فرهنگ و هنر

علیرضا طبایی: ابتهاج بر ادبیات ما تاثیرگذار بود

علیرضا طبایی که معتقد است «سایه» از منظرهای مختلف ادبیات ما را تحت تأثیر قرار داده است، از آنچه در سیر تحول غزل و شعر نو انجام داده می گوید.

این شاعر قدیمی در گفت وگو با امروزنگار درباره ویژگی های شعری امیرهوشنگ ابتهاج (ح.الف. سایه) و پس از درگذشت این چهره فقید ادبیات فارسی، گفت: ابتهاج از منظرهای مختلف بر ادبیات ما تأثیر گذاشت. به ویژه در سال های اخیر نقش موثری در شکل گیری و تحول غزل داشته است.

وی همچنین گفت: او نیز مانند بسیاری دیگر در دگرگونی و زنده نگه داشتن غزل و میراثی که از گذشته به ما رسیده و نیز تحولی که در این سال ها در قالب غزل رخ داده است، کمک کرد. . ، فرم و محتوای غزل. ، در این زمینه با دیگران کار می کردند، تلاش کردند و خوشبختانه تلاششان موثر واقع شد.

طبایی در عین حال درباره فعالیت «سایه» در عرصه شعر نو گفت که فعالیت ها و تحولاتی را که در حوزه شعر نیمایی از گذشته های دور یعنی چند سال قبل رخ داده است، دنبال می کند.

او معتقد است که هوشنگ ابتهاج در تحول شعر نیمایی نقش داشته و به آن کمک کرده است: به عنوان مثال، بسیاری از کتاب‌هایی که قبلاً منتشر کرده بود بیانگر همین چاپ‌ناپذیری و تأثیرگذاری بر شعر نیمایی است.

علیرضا طبایی در پایان دلیل این تاثیر را اینگونه بیان کرد: چون در قالب نیمایی کار می کرد. البته بعد از آن بیشتر به فرم غزل علاقه مند شد و بیشتر در این زمینه فعالیت کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا