سلامت و تندرستی

مشکل نگران‌کننده‌ بزرگ‌ترین تراشه‌ساز دنیا در تایوان

یونایتد دیلی نیوز (UDN) گزارش می دهد که TSMC قصد دارد تخفیف هایی را که به مشتریان خود پس از شیوع کووید-19 ارائه کرده است، لغو کند. این تراشه ساز پس از اپیدمی کرونا، تخفیف هایی بین 2 تا 3 درصد به مشتریان ارائه کرد و اکنون به نظر می رسد افزایش هزینه ها باعث شده تا این شرکت از این تخفیف ها صرف نظر کند.

UDN همچنین پیش‌بینی می‌کند که فرآیندهای قدیمی‌تر و بالغ‌تر TSMC، از جمله معماری‌های بالای 16 نانومتر، 15 تا 20 درصد قیمت خواهند داشت و فرآیندهای جدیدتر زیر 7 نانومتر تا 10 درصد افزایش قیمت خواهند داشت. به طور کلی گفته می شود افزایش قیمت در تمامی معماری های این تراشه ساز برای سال آینده بین 3 تا 6 درصد متغیر است و این بدان معناست که بخش زیادی از افزایش هزینه ها در این حاشیه سود ناخالص منعکس خواهد شد. شرکت و نه در قیمت نهایی آنها.

بیشتر بخوانید:

گزارش امروز اولین گزارشی نیست که به افزایش احتمالی قیمت تراشه‌سازان تایوانی اشاره می‌کند. در ماه می سال جاری، گزارشی از یک نشریه آلمانی نشان داد که قیمت مواد اولیه مانند گاز و فلزی که از روسیه و اوکراین تامین می شود، به دلیل شروع جنگ بین این دو کشور حتی 30 درصد افزایش یافته است. بنابراین پیش بینی می شود TSMC در حال برنامه ریزی برای افزایش قیمت خدمات مختلف خود است که نرخ آن از پنج درصد به بالا خواهد بود.

به گفته WccfTech، افزایش هزینه های تولید تراشه های مبتنی بر لیتوگرافی پیشرفته، مانند فرآیند 3 نانومتری، به حاشیه سود TSMC لطمه می زند. بانک سرمایه گذاری مورگان استنلی در سال گذشته نگران بود که اگر سازنده تراشه تایوانی بتواند ترانزیستورهای بیشتری را روی یک ویفر 3 نانومتری قرار دهد، قیمت اولیه ویفر و هزینه بالاتر حاشیه سود را از بین می برد. یک گزارش تحقیقاتی منتشر شده در سال 2019 نشان می دهد که یک ویفر 3 نانومتری 3000 دلار بیشتر از یک ویفر 5 نانومتری قیمت دارد و هزینه مدل نیز بالاتر است.

بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس اواخر ماه گذشته اعلام کرد که TSMC قصد دارد قیمت های خود را در سال 2023 افزایش دهد. این بانک قیمت هدف سهام TSMC را در یادداشتی تحقیقاتی افزایش داد. این بانک خاطرنشان کرد که قیمت ویفرهای 8 و 12 نانومتری TSMC احتمالاً در سال آینده حدود 5 و 4 درصد افزایش خواهد یافت.

گلدمن ساکس همچنان اضافه می کند که بزرگترین سازنده تراشه قراردادی جهان با افزایش هزینه ها و تشویق مشتریان مسن تر به استفاده از فرآیندهای جدیدتر دست و پنجه نرم می کند. معماری‌های تولید زیر 7 نانومتری بیش از 50 درصد از درآمد این شرکت را تشکیل می‌دهند، به این معنی که تا زمانی که قیمت واحد پایین باشد، بیشتر مشتریان به استفاده از فناوری‌های قدیمی‌تر ادامه خواهند داد.

TSMC معتقد است که این تنها به دلیل درآمدهای کمتر نیست، بلکه به دلیل این واقعیت است که مدت بیشتری طول می کشد تا شرکت بتواند سرمایه گذاری های خود را جبران کند. فناوری های پیشرفته نیاز به سرمایه گذاری های هنگفتی دارند و سازندگان تراشه بر دریافت سفارش برای جبران هزینه های خود متمرکز هستند.

5858

دکمه بازگشت به بالا