جامعه

لزوم حمایت از تنظیم خانواده و جوانی جمعیت

رئیس کمیته بررسی و نظارت بر سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بر لزوم حمایت از برنامه ریزی خانواده و جوانان تاکید کرد.

به گزارش امروزنگار، آسیب های ناشی از کاهش باروری و رشد جمعیت در دهه گذشته به عنوان یکی از راهبردهای کلیدی شورای عالی انقلاب فرهنگی در دستور کار قرار گرفته و مقام معظم رهبری نیز همواره بر این مهم تاکید داشته اند. مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت روز ملی جمعیت «مفهوم حمایت و قانون حمایت از خانواده و جوانان جمعیت» را تشریح کرد. در جامعه امروزی، داشتن فرزند در نهاد خانواده و جمعیت جوان در جامعه یک هنجار ارزشمند است، به طوری که بر اساس بررسی های ملی خانواده، اکثر افراد نسبت به رفتار کودک نگرش مثبت دارند.

دکتر. محمدجواد محمودی، رئیس کمیته مطالعات و نظارت بر سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، بر ترویج و آگاهی از جنبه های مثبت ازدواج به موقع و آسان، رفتار کودک در راستای سیاست های کلی جمعیت و… تاکید می کند. قانون حمایت از خانواده که به عنوان سیاست های جمعیتی و تنظیم خانواده بسیار قطعی شناخته می شود. نوع حمایت نشان دهنده رویکرد دولت به سیاست های افزایش یا کاهش بارداری است.

بررسی ها نشان می دهد که نوع حمایت دولت در این زمینه از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. حمایت ها از حمایت مستقیم تا پیشگیری یا عدم پذیرش تنظیم خانواده به شرح زیر است:

پشتیبانی مستقیم: اطلاعات، راهنمایی و مشاوره، و موارد پیشگیری از بارداری و تنظیم خانواده از طریق خدمات دولتی یا سیستم دولتی ارائه می شود. مثال: کشورها (مغولستان، کره جنوبی، سنگاپور، قبرس، گرجستان، کویت، بلاروس، رومانی، کرواسی، مونته نگرو، پرتغال و صربستان)

حمایت غیرمستقیم: دولت هیچ گونه خدمات تنظیم خانواده را از طریق سیستم خود ارائه نمی دهد، بلکه از بخش خصوصی، از جمله سازمان های غیردولتی که چنین خدماتی را ارائه می دهند، حمایت می کند. مثال: کشورها (ژاپن، قزاقستان، ترکمنستان، ارمنستان، بلغارستان، جمهوری چک، مجارستان، روسیه، اوکراین، استونی، لیتوانی، ایتالیا، اسپانیا و استرالیا)

عدم حمایت: دولت به بخش خصوصی اجازه می دهد تا خدمات تنظیم خانواده را بدون هیچ گونه حمایت دولتی برای اقلام و تجهیزات ارائه کند. مثال: کشورها (گابن، لهستان، یونان، اتریش و آلمان)

ممنوعیت یا عدم پذیرش تنظیم خانواده: دولت اجازه اجرای برنامه ها یا خدمات تنظیم خانواده را در قلمرو خود نمی دهد. مثال: ایالت شهر واتیکان

دکتر دنبال کرد محمودی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد که مشوق ها و تسهیلات ارائه شده در کشورهای مختلف در محورهای زیر برای رسیدگی به موضوع کاهش رفتار کودک ارائه می شود.

– انعام یا کمک در هنگام زایمان: آنچه قبل از تولد یا در بدو تولد به والدین داده می شود که به آن کمک هزینه والدین یا تولد نیز می گویند. این از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

تخصیص تسهیلات به خانوارها: مزایای نقدی یا غیرنقدی که به نفع و بهبود والدین به آنها اختصاص می یابد و شامل مزایای نقدی، کسر مالیات و یارانه های مختلف می باشد. این از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

مرخصی زایمان: مرخصی برای زایمان مادران شاغل و اطمینان از امکان بازگشت به کار اعم از مرخصی استحقاقی و بدون حقوق. مدت مرخصی زایمان از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

اجازه ترک پدران: اجازه خروج برای پدران شاغل در بدو تولد اولین فرزند و اطمینان از بازگشت به کار. در برخی کشورها، مرخصی پدری به جای یک حق خاص، بخشی از برنامه مرخصی پدری است. «تعطیلات پدران معمولاً کوتاهتر از تعطیلات مادران است و این در کشورهای مختلف متفاوت است.

مرخصی برای ترک: مرخصی والدین برای کار و اطمینان از بازگشت به کار. این مرخصی مکمل مرخصی زایمان و زایمان محسوب می شود و شامل مرخصی استحقاقی و بدون حقوق می شود. این نوع تعطیلات نیز از کشوری به کشور دیگر متفاوت است،
کمک هزینه مراقبت از کودک: این شامل دسترسی به کمک هزینه تحصیلی یا آموزشی، مراقبت روزانه، مهد کودک یا سایر خدمات حمایتی برای کودکان در سن مدرسه است. این از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

محمدجواد محمودی، رئیس کمیته بررسی و نظارت بر سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی: «مطالعات تطبیقی ​​انجام شده در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، جمعیت ایران از نظر کمی و کیفی از تنوع بیشتری برخوردار است. نسبت به سایر کشورها گام بزرگی در جهت حمایت از خانواده، ایجاد حمایت های مادی و معنوی از مادران و مشوق های رفتاری کودک برداشته شده است. ، اما میزان موفقیت بستگی به نحوه اجرای آن و نظارت بر آن دارد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی گفت: بیشتر آنچه در این طرح لحاظ شده تجربه کشورهای دیگر است. البته باید بدانیم که انگیزه های مادی به تنهایی نمی تواند ساختار جمعیت را بهبود بخشد. فقط دلایل بچه نخواستن آنها نیست، بلکه باید مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیز ایجاد شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا