حوادث

عقب‌گرد عمر مفید ساختمانها از ۳۲ به ۲۶ سال

به گفته رئیس آزمایشگاه فنی و مکانیکی ، به دلایل مختلف از جمله مواد غیراستاندارد ، روش های اجرای نادرست ، طراحی نامناسب و عدم نظارت صحیح ، عمر مفید ساختمان از حدود 32 سال به 26 سال کاهش یافته است.

به گزارش امروزنگار ، عمر مفید ساختمان ها در ایران عقب است. احمد خرم ، رئیس سازمان مهندسی سیستم های ساختمان ، همیشه اشاره می کند که حدود 50 سال پیش ، عمر مفید ساختمان ها در ایران برابر با عمر ایالات متحده در این منطقه بود. اکنون این تعداد توسط آمریکایی ها به بیش از 100 سال رسیده است.

اما در ایران و همانطور که رئیس هیئت مدیره شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیکی خاک می گوید ، عمر مفید یک ساختمان که حدود 32 سال بود ، در سالهای گذشته حدود 26 سال است.

در حالی که دانش مهندسان ایرانی پیشرفت کرده است و گاهی از فن آوری مدرن استفاده می شود ، کارشناسان دلایل مختلفی را برای کاهش مقاومت و ایمنی ساختمان در ایران ذکر می کنند ، از جمله عدم وجود مدیران با کفایت ، روند ساخت سنتی ، مشارکت کاربران. وی به کیفیت پایین مصالح ساختمانی ، طراحی نامناسب و پدیده شوم فروش امضا در روش ساخت اشاره کرد.

برای حل این مشکلات ، کارشناسان بارها و بارها راه حل هایی ارائه داده اند. به نظر می رسد سازمان نظام مهندسی در سال 1995 برای بهبود کیفیت سازه ها تأسیس شده است ، در هدف اصلی خود شکست خورده است. وضعیت کنونی در نتیجه برگزاری سمینارها و کنفرانسهای مختلف قابل سازماندهی نیست.

در اوایل آوریل امسال ، آهنا خرم ، رئیس سازمان مهندسی ساختمان به امروزنگار گفت: در صورت وقوع زلزله به بزرگی 6.5 ریشتر یا بیشتر در تهران 500،000 واحد مسکونی 100٪ تخریب خواهد شد و بیش از 1.5 میلیون تلفات خواهیم داشت. بنابراین ، ما باید سوال در مورد کیفیت سازه ها را جدی بگیریم و حتماً از یک مجری ذی صلاح استفاده کنیم.

با این وجود امروز تفاهم نامه ای بین شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک و سازمان مهندسی سیستم به امضا رسید. شاید مهمترین هدفی که در این تفاهم نامه دنبال می شود افزایش عمر مفید یک ساختمان به 50 سال باشد که مجید کیانپور – رئیس هیئت آزمایش های فنی و مکانیکی خاک – برای رسیدن به این هدف ابراز امیدواری کرده است.

وی خاطرنشان کرد: این کشور از ظرفیت ساخت خوبی برخوردار است ، به طوری که بخش خصوصی می تواند در سالهای رونق بازار مسکن در حدود 750 هزار واحد مسکونی احداث کند و اکنون با افت در این بازار ، میزان ساخت مسکن در بخش خصوصی در حال حاضر 400000 پروانه ساخت به دست آورد.

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل آزمایشگاه فنی مکانیک خاک ادامه داد: “با توجه به اهمیت بخش ساخت و ساز در رونق اقتصادی کشور و از آنجا که بخش ساخت و ساز 30٪ اقتصاد کشور را پوشش می دهد ، باید تلاش شود تا استاندارد سازی شود. کیفیت را بهبود بخشید و موثرتر باشید.

اعلام آمادگی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیکی خاک برای صدور مجوز و ارتقا the پروانه و کنترل در حین اجرا.

کیانپور توضیح داد: امسال آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک آموزش 42 هزار ساعته را برای مهندسان در سطح کشور در نظر گرفته است و این آماده سازی در همه استانها موجود است. همچنین با توسعه فضای مجازی و برگزاری وبینارهای مختلف ، آمادگی آموزش مهندسین برای ارتقا the پایگاه و ورود به پایگاه آزمایش وجود دارد.

مدیر عامل آزمایشگاه فنی و مکانیکی خاک ادامه داد: آزمایشگاه فنی و مکانیکی خاک بیش از 100 راهنما در زمینه های مختلف ژئوتکنیک ، قیر ، آسفالت ، بتن و راه سازی تولید یا ارائه یا با آنها همکاری کرده است. فقط برای تهیه آن.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا