عمومیمعرفی کسب و کار

مشخصات جکی سقفی عراقی

یکی از اساسی ترین محور های ساخت و ساز  در قالب بندی به کارگیری نگهدارنده های با کیفیت در اجرای تمامی المان های ساخت و سازه های بتنی می باشد که برای حفظ و تحمل بار سقف به کار گرفته می شوند یکی از پرکاربرد ترین آنها که دارای انواع مدل ها و ابعاد و اندازه متفاوت می باشد است. این جک ها از سه قسمت نری و مادگی و رزوه به دو صورت سبک و سنگین با ورق با کیفیت تولید می شوند. به دلیل استفاده از ورق های با کیفیت و ساختار درجه یک در برابر فشار های وارده بسیار مقاوم هستند. از عراقی میتوان در انواع سازه های بتنی مانند سقف بتنی دال و تیر، سقف طاق ضربی، سقف کامپوزیت و سقف تیرچه کرومیت و… استفاده کرد. در ادامه بیشتر به مزایا و کاربرد آن خواهیم پرداخت خواهیم.

جک سقفی عراقی چیست؟

جک سقفی عراقی یک نوع ابزار مقاوم با طراحی خاص برای تحمل فشار و ایفای نقش تکیه گاه به هنگام بتن ریزی برای سقف است که با نام های جک صادراتی و جک یو شکل نیز در بازار شناخته می شود. این جک‌ها به صورت لوله‌های بلند با قابلیت تنظیم ارتفاع هستند که قبل از بتن ریزی در زیر تیرچه یا میله‌های بتن ریزی قرار داده می‌شوند و وظیفه آنها جلوگیری از تخریب سقف زیر فشار بار بتن ریزی است. از آنجایی که استفاده از این جکها در کشورهای عراق، تاجیکستان و افغانستان زیاد است، تحت عنوان جک عراقی شناخته می‌شوند.

نصب و اجرای جک سقفی عراقی همانند جک های معمولی می باشد و نیازمند دانش خاصی نیست که فقط باید در نصب آن به چند نکته توجه کرد که عبارتند از: سالم بودن نری و مادگی و نیز رزوه، زیر سازی مناسب قرار گیری جک در زمین سفت، وجود نداشتن ترک و شکستگی و نحوه اجرای صحیح در فواصل ۸۰ الی ۱۰۰ در بین جک ها که در هنگام سنگین شدن بار سقف این فاصله را نیز کاهش دهید.

یکی از ویژگی‌های جک سقفی عراقی این است که شما می‌توانید برای ارتفاعات مختلف از آنها استفاده کنید. این جک‌ها به دلیل طراحی خاص خود، قابلیت تنظیم ارتفاع دارند. البته این تنظیم ارتفاع برای آنها دارای محدودیت بوده و شما نمی‌توانید از هر گزینه‌ای استفاده کنید. معمولاً در جکهای رزوه‌ای میزان تغییر ارتفاع تابع میزان پیچ خوردگی و رزوه ایجاد شده بر روی جک است.

تفاوت جک عراقی با جک ایرانی

یکی از مهم ترین تفاوت های جک سقفی عراقی با جک ایرانی برخوردارای از وزن نسبتا پایین است که میتواند در قیمت نهایی و مقرون به صرفه بودن آن تاثیگذار باشد. همچنین در شکل ظاهری هم نیز تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند که جک های عراقی به شکل U و جک ایرانی به شکل T یا صلیبی می باشد همچنین وجود رزوه های چپ گرد و ارتفاع بیشتر موجب متمایز بودن آنها با یکدیگر شده است

نکات مهم هنگام خرید جک عراقی

به دلیل حساسیت استفاده از جک سقفی و تحمل بار سقف باید قبل از خرید جک سقفی عراقی به چند نکته مهم توجه کرد. که شامل مواردی همچون ضخامت ورق، جنس ورق، ساختار جک، رزوه بادوام، اندازه و.. که یکی از مهم ترین آنها جنس و ضخامت ورق به کار رفته در ساختار دو قسمت نری و مادگی جک ها می باشد که وجود ساختار مقاوم و مستحکم در آنها ضروری می باشد. همچنین وجود رزوه های با کیفیت به علت تنظیم ارتفاع و سفت کردن جک ها حائزه اهمیت بسیاری می باشد.

طول عمر جک عراقی

طول عمر جک عراقی به چند پارامتر مهم وابسته است که عبارتند از

  1. استفاده درست
  2. جابجایی مناسب
  3. ساختار با کیفیت
  4. ضخامت ورق به کار رفته در تولید جک سقفی
  5. و شرکت سازنده که می تواند بسیار تعیین کننده باشد

قیمت جک سقفی عراقی

با توجه به مواردی که گفته شد، طبیعتاً فاکتورهای مختلفی بر قیمت جک عراقی تأثیر گذارند. در وهله اول تفاوت در طراحی و استفاده از ورق با کیفیت این جکها مشخص می‌کند که تغییرات قیمتجک عراقی از جمله تجهیزات اصلی در قالب بندی بتن به شمار می‌ رود. در پروژه بتن ریزی ساختمان، بتن ریزی سقف از جمله بخش های مهم به شمار می رود. از آنجایی که حجم بتن ریزی بالا می باشد وزن سقف در اثر بتن ریزی زیاد شده، به همین دلیل به ابزاری جهت هدایت بار وارد شده از سقف به زمین نیاز داریم. به این ترتیب از گسیختگی سقف جلوگیری می کنیم.

به عبارتی این جک ها برای تحمل نمودن فشار سقف طراحی شده اند و نوعی تکیه گاه در هنگام بتن ریزی به حساب می آیند. این جک نیز همانند سایر جک های سقفی در بین ابزارآلات و تجهیزات فلزی تقسیم بندی می شود. جک عراقی در کشورهایی چون عراق، تاجیکستان، ایران و افغانستان در صنعت ساختمان استفاده می شود. بیشتر مشتریان این جک ‌ها عراقی می باشند. به همین علت به این نام معروف می باشد.

 تولید جک های عراقی

جک عراقی معمولا در اندازه های متفاوتی تولید می گردد. از اجزای اصلی و مطرح در تولید جک های عراقی و سایر جک های سقفی می توان به قسمت های نری و مادگی و نیز رزوه اشاره نمود. نگهدارنده اصلی این جک ها معمولا شامل مهار قالب مدولار می باشد. در قسمت پایین جک نیز لوله هایی دیده می شود که به لحاظ قطر با یکدیگر متفاوت هستند. رایج ‌ترین این لوله ‌ها ۶ سانتی متر قطر و 2.5 میلی متر ضخامت دارند. قسمت بالایی کار نیز شامل لوله هایی با ضخامت 2.5 و قطر ۵ سانتی متر می باشد.

ویژگی های جک عراقی

  • قابلیت تنظیم در ارتفاع متفاوت

این جک ها قابلیت استفاده در ارتفاعات متفاوت را دارند. این جک ها به سبب طراحی خاص خود دارای قابلیت تنظیم ارتفاع هستند. البته این قابلیت نیز تا حدودی دارای محدودیت می باشد. برای مثال در جک های رزوه ای مقدار تغییر ارتفاع به مقدار پیچ خوردگی و نیز رزوه ایجاد گردیده بر روی جک وابسته می باشد.

  • قابلیت تولید در دو نوع سبک و سنگین

به طور کلی جک های ساختمانی در دو نوع سبک و سنگین تولید می ‌شوند. ابزارهای مورد نیاز در تولید جک های ساختمانی از جمله پارامترهای مهم در تولید آن ها به شمار می روند. نوع دستگاه و برند آن و نیز کیفیت ابزار ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. از جمله این ابزارها می توان اشاره نمود به: دستگاه مخصوص برش لوله اره آتشی، دریل جهت سوراخ کاری لوله جک، دستگاه جوش  CO2 و دستگاه مخصوص رنگ کاری.

انواع جک های عراقی

جک عراقی دارای دو مدل می باشد که در ادامه به بررسی این دو خواهیم پرداخت:

رایج ترین مدل جک عراقی سقفی، مدل  Uشکل آن می باشد. در این مدل جک، جک سقفی برای یک تیرک سقف به عنوان تکیه گاه به کار برده می شود. بنابراین تمامی جک های U شکل به یک شکل به لحاظ ارتفاع برای تیرچه ها باید تنظیم گردند. به این صورت کل بار یک تیرک روی یک جک قرار خواهد گرفت. برای تنظیم نمودن ارتفاع این مدل از جک ها بسته به بلندی سقف می توان از جک های سقفی شش یا چهار متری استفاده کرد. از جک های U شکل زمانی که تازه سقف ها بتن ریزی شده ‌اند استفاده می شود. چون این مدل از جک ها تا حدود بسیار زیادی وزن و بار سقف را می توانند تحمل کنند.

جک های عراقی T شکل نسبت به مدل U شکل دهانه متفاوتی دارند. در واقع باید گفت دهانه این جک ها به شکل T می باشد. هر جک عراقی T شکل به عنوان تکیه گاهی برای چند تیرک سقفی به کار برده می‌ شود. بنابراین ارتفاع هر جک را برای چند تیرک باید تنظیم نمود.

از نظر ارتفاع بسته به بلندی سقف می توان از جک های 3 متری، ۴، ۵ یا ۶ متری استفاده نمود.

قیمت جک عراقی

قیمت جک سقفی عراقی به پارامترهایی چون اندازه و کیفیت بستگی دارد. هرچه اندازه جک بزرگتر باشد طبیعتا قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. زیرا آهن و مواد بیشتری برای تولید آن استفاده خواهد شد.  از طرفی بسته به قیمت آهن که دارای نوسان است قیمت جک نیز متغیر بوده و دارای نوسان خواهد بود. انتخاب نوع جک در پروژه بستگی به شرایط آن پروژه دارد. بنابراین جاهایی که تحمل بار بیشتری نیاز است باید از جک سنگین استفاده نمود. این جک ها نسبت به نوع سبک دارای قیمت بیشتری هستند.

تفاوت جک سقفی عراقی و جک سقفی ایرانی

ایرانی با مدل های عراقی دارای تفاوت هایی هستند. از جمله این تفاوت ها می توان اشاره نمود به: جک های عراقی نسبت به جک های ایرانی وزن کمتری داشته و سبک تر هستند. رزوه های جک عراقی چپ گرد هستند. در جک های عراقی ارتفاع رزوه ها بیشتر از جک های ایرانی می باشد.

جک سقفی

در این جک ها رزوه های خاص دارای میله مهار هستند. در جک های عراقی قسمت U شکل به جای قسمت T شکل جایگزین می شود. سوراخ های صلیب در جک های زیر سقفی عراقی دارای فاصله کمتری هستند. در جک های عراقی پلیت های کف ۱۲ در ۱۲ می باشد. اما در جک های ایرانی این اندازه ۱۰ در ۱۰ می باشد.

خرید جک های عراقی

برای خرید جک عراقی معیارهایی چون اندازه و طراحی جک را باید در نظر گرفت. با توجه به ارتفاع سقف، اندازه جک ها متفاوت خواهد بود. در خرید این جک ها باید قیمت و کیفیت آن ها را مد نظر قرار داد. ارتفاع جک عراقی می تواند ۴ یا ۶ متر باشد و طراحی آن ها نیز U شکل یا T شکل می تواند باشد.

در خرید انواع جک باید دقت کرد تا نوع مناسب آن را با توجه به نیاز انتخاب کرد. زیرا قطر، ضخامت و وزن جک های ساختمانی در قیمت تمام شده آن ها تاثیر گذار می باشد. بنابراین انتخاب اشتباه می تواند برای شما هزینه بر باشد. امروزه انواع فروشگاهها به صورت آنلاین اقدام به ساخت و فروش انواع مختلف جک های سقفی می کنند. با مشورت با کارشناسان این فروشگاه ها می توانید بهترین انتخاب را در زمینه جک های سقفی داشته باشید.

دکمه بازگشت به بالا