جامعه

علائم ابتلا به سویه لامبدا ویروس کرونا چیست؟

امروزنگار / خراسان رضوی سویه Sars-Cu-2 Lambda اولین بار در پرو شناسایی شد و اکنون در بیش از 30 کشور یافت می شود.

به گزارش نیوز ، دانشمندان و کارشناسان جدیدترین ویروس Covid-19 را تهدیدی جدید برای دستاوردهای سال گذشته علیه ویروس می دانند.

طرف لامبدا چیست؟

ویروس ها به طور مداوم جهش ها و انواع مختلفی تولید می کنند. این سویه که قبلاً با نام C.37 شناخته می شد ، اولین بار در دسامبر سال 2020 در پرو شناسایی شد. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، لامبدا 82 درصد موارد در ماه مه و ژوئن در پرو را تشکیل می دهد که بالاترین میزان مرگ و میر در جهان است.

لامبدا دارای الگوی منحصر به فردی از هفت جهش در پروتئین ادویه است که توسط ویروس برای آلوده سازی سلول های انسانی استفاده می شود. البته جهشی به نام L452Q مورد توجه محققان است زیرا شبیه جهش L452R است و به نظر می رسد در ایجاد بسیاری از عفونت های دلتا نقش دارد.

خطرات فشار جدید چیست؟

گزارش شده است که سویه های لامبدا از انتقال و مقاومت بالاتری در برابر آنتی بادی برخوردار هستند ، اما کارشناسان بهداشت می گویند برای اثبات این واقعیت اطلاعات بیشتری لازم است.

پروتئین سنبله لامبدا (Δ246-252 ، G75V ، T76I ، L452Q ، F490S ، D614G ، T859N) دارای الگوی منحصر به فردی از هفت جهش است که L452Q آن مشابه جهش L452R گزارش شده در دلتا و اپسیلون است.

همچنین نشان داده شده است که جهش L452R باعث آزاد شدن آنتی بادی ها و افزایش عفونت ویروسی می شود. داده های فعلی نشان می دهد که جهش نوع Lambda L452Q و عفونت نوع دلتا ممکن است دارای ویژگی های مشابهی باشد.

بهداشت عمومی انگلیس گفت: “در حال حاضر هیچ شواهدی وجود ندارد که این سویه باعث بیماری شدیدتر یا کاهش اثر واکسن های فعلی شود.”

علائم فشار لامبدا چیست؟

طبق ارقام رسمی منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی ، بیماران مبتلا به Covid-19 به طور معمول یکی از اصلی ترین علائم تب ، سرفه خشک و خستگی را گزارش می کنند ، اگرچه علائم شایع آن شامل گلو درد ، اسهال ، ملتحمه ، سردرد و از دست دادن است. بو و طعم دهید ، بثورات پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پا ایجاد کنید.

در کدام کشورها لامبدا شیوع دارد؟

اگرچه میزان آلودگی و انتقال سویه لامبدا هنوز مشخص نشده است ، اما حدود 30 کشور در سراسر جهان این گونه را گزارش کرده اند. در حالی که به وضوح بزرگترین سویه در پرو است و بیش از 80٪ موارد را تشکیل می دهد ، از ماه مه و ژوئن در بیش از 31٪ شیلی مشاهده شده است.

سرویس بهداشت عمومی انگلستان اخیراً تعداد کمی از موارد لامبدا را در این کشور گزارش کرده است و تشخیص داده است که این “یک عامل بالقوه در افزایش انتقال یا خنثی کردن احتمال مقاومت به آنتی بادی” است.

در حال حاضر مشخص نیست که وی پس از ترک پست خود چه کاری انجام خواهد داد.

ژایرو مندس ، مشاور منطقه ای PAHO در زمینه بیماری های ویروسی در حال ظهور در 30 ژوئن گفت: “این بیماری در هشت کشور آمریکای لاتین و کارائیب شناسایی شد اما در اکثر کشورها خودسرانه بود.” هنوز هیچ مدرک روشنی مبنی بر ویروس بسیار مسری وجود ندارد.

تأثیر واکسن ها علیه سویه لامبدا چیست؟

محققان دانشگاه شیلی در سانتیاگو با استفاده از نمونه های خون کارگران بهداشت محلی که دو دوز واکسن CoronaVac چینی دریافت کرده اند ، اثر لامبدا بر عفونت ویروسی را بررسی کردند. نتایج تحقیقات آنها در مقاله ای از پیش منتشر شده منتشر شده است که نشان می دهد لامبدا نسبت به گاما و آلفا مسری است و آنتی بادی های تولید شده توسط واکسیناسیون می توانند فرار کنند.

از طرف دیگر ، نتایج مطالعه ای که توسط دانشکده پزشکی گروسمن در نیویورک انجام شد و نتایج آن هنوز توسط محققان تکثیر نشده است ، در تاریخ 3 ژوئیه منتشر شد و نشان می دهد که واکسن های mRNA در برابر سویه لامبدا موثر هستند.

با این حال ، هر دو مطالعه هنوز بررسی نشده اند و اطلاعات دقیق در مورد اثر واکسن لامبدا مشخص نشده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا