فرهنگ و هنر

قرار نیست مخاطب «صبح جمعه با شما» در شرایط فعلی قهقهه بزند

تهیه کننده برنامه «صبح جمعه با شما» معتقد است رادیو همچنان جایگاه خوبی در بین مخاطبان دارد. او همچنین می گوید برنامه «صبح جمعه» به دلیل اینکه با مردم صحبت می کند با مخاطب ارتباط برقرار می کند.

ساجد قدوسیان، تهیه کننده برنامه «صبح جمعه با شما» برای امروزنگار درباره تولید این برنامه چند ساله رادیویی توضیح داد: حدود هفت سال است که برنامه «صبح جمعه با شما» را تولید می کنم. البته من به عنوان یک سازمان فقط یک تهیه کننده هستم و مسئولیت عملی تدوین و کارگردانی برنامه را بر عهده دارم. این برنامه در طول سال ها چندین بار تغییر نام داده است. در ابتدا برنامه را با نام «جمعه رادیو» شروع کردیم و از سال 1376 عنوان برنامه به نام قدیمی «صبح جمعه بخیر» بازگشت، زیرا مردم همیشه همین نام قدیمی را می شناسند.

به گفته وی تصمیم مدیران شبکه به ویژه دکتر محمدزاده (مدیر رادیو ایران) نام برنامه را به نام اصلی «صبح جمعه با تو» برگرداند تا حاشیه های اسمی برنامه به پایان برسد. این هم برای مخاطبان و هم برای هنرمندان برنامه بهتر بود.

قدوسیان، تهیه کننده جوانی که مدتی است از دهه 50 به ساخت برنامه می پردازد، درباره چالش ها و سختی های ساخت برنامه های قدیمی و نوستالژیک رادیویی گفت: انجام این کار هرگز سخت نبوده است. اما در دل این سختی ها شیرینی است. در مورد ورزش، گفته می شود که برگزاری مسابقات قهرمانی از قهرمانی سخت تر است، اما در مورد «صبح جمعه با شما» هم همین طور است. به دلیل اینکه برنامه ای معتبر و نوستالژیک است، طبیعتاً حفظ این برنامه در بسیاری از زمینه ها سختی های خاص خود را دارد. بخشی از این مشکل، به‌روز نگه‌داشتن مخاطب، برخی از آن‌ها و برخی از هنرمندانی است که نمایش را سازماندهی می‌کنند. این سختی ها وجود دارد و ما در این سال ها برای حفظ این فضا با این مشکلات دست و پنجه نرم کرده ایم.

وی درباره جذب بینندگان جوان به رادیو گفت: زمانی رسانه فقط رادیو و تلویزیون بود و اوج برنامه صبح جمعه با شما یک شبکه رادیویی بیش نبود و هیچکس جز سرگرم کننده نبود. این فضاها. «اما الان اینطور نیست. خیلی سخت است که مردم خوش شانس باشند. وقتی ترفندها و راه هایی را پیدا کردیم که بتوانیم دوباره مخاطب را در برنامه «صبح جمعه با شما» قرار دهیم، می توان گفت بزرگترین چالش برنامه این است که همیشه درگیر می شویم و این باعث طولانی شدن مراحل ضبط می شود. برای رسیدن به برنامه حدود 10 روز پیش تولید و پروسه تولید داریم. علاوه بر این، جلسات منظمی با عوامل و اتاق فکر برنامه داریم که شامل نویسندگان و برنامه سازان می شود.

مخاطب نیست

قدوسیان در عین حال گفت: از روز اولی که آمدم هدفم حفظ مخاطبان قدیمی نمایش و افزودن مخاطبان جدید به برنامه بود. اکنون نمی توانم بگویم، بازخورد خوب نیست. «صبح جمعه با تو» با وجود همه رسانه ها پرمخاطب ترین برنامه رادیویی است.

این تهیه کننده درباره تعامل مخاطبان برنامه «صبح جمعه با شما» به این برنامه رادیویی اظهار کرد: هرکس به فکر روز و جامعه باشد می تواند مخاطب صبح جمعه با شما باشد. چون رسالت اصلی این برنامه نشان دادن حرف های مردم به مسئولان یا یک سری انتقادات اجتماعی است که مردم به مردم می کنند و نوعی فرهنگ سازی است. پس هرکسی که نگران این مسائل است می تواند مخاطب «صبح جمعه با تو» باشد.

قدوسیان گفت: جذب مخاطب جوان با پیشکسوتان و هنرمندان سرشناس در این برنامه واقعا کار ساده ای نیست و بعد از وقفه ای در ساخت و ساز و بازگرداندن این عزیزان سعی کردم از غنچه های تئاتر- رادیو استفاده کنم. به ما می توانیم نسل جدیدی از برنامه های کاربردی بسازیم. ما خوراک محتوای خود را از مخاطب دریافت می کنیم. معمولاً هنگام پخش برنامه پیامک های زیادی داریم و بسیاری از آنها به ما دستور می دهند که به مطالب آنها بپردازیم. مثلاً قیمت نان یا آسفالت در فلان منطقه بد است. ما در هیچ هفته خبری را از دست نمی دهیم و سعی می کنیم تمام اتفاقات هفته گذشته هر چند کوتاه را در 150 دقیقه برنامه پوشش دهیم تا مخاطب را راضی نگه داریم.

قدوسیان درباره تاثیری که کرونا در صبح جمعه با شما که سخنرانان قدیمی و قدیمی هم دارد، گفت: «کرونا برای همه مشکلات ایجاد کرد و برای ما هم همین‌طور بود». برخی از آنها مسائل شخصی و برخی مسائل عمومی بود که برای برنامه بسیار آسیب رسان بود. در مواقع آزار و اذیت، ما همچنان در مشکل هستیم. به خصوص که در برنامه خود بزرگان و پیشکسوتان زیادی داریم که سرمایه این برنامه و سرمایه صدا و سیما و هنر این مجموعه هستند. اما کرونا پیر و جوان را نمی شناسد و جوانانی هستند که می توانند آینده این برنامه را رقم بزنند. راه اندازی سخت بود. «صبح جمعه» یکی از معدود برنامه هایی است که جلوی چشم مخاطبان ضبط شده است که با فرا رسیدن کرونا این احتمال متوقف شد. ما همچنان امیدواریم فضایی فراهم شود که بتوانیم به عقب برگردیم و برنامه را خارج از سازمان و در حضور مخاطبان ضبط کنیم. در این مورد یک پیروزی دو طرفه بود. هر دو هنرمند از این ارتباط مستقیم با مخاطبان لذت بردند و در برنامه ها، آهنگ ها و قسمت های مختلفی که قبل از پخش برنامه ضبط کرده بودیم، بازخورد مخاطبان را دریافت کردیم و این انرژی دو طرفه بود.

به گفته وی، کرونا نزدیک به دو سال بود که «صبح جمعه با شما» را بدون حضور مخاطب ضبط کرد و این باعث آسیب روحی به برنامه شد.

مخاطب نیست

وی گفت: با توجه به تعداد زیاد عوامل در برنامه که بیش از 50 نفر هستند و برای اینکه آسیبی نبینیم مجبور شدیم نیروها را تقسیم کنیم و در ابتدا حتی دو یا سه روز در هفته این کار را انجام می دادیم. به طوری که حتی افراد بیشتری در یک ضبط حضور داشته باشند. این امر مشکلاتی را ایجاد کرد. ثبت نام و بستن فرستنده برنامه یک مشکل است، اما راه حلی وجود ندارد.

این تهیه کننده صبح جمعه برای شما توضیح داد: علیرغم رعایت همه پروتکل ها، بسیاری از همکاران ما به دلیل حضور هنرمندان ما در محیط های دیگر مبتلا شدند، اما خوشبختانه برنده شدند. برخی از آنها را به برنامه دعوت نکردم یا به دلیل بیماری یا کهولت سن زیاد آنها را دعوت نکردم. مثلاً آقای صباغی در این دو سال فقط پنج، شش بار دیگر دعوت کردیم چون سنشان بالا بود و نگران بودم که اتفاقی برایشان نیفتد. با این حال، ما سعی کردیم “صبح جمعه با شما بمانیم.” برخی پیشنهاد دادند که آن را ببندیم، اما در نهایت همکاران ما کمک کردند، آن را ذخیره کردیم و خدا را شکر می کنیم که تحت هر شرایطی پخش شد.

این تهیه کننده رادیو در پاسخ به این سوال که آیا رادیو با وجود رسانه های متعدد توانسته جایگاه خود را در بین مردم حفظ کند؟ وی گفت: بله، درست است که رسانه ها رشد کرده اند و ما نمی توانیم ببینیم چه اتفاقی برای رادیو در دهه شصت افتاده است، اما اگر رادیو رسانه مفیدی در دنیا نبود تا به حال حذف شده بود. بنابراین کمک می کند. من معتقدم رادیو ابزار بحران است و در شرایط خاصی می تواند کارکرد اصلی خود را ایفا کند. در بین مخاطبان کنونی رادیو، علیرغم همه این شرایط، «صبح جمعه» در طول سالیان متمادی جایگاه خود را به عنوان ماندگارترین برنامه طنز پخش شده از رادیو حفظ کرده و انشاالله.

مخاطب نیست

قدوسیان سعید

وی با بیان اینکه هر رسانه ای که می آید رسانه و تعریف خودش را دارد، گفت: طنزی که در صداوسیما ایجاد می شود ثابت شده است. طنز رادیویی برنامه «صبح جمعه با شما» است. در طول سال ها، بسیاری تلاش کرده اند شکل خود را تغییر دهند. آنها ممکن است یک دوره موفقیت داشته باشند، اما در نهایت دیدیم که شکل ماندگار او همان چیزی بود که صبح جمعه رخ داد. رادیو جای خود را دارد. اگر مفید نبود از دنیا حذف می شد. هر رسانه ای جایگاه خاص خود را دارد و باید در هر موردی هر رسانه را جداگانه در نظر بگیریم.

قدوسیان در پاسخ به این سوال که به گفته برخی از هنرمندان خنداندن مخاطب امروز سخت است، «صبح جمعه با شما» به عنوان یک نمایش کمدی چگونه این رسالت را انجام می دهد؟ وی گفت: من از چندین سال گذشته رویه ای را دنبال می کنم که تاکنون جواب داده است. ما برای برنامه «صبح جمعه» ماموریتی تعریف کردیم که قدیمی است و کمی تیزبینی انجام دادیم. این است که ابتدا به مطالبات مردم بپردازیم و صدای مردم باشیم، اما با زبان نمک و طنز. علاوه بر این احساساتی را به برنامه تزریق می کنیم که می تواند هیجان و شادی را برای مخاطب به ارمغان بیاورد. بینندگان امروز «صبح جمعه» مجبور نیستند امروز بخندند، همین که بخندند یا به نکته ای گوش دهند که دلشان را خنک کند و بگوید همین که گفتم، ما را بس است. کافی است مخاطب احساس کند مجموعه ای از دل وجود دارد و درد را بشناسد و سعی کند این مشکلات را مطرح کند.

تهیه کننده «صبح جمعه با شما» در پایان گفت وگوی خود با امروزنگار خاطرنشان کرد: هرکسی که نگران زندگی اجتماعی باشد اگر در انتهای برنامه صبح جمعه با شما بنشیند، همانطور که ما به آن می پردازیم خطاب می شود. این نگرانی: «چه 25 ساله باشد چه 70 ساله. برای بهتر شدن روحیه مردم ابتدا سعی کردیم با مردم صحبت کنیم و در کنار آن گویا در یک دوره زمانی چند نفر زمینی می گیرند تا لبخند بر لبانشان بیاورند. . ما سعی کردیم در کنار مردم باشیم و خود را از مردم جدا نکنیم. همانطور که می گویند رادیو یک رسانه داغ است و «صبح جمعه» کمی جلوتر می رود و ارتباط صمیمانه تری با مخاطبانش برقرار می کند. با آنچه از بازخوردها می بینیم این اتفاق افتاده است و امیدواریم این مسیر را بهتر و جذاب تر ادامه دهیم.

مخاطب نیست

عکس قدیمی «صبح جمعه با شما» از منوچهر نوذری در حضور

«صبح جمعه با شما» هر هفته از ساعت 9 تا 11:30 به تهیه کنندگی، تدوین و کارگردانی ساجد قدوسیان از رادیو ایران پخش می شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا