جامعه

لزوم توجه به رشته مهندسی حریق/اعلام آمادگی مجلس برای اصلاح خلاءهای قانونی در آتش نشانی تهران

معاون حفاظت و پیشگیری سازمان آتش نشانی سازمان خدمات ایمنی و رزمی استان تهران و دبیر پنجمین همایش بین المللی آتش نشانی و ایمنی شهر تهران گفت: استقبال از این همایش فراتر از انتظار ما بود.

به گزارش امروزنگار، کامران عبدولی در مراسم اختتامیه پنجمین کنفرانس بین المللی آتش نشانی و ایمنی شهری که امروز برگزار شد، اظهار کرد: نزدیک به 8 ماه است که در این همایش شرکت می کنیم. اکیپ حدود 40 نفر بود و کار در اکثر محورهای مختلف انجام شد.

وی بیان کرد: به دنبال این بوده ایم که چالش های آتش نشانی و دانش آموزان و افراد آگاه را در این زمینه یاری کنند. در واقع ما ادغام مورد نظر خود را با علم انجام دادیم. برای اولین بار، بحث های صنعتی در این کنفرانس گنجانده شد.

عبدولی گفت: اگر فرهنگ ایمنی را ارتقا دهیم و به جایی برسانیم که مردم مطالبه ایمنی کنند، حتی می توانیم تعداد ایستگاه های آتش نشانی را در آینده کاهش دهیم.

وی گفت: کشورهای پیشرفته دنیا بیش از 25 سال است که در رشته مهندسی آتش نشانی تحصیل می کنند.

دبیر این همایش گفت: 25 دانشگاه برتر کشور در این همایش با ما همکاری داشته اند.

وی با بیان اینکه گروه هدف اصلی ما آتش نشانان کشور، شرکت های تولیدی، دانشگاه ها و اساتید علمی و … هستند که بسیاری از آنها از این نمایشگاه بازدید کردند، گفت: یکی از اهداف این همایش شناخت و درک اهمیت ایمنی است. ، رفع خلأهای ایمنی و عملی بودن، مشارکت در تولید ملی و داخلی و …

معاون حفاظت و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه این رویدادها چهار سال است که ادامه دارد، گفت: متأسفانه در سال 1397 به دلیل ویروس کرون لغو شد و دوباره اجرا شد. سال

وی گفت: 280 مقاله علمی داشتیم که در نهایت 199 مقاله برتر حذف شد که امیدواریم بتوانیم از خروجی آن مقالات استفاده کنیم.

عبدولی ادامه داد: در این راستا با سازمان های زیادی همکاری داشته ایم و استقبال خوبی هم شده است. همچنین همزمان با پانل ها 27 کارگاه جانبی برگزار شد که بسیاری از کشورها از جمله فرانسه و استرالیا در آن شرکت کردند. استقبال از کنفرانس فراتر از انتظارات ما بود و امیدواریم ادامه داشته باشد. این همایش با حضور 35 شرکت تولیدی و وارداتی، 15 شرکت دانش بنیان و 20 شرکت تولیدی برگزار شد.

اعلام آمادگی مجلس برای اصلاح خلأهای قانونی در آتش نشانی تهران

در ادامه این همایش اقبال شکری نماینده مردم تهران در شورای اسلامی نیز گفت: یکی از سازمان هایی که در دو حوزه خدمات خود را به خوبی انجام می دهد سازمان افتخارآفرین آتش نشانی است. شاید گاهی در مورد حوادث و بحران ها فکر کنیم که آتش نشانی فقط مترادف بحران و حوادث است و در این حوزه حضور دارد.

وی ادامه داد: البته این موضوع صحت دارد و اقدامات ارزنده ای در این زمینه انجام می دهد که کاملا مشخص است. مثلاً ما قدرت مبارزه با دستمال کاغذی فرسوده برای اطفاء حریق را نداریم و سال هاست که دستمال کاغذی را فرسوده کرده ایم. این کار توسط پهپاد قابل انجام است و دسترسی به این بافت توسط آتش نشانی فراهم شده است. این گروه از اقدامات نشان دهنده پیشرفت این سازمان است. این نشان می دهد که سازمان پویا و رو به جلو است که نشان می دهد دستگاه های جدیدی در این راستا اختراع کرده است و باید از این سازمان حمایت بیشتری شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه یکی از اقدامات سازمان آتش نشانی پیشگیری و توانمندسازی بود، گفت: اقدامات سازمان آتش نشانی دریای خروشان خدمات است.

شکری ادامه داد: سازمان آتش نشانی در واقع خلاءهای زیادی را پر کرده و با تربیت کارشناسان شرکت های ذیصلاح خدماتی را ارائه می دهد که به اعتقاد من در آینده خدمات با کیفیت بالاتری ارائه خواهد کرد. درود بر این سازمانی که این خدمات را ارائه می دهد، فکر می کنم خدمات توسعه یافته تری را شاهد باشیم.

در شهری مانند تهران خطراتی مانند ریزش ساختمان ها و رانش احتمالی زمین وجود دارد. اما آنچه به صورت چرخه ای پیش روی شهر است، همان آتش سوزی است که متاسفانه در پلاسکو و سینا پدر شاهد آن بودیم.

وی با اشاره به ماجراهای پلاسکو، سینا پدر و متروپل گفت: میزان از دست دادن این عزیزان افزایش یافته و این غیرقابل قبول است. ما حتما از این سازمان حمایت خواهیم کرد و در صورت وجود خلاء قانونی، آمادگی لازم را خواهیم داشت، قطعا از اصلاح طرح ایمنی شهر استقبال خواهیم کرد. آمادگی همکاری با شورای اسلامی شهر تهران، وزارت راه و شهرسازی، قوه قضائیه و … را داریم. در مورد کاستی های قانون شهرداری

شاکری گفت: به نظر من بحث هایی که کارشناسان ایجاد می کنند و ما از آن استفاده می کنیم موفقیت آمیز خواهد بود.

وی افزود: سازمان آتش نشانی نیز اخطار می دهد و در مواردی آتش نشانی 7 بار تذکر داده است و چه زمانی باید این 7 اخطار را اجرا کنیم. افرادی که اخطار دریافت می کنند نیز باید به ما کمک کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا