سلامت و تندرستی

لنت‌های ترمز دوستدار محیط‌زیست ساخته شد

به نقل از اخبار آنلاین و نقل قول معاون مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی علم و فناوری آیدا معزی پور، مدیرعامل شرکت دانش سازان لنت مهراد با اعلام اینکه مراحل تحقیقاتی تولید این محصول به دو قسمت تقسیم شده است، گفت: در قسمت اول امکان استفاده از مواد لیگنوسلولزی در لنت ترمز و موارد مرتبط با آن وجود دارد. 1395 و از نمونه مواد اصطکاکی برای ساخت چند ست لنت استفاده شد و از نظر کیفیت مورد تایید قرار گرفت.

مواد مضر را حذف کنید

در بخش دوم، تحقیقاتی برای بهینه سازی فرمولاسیون برای حفظ محیط زیست و حذف مواد مضر با توجه به مواد موجود و قابل دسترس از منابع داخلی انجام شد.

در این مقاله به منظور رعایت قوانین جدید زیست محیطی و کاهش قیمت تمام شده، مس از فرمولاسیون حذف و کلیه آزمایشات لازم بر روی نمونه های ساخته شده انجام شد.

این بخش از تحقیقات از سال 1397 تا 1399 به طول انجامید که طی آن تیم تحقیقاتی با موفقیت مخلوطی از مس عاری از پارگی و پنبه نسوز، ماده ای سرطان زا را ارائه کردند که تمامی خواص آن در حد مجاز و مطلوب استاندارد است. زمان ترمز را ایجاد نمی کند و کاهش ضرایب اصطکاک آن در دماهای بالا ایده آل بود.

بر اساس استاندارد ملی ایران

در قسمت اول نمونه های لنت ترمز کاملاً به صورت صنعتی و با استفاده از فرمول با استفاده از ضایعات کشاورزی در کارخانه تلدا خاوران قزوین ساخته شد و پس از ارسال نمونه ها به ساپکو وابسته به ایران خودرو، نمونه ها مورد آزمایش قرار گرفتند. در شرکت آکرودیت لنتوساز و نتایج نشان داد که ویژگی های مورد مطالعه مطابق با استاندارد ملی ایران می باشد.

پس از این مرحله، نمونه‌ها با همان فرمول قبلی ساخته شدند و آزمایش‌های بیشتری برای بررسی عملکرد واقعی لنت‌های ترمز ساخته شده از مواد لیگنوسلولزی انجام شد.

بهینه سازی فرمولاسیون

سپس با توجه به اینکه قوانین زیست محیطی جدیدی در سطح بین المللی برای کاهش میزان مصرف مس در تشکیل مواد اصطکاکی وضع شده است و با توجه به تحریم های اعمال شده و عدم دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز در فرمولاسیون. فرمول بهینه سازی شد و نمونه جدیدی ساخته شد و آزمایشات تکمیل شد.

ارزانتر از نمونه های مشابه خارجی

در این مرحله نمونه ها در شرکت اتحاد لنت ساخته و مورد آزمایش قرار گرفتند. حتی نمونه های ساخته شده روی دستگاه آنلاین و موم شده و مورد آزمایش قرار گرفتند.

قیمت تمام شده فرمولاسیون نیز محاسبه شد و مشخص شد که با وجود کیفیت بسیار خوب، قیمت تمام شده مواد اصطکاکی نسبت به نمونه های مشابه خارجی ارزان تر است.

پروژه دستیابی به لنت ترمز سازگار با محیط زیست با اخذ تسهیلات مصوب معاونت تجاری سازی نوآوری و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت شده است.

46

دکمه بازگشت به بالا