سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

مراقبت های بعد از فیلر چانه

پس از تزریق ژل چانه، رعایت دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک بسیار مهم است. این ممکن است شامل اجتناب از فعالیت شدید، قرار دادن یخ در محل تزریق و اجتناب از الکل برای چند روز باشد. همچنین تمیز و خشک نگه داشتن محل تزریق بسیار مهم است. اگر هر گونه درد، قرمزی، تورم یا علائم دیگر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.افراد زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که قصد انجام عمل‌ها و اقدامات زیبایی مانند برای رفع نواقص مختلف در بدن خود را دارند.

مراقبت های بعد از فیلر چانه برای ماندگاری بیشتر – دکتر الهام تیزرویان

تقریبا همه افراد برای زیبایی چهره خود اهمیت بسیار زیادی قائل هستند و کوچکترین چین و چروک و یا مشکلی می‌تواند آن‌ها را آزار دهد.تزریق فیلر  نیز از جمله عمل‌های زیبایی بسیار محبوب در دنیا می‌باشد که طرفداران بسیاری دارد و روزبه‌روز نیز بر تعداد طرفداران آن افزوده می‌شود. این عمل برای قسمت‌های مختلف صورت انجام می‌شود که برای مثال می‌توان به تزریق فیلر چانه اشاره نمود.

اما یکی از موضوعات بسیار مهم که افراد متقاضی انجام تزریق ژل باید توجه ویژه‌ای  به آن داشته باشند مراقبت‌ های پس از تزریق ژل چانه می‌باشد چرا که نحوه عملکرد شما در دوران نقاهت بعد از تزریق، بر نتیجه نهایی کار تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین در این مقاله نکات مراقبتی پس از تزریق فیلر به چانه را توضیه خواهیم داد.

آیا پس از تزریق ژل به چانه نیاز به مراقبت خواهد بود؟

قطعا این سوال برای بسیاری از افرادی که قصد انجام فيلر چانه را دارند پیش آمده و ذهن آن را مشغول کرده است. بسیاری از عمل‌ها و اقداماتی که برای درمان و یا زیبایی انجام می‌شوند دارای مراقبت‌های پس از عمل می‌باشند و افراد باید پس از عمل، آن‌ها را به طور جدی دنبال کنند. تزریق ژل از جمله اقدامات برای زیبایی می‌باشد که نیازمند مراقبت‌های متعددی پس از انجام آن می‌باشد.

پس از انجام تزریق ژل چانه، پزشک متخصص برای شما تعدادی توصیه و نکته‌های مهم گوشزد کرده و انجام آن‌ها را الزامی و ضروری خواهد دانست. این مووع از چند منظر حائز اهمیت است:

 1. یکی از دلایل اهمیت به مراقبت‌ های پس از تزریق فیلر چانه، تاثیر مستقیم مراقبت‌های پس از آن بر نتیجه نهایی کار است. پس از اتمام فرآیند‌های تزریق، فرد باید برای اینکه بهترین نتیجه را از این عمل زیبایی به دست بیاورد، توصیه های مراقبتی پس از تزریق ژل چانه را جدی بگیرد.
 2. از دیگر دلایلی که الزامی بودن انجام مراقبت ‌های پس از تزریق ژل را برای هر فرد ثابت می‌کند، تاثیر‌گذاری مراقبت‌های پس از تزریق ژل بر جلوگیری از بروز عوارض احتمالی است. بعد از تزریق، وست به شدت مستعد ابتلا به عارضه‌هایی همانند عفونت است. اگر از خود به درستی مراقبت نکنید ممکن است چنن مشکلاتی برای شما پیش بیاید.
 3. نکته دیگر اینکه نحوه مراقبت از نتیجه تزریق ژل بر میزان ماندگاری و دوام آن تاثیر می‌گذارد.

قطعا توصیه های مراقبتی پس از تزریق ژل توسط پزشک متخصص به فرد به طور کامل و دقیق توضیح داده خواهد شد. بنابراین با توجه به آنچه که گفته شد عمل به نکاتی که پزشک برای قبل از تزریق ژل و پس از آن در نظر گرفته است، می‌تواند سلامت عمومی مراجعه‌کننده را حفظ کرده و برای وی نتایجی بی‌نقص با کمترین عارضه را به ارمغان بیاورد. انتخاب بهترین متخصص پوست و مو در تهران برای انجام اقدامات زیبایی و درمانی می تواند به شما در بهره مندی از بهترین خدمات حوزه پوست و مو کمک کند

بعد از تزریق فیلر چانه چگونه باید استراحت کنیم؟
 1. تا چند ساعت از دراز کشیدن پرهیز نمایید.
 2.  حداقل به مدت یک هفته طاق باز خوابیده و سر را بالاتر قرار دهیم تا هم فشار به چانه وارد نشود و هم ورم پوستی برطرف گردد.
آیا تغذیه بعد از تزریق ژل به چانه مهم است؟
 1. بله مصرف میوه و سبزیجات در هفته اول، سرعت ریکاوری را بالا می‌برد تا التهاب و ورم برطرف شود.
 2.  همچنین از این پس باید روزانه آب کافی بنوشید تا سرعت جذب هیالورونیک اسید در بدن کاهش یافته و ماندگاری ژل بیشتر شود.
آیا می‌توان بعد از تزریق ژل به چانه آرایش کرد؟ بله اما حداقل بهتر است یک هفته صبر کنید چرا که آرایش کردن از یک سو به چانه فشار وارد کرده و جابه‌جایی ژل را به همراه دارد و از سوی دیگر مواد آرایشی از محل نفوذ سوزن وارد پوست شده و عفونت رخ می‌دهد.

دوران نقاهت و مراقبت های پس از تزریق ژل چانه

همانگونه که در بالا ذکر شد، دوران مراقبت ‌های پس از تزریق ژل چانه دارای اهمیت بسیاری برای هر شخص می‌باشد و فرد متقاضی باید آگاهی و شناخت خوبی از این دوران و همچنین از کار‌ها و مراقبت‌هایی که باید انجام دهد داشته باشد. همانطور که می‌دانید انجام مراقبت ‌های پس از تزریق فیلر چانه می‌تواند تاثیر مستقیمی در خنثی‌سازی و جلوگیری از بروز عوارض داشته باشد.

بنابراین در این قسمت از مقاله راه‌های جلوگیری از بروز این عوارض مطرح شده است تا مراجعه‌کننده با خیالی آسوده، درمان را پشت سر نهاده و شاهد نتایج دلخواه باشد.

برخی از عوارض جانبی که به صورت آنی پس از تزریق ژل بروز می‌نمایند، بدون هیچگونه مداخله‌ای، خود به خود از بین رفته و جای نگرانی از بابت بروز این عوارض جانبی وجود نخواهد داشت. اما با انجام مراقبت‌هایی می‌توان از بروز عوارض جدی‌تر جلوگیری نمود. همچنین در صورتی که عارضه‌های بوجود آمده شدیدتر از انتظار بود، باید موضوع را با پزشک خود در جریان بگذارید. به طور کلی عارضه‌ های بعد از تزریق فیلر چانه عبارتند از:

 1. پس از گذشت چند ساعت از انجام تزریق ژل، در نواحی مختلف چانه زخم‌های کوچک باقی مانده از جای سوزن‌ها را شاهد خواهید بود که بعد از چند روز برطرف خواهند شد. برای درمان این زخم‌ها می‌توان از کمپرس سرد استفاده نمود. البته ممکن است متخصص داروهایی برای شما تجویز کند که به التیام سریع‌تر زخم‌ها کمک خواهند کرد.
 2. تورم پس از تزریق ژل چانه از جمله مواردی است که برای تمامی مراجعه‌کنندگان به وجود آمده و می‌توان بروز آن را برای تمامی افراد پیش‌بینی کرد اما این برآمدگی و تورم تا ۲۴ ساعت اول پس از درمان به اوج خود رسیده و پس از گذشت این مدت فروکش خواهد کرد. استفاده از کمپرس و بسته‌های یخ در جهت کاهش تورم و التهابات، مفید می‌باشد. به دنبال تورم به وجود آمده، ممکن است محل درمان کمی سفت شود، احساس گلوله گلوله شدن در زیر پوست داشته باشید و یا متوجه کمی عدم تقارن شوید. نتایج نهایی به وضوح پس از گذشت ۲ هفته نمایان خواهند شد به همین خاطر بهتر است تا پایان این مدت صبر کرده و سپس نتایج نهایی را مورد بررسی قرار دهید.
 3. ممکن است در ساعات اولیه پس از تزریق دارای درد خفیفی در ناحیه چانه خود باشید که اگر نتوانید آن را تحمل کنید می‌توانید از قرص‌های مسکن مانند ایبوپروفن برای تسکین درد آن استفاده نمایید.
 4. برخی از افراد ممکن است در ناحیه چانه خود دچار خارش شوند. توصیه می‌شود که از خراش دادن و حرکت دادن این ناحیه پس از تزریق ژل به ویژه در ساعات ابتدایی آن پرهیز کنید زیرا ممکن است باعث جابه‌جایی ژل‌ها در زیر پوست شود. همچنین برای جلوگیری از جابجایی ژل تزریق شده بهتر است تا مدتی شب‌ها رو به پشت خود بخوابید تا از تماس صورت و چانه با بالش پرهیز شود. تماس با بالش ممکن است فشاری به ناحیه چانه وارد کرده و موجب تغییر شکل، ایجاد ناهمواری‌ها و جابجایی ژل شود.
 5. در مواردی ممکن است هنگام لمس ناحیه درمان شده، دست‌ها آلوده بوده و باکتری‌هایی را به محل درمان منتقل نماید. در این صورت خطر بروز عفونت افزایش یافته و برای درمان آن باید از قرص مخصوصی استفاده نمود.

مراقبت های بعد از تزریق ژل به چانه

 1. فرد باید حتما در روز اول پس از تزریق ژل از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین دوری کند تا به خوبی ناحیه چانه ریکاوری و بهبود یابد. انجام این کار‌ها علاوه بر کند کردن دوره بهبودی، کبودی‌های ناشی از جای سوزن‌ها را نیز افزایش خواهد داد.
 2. استفاده از لوازم آرایشی، برای پوست و درمان‌هایی نظیر فیلر‌های صورت مناسب نبوده و موجب تخریب بافت صورت می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود تا ۱۲ ساعت پس از درمان از لوارش آرایشی استفاده نکنید و یا اگر در شرایطی قرار دارید که مجبور به استفاده از این لوازم می‌باشید، از لوازم آرایشی با کیفیت استفاده نمایید.
 3. شخص پس از تزریق ژل نباید به هیچ‌وجه به ناحیه چانه خود گرما و حرارت منتقل کند. به همین منظور بهتر است تا حداقل یک روز پس از تزریق ژل از مراجعه به حمام، سونا و جکوزی و قرار گرفتن در معرض تابش مستقی خورشید، پرهیز شود تا مشکلاتی را برای شخص ایجاد نکند.
 4. ممکن است پس از گذشت یک هفته از تزریق ژل، تورم و برآمدگی‌هایی در ناحیه چانه شخص هنوز باقی بمانند. در این صورت باید برای مشاهده نتایج نهایی عمل، به مدت دو الی سه هفته صبر کند.
 5. معمولا برخی از افراد پس از تزریق ژل به چانه خود احساس می‌کنند پوست چانه آن‌ها دارای ناهمواری‌هایی می‌باشد. این حالت ممکن است در برخی از افراد رخ دهد که البته جای نگرانی نیست و بعد از گذشت مدتی کوتاه به طور خود به خود رفع می‌شود.
 6. افرادی که دخانیات و مشروبات الکلی مصرف می‌کنند بهتر از پس از تزریق فیلر به چانه خود این عمل را حداقل به طور موقت قطع کنند تا روند بهبودی و ریکاوری آن‌ها کند نشود و به خوبی بهبود یابند زیرا مصرف الکل، تورم و کبودی پس از درمان را افزایش داده و موجب افزایش زمان دوران نقاهت می‌شود.
 7. توجه داشته باشید که کمتر کسی نسبت به هیالورونیک اسید واکنش نشان می‌دهد اما زمانی که نسبت به این محصول آلرژی داشته باشید باید سریعا تحت درمان قرار گیرید. از جمله نشانه‌های حساسیت به هیالورونیک اسید، تنگی نفس، خس خس سینه، سرفه، مشکلات در بلع، تورم زبان، تهوع و گرفتگی صدا می‌باشد. با مشاهده هر یک از این علائم، شرایط را جدی گرفته و برای درمان اقدام نمایید.

مراقبت های پس از تزریق ژل به چانه چقدر باید ادامه یابد؟

به طور کلی انجام مراقبت ‌های پس از عمل تزریق ژل چانه برای همه افراد و در طول دوران نقاهت، لازم و ضروری است. اما تزریق ژل برخلاف بسیاری از اقداماتی که برای زیبایی انجام می‌شود دارای مدت زمان مراقبت و نقاهت کوتاهی می‌باشد و نیازی به داشتن دوره‌های مراقبتی طولانی مدت نیست.بطور مثال افرادی که از تزریق چربی برای حجم‌دهی و زیباسازی چهره خود استفاده می‌کنند، باید شاهد روند بهبودی طی چندین هفته باشند.

 

دکمه بازگشت به بالا