اقتصادی

شکایت ۸ میلیارد دلاری شرکت برق از دولت فرانسه

شرکت برق فرانسه (EDF) که مجبور به فروش برق به رقبای خود زیر قیمت بازار شده است، از دولت فرانسه برای غرامت بیش از 8 میلیارد دلار شکایت کرده است.

EDF می‌گوید تا زمانی که شکایت خود را علیه دولت تسلیم کرده است، 8.3 میلیارد یورو (حدود 8.6 میلیارد دلار بر اساس نرخ‌های بازار) از دست داده است و بیش از 15 میلیارد یورو برای کل سال انتظار دارد.

شرکت برق فرانسه که 84 درصد آن متعلق به دولت است و در حال ملی شدن کامل است، برای افزایش رقابت مجبور شده است برق تولیدی خود را به نیروگاه های رقیب بفروشد.

فرمان اولیه دولت می گوید تامین کنندگان برق می توانند تا 25 درصد از تولید سالانه هسته ای EDF را بین ژوئیه 2011 تا دسامبر 2025 با قیمت ثابت حدود 47 دلار در هر مگاوات ساعت بفروشند. با این حال، در ژانویه امسال، دولت سقف قیمت بیشتری را برای کاهش هزینه های مصرف کننده اعمال کرد. سپس، در ماه مارس، دولت دستورات اضافی صادر کرد، مقدار برقی که EDF باید بفروشد افزایش داد و قیمت را برای شرکت کاهش داد.

ضرر ذکر شده توسط EDF مربوط به این دوره است. EDF درآمدهای خود را در ماه ژوئن گزارش کرد که بیشترین زیان شش ماهه را نشان داد. این شرکت در نیمه اول سال جاری زیان 5.3 میلیارد یورویی را در مقایسه با سود 4.2 میلیارد یورویی در مدت مشابه سال 2021 به ثبت رساند.

نیروگاه‌های EDF حدود 70 تا 75 درصد برق مصرفی فرانسه را تامین می‌کنند و دولت می‌خواهد این شرکت را ملی کند تا از تامین برق در بحبوحه بحران انرژی در آینده اطمینان حاصل کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، زیان در سایر مناطق نیز برای EDF افزایش یافته است. هفته گذشته، EDF مجبور شد تولید راکتورهای هسته ای خود را به دلیل موج گرما در سراسر اروپا کاهش دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا