جامعه

لزوم اجرای صحیح قانون هوای پاک در کشور

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت 9 دی روز ملی هوای پاک در بیانیه ای بر لزوم اجرای صحیح قانون هوای پاک در کشور تاکید کرد.

به گزارش امروزنگار، در اطلاعیه وزارت بهداشت، در متن اطلاعیه وزارت بهداشت آمده است: انتخاب شعار «هوای پاک، حقوق عمومی، اراده ملی» در سال 1400 نیز لزوم توجه به این مهم به ویژه در شهرهای با آلودگی بالا را گوشزد می کند.

آلودگی هوا به عنوان مهم ترین عامل خطر زیست محیطی برای سلامت انسان و چهارمین علت مرگ زودرس و دومین عامل مرگ ناشی از بیماری های غیرواگیر مانند بیماری ایسکمیک قلبی، سکته مغزی و سرطان ریه در سراسر جهان شناخته شده است.

بر اساس آخرین گزارش موسسه کنترل بیماری ها، 22 درصد مرگ و میر ناشی از سکته مغزی، 21 درصد مرگ و میر ناشی از بیماری ایسکمیک قلبی (IHD)، 22 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان ریه، 22 درصد مرگ و میرها به ترتیب دیابت و 24 درصد از مرگ و میرهای ناشی از بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) در ایران به دلیل مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق PM2.5 است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از 92 درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می کنند که غلظت آلاینده های هوا در این مناطق بیشتر از دستورالعمل های این سازمان است و سالانه 6.7 میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. 12 درصد از مرگ و میر سالانه در جهان به دلیل آلودگی هوا است.

آلودگی هوا عموم مردم به ویژه کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. کودکان از نسل‌های آینده کشور هستند و جزو گروه‌های آسیب‌پذیری هستند که تحت تأثیر آلودگی هوا از جمله کاهش وزن در بدو تولد، افزایش اختلالات طیف اوتیسم، بیش فعالی، کاهش رشد مغز، افزایش عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی تحتانی، تشدید آسم هستند. افزایش علائم و بروز لوسمی به خوبی شناخته شده است.

سالانه حدود 540000 کودک زیر پنج سال در جهان به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

علیرغم تلاش سازمان های مسئول، غلظت سالانه ذرات معلق PM2.5 در کشور به طور متوسط ​​شش برابر دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت و غلظت PM2.5 تنها 14 درصد روزهای سال است. . ذرات معلق در شهرها زیر دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی است و از سوی دیگر هزینه مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در کشور 7 میلیارد دلار برآورد شده است.

می تواند نقش ویژه ای در کاهش مرگ و میر و بیماری های مرتبط با آن و کاهش هزینه های هنگفت درمان بیماری ها و بهبود نرخ سود داشته باشد.

شعار روز هوای پاک “هوای پاک، حقوق عمومی، اراده ملی” با هدف تصمیم گیری هر چه بیشتر تصمیم گیرندگان در سطوح مختلف ملی و منطقه ای برای کنترل یکی از مهم ترین عوامل بیماری و مرگ انتخاب شد. در این راستا برگزاری جلسات کارشناسی و بین بخشی با حضور تمامی دستگاه های ذیربط برای اقدام همه جانبه می تواند مفید باشد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضرورت انجام اقدامات اساسی از جمله فرهنگ سازی، توسعه و اجرای آموزش های پایه در مدارس، جلب مشارکت مردمی، اجرای صحیح قانون هوای پاک در کشور و تخصیص منابع را ضروری می داند به همین مناسبت، همه مسئولان از دست اندرکاران و فعالان حوزه بهداشت و محیط زیست دعوت می شود تا اقدامات عملی به ویژه اجرای صحیح قانون هوای پاک و مقررات آن و تدوین راهکارهای اجرایی موثر را انجام دهند و فوری برای اطمینان از محیط زیست سالم برای همه مردم «تأمین می کند».

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا