اقتصادی

مرحبا: برای بهبود وضعیت بانک ها باید اصلاحات ساختاری انجام شود

نماینده مردم آستارا در شورای اسلامی گفت: وضعیت بانک ها و موسسات مالی بدون اصلاحات ساختاری نظام بانکی کشور و تغییر دیدگاه بهبود نمی یابد.

به گزارش امروزنگار، غلامرضا مرحبا در سخنان خود در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) شورای اسلامی، اظهار کرد: فقر بزرگترین دستاورد بشری است که ناشی از ضعف در برنامه ریزی، عدم استفاده بهینه از منابع، توزیع نابرابر منابع مادی، ناتوانی است. ثروت نقطه ضعف آموزش و البته اعمال دشمنان است. رایج ترین تعریف موجود از فقر بر ارتباط آن با مسائل اقتصادی متمرکز است، یعنی فقر بدون شک نتیجه سیاست های غلط اقتصادی است و به همین دلیل به گفته کارشناسان اولویت اول کشور برای حل مشکلات ناشی از اقتصاد است. تصمیمات

وی بیان کرد: در کشور ما، نظام بانکی و صنعت بانکداری به عنوان مهمترین و شاید تنها رکن تامین مالی در سطوح خرد و کلان و ارائه دهنده انحصاری خدمات مالی به مردم، یکی از حوزه های مورد توجه است. مهمترین. علم حاکم بر این صنعت جهانی را البته باید در چارچوب فقه اسلامی و نظام شرعی نگریست، اما مشکلات فراوانی در این صنعت وجود دارد. و چالش های موجود در کشور ما

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم در ادامه گفت: بدون اصلاحات ساختاری نظام بانکی کشور و تغییر دیدگاه وضعیت بانک ها و موسسات مالی بهبود نمی یابد. افزایش دستوری نرخ سود یکی از عوامل اصلی مرتبط با زیان انباشته بانک ها تلقی می شود، اگرچه بسیاری از بانک ها با افزایش سرمایه به دلیل محل تجدید دارایی ها از مشکلات موقتی در امان ماندند، اما زیان انباشته آن است. هنوز بزرگ بخشی از سرمایه آنها

مرحبا مشکل دیگر را عدم تعادل نقدینگی بانک ها به دلیل پرداخت تسهیلات اضافه برداشت عنوان کرد و گفت: مطالبات غیرجاری و تسهیلات اعطایی ناخالص بانک های بزرگ نشان دهنده رشد مستمر مطالبات غیرجاری است. عدم ایفای تعهدات ارزی بانک مرکزی و نوسانات عمده ارزی، مطالبات از دولت، هزینه های مالیاتی، انجماد دارایی ها و البته مشکلات ترکیبی و منابع انسانی از جمله مشکلاتی است که می توان به آن اشاره کرد، اما چاره چیست. ?

وی تصریح کرد: اجرای AQR و تعیین میزان عدم تعادل در سیستم بانکی و تعیین روش مناسب برای جذب زیان و رفع عدم تعادل، تقویت نظارت بانک مرکزی در تفکیک بانک های سالم در معرض ریسک و ناسالم، بررسی و توصیه کلیه ضوابط و مقررات بانک ها از طریق شورای عالی پول و اعتبار، تقویت نظارت شرعی و ایجاد ساختارها و تشکیلات مناسب برای آن، طراحی و تقویت نظام اعتبارسنجی و رتبه بندی مطابق با موازین بانکداری اسلامی و اینکه آیا تخصصی شدن بانک ها و کنترل مقررات بانکی از این طریق.

یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم گفت: البته توجه به نیروی انسانی سرکوب شده و به شدت آسیب دیده فعال در این صنعت از مهم ترین مواردی است که می توان به آن اشاره کرد.

نماینده مردم شهرستان آستارا در ادامه درباره مسائل حوزه انتخابیه خود اظهار داشت: شهرستان آستارا دارای سه راه حمل و نقل دریایی، ریلی و زمینی در مهمترین قسمت کریدور شمال به جنوب به همراه فرصت های فراوان است. از آنجایی که محرومیت تاریخی انباشته شده و رنج بیکاری، البته به فضل الهی و با کار مستمر در طول شبانه روز و خدمات دولت خدمتگزار، اقدامات مقتضی انجام شد.

مرحبا افزود: با تامین اعتبارات لازم برای فرهنگسرا، ورزشگاه وحدت، استخر، گازرسانی به روستاهای حیران و آستارا، آسفالت و بهسازی معابر برخی از روستاهای اصلی و روستاهای پرجمعیت، رفع تنش آبی، بهبود وضعیت برق رسانی. شبکه توزیع، پیشرفت در ساخت شبکه فاضلاب، تکمیل، لایروبی بندر و ایجاد منطقه ویژه در حال انجام است و یا در حال تامین اعتبار است، اما هنوز تا رسیدن به نتیجه راه زیادی باقی مانده است.

وی یادآور شد: اسکله راه آهن که با عنوان BOT به یک طرف خارجی واگذار شده هنوز تکمیل نشده و شاهد تاخیرهای زیادی هستیم و از دستگاه دیپلماسی و وزارتخانه های اقتصاد و راه درخواست می شود این مشکل را حل کنند. یعنی در شأن کشور نیست».

نماینده مردم آستارا در شورای اسلامی همچنین خواستار تکمیل راه آهن رشت – آستارا شد و گفت: این پروژه مهم ترین پروژه ای است که به فراموشی سپرده شده اما متاسفانه به این شکل مورد توجه قرار می گیرد. مهم است که رهبر فرزانه انقلاب مورد توجه ویژه قرار گرفتند، بنابراین امیدوارم دولت تسریع در اجرای خط حیاتی حمل و نقل که با سرعت کم شروع شده است، شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا