حوادث

مرگ و زندگی در تصادفات داغ

یک دستگاه وانت واژگون شد و به آتش کشیده شد و منجر به کشته شدن یک زن جوان و یک پسر دو ساله شد. او یک بار دیگر تعجب کرد که چگونه می توان از حوادث رانندگی جلوگیری کرد. موضوعی که دو افسر در سازمان آتش نشانی تهران به آن پرداختند.

به گزارش امروزنگار ، حوالی ساعت یک بامداد دیروز ، وانت پیکان هنگام حرکت از شرق به شرق در جاده خاوران ناگهان عقب نشست و آتش گرفت. راننده ، مردی 23 ساله با پریدن از اتومبیل نجات یافت ، اما زن جوانی و پسر دو ساله اش در شعله آتش کشته شدند. این حادثه بار دیگر این مسئله را مطرح کرد که آیا می توان از آن جلوگیری کرد یا حتی از خسارت وارده آن کاسته شد.

سید جلال ملکی ، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ، وی در گفت وگو با امروزنگار ، در مورد نکات ایمنی این دسته از تصادفات اظهار داشت: تصادفات یک دسته پیچیده برای آتش نشانان است ، همانطور که در تصادفاتی مانند برخورد چندین اتومبیل با یکدیگر ، چرخاندن ماشین و غیره معمول است و متلاشی می شود. خیلی سریع “و راننده یا سرنشینان داخل کابین محبوس می شوند. به احتمال زیاد این مورد در مورد وسایل نقلیه قدیمی و با دوام تر وجود دارد.

وی ادامه داد: آزادی افراد گرفتار در خودروهای تغییر شکل یافته و معکوس یکی از چالش برانگیزترین اقدامات امدادی است. یکی از پیش بینی های انجام شده در این دسته از تصادفات ، احتمال نشت بنزین است که بیشتر در خودروهای سبک دیده می شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: تغییر شکل خودرو و به طور همزمان آتش زدن آن چالش های زیادی را ایجاد می کند. وی گفت: “وقتی اتومبیل از آتش عبور می کند ، در عرض یک یا دو دقیقه روشن می شود.” متأسفانه بدون کمک های اولیه و خاموش کننده در محل کار کمی انجام می شود. هر چند وقت یک بار می بینیم که اتومبیلی که از آتش عبور می کند کاملاً نابود شده است و اکنون تصور می کنیم که راننده یا سرنشین در چنین شرایطی درون کابین محبوس شده است.

تعمیر خودرو را بعداً موکول نکنید

ملکی به وی گفت: “اتومبیل های قدیمی که سالها کار کرده اند و ممکن است ایراد داشته باشند ؛ البته در بیشتر موارد ، راننده از خطای اتومبیل مطلع است ، اما ممکن است این نقص را برطرف کند. در آینده درخواست ما از رانندگان برای پیگیری است اگر در قسمت های تأمین سوخت ، مانند شیلنگ های سوخت ، مخازن و غیره ، نشتی وجود دارد ، اگر پس از توقف ماشین بوی بنزین را احساس کردند ، حتما آن را جدی بگیرید و برای حل مشکل اقدام کنید.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت: “ماشینی که کار می کرد گرمتر از همیشه بود و هوا در تابستان گرم بود و این عوامل کافی است تا نشت گاز و چند قطره از اگزوز ماشین ایجاد کند تا باعث آتش سوزی شود. “

ملکی ادامه داد: در برخی موارد حتی در بین اتومبیل های لوکس جدید که به دلیل نقص فنی دچار آتش سوزی شدند. موردی وجود داشت که یک ماشین میلیاردی به دلیل سرعت زیاد تصادف کرده و به آتش کشیده شد. امروز دنیا به سمتی می رود که مارک های معتبر به سمت پیش بینی تصادف حرکت می کنند. اما علاوه بر پیش بینی آتش سوزی اتومبیل ها ، بنابراین وقتی مارک های معتبر متوجه می شوند ماشین آنها در حال آتش سوزی است ، نماینده خود را برای بررسی تصادف می فرستند.

وی گفت: دستگاههای برش ما باید بیشتر مراقب این امر باشند. مواردی را می بینیم که به دلایل مختلف اتومبیل ها در جاده ها و شهرها به آتش کشیده شده اند. ضریب ایمنی برخی از اتومبیل ها باید از نظر آتش سوزی و بدنه افزایش یابد.

از هر 10 اتومبیل خاموش کننده ها ممکن است فقط 2 ماشین داشته باشند

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت: آمادگی خود رانندگان و کمبود تجهیزات ایمنی در خودروها نیز از مهمترین موارد است. علیرغم تأکید زیاد بر روی نیاز به خاموش کننده ها در خودرو ، اما احتمالاً هر دو خودرو در نهایت دو خاموش کننده دارند ، مشخص نیست که آیا آنها می دانند چگونه از آن استفاده کنند یا خیر و آیا خاموش کننده بارگیری شده است یا خیر … نبود ؟

وی با بیان اینکه خودروسازان باید کپسول آتش نشانی را در کنار لوازم جانبی خودرو قرار دهند ، افزود: در کنار لوازم جانبی خودرو باید کپسول آتش نشانی وجود داشته باشد تا حداقل رانندگان بدانند که کپسول آتش نشانی مورد نیاز است. خاموش کننده به اندازه مثلث هشدار دهنده مهم است.

وی گفت: چرا راننده ای که اتومبیلی به ارزش دو میلیارد گاومیش دارد ، مشعل 200 مایلی نمی خرد؟ زیرا رانندگان بدنبال ایمنی نیستند. وقتی مردم می خواهند سفر كنند ، وسایل ماشین خود را پر می كنند ، اما در وسط همه چیز قرار دارد به جز كپسول آتش نشانی.

ملکی گفت: هنگام آتش سوزی خودرو افرادی که از آنجا رد می شوند متوقف می شوند و با تلفن های همراه خود فیلم می گیرند اما هیچ یک از آنها کپسول آتش نشانی ندارند. با این وجود ، اگر دو نفر خاموش کننده داشته باشند ، می توان خانواده ای را از شر شعله های آتش نجات داد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در پاسخ به اینکه آیا کپسول های آتش نشانی می توانند خود منفجر شوند یا خیر؟ وی گفت: “مواد منفجره منفجره نیستند.” علاوه بر این ، هر شیر توقف فشار دارای یک شیر اطمینان است که اگر بخواهد به هر دلیلی منفجر شود ، کار کرده و بار اضافی را از بین می برد. اگر خاموش کننده آسیب دیده باشد ، پودر وجود دارد و هیچ انفجاری وجود ندارد.

پلیس: با نقص فنی اتومبیل رانندگی نکنید

سرهنگ احسان مومنی ، رئیس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نیز با امروزنگار صحبت کرد وی در خصوص این حادثه گفت: متاسفانه راننده خودرو نتوانست وسیله نقلیه را كنترل كند و این حادثه هنگام خروج از جاده اصلی و واژگونی وانت رخ داد.

وی درباره چگونگی جلوگیری از بروز چنین حوادثی گفت: “رانندگان باید در ساعات آفرود با سرعت مطمئنه حرکت کنند.” اگر آنها با راه آشنایی ندارند ، باز هم باید کمی سرعت خود را کم کنند و با تمرکز و تمرکز مضاعف به رانندگی ادامه دهند.

مومنی ادامه داد: رانندگان اتومبیل دارای نقص فنی که از خطای خود آگاه هستند نباید رانندگی کنند و در صورت مشاهده نقص در وسط جاده در سمت راست توقف کرده و در مکان و جهت امن و مطمئنی ماشین خود را برطرف کنند گسل ها بنابراین ما شاهد چنین حوادثی نیستیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا