جامعه

معاون عمرانی وزیر کشور: به روستاهای بالای ۲۰ خانوار، دهیاری داده شود

به مناسبت هفته پژوهش، سومین نشست معاونین هماهنگی امور عمرانی نهادهای نظارتی سراسر کشور در پژوهشگاه بلایای طبیعی برگزار شد.

به گزارش امروزنگار، به نقل از روابط عمومی پژوهشکده بلایای طبیعی، سومین نشست نمایندگان هماهنگی امور عمرانی استانداری های سراسر کشور با مهدی جمالی نژاد نماینده هماهنگی امور عمرانی و عمران شهری و روستایی وزارت کشور برگزار شد. نمایندگان و مدیران این حوزه امروز چهارشنبه 24 آذرماه پژوهشکده بلایای طبیعی تشکیل جلسه دادند.

در سومین نشست معاونان هماهنگی امور عمرانی استانداری های سراسر کشور، مهدی جمالی نژاد معاون هماهنگی امور عمرانی و عمران شهری و روستایی وزارت کشور ضمن تشکر از پژوهشکده بلایای طبیعی بر تشکیل جلسات و کمیسیون های مستمر تاکید کرد و گفت: : خلاق باشید و حضور فعال و جسورانه داشته باشید. علاوه بر این، آنها باید گزارش دهی مداوم داشته باشند.

جمالی نژاد ادامه داد: رویکرد معاونت های عمرانی دولت باید هدایت، حمایت و نظارت باشد. شهرداری و معاونت ها متولی شهرداری ها و دهیاری ها هستند و در صورت بروز مشکل باید با معاونت های عمرانی مشورت شود تا مسیر آنها تسهیل شود. شهرداری ها و دهیاری ها رها نشوند و تعامل مستمر با معاونت های عمرانی داشته باشند.

وی همچنین بر لزوم ایجاد درآمد پایدار با استفاده از توانمندی های موجود در شهرها و روستاها تاکید کرد.

جمالی نژاد افزود: باید به روستاهای بالای 20 خانوار کمک های روستایی داده شود. این برای روستاهای مرزی بسیار مهم است و به عنوان حفاظت غیرفعال عمل می کند.

جمالی نژاد همچنین بر مدیریت پسماند تاکید کرد و گفت: این موضوع جزو اولویت های کشور است و در صورت ارائه طرح کارشناسی به آن بودجه اختصاص می یابد.

جمالی نژاد گفت: به منظور توزیع عادلانه تجهیزات و ماشین آلات کمپ ویژه ای به این منظور راه اندازی شده است. اصلاحات آیین نامه ها و آیین نامه ها در دولت جدید نیز در حال انجام است.

وی در پایان بر اهمیت رسیدگی به مسائل هوای پاک، رانش زمین و هویت ایرانی-اسلامی، ضرورت تفویض قدرت به مردم و اهمیت شوراها تاکید کرد.

سید امیر در این دیدار ضمن خیرمقدم به میهمانان، مرحوم علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن از حسین گرکانی رئیس پژوهشکده بلایای طبیعی یاد کرد.

گرکانی با تاکید بر آسیب های مستقیم و غیرمستقیم مخاطرات به پدیده ای به نام خشکسالی اجتماعی اشاره کرد و گفت: وجود مخاطرات می تواند منجر به تهدیدات امنیتی شود.

رئیس پژوهشکده بلایای طبیعی سپس به معرفی تاریخچه پژوهشکده، گروه های پژوهشی و واحدهای تابعه و همچنین تخصص های موجود پرداخت و تاکید کرد: نشست های تخصصی و استارت آپ هایی در حوزه مدیریت بلایا یکی از مواردی است که در حال انجام است. فعالیت های پژوهشکده

وی با بیان اینکه تدوین مستندات زیر در قانون مدیریت بحران در سال 1388 به پژوهشگاه بلایای طبیعی ابلاغ شده است، گفت: پژوهشگاه 23 سند قانونی را در کمیته های تخصصی با حضور بیش از 300 کارشناس تدوین کرده است. . همچنین طرح آسیب شناسی قانون مدیریت بحران کشور در پژوهشکده در حال نهایی شدن است.

گرکانی گزارشی از آخرین وضعیت اسناد و مدارک این قانون ارائه کرد و گفت: تا امروز 3 آیین نامه به تصویب هیأت وزیران رسیده و سایر آیین نامه ها در حال تصویب است. علاوه بر این، سند راهبرد ملی مدیریت بحران، برنامه ملی کاهش خطر حوادث، برنامه ملی آمادگی و واکنش، طرح ملی بازسازی و توانبخشی، سند مدیریت بحران رسانه ای و برنامه آموزشی جامع مدیریت بحران در ستاد عملیات ملی پیشگیری ارائه شد. ، هماهنگی و واکنش به بحران.

وی افزود: موضوع مهم دیگر، صدور موارد مغفول مانده در قانون مدیریت بحران در قالب آیین نامه اجرایی مربوطه است و همه دستگاه های مجری در تدوین این اسناد مشارکت داشته اند.

رئیس پژوهشکده بلایای طبیعی در ادامه طرح شناسایی روستاهای در معرض بلایای طبیعی کشور و نظام را تشریح کرد.

محمدجواد بلورچی سپس به تشریح وضعیت انحطاط کشور پرداخت و علل انحطاط کشور را برشمرد و به مصادیق افول و زوال در کشور پرداخت.

بلورچی گفت: از 60 دریاچه و تالاب کشور 60 تا 100 درصد خشک شده و در خطر نابودی است. در هر کجای کشور چاه وجود داشته باشد، ریزش خشکی داریم. همین که زمین خوب است کافی است.

بلورچی تاکید کرد: آنچه را که از دست می دهیم قابل جبران نیست. اگر امروز از من بپرسید کجا بهتر است یک مجتمع مهم بسازید، می گویم که در کوه ها زلزله و رانش زمین و در دشت ها ریزش و سیل داریم. بنابراین مکان مناسبی برای ساخت مجموعه های مهم نداریم.

وی در یکی دیگر از سخنان خود بر لزوم کنترل میزان برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی تاکید کرد و گفت: تخلیه پدیده‌ای نیست که بتوان آن را بازسازی یا احیا کرد، فقط باید از ادامه آن جلوگیری کرد. در حالی که میانگین برداشت از آب های زیرزمینی در جهان 20 درصد است، میزان برداشت آب در ایران بیش از 100 درصد است. ما بیشترین مصرف آب را در دنیا داریم و در حالی که کشورهای دیگر می خواهند آب مجازی وارد کنند، ما همچنان می خواهیم صادرات داشته باشیم.

وی تاکید کرد: بارش باران روز به روز کاهش می یابد، دما روز به روز افزایش می یابد. تغییرات آب و هوایی واقعی است و جهان در حال خشک شدن و خشک شدن است.

سپس مصوبه جلسات قبلی معاونین هماهنگی امور عمرانی استانداری سراسر کشور از جمله لزوم توجه به حاشیه شهرها، ایجاد پایگاه های پشتیبانی لجستیکی شهرداری ها در حوزه ترافیک، ضرورت پرداخت توجه فرمانداران به قانون هوای پاک، نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز مسائل خشکسالی و رانش زمین برجسته شد.

سپس در خصوص هماهنگی امور عمرانی دولت و سازه های غیررسمی، انتقال آب و لزوم تطبیق طرح ها بین معاونین استانداری تبادل نظر شد. زمین بلند شد.

همچنین پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک نمایندگان مهندسی عمران با پژوهشگاه بلایای طبیعی با هدف آسیب شناسی قانون مدیریت بحران کشور و تطبیق شرح وظایف با انتظارات و توجه، ایمنی روستاهای در معرض خطر بود. .

گفتنی است آزمایشگاه ژئوتکنیک با مقاومت مصالح و ارزیابی غیرمخرب سازه ها به مناسبت هفته پژوهش و به مناسبت هفته پژوهش راه اندازی شد. و معاونین استانداری امور عمرانی دولت ها را هماهنگ می کردند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا