اقتصادیمعرفی کسب و کار

مدیریت سایت بدون پنل مدیریت محتوا

CMS یا سیستم مدیریت محتوا، یک نرم افزار است که برای ساخت، مدیریت و تغییر یک وب سایت و محتوای آن استفاده می شود. استفاده از CMS یکی از بهترین گزینه ها برای طراحی وب سایت است، زیرا نیازی به نوشتن کد برای طراحی وب سایت ندارد. اگر می خواهید بدانید سایت های مختلف از چه سیستم مدیریت محتوایی استفاده می کنند، در این مقاله به نحوه تشخیص سیستم مدیریت محتوای سایت و طراحی سایت شهر اهواز میپردازیم پس با ما همراه باشید.

برخی از مشهور ترین نمونه های CMS عبارت اند از:

 • WordPress وردپرس
 • Joomla جوملا
 • Magento مجنتو
 • Drupal دروپال
 • Shopify شاپیفای
 • Squarespace اسکوئراسپیس

تشخیص CMS بخش مهمی از فرآیند شناسایی یک وب سایت است. پس از کشف اینکه یک وب سایت از چه CMS استفاده می کند، می توانید اسکن آسیب پذیری را انجام دهید. اگر به عنوان مثال یک سایت وردپرسی است، می توانید از نقاط ضعف امنیتی شناخته شده وردپرس استفاده کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرکت طراحی سایت و سئو موفق کلیک کنید.

یک سایت از چه CMSای استفاده می کند؟

تشخیص سیستم مدیریت محتوای سایت و CMS آن می تواند به روش های مختلفی انجام شود. بعضی از آن ها کمی راحت تر و سریع تر از بقیه راه ها است. تشخیص برخی از محبوب ترین CMS ها مانند وردپرس، جوملا و Shopify ساده است، اما از آن جا که سیستم عامل های زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، با استفاده از بررسی اولیه در کد منبع مشکل می شود. جهت اطلاعات بیشتر می توانید به وبلاگ در اهواز مراجعه کنید.

قبل از اینکه به برخی از ابزار های خاص آشکار ساز CMS بپردازیم، بیایید برخی از روش های عادی تشخیص سیستم مدیریت محتوای سایت را مرور کنیم که می توان تشخیص داد سایت مبتنی بر کدام CMS است.

برخی علائم واضح وجود دارد که یک مالک وب سایت حذف نکرده است، که می تواند CMS مورد استفاده را به شما بگوید.

“Powered by”: ممکن است برخی از وب سایت ها دارای آرم “Powered by” و به دنبال آن نام CMS در پاورقی آن ها باشد.

در برگه مرورگر، یک نماد CMS وجود دارد (سایت های جوملا اغلب این مورد را دارند)

از آن جا که بسیاری از دارندگان وب سایت ها طراحی وب سایت خود را سفارشی می کنند و این علائم آشکار ساز را حذف می کنند، می توانید کد منبع آن ها را مستقیماً از مرورگر خود بررسی کنید.

هدر نیز ممکن است در فهمیدن سیستم مدیریت محتوای سایت کمک کننده باشد. در آن جا، برچسب یا سرصفحه x-powered را جست و جو کنید که توسط CMS به وجود آمده است.

گاهی اوقات برچسب powered حذف می شود. بنابراین گزینه دیگر تایپ کردن برخی از دایرکتوری ها یا برچسب های خاص برای هر CMS است. برای یک وب سایت وردپرس، “wp-content” یا حتی فقط در وردپرس کافی است.

“com_content” در پیوند های داخلی خود خواهد داشت. و دروپال بسته به نسخه، پوشه های “/ sites /” یا “/ core /” خواهد بود.

همه این مراحل، علاوه بر وقت گیر بودن، چندان قابل اعتماد نیستند – توسعه دهندگان اغلب این برچسب ها را حذف می کنند یا آن ها را برای مخفی کردن CMS مورد استفاده خود سفارشی می کنند. همچنین، اگر آن ها از هیچ سیستم مدیریت محتوایی استفاده نکنند، قطعا نام پوشه ها را تغییر می دهند. این جایی است که ابزارهای خودکار آنلاین ردیاب CMS به شما کمک می کنند.

با استفاده از روش هایی که در ادامه به شما آموزش می دهیم می توانید نوع سیستم مدیریت محتوای یک وب سایت را تشخیص دهید.

با این روش های تشخیص سیستم مدیریت محتوای سایت شما قادر به شناسایی صد ها سیستم عامل وب سایت مختلف خواهید بود، در اینجا برخی از سیستم های اصلی CMS و چار چوب ها آورده شده است:

8 روش آسان برای تشخیص سیستم مدیریت محتوای سایت 

CMS وب سایت بستری است که یک وب سایت با استفاده از آن میزبانی می شود. نظارت بر سیستم های مدیریت محتوای وب سایت در انتخاب CMS برای پروژه اینترنت خود در مرحله راه اندازی کمک می کند.

سیستم CMS نرم افزاری است که با محتوای وب سایت کار می کند. نام رسمی آن CMS یا سیستم مدیریت محتوا است. سیستم مدیریت محتوا فرآیند ویرایش اطلاعات در وب سایت و تعامل فایل های اصلی با پایگاه داده را بدون نیاز به مهارت های فنی خاص ساده می کند.

چه زمانی باید CMS را برای طراحی وب سایت خود انتخاب کنید؟

فرض کنید که تصمیم دارید وب سایت خود را توسعه دهید و در حال جست و جو برای ایده ها هستید. اگر یک منبع وب شخص ثالث را از نظر طراحی، ساختار یا ویژگی های آن هیجان انگیز می دانید، توصیه می شود CMS سایت را بررسی کنید و احتمالاً از یک بستر مشابه برای پروژه خود استفاده کنید.

چگونه CMS سایت را تشخیص دهیم؟

برای کشف و تشخیص سیستم مدیریت محتوای سایت نیازی به مهارت خاص و مراحل پیچیده نیست. اغلب می توانید آن را در خود وب سایت پیدا کنید، مثلاً از طریق کد صفحه. در موارد دیگر، می توانید از خدمات ویژه ای استفاده کنید که به شما کمک می کند CMS مورد استفاده را با پیوند به وب سایت رسمی CMS بشناسید. بیایید نگاهی به روش های اصلی نحوه انجام این کار بیندازیم.

 1. نام CMS در کد منبع صفحه مشخص شده است.

یک روش مطمئن و سریع برای تشخیص سیستم مدیریت محتوای سایت، جست و جوی کد HTML صفحه و متا تگ است. این گونه می توانید این کار را انجام دهید:

به وب سایتی که به آن علاقه دارید بروید.

برای نشان دادن کد صفحه، Ctrl + U را فشار دهید.

نام موتور پس از کلمه “content” در گیومه ها مشخص می شود.

 1. مسیرهای پرونده

برای تشخیص سیستم مدیریت محتوای سایت کد منبع همیشه نشان دهنده سیستم CMS ای نیست که روی آن ساخته شده است. این می تواند در مرحله توسعه یا اگر یک وب سایت خود ساخته است حذف شود. با این حال، می توانید CMS را توسط پوشه های مشخصه و ساختار آن ها که در کد مشخص شده است، تشخیص دهید. به طور خاص، در خطوطی که مسیر فایل های js مشخص شده است. به عنوان مثال، wp-include و wp-content نشان می دهد که سایت توسط وردپرس طراحی شده است.

 1. نشانگر در پاورقی وب سایت

بعضی اوقات نام CMS را می توان در پاورقی یافت. در قسمت پایین، با اطلاعات تماس یا اطلاعات تکمیلی درباره شرکت، با چاپ کوچک نشان داده می شود. اگر یک توسعه دهنده وب از طراحی وب سایت الگویی استفاده کند، همیشه نام سیستم CMS را از پاورقی حذف نمی کند. با این حال، این یک مورد نادر است که بتوانید نام CMS را از این طریق تشخیص دهید.

 1. تجزیه و تحلیل ساختار پیوند

چگونه می توان CMS وب سایت را با مشاهده لینک ها تشخیص داد؟ اگر نشانی های اینترنتی صفحات وب سایت بدون مولد CNC ایجاد شده باشد، می توانید بخش هایی را مشخص کنید که برای یک CMS خاص در متن صفحه وجود دارد. مثال زیر پیوند هایی با اطلاعات خاص برای وردپرس و جوملا را نشان می دهد.

وردپرس:

جوملا:

 1. آدرس ورود به سیستم مدیریتی

گزینه های دیگر نحوه رفتن به پنل مدیریت:

 1. صفحات سرویس در پرونده robots.txt

اکثر وب سایت ها یک در پوشه root دارند. با استفاده از این فایل، مدیران وب صفحات سرویس و فهرست های داخلی را از فهرست بندی بسته می کنند. می توانید از CMS استفاده شده از نام پوشه های داخلی مربوط به قسمت فنی سایت مطلع شوید.

به عنوان مثال، قطعه ای از یک فایل robots.txt برای وردپرس به صورت زیر است:

برای یافتن CMS یک سایت از این طریق، باید با تعیین URL در نوار آدرس مرورگر به سایت robots.txt بروید:

 1. هدر های HTTP و پسوند های مرورگر

هم چنین، این افزونه به شما امکان می دهد کوکی را ببینید و CMS را با علائم مشخصی که در پرونده نشان داده شده است، تشخیص دهید. به عنوان مثال، تنظیمات wp برای وردپرس.

نصب برنامه های افزودنی در مرورگر به کشف CMS مورد استفاده و کسب اطلاعات مفید دیگر در مورد سایت کمک می کند.

 1. خدمات آنلاین رایگان تشخیص سیستم مدیریت محتوای سایت

سرویس های تحلیلی وجود دارند که به شما کمک می کنند CMS مورد استفاده در وب سایت را فقط در چند ثانیه دریابید. این معمولاً سریع ترین و موثر ترین راه برای تشخیص سیستم مدیریت محتوای سایت مورد استفاده است. فقط کافی است URL وب سایت را در قسمت وارد کنید. بیایید نگاهی به چند سرویس رایگان برای بررسی CMS بیندازیم.

این سرویس به شما می گوید “سایت از چه CMS استفاده می کند”. نام و نسخه آن را مشخص می کند.

در میان اطلاعات دقیق در مورد منبع، می توانید نام CMS و همچنین افزونه های نصب شده روی آن را پیدا کنید.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا