عمومیمعرفی کسب و کار

مشکلات رایج درام کارتریج کدامند؟

یادداشت ویراستار: این مطلب در مهر 1401 توسط کارشناسان کارتریج فالنیک، بررسی و تایید شده است.

کارتریج پرینتر می‌تواند بر اثر استفاده نادرست یا فرسودگی، دچار مشکلاتی شود که خود را در زمان چاپ، نشان می‌دهد. با توجه به نوع خرابی، می‌توانید به رفع مشکل کارتریج بپردازید. گاهی با مشکل برطرف می‌شود اما گاهی مشکل پیچیده‌تر است و باید برای رفع مشکل از کارشناس کمک بگیرید یا حتی ممکن است مشکل کارتریج قابل حل نباشد و مجبور شوید برای اقدام کنید. به همین دلیل، در این مطلب از فالنیک، قصد داریم مشکلات رایج کارتریج و راه حل‌ رفع آنها را به شما آموزش دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

آشنایی با مشکلات رایج کارتریج

در صورتی‌که کارتریج دچار مشکل شود، کیفیت چاپ پایین می‌آید یا حتی ممکن است چاپگر، پرینت نگیرد. برای مثال، ممکن است نقاط پراکنده‌ای روی صفحه‌ی چاپی درج شود، یا خطوط عمودی روی صفحه بیافتد. در این صورت، می‌فهمیم که کارتریج مشکل دارد و باید برای رفع مشکل کارتریج باید اقدامات لازم را انجام دهید.

بهترین قیمت شارژ کارتریج پرینتر را با بهترین کیفیت آن از ما بخواهید. قیمت 25 بار شارژ کارتریج در فالنیک معادل یک بار خریدن کارتریج است. این کیفیت را مقایسه کنید.

خراب شدن درام کارتریج

خراب شدن درام، از مشکلات رایج کارتریج‌های تونری است که خود را به شکل‌های مختلفی در زمان چاپ، نشان می‌دهد. اگر علائم زیر را دیدید، به احتمال زیاد، درام کارتریج دچار خرابی شده است:

این به معنای وجود خراشیدگی روی سطح درام است. ممکن است درام کارتریج، با برخورد به یک جسم خارجی، دچار خراش شده باشد.

این مشکل نیز به علت وجود چند نقطه آسیب‌دیده روی درام، پیش می‌آید. در این صورت، برای رفع مشکل کارتریج، می‌توانید با یک دستمال لطیف، سطح درام را از وجود تونرهای خشک‌شده‌ی احتمالی، پاک کنید تا درام تمیز شود.

ممکن است درام در معرض نور شدید قرار گرفته و دچار آسیب‌دیدگی در چند نقطه شده باشد. دقت کنید که درام به نور واکنش نشان می‌دهد و نباید در معرض نور مستقیم قرار بگیرد.

در صورتی‌که می‌خواهید درباره خراب شدن درام، اطلاعات بیشتری بدست آورید می‌توانید مقاله «» را مطالعه کنید.

چاپ خطوط اضافی روی برگه، به معنای خرابی کارتریج پرینتر است.

خراب شدن تیغه بلید

نه تنها درام، که خرابی در سایر قطعات کارتریج نیز از دلایل مشکلات رایج کارتریج است. برای مثال، تیغه بلید که وظیفه‌ جمع کردن تونرهای اضافی مانده روی سطح درام را دارد، در اثر فرسودگی، دچار خرابی می‌شود. در این‌صورت، ممکن است بعد از چاپ، تونرهای اضافی در حاشیه‌ صفحه دیده شود. توجه کنید برای پیشگیری از بیشتر مشکلات رایج کارتریج، بهتر است بعد از چند بار شارژ کارتریج hp را تعویض کنید تا از فرسودگی قطعات، جلوگیری شود.

خراب شدن مگنت رولر

مگنت رولر، یک قطعه آلومینیومی است که تونر را از محفظه تونر، به درام انتقال می‌دهد. اشکال در کار قطعه مگنت رولر، می‌تواند باعث چاپ کم‌رنگ یا وجود فضاهای سفید در چاپ شود.

قطعات کارتریج لیزری را نباید در فضای غیراستاندارد، باز کرد.

مشکلات بعد از شارژ کارتریج

از جمله مشکلات رایج کارتریج، مربوط به کارتریج‌هایی می‌شود که تازه شارژ شده‌اند. برای اینکه از مشکلات کارتریج بعد از شارژ، جلوگیری کنید، یا دیگر برندها را به مراکز معتبر بسپارید.

اگر بعد از شارژ کارتریج، با این خطا روبرو می‌شوید، چیپست کارتریج دچار مشکل است. ممکن است چیپست کارتریج بعد از شارژ، تعویض نشده باشد یا به علت ضربه‌ خارجی، چیپست دچار اشکال شده است.

ممکن است بعد از شارژ کارتریج، با این مشکل روبه‌رو شوید. در این صورت، اولین گزینه، کیفیت تونریست که برای شارژ استفاده شده است. دقت کنید که همه‌ی تونرهای موجود در بازار، از یک کیفیت نیستند و در سال‌های اخیر، تونرهای غیراورجینال به دلیل قیمت ارزان‌تر، توسط برخی از کاربران و مراکز ، استفاده می‌شوند. استفاده از تونر غیراورجینال به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود. به همین دلیل، برای شارژ کارتریج خود، از مراکز معتبری که ضمانت کیفیت ارائه می‌دهند، کمک بگیرید.

بعد از هر بار شارژ کارتریج، چیپست کارتریج باید تعویض شود.

شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر

این مشکل کارتریج، می‌تواند دلایل مختلف و گسترده‌ای داشته باشد. اول از همه باید بررسی کنید که مشکل ناشی از کارتریج است، یا دستگاه پرینتر. اگر یک کارتریج ذخیره دارید، می‌توانید با قرار دادن کارتریج جدید روی دستگاه، بررسی کنید که آیا مشکل رفع می‌شود یا نه. در صورتی‌که اشکال از کارتریج باشد، با تعویض کارتریج یا تعویض چیپست کارتریج، می‌توان به رفع مشکل کارتریج پرداخت.

اگر با تعویض کارتریج، مشکل همچنان وجود داشت، می‌توانید نتیجه بگیرید که اشکال از پرینتر است. در این صورت، برای حل مشکلات کارتریج، باید به بررسی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دستگاه بپردازید. ممکن است فریمور دستگاه آپدیت نباشد یا اتصال فیزیکی پرینتر با کارتریج، به درستی برقرار نشده باشد. تعمیرکار پرینتر باید با انجام بررسی‌های تخصصی، به رفع مشکل کارتریج بپردازد.

برای اطلاعات بیشتر درباره مشکل شناسایی نشدن کارتریج می‌توانید مقاله «» را مطالعه کنید.

در هردو مدل پرینتر لیزری و جوهری مشکل شناسایی نشدن کارتریج ممکن است به وجود آید.

در این مطلب از فالنیک، سعی کردیم درباره مشکلات رایج کارتریج توضیح دادیم. به‌طور کلی، بیشتر مشکلات رایج کارتریج، به دلیل فرسودگی قطعات، رخ می‌دهند یا شارژ بیش از حد کارتریج که با استفاده مداوم از کارتریج همراه است، مهم‌ترین علت بروز این نوع از خرابی است. به همین دلیل، توصیه می‌شود که بعد از چند مرتبه شارژ کارتریج، از یک کارتریج جدید استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از بروز بسیاری از مشکلات رایج کارتریج، شارژ کارتریج را باید به مراکز با سابقه بسپارید.

اما به یاد داشته باشید برای اینکه دستگاه پرینتر شما آسیب نبیند باید کارتریج با کیفیت تهیه کنید. در فروشگاه فالنیک و دیگر برندها در مدلهای مختلف فروخته می‌شود‌.

قیمت کارتریج اصل و طرح فالنیک

هر قدر کیفیت مواد اولیه استفاده شده بالاتر باشد کارتریج با کیفیت‌تری خواهید داشت و در نهایت پرینت پررنگ‌تر و بهتری را دریافت خواهید کرد. فالنیک یکی از با تجربه‌ترین شرکت‌ها در تامین مواد مصرفی پرینترها و خدمات ماشین‌های اداری است. برای خرید کارتریج و دریافت قیمت کارتریج اصل و طرح از فالنیک روی دکمه زیر بزنید

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

یکی از اصلی‌ترین قطعات موجود در کارتریج، درام است که نقش مهمی در چاپ ایفا می‌کند. در صورت خرابی درام کارتریج، نتیجه چاپ، دور از چیزی است که از آن انتظار دارید. در این مطلب قصد داریم به معرفی درام و علائم خرابی آن بپردازیم. چنانچه مشکل کارتریج بعد از تعویض درام نیز برطرف نشود، برای برای جدید اقدام کنید. در فالنیک کلیه خدمات مربوط به کارتریج اعم از اعلام، و … با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت انجام می‌شود.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

درام کارتریج چیست؟

درام قطعه‌ای است که تنها در کارتریج پرینترهای لیزری وجود دارد. قطعه درام در چاپ نقش بسیار مهمی در کارتریج ایفا می‌کند. به طوری که اگر در زمان ارائه خدمات شارژ کردن کارتریج از بهترین تونر هم استفاده شود و درام مشکل داشته باشد کیفیت چاپ مناسبی نخواهید داشت.

درام کارتریج میله‌ای استوانه‌ای در دستگاه‌های کپی و انواع پرینتر است که عملکرد اصلی آن، انتقال تصویر از سوی پردازشگر به روی کاغذ است. در حقیقت فرایند اصلی چاپ از طریق درام صورت می‌گیرد. درام در حالت اولیه خود دارای سطحی صاف، براق، بدون خط و خش و رسانای نور است و در آن الکتریسیته ساکن ایجاد می‌شود. لایه رویی درام از جنس سلنیوم و یا مواد دارای حساسیت بالا به نور تشکیل شده که رسانای برق هستند.

در حقیقت رسانا بودن و حساس به نور بودن درام، اساس و پایه اصلی کار این قطعه را فراهم می‌سازد. قبل از خوانده شدن تصویر، اطلاعات به سطح درام منتقل می‌شود و درام که بار الکتریکی مثبت دارد به وسیله لیزر بار الکترونیکی قسمت‌هایی که نیاز به چاپ تصویر را دارد تغییر می‌دهد و تونر کارتریج را به این قسمت‌ها جذب می‌کند. کاغذ به مرور گرم می‌شود و تونر شارژ در مرحله‌ای که گفته شد که به صورت پودر روی درام پاشیده شده‌است، روی کاغذ ذوب می‌شود و به کاغذ می‌چسبد. درام دارای یک فوم تمیز کننده است که به صورت رول روی میله قرار داده شده‌است. بعد از هر بار چاپ این فوم درام را تمیز می‌کند.

در مقاله ، در مورد شارژ کارتریج و انواع آن صحبت کردیم. در زمان شارژ کارتریج برخی از قطعات مصرفی نیز باید تعویض شوند، که یکی از این قطعات مصرفی درام کارتریج است. با توجه به این روال درام کارتریج به مرور و بر اثر استفاده، فرسایش پیدا می‌کند و کم کم روی آن خط و خش ایجاد می‌شود که این خط و خش روی کیفیت پرینت شما موثر است، در نتیجه پیشنهاد می‌شود درام کارتریج پس از شارژ هرباره کارتریج تعویض شود.

درام قطعه‌ای رسانا و حساس به نور است که همین امر موجب چاپ وهر روی برگه می‌شود.

خرید و دریافت قیمت کارتریج hp با فالنیک

هر قدر کیفیت مواد اولیه استفاده شده بالاتر باشد کارتریج با کیفیت‌تری خواهید داشت و در نهایت پرینت پررنگ‌تر و بهتری را دریافت خواهید کرد. فالنیک یکی از با تجربه‌ترین شرکت‌ها در تامین مواد مصرفی پرینترها و خدمات ماشین‌های اداری است. برای خرید شارژ کارتریج hp و دریافت قیمت کارتریج hp اصل و طرح از فالنیک روی دکمه زیر بزنید

تفاوت کارتریج و درام چیست؟

یونیت درام و کارتریج در پرینترها، جدا از برند و نوع آنها، دو بخش مجزا اما وابسته به یکدیگر هستند به گونه‌ای که با از کار افتادن هر یک از آنها کار چاپ در پرینترها به صورت کامل مختل می‌شود. کارتریج تونر در پرینتر وظیفه نگهداری پودر تونر را برعهده دارد، کارتریج قابل شارژ کردن است و بعد از تمام شدن پودر، با شارژ دوباره قابل مصرف خواهد شد. در حالیکه درام کارتریج وظیفه انتقال پودر داخل کارتریج را به کاغذ برعهده دارد.

انواع درام کارتریج و نقش درام در کارتریج

درام موجود در چاپگرها به دو صورت است، درام‌هایی که متصل به کارتریج هستند مثل کارتریج های A53، 05A، 85A، 83A، 26A و در برخی دیگر درام و کارتریج از هم جدا هستند. به عنوان مثال در برخی از کارتریج‌های لیزری رنگی، هر 4 کارتریج از یک درام مشترک استفاده می‌کنند که به صورت جدا از کارتریج‌ها داخل دستگاه قرار دارد. مثل پرینتر اچ پی مدل M177 و پرینتر اچ پی مدل CP1025 البته این مورد در کارتریج‌های لیزری مشکی هم دیده می‌شود. مثل پرینتر اچ پی مدل  M130Aمنطبق با کارتریج A17 که درام و کارتریج مجزا هستند.

درام‌هایی که به صورت جدا از کارتریج هستند، دوام بالاتری نسبت به درام‌هایی که روی کارتریج سوار هستند دارند، معمولا درام‌های جدا پس از 3 الی 4 بار شارژ کارتریج نیاز به تعویض دارند، در صورتی که درام‌هایی که روی کارتریج سوار هستند، پس از هر 2 بار شارژ باید تعویض شود.

زمان تعویض درام کارتریج

زمانی که درام کهنه شود کیفیت چاپ پایین می‌آید. شاید تصور کنید که با ، مشکل کیفیت چاپ برطرف می‌شود. درصورتی که نیاز به این کار نیست و شاید با تعویض درام، تمام مشکلات برطرف شود.

البته مدت زمان ماندگاری درام به نوع چاپگر بستگی دارد. در واقع درام یک قطعه مصرفی است که نیاز به تعویض دارد، درام کارتریج قابل تعمیر نیست.

سه دلیل تعویض درام کارتریج

1- زمانی که برای اولین بار کارتریج اصلی را شارژ می‌کنیم

شاید برای اولین بار که کارتریج خود را شارژ می‌کنید، انتظار تعویض درام را نداشته باشید، ولی لازم است بدانید کارتریج و به طبع قطعات آن هم بر اثر استفاده کهنه می‌شوند و باید آنها را تعویض کنیم. در بیشتر مواقع و در زمان شارژ اولیه کارتریج، حتی در صورت نو بودن درام این قطعه باید تعویض شود، به دلیل اینکه تونر و تمام قطعات در کارتریج اصلی، اورجینال هستند. همچنین با توجه به این نکته که در زمان شارژ کارتریج، پودری که در تمام مراکز شارژ استفاده می‌کنند، غیر اصلی است و با درام کارتریج هماهنگ نیست و کیفیت چاپ را بسیار پایین می‌آورد، بهتر است که همزمان درام کاتریج هم تعویض شود.

2- تعویض درام کارتریج در صورت زخمی بودن درام

گفتنیست چگونگی استفاده از کارتریج در تعویض درام بی تاثیر نیست. در صورتی درام آسیب می‌بیند که خط و خش روی آن ایجاد شود و این خط و خش‌ها در چاپ نیز دیده می‌شود. افتادن کارتریج و ضربه وارد شدن به درام، باعث زخمی شدن کارتریج می‌شود، همچنین قرار دادن برگه مگنه‌دار داخل دستگاه پرینتر، باعث برخورد منگنه به درام می‎شود و آن را زخمی می‌کند. در این شرایط هم حتما درام تعویض می‌شود.

در صورتی که برای نصب، راه اندازی، تنظیمات و کار با پرینتر، پلاتر و اسکنر خود مشکل دارید. می‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید تا آنها از راه دور مشکل را برطرف کنند. جهت مشاوره و تماس با کارشناس فنی می‌توانید از خط ثابت با شماره تلفن 9099071843 تماس بگیرید. از ساعت 8:30 تا 17:30پاسخگوی شما هستیم.

3- در صورتی که حجم کار پرینتی بالا باشد

تعداد پرینت‌هایی که گرفته می‌شود، بر درام تاثیر مستقیم می‌گذارد. به طور مثال درام کارتریج اچ پی، در کارتریج 42A اچ پی لیزری، با ظرفیت 10000 برگ، در هنگام شارژ باید تعویض درام انجام شود ولی در کارتریج 05A اچ پی لیزریبا ظرفیت 2000 برگ ممکن است درام هم تعویض نشود. همچنین در صورتی که تعداد بالای پرینت در مدت زمان کم انجام شود باعث ضعیف شدن درام خواهد شد. به طور مثال در حالتی که 100 برگ پرینت به صورت متوالی در یک ساعت گرفته شود، به مراتب درام ضعیف‌تر از حالتی خواهد بود که این تعداد پرینت در طول مدت 1 هفته گرفته شود.

بهتر است درام کارتریج بعد از هر بار شارژ تعویض شود.

در دستگاه‌هایی که درام، جدای از کارتریج است، هنگام تمام شدن درام، دستگاه خطای Replace drum می‌دهد و باید درام را تعویض کرد، ولی در دستگاه‌هایی که درام روی کارتریج قرار دارد، از مشاهده ایراداتی که اعلام خواهد شد باید درام را تعویض کرد. لازم به ذکر است در صورتی که دستگاه ارور خالی بودن کارتریج دهد، مربوط به درام نیست.

بهترین قیمت شارژ کارتریج پرینتر را با بهترین کیفیت آن از ما بخواهید. قیمت 25 بار شارژ کارتریج در فالنیک معادل یک بار خریدن کارتریج است. این کیفیت را مقایسه کنید.

1- پرینتر چاپ نخواهد کرد

هر پرینتر سنسورهایی دارد که روی مصرف درام حساس هستند و تعداد صفحاتی را که توسط درام کارتریج پرینت گرفته می‌شوند را محاسبه می‌کنند. این میزان چاپ یک عدد مشخص شده و محدوده معینی دارد. اگر تعداد برگه‌های چاپ شده از این تعداد بیشتر باشند سنسورها فعال شده و هشدار می‌دهند. پس از شنیدن آلارم این هشدارها، باید درام کارتریج را تعویض کنید، در غیر این صورت پرینتر عملیات چاپ خود را متوقف می‌کند.

2- برگه‌های چاپ شده تار و محو هستند

تار شدن و محو شدن خروجی پرینتر می‌تواند به دلیل کم رنگ شدن مرزهای مناطق شارژ شده و شارژ نشده باشد. در صورتی که ترکیبات شیمیایی موجود در درام پرینتر تجزیه شده باشند، قدرت درام برای جذب تونر کم می‌شود. شارژ کردن مجدد و مکرر پرینتر در گذر زمان می‌تواند باعث ایجاد این عمل شیمیایی و درنتیجه تار و محو شدن پرینت شما شود.

3- انداختن خط سیاه هنگام پرینت گرفتن

بیشتر پرینترها دارای وایربلید هستند که وظیفه ی پاک کردن تونرهای اضافه روی درام را برعهده دارند. همچنین درام در حالت اولیه خود دارای سطح صاف و تمیز است، امادر طول زمان و با مصرف پرینتر ممکن است این سطح صاف و صیقلی خراشیده شود و تونر را به این خراشیدگی‌ها جذب کند. این خط و خش‌ها و رسوبات به مرور زمان خطوط عمودی نازکی را روی صفحات ایجاد می‌کنند، در این زمان باید درام کارتریج را تعویض کرد.

4- وجود نقاط سیاه کوچک در چاپ

در صورتی که درام کهنه و فرسوده شده یا کثیف باشد، ذرات گرد و غبار را به  خود جذب می‌کند و درنتیجه روی خروجی پرینتر شما نقاط سیاهی را چاپ می‌کند، این یکی از زمان هاییست که باید درام کارتریج خود را تعویض کنید.

5- بی‌کیفیت بودن چاپ

یکی از دلایل بی‌کیفیت بودن نتیجه چاپ تصاویر، به وجود مشکل در درام برمی‌گردد. در صورت نامفهوم بودن متون چاپ شده، اولین کاری که می‌کنید این است که درام را بررسی کنید. گاهی کثیف بودن درام هم موجب ناخوانا بودن چاپ است.

از قرار دادن کاغذهای منگنه‌دار داخل پرینتر خودداری کنید.

نحوه تعویض درام

به اینصورت است که ابتدا باید کارتریج باز شود و در انواع کارتریج‌ها نحوه باز شدنشان متفاوت است. در صورتی که کارتریج به شیوه درست باز و بسته نشود، امکان به وجود آمدن مشکل در کارتریج و پرینتر وجود دارد. یکی از دلایل پودر ریزی کارتریج  این است که زمان شارژ، کارتریج به درستی باز و بسته نشده است و در نتیجه، امکان ریختن پودر از کارتریج بسیار بالا است.

یکی از مشکلات درام کارتریج حساسیت بالای آن است که متاسفانه بر اثر یک ضربه یا حتی تحت فشار بودن آن ممکن است آسیب ببیند. در این زمان ممکن است با مشکل خط انداختن کارتریج روبرو شویم و نیاز است که آن را تعویض کنیم. البته قیمت درام کارتریج متناسب با نوع کارتریج متفاوت است و البته به دلیل اینکه قطعات موجود در بازار از نظر کیفیت متفاوت است باید در خرید درام کارتریج دقت داشت.

آیا درام کارتریج اچ پی هم باید بعد از شارژ تعویض شود؟

مهم نیست که پرینتر شما اچ پی باشد یا هر نوع برند دیگری. حتی بهترین نوع‌های پرینتر هم در هنگام شارژ کارتریج، باید درامشان را تعویض کنید. در بهترین پرینترهای چندکاره خانگی و حتی اداری هم با گذشت زمان، درام دچار خرابی شده و برای اینکه انتظار شما از چاپ برآورده شود، باید درام را تعویض کنید.

قیمت کارتریج اصل و طرح فالنیک

هر قدر کیفیت مواد اولیه استفاده شده بالاتر باشد کارتریج با کیفیت‌تری خواهید داشت و در نهایت پرینت پررنگ‌تر و بهتری را دریافت خواهید کرد. فالنیک یکی از با تجربه‌ترین شرکت‌ها در تامین مواد مصرفی پرینترها و خدمات ماشین‌های اداری است. برای خرید کارتریج و دریافت قیمت کارتریج اصل و شارژ کاتریج در محل  طرح از فالنیک روی دکمه زیر بزنید

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

 

دکمه بازگشت به بالا