جامعه

علت کمبود سِرُم تزریقی و سه داروی مرتبط با درمان کرونا در کشور

مدیرکل داروها و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ، ضمن توضیح علل کمبود داروهای مرتبط با کرونا در پنجمین اوج بیماری در کشور و ازدحام بیش از حد برخی داروخانه ها ، استفاده غیر منطقی را نیز عنوان کرد. علل افزایش مصرف با خواندن داروهای مرتبط با کرونا ، دوره بیماری را در کشور بخوانید.

دکتر گفت. سید حیدر محمدی ، مدیرکل داروها و مواد کنترل شده سازمان غذا و دارو ، در یک نشست خبری در مورد استفاده از داروهای مورد استفاده در درمان بیماری عروق کرونا: هنگام ساخت ، حجم کمی واردات داشتیم و بلافاصله پس از تولید ، و در حال حاضر ما هشت تولید کننده RemedSiver داریم ، و هنگامی که اوج بیماری و افزایش مصرف را نداریم ، بخشی از آن صادرات می شود.

وی گفت: میزان مصرف این دارو در ماه ژوئن به 600 هزار نفر ، در تیر به یک میلیون و 300 هزار نفر و در مرداد به 2 میلیون و 250 هزار نفر رسید ؛ در دو هفته اول مرداد ، هشت برابر رامسد ناجی ، که البته برخی از آنها نسخه ای غیر منطقی است و بسیاری از بیمارانی که این دارو را دریافت کرده اند لزوماً به آن نیاز ندارند. زیرا این دارو فقط در مرحله ویروسی مثر است. در شروع آزمایش مثبت یا در پایان مرحله التهابی شدید هیچ تاثیری ندارد. اما متأسفانه در این دوره هزینه می شود.

محمدی در مورد فاویپیراویر نیز گفت: مصرف این دارو در شش ماهه دوم سال 1999 به 11 میلیون رسید. اگر مصرف همین دارو در جولای امسال به 11 میلیون و 900 هزار واحد رسید.

وی ادامه داد: داروی دیگر توسیلیزومب است که در مرحله التهابی شدید استفاده می شود و اگر سایر کورتیکواستروئیدها م workثر نباشند باید به همکاران پزشک تجویز شود ، اما متأسفانه در بسیاری از بیماران تجویز می شود و استفاده از آن غیرمنطقی است ؛ به طوری که مصرف در ماه جولای به 30،000 واحد و در دو هفته اول آگوست به 42،000 واحد افزایش یافت.

وی ادامه داد: “این افزایش غیرمنتظره بیماری و تعداد زیادی که در طول شیوع رخ داد غیر منتظره بود. به همین دلیل ، افزایش هشت برابر ممکن است به راحتی قابل پیش بینی نباشد. موجودی ما برای RemedSavir حداقل شش ماه داشت ، اما متأسفانه RemedSavir کامل در ماه جولای استفاده شد و البته بلافاصله در ماه اوت تحویل داده شد و هیچ کمبودی وجود نداشت. فاویپیراویر ، علیرغم ناکارآمدی آن در بیماری و تأیید کمیته های علمی مربوطه ، اما به دلیل تجویز برخی پزشکان و نیازهای جامعه ، ما موظف به تأمین دارو شدیم و این کار انجام شد.

محمدی با اشاره به اقدامات انجام شده برای واردات این داروها گفت: به همین دلیل مجبور شدیم به دلیل کمبود وارد کنیم ؛ اما به محض رفع کمبود ، واردات قطع می شود و تولید همچنان داخلی است.

وی در مورد کمبود سرم تزریقی گفت: سال گذشته درخواست کردیم یکی از خطوط تولید سرم به منظور بهبود شرایط تولید در شرکت ما تعطیل شود. اما ما چون تابستان بود و به دلیل گرما ، مصرف سرم افزایش می یابد ، با هم مخالفت کردیم. در نهایت ، ما توافق کردیم که این کارخانه را در ماه نوامبر تعطیل کنیم ، اما با توجه به شرایط و نیاز به واردات دستگاه ها ، به صورت شفاهی توافق شد که این کار از ماه مارس اتفاق بیفتد. همانطور که توسط شرکت وعده داده شد ، شرایط تولید باید بهبود یابد و ما محاسبه کردیم که این مشکل قبل از تابستان حل می شود و تولید کننده که یک سوم تولید کشور را تشکیل می دهد ، باید به تولید بازگردد. خط

محمدی گفت: در این زمینه به ما اجازه داده شد یکی از کارخانه های سرم را وارد کنیم ، اما به دلیل مشکلاتی که در هند هنگام بحث بیماری کرونا قلب بوجود آمد و این شرکت نیز از این کشور وارد شده بود ، در پایان. “و پس از سه ماه او اعلام کرد که نمی تواند وارد کند. به طور کلی این تعهدات نسبت به واردکننده و تولیدکننده و همچنین همزمان شدن فصل گرما و افزایش مصرف رامد ناجی در کشور منجر به کمبود سرم تزریقی شد. در این راستا ، اقدام فوری در مورد واردات انجام شده است و تا به امروز ، سرم تزریقی به نصف تقسیم شده و 500000 مورد در حال شناسایی است.

وی گفت: برنامه ما این است که نیازهای کشور را به مدت یک ماه از طریق واردات برطرف کنیم ، در صورت برآوردن نیازهای کشور از تولید داخلی استفاده می کنیم و در صورت برطرف نشدن ، همچنان از واردات استفاده می کنیم.

ادامه داد

دکمه بازگشت به بالا