات گردد.

دلایل طرح این شکایت

پیمانکاران، شرکت های معماری و سازنده های شخصی مسئول رسیدگی به پروژه های ساختمانی هستند. این افراد باید از قوانین وضع شده هنگام ساخت و ساز باید پیروی نمایند. هنگام ساخت و ساز باید تمام قوانین شهرداری، ابلاغیه های وزارت مسکن و راه و شهرسازی بررسی شوند. عدم رعایت این قوانین زمینه بروز مشکلات را فراهم می کند. اگر ساختمان مجاور املاک اصول قانونی ساخت و ساز را رعایت نکند امکان طرح این شکایت فراهم می شود. در صورت عدم ساخت و ساز ساختمان همسایه طبق قوانین و مقررات مربوطه سازنده و دیگر افراد مقصر ذر این زمینه با عواقب جبران ناپذیر مواجه خواهند شد.

از مهمترین دلایل طرح شکایت از ساخت و ساز همسایه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساخت و ساز ساختمان مجاور در ساعات غیر قانونی
  • حمل مصالح ساختمانی بدون استفاده از جرثقیل و دیگر وسائط نقلیه سنگین
  • انجام عملیات ساخت بدون توجه به در خطر بودن ساختمان مجاور
  • وارد شدن آسیب به ساختمان مجاور هنگام ساخت و ساز
  • عدم توجه به تذکرات همسایه هنگام انجام عملیات ساختمانی
  • پرتاب اشیا سنگین از ارتفاع بلند هنگام ساخت و ساز
  • مختل شدن عبور همسایه برای انجام فرآیند ساخت و ساز

هر یک از این دلایل زمینه طرح شکایت از ساخت و ساز همسایه را فراهم می سازند. ثیت شکایت باید با دلایل موجه انجام گیرند که دلایل مطرح شده برای طرح این شکایت کارایی قابل توجهی دارند.

مراجع طرح شکایت از ساخت و ساز همسایه

مراجع زیر صلاحیت رسیدگی به شکایت از ساخت و ساز همسایه را دارند:

  1. شهرداری

به طور کلی می توان گفت شکایت از ساخت و ساز غیر اصولی ساختمان مجاور توسط شهرداری پیگیری می شود. برای طرح این شکایت می توان به شهرداری منطقه مراجعه کرد و مشکل موجود را اطلاع داد تا تیم نظارت به محل اعزام شده  و تحقیقات لازم آغاز شوند. ساخت و سازهای غیرمجاز در کشور سالانه افزایش پیدا کرده اند ئ ساخت سازه هایی که کامل انجام نشده اند زیاد هستند. شهرداری مجوز ساخت و ساز را صادر می کند از این رو وظیفه رسیدگی به این تخلفات به عهده این نهاد است.

  1. سامانه 137 و 1888

شکایت از ساخت و ساز همسایه را می توان از طریق سانمانه های 137 و 1888 را مطرح کرد. مزاحمت های ساخت و ساز شهری را می توان از طریق این سامانه ها پیگیری کرد. مطابق قانون سازنده و مالک ساختمان هنگام اجرای پروژه ساختمانی حق ایجاد مزاحمت برای همسایه را نخواهید داشت. در صورت ایجاد این مشکل می توان از طریق سامانه 137 شکایات خود را ثبت کرد. این سامانه برای رسیدگی به شکایات ساخت و ساز شهری طراحی شده است. از این رو برای طرح این شکایت می توان با این سامانه ارتباط گرفت. شرایط ثبت شکایت به صورت حضوری و مراجعه به شهرداری برای افراد وجود ندارد از این رو افراد می توانند اعتراضات و شکایات خود را به صورت اینترنتی ثبت کنید.

تخلفات ثبت شده از طریق این سامانه ها از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار خواهند گرفت و شکایات مطرح شده در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت. پس از ثبت شکایت از این طریق تیم نظارتی موضوع مطرح شده را مورد بررسی قرار خواهد داد و موضوع به واحد مربوطه ارسال می شود تا در نهایت تصمیمات لازم گرفته شوند. در این سامانه ها برای شکایات مردمی ثبت شده واحد تحقیقاتی در نظر گرفته شده اند تا پیگیری های لازم انجام گیرند.

کلام آخر

برای ثبت شکایت از ساخت و ساز همسایه به دانش و اطلاعات حقوقی نیاز خواهیم داشت. در صورت عدم انجام مراحل ثبت شکایت طبق اصول و تشریفات قانونی نهادهایی همچون شهرداری به شکایات مطروحه ترتیب اثر نخواهند داد. یکی از روش های دستیابی به اطلاعات حقوقی، مشاوره حقوقی از است. از طریق مشاوره حقوقی می توانید به اطلاعات لازم در رابطه با موضوعات و مسائل که در آن رابطه مشکل پیدا کرده اید دست یابید.

دکمه بازگشت به بالا