سلامت و تندرستی

لزوم چکاپ سالانه دیابت در افراد بالای ۳۵ سال/افزایش آمار ابتلا به دیابت پس از شیوع کرونا

مدیرعامل انجمن دیابت ایران به افراد بالای 35 سال توصیه کرد برای بررسی دیابت احتمالی به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

به گزارش امروزنگار، امیرکمران نیکوسخن در خصوص آمار دیابت نوع 2 گفت: حدود 14 درصد از جمعیت 25 تا 75 ساله کشور به دیابت مبتلا هستند که حدود هفت میلیون نفر را شامل می شود.

وی با اشاره به اینکه طی یکی دو سال گذشته تعداد مبتلایان به دیابت در سراسر جهان افزایش یافته است، تصریح کرد: بر اساس آمارهای قبلی مربوط به سال 2019، تعداد این افراد در دنیا 463 میلیون نفر بوده و در سال 2020 مرز نیم میلیارد نفر بوده است. پیش‌بینی می‌شد که افراد دیابتی بگذرند، اما متاسفانه طبق آمار سال گذشته، جمعیت دیابتی جهان به 537 میلیون نفر رسید و در کمتر از 9 سال از پیش‌بینی قبلی فراتر رفتیم. .

نیکوسخن یکی از دلایل افزایش آمار ابتلا به دیابت را ویروس کرونری که منجر به گسترش خانه نشینی می شود دانست و گفت: در این مدت فعالیت بدنی نیز کاهش یافت. در کشور ما دیابت 11 درصد بوده که امروز به 14 درصد رسیده است و بر اساس میانگین جهانی بالاتر از دنیا هستیم.

وی بیان کرد: در شرق مدیترانه شیوع دیابت نسبت به سایر نقاط جهان و پاکستان، کویت و … بیشتر است. واقع در منطقه ما در ایران برخی از شهرهای کشور مانند یزد شیوع بالایی از دیابت دارند که دلیل آن سبک زندگی و عادات غذایی مردم است.

وی با تاکید بر اهمیت درمان و پیشگیری از بیماری گفت: هر دوی این موارد مهم است، از طرفی باید در زمینه پیشگیری اولیه و ثانویه کار کرد و بحث خانوادگی نیز در این بیماری مهم است.

اخبار مرتبط:

پیگیری اجرای مصوبه خدمات دیابت از شورای عالی بیمه

افزایش تعداد کودکان مبتلا به دیابت در انگلستان

نیکوساخن در عین حال به بدون علامت بودن دیابت اشاره کرد و گفت: حدود 44.7 مورد دیابت در دنیا شناخته نشده است و نیمی از افراد از دیابت خود بی اطلاع هستند و به همین دلیل غربالگری بسیار مهم است. به افراد بالای 35 سال توصیه می شود به مراکز درمانی مراجعه کنند زیرا سن خود یکی از عوامل موثر بر دیابت است.

مدیرعامل انجمن دیابت ایران در یک برنامه رادیویی، سابقه خانوادگی و سبک زندگی افراد را مهم دانست و افزود: افراد زیر 35 سال باید فورا بررسی کنند که آیا اضافه وزن دارند یا سابقه اضافه وزن دارند. . .

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا