جامعه

علاقه‌مندان به محیط زیست چگونه سفر می‌کنند

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند از تعطیلات خود بدون آسیب رساندن به محیط زیست لذت ببرید.

به گزارش امروزنگار و به نقل از بد، چیزی تا پایان تعطیلات نوروزی باقی نمانده است; پایان به روز سیزدهم گره خورده است. این یک سنت جا افتاده است که ایرانیان در کنار خانواده و دوستان خود وارد دل طبیعت می شوند تا با بهار قراردادی جدید ببندند، اما گاهی به جای این پیمان، طبیعت را نابود می کنند. ترک زباله، شکستن و سوزاندن شاخ و برگ درختان، برجای ماندن آثار بر تنه درختان و بسیاری از اقدامات مخرب دیگر، دوستداران محیط زیست را نگران روز طبیعت کرده است. همچنین سفر و تفریح ​​در تعطیلات یک فعالیت بسیار خوب است اما متاسفانه این سفرهای خارج و داخل شهر می تواند هزینه های زیانباری برای محیط زیست داشته باشد. اگر می خواهید در این روزهای بهاری از پیاده روی در روز سیزدهم یا سفر خود لذت ببرید و به محیط زیست آسیبی نرسانید، چند نکته ساده را در اینجا آورده ایم:

1. ردپای کربن را تنها نگذارید

ردپای کربن مقدار دی اکسید کربنی است که در نتیجه فعالیت های روزانه وارد جو زمین می شود. مقدار آن بستگی به نحوه سفر یا گرمایش خانه دارد. راه هایی برای کاهش انتشار دی اکسید کربن وجود دارد:

* به جای پرواز، می توانید مانند قطار در زمینی سفر کنید، اما اگر مجبور به سفر با هواپیما هستید، به جای پروازهای شبانه، از پروازهای روزانه استفاده کنید تا آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود. همچنین از پروازهای مستقیم به مقصد خود استفاده کنید. همچنین چمدان خود را با وسایل مختلف پر نکنید و سبک سفر کنید تا حمل بار اضافی در هواپیما باعث مصرف سوخت بیشتر نشود.

* تا حد امکان در هتل هایی اقامت کنید که از روش های پایدار برای حفظ مجموعه خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، از لامپ های کم مصرف برای روشنایی استفاده می کنند، یا زباله های خود را به کمپوست تبدیل می کنند، یا حتی در برخی مکان ها از سلول های خورشیدی برای تامین انرژی خود استفاده می کنند.

* لذت بردن از زیبایی محیط جدید لذت بخش تر از پیاده روی نیست، اما اگر می خواهید مکان های دور از هم را ببینید، به جای ماشین شخصی یا کرایه از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. نه تنها می‌توانید با مردم محلی بیشتر آشنا شوید، بلکه کربن کمتری نیز در محیط منتشر خواهید کرد.

* در طول سفر یا سفر از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف استفاده نکنید. به عنوان مثال، به جای خرید بطری های پلاستیکی آب، از بطری های قابل استفاده مجدد استفاده کنید. اگر از آب مقصد خود مطمئن نیستید، یک فیلتر آب مسافرتی به همراه داشته باشید. با این نوع فیلترها می توانید به راحتی از فروشگاه های لوازم مسافرتی تهیه کنید. این فیلترها می توانند 99.9 درصد از آلاینده های میکروبی را در هر نوع آب شیرین موجود در محیط فیلتر کنند.

4. زباله های خود را در سطل زباله بیندازید

هنگام رفتن به پیک نیک یا پیاده روی در جنگل و کوه، مراقب باشید که زباله های خود را در آنجا نریزید. اگر به سطل دسترسی ندارید، آن را در یک کیسه پلاستیکی بیندازید و به نزدیکترین سطل ببرید. حتی آنهایی که دوستدار محیط زیست هستند مقداری از زباله های ریخته شده در طبیعت را برداشته و در سطل زباله می اندازند.

3. از اتومبیل یا موتور سیکلت در شن های کویر استقبال نکنید

در حالی که این تفریحات در کویر بسیار لذت بخش است و افرادی که به دنبال آدرنالین و هیجان هستند به عشق این سرگرمی به صحرا می روند، اما این تفریحات به محیط شکننده کویرها آسیب می زند. در واقع رانندگی در بیابان شنی و همچنین تولید صدا و آلودگی به گیاهان محیط زیست آسیب می رساند و حیات وحش را به وحشت می اندازد. در همین حال، بذر گیاهان در انتظار باران در بیرونی ترین لایه ماسه پراکنده و از بین می روند. فقط مسیرهای پیاده روی کم خطر باید روی شن های بیابان ایجاد شود.

4. مراقب مصرف انرژی باشید

هنگام اقامت در مکان‌های تفریحی مانند هتل‌ها و اتاق‌ها، هنگام خاموش کردن چراغ‌های اضافی احتیاط کنید یا اگر در محیط گرم هستید، وسایل خنک‌کننده مانند پنکه‌ها و کولرها را خاموش کنید. این مشکلی است که اکثر مدیران خوابگاه ها از آن شکایت دارند. این دستگاه ها معمولاً زمانی که محل اقامت خالی است روشن می مانند. با خاموش کردن آنها از اتلاف انرژی جلوگیری می کنید.

5. از محصولات بهداشتی سازگار با محیط زیست استفاده کنید

هنگام شنا در محل اقامت خود، به خصوص در مناطقی که چندان پایدار و دوستدار محیط زیست نیستند، از محصولات بهداشتی طبیعی و سازگار با محیط زیست استفاده کنید. بیشتر اوقات، آبی که برای حمام استفاده می کنید ممکن است به منابع آب محیطی برود یا برای آبیاری محصولات استفاده شود. شرق این مواد شوینده شیمیایی زنجیره غذایی آبزیان را آلوده می کند. بنابراین از محصولات زیست تخریب پذیر برای شستشو استفاده کنید.

6. از کرم ضد آفتاب سازگار با محیط زیست استفاده کنید

اگر می خواهید در دریا شنا کنید، از ضدآفتاب های حاوی اکسی بنزون ​​و اکتینوکسات که برای آبزیان بسیار مضر است استفاده نکنید. این مواد اکوسیستم دریایی را آلوده می کنند و حتی ممکن است در سفید کردن گیاهان مرجانی نقش داشته باشند. به جای ضد آفتاب از کرم های معدنی استفاده کنید. علاوه بر این، ضد آفتاب های حاوی اکسی بنزون ​​و اکتینوکسات سرطان زا هستند و باروری را به خطر می اندازند.

7. سوغاتی های ماندگار بخرید

قبل از خرید جواهرات و محصولات ساخته شده از صدف یا پوست حیوانات فکر کنید. خرید شما تولیدکنندگان را تشویق می‌کند تا بیشتر از این محصولات تولید کنند که در نهایت به حیوانات آسیب می‌رساند. بنابراین هنگام خرید محصول، از فروشنده بپرسید که محصول از چه چیزی ساخته شده است و اگر از حیوانات برای تولید آن استفاده می شود، آن را نخرید. برخی از اجناس از شاخ حیوانات، مرجان ها یا حتی چوب های کمیاب تهیه می شوند که می توانند برای حیوانات و محیط زیست مضر باشند و با دوری از آنها می توان کمک زیادی به محیط زیست و موجودات آن کرد.

8. از حیوانات برای تفریح ​​استفاده نکنید

برخی از افراد در سفر به مکان های خاص از اسب یا قزل آلا استقبال می کنند، اما اگر بدانید که با این حیوانات خوب رفتار نمی شود و بسیار خسته می شوند، هرگز سراغ این نوع سرگرمی نخواهید رفت.

با رعایت این نکات می توانید از تعطیلات خود بدون آسیب رساندن به محیط زیست لذت ببرید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا