جامعه

عدم مدیریت بهینه خاک سالانه ۵۵ میلیارد دلار خسارت وارد می‌کند

امروزنگار/ همدان معاون آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: حوزه و حوزه آبخیز گمبد همدان از نظر پایش رتبه نخست کشور را دارد و از امکانات بسیار خوبی برخوردار است. همدان در حوزه منابع طبیعی در بسیاری از عرصه ها سرآمد است اما برای رسیدن به اهداف عالیه خود نیازمند اعتبارات و تزریق اعتبار از سوی مسئولان ارشد کشوری و استانی است.

محمد شرافتی روز سه شنبه 24 آذرماه در بازدید رسانه ای از ایستگاه های حفاظت از منابع طبیعی شهرستان همدان ضمن تبریک روز جهانی خاک تاکید کرد که موضوع قابل توجه اهمیت خاک در میان سازندگان بسیار دشوار است. جامعه. 700 سال طول می کشد تا یک سانتی متر خاک ایجاد شود، این نشان دهنده اهمیت فعالیت های سازمان حفاظت منابع طبیعی است.

وی گفت: برای اینکه بتوانیم خاک با ارزش و حاصلخیز برای تولید محصولات کشاورزی را حفظ کنیم دغدغه های زیادی در سازمان داریم و به دنبال جلوگیری از بروز آثار زیانبار و تخریب خاک برای توسعه هستیم. بستری برای تولید محصولات کشاورزی».

عدم مدیریت بهینه خاک باعث 55 میلیارد دلار می شود

معاون آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در کشورهای در حال توسعه مانند ایران میانگین فرسایش خاک نزدیک به 15.5 تن در هکتار محاسبه می شود، اما در کشورهای توسعه نیافته بین . 30 و 40 تن در هکتار بنابراین با تمام این تفاسیر هر ساله در کشور به دلیل عدم مدیریت خاک به بهترین شکل ممکن 55 میلیارد دلار خسارت می بینیم. در صورت بهبود وضعیت خاک، امنیت غذایی ما تامین می شود، علاوه بر این مسائل، سالانه 356 میلیون مترمکعب از حجم مفید سدهای کشور از بین می رود.

وی تاکید کرد: شخم زدن به سمت شیب اقدام معقولی است که باعث تخریب، فرسایش و رسوب خاک می شود، بنابراین باید از این امر جلوگیری کرد، تغییر کاربری و چرای بیش از حد دام از دیگر دلایل آن است.

شرافتی در جای دیگری گفت: باید آبخیزداری را پیگیری کنیم زیرا اقدامات مکانیکی، بیولوژیکی و بیومکانیکی هر ساله از نقاط مختلف در دستور کار است.

وی ادامه داد: پرتال های نمایندگی کشور در این نقاط فعالیت می کنند و تنها 12 پورتال نمایندگی در کشور وجود دارد که متاسفانه در این سال ها پوشش ملی در سراسر ایران تکمیل نشده است و بر اساس مطالعات انجام شده به بیش از 32 رشته نیاز داریم. .

شرافتی خاطرنشان کرد: در کشورهای پیشرفته حفاظت از خاک و پایش خاک از دهه 1900 شروع شد و ایران به طور متوسط ​​80 سال از اقدامات پایش آبخیزداری در دنیا عقب است.

معاون اداره آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با توزیع نهشته ها عملکرد خود را بررسی می کنیم تا از حوادثی مانند سیل، رسوب گذاری و تخریب خاک جلوگیری کنیم. مناطق استانی آمار بومی خود را ارزیابی می کنند، نیاز جامعه امروز ما گزارش و کارت ارزیابی است و نشان دهنده اثربخشی اقدامات ایستگاه های حفاظت از منابع طبیعی است تا بتوانیم با اعداد و ارقام برای حفاظت از منابع طبیعی برنامه ریزی کنیم.

وی گفت: هفت بخش نظارتی در مجموعه های ما وجود دارد که نمونه های آن پوشش گیاهی و آب های زیرزمینی است و در حال حاضر به طور متوسط ​​بیش از 50 میلیارد تومان برای ایجاد حوزه ها و ایستگاه های نماینده داریم که این میزان برآورد شده است؛ به طور میانگین در هر استان سه کارمند در حوزه حراست و یک نفر در حوزه نظارت مشغول به کار هستند و متولی این امور هستند.

شرافتی گفت: ایستگاه و حوضه گنبد همدان بستر مناسبی برای پژوهش محققان و بررسی مقالات دانشگاهی آنهاست و بیش از 20 مقاله و پایان نامه پژوهشی با مرجع بهترین دانشگاه های خارج از کشور در این محیط نوشته شده است.

وی گفت: حوضه آبخیز گمبد همدان از نظر پایش رتبه اول کشور را دارد و از امکانات بسیار خوبی برخوردار است به طوری که همدان در حوزه منابع طبیعی در بسیاری از زمینه ها سرآمد است.

شرافتی گفت: اولین، بزرگترین و مجهزترین ایستگاه پایش کشور را در شهرستان میبد استان یزد ساختیم، بسیاری از استان های مرزی در مسیر ریزگردها قرار دارند و همدان که یکی از استان های مرکزی محسوب می شود. کشور، بدون چنین خطر ریزگردها.

وی در پایان گفت: برای بهبود فعالیت ها و فعالیت ها و تجهیز امکانات نیازمند تزریق اعتبار و بودجه کلان از سوی مسئولان ارشد کشوری و استانی هستیم و بدون بودجه نمی توان کارهای زیادی انجام داد. “

عدم مدیریت بهینه خاک باعث 55 میلیارد دلار می شود

در ادامه محمدمهدی آرتیمانی معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اعلام اینکه فرسایش خاک به معنای جابجایی خاک است و به دلیل چرای نامناسب دام و بسیاری موارد دیگر رخ می دهد، گفت: مساحت یک میلیون و 100 هزار هکتار است و گفت: تقریباً 670 هزار هکتار از این مساحت در سطح بحرانی قرار دارد.

وی بیان کرد: میانگین میزان فرسایش خاک در استان همدان بر اساس مطالعات انجام شده هشت تا 12 تن در هکتار در سال است و در کبودرهنگ فرسایش بیشتری نسبت به سایر نقاط استان رخ می دهد زیرا نیروگاه آن دارای 23 حلقه چاه آب حفر و ایجاد بسیاری می باشد. فروچاله ها و آب، خاک و منابع طبیعی در معرض خطرات بسیاری قرار دارند.

آرتیمانی همچنین گفت: با اقدامات پیشنهادی آینده نگری داریم که فرسایش خاک استان همدان را به هشت تن در هکتار کاهش دهیم و برای انجام این کار بزرگ نیازمند اعتبارات و تزریق بودجه هستیم و این موضوع در اولویت اول قرار دارد. کار. .

وی در پاسخ به خبرنگاران گفت: برنامه پنجم توسعه تنها به 12.5 درصد از اهداف خود رسید زیرا اعتباری تزریق نشده است. برنامه ششم توسعه نیز همین طور است، تنها 38 درصد از اهداف آن محقق شده است، دستگاه های الکترونیکی عموما خارجی هستند و هزینه کار ما بسیار بالاست و باید توجه ویژه مسئولان ارشد کشوری و استانی داشته باشیم.

عدم مدیریت بهینه خاک باعث 55 میلیارد دلار می شود

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان در پایان گفت: از اثرات مثبت فعالیت ایستگاه های حفاظتی می توان به حفظ و توسعه 54 گونه گیاهی اشاره کرد. بسیار خوشحال و مثبت

عدم مدیریت بهینه خاک باعث 55 میلیارد دلار می شود

عدم مدیریت بهینه خاک باعث 55 میلیارد دلار می شود

به گزارش امروزنگار، حوزه آبخیز جوی گنبد استان همدان با ایستگاه های خود به مساحت 447 هکتار در 35 کیلومتری همدان در محدوده شهر همدان و روستای گنبد و نزدیک به جاده ملایر قرار دارد و وظیفه پایش حوزه آبخیز را بر عهده دارد. پروژه ها. . در این تور رسانه ای خبرنگاران ضمن بازدید از نقاط مختلف این حوزه نمایندگی، سایر نقاط منابع طبیعی از جمله منطقه ای در حوالی روستای سیاهکامار را به همراه مسئولان مورد مشاهده و بررسی قرار دادند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا