جامعه

منشاء اصلی ریزگردها، عملکرد نامطلوب در حوزه مدیریت منابع آب است

رئیس مرکز ملی تغییر اقلیم و تغییرات اقلیمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به علل پدیده گرد و غبار گفت: این گرد و غبار نتیجه عملکرد ضعیف در حوزه مدیریت منابع آب و تصمیمات غیرکارشناسی در حوزه کشاورزی است. الگوها. نامناسب.”

به گزارش امروزنگار با تغییرات آب و هوایی و فعالیت های انسانی در سال های اخیر، بسیاری از کشورها با چالش های زیست محیطی بزرگی روبرو هستند. گرد و غبار یکی از چالش های مهم زیست محیطی به ویژه در خاورمیانه و شمال آفریقا است. ایران با قرار گرفتن بر سر راه این ذرات ریز مشکل دار بیش از سال های گذشته با این مشکل مواجه شد و آسمان بسیاری از شهرهای ایران در روزهای خاصی در بهار 1401 ابری شد. کشورها مقدار قابل توجهی ریزگرد تولید می کنند و برای مدیریت به دیپلماسی مناسب نیاز دارند.

داریوش گل علیزاده رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به منشا پدیده گرد و غبار گفت: این گرد و غبار منشأ فرامرزی از کشورهای همسایه و حتی شمال آفریقا دارد. همچنین 7.6 میلیون هکتار مناطق ریزگردی در کشور وجود دارد. گرد و غبار و گرد و غبار در اردیبهشت و خرداد در کشور مشاهده شد و حدود 23 استان ایران را تحت تأثیر قرار داد که عمدتاً ناشی از مراکز خارجی بود.

وی درباره دلایل ریزگردها توضیح داد: این ریزگردها نتیجه عملکرد ضعیف در حوزه مدیریت منابع آب و تصمیمات غیرکارشناسی در زمینه الگوهای نامناسب کشاورزی است.

گلعلی زاده ادامه داد: تالاب ها به دلیل سوء مدیریت در توزیع منابع آبی تا حدودی به دلیل اثرات تغییر اقلیم در حال تبدیل شدن به مکان های گرد و غبار هستند. تالاب ها می تواند شاخص خوبی برای ارزیابی مدیریت بالادستی باشد که متاسفانه نشان می دهد مدیریت درستی نداریم.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فعالیت چند کشور همسایه و تأثیر آن بر افزایش گرد و غبار، گفت: ترکیه این سدها را بدتر از دجله و فرات خواهد ساخت. مشکلات، اما قطعا ریشه همه این مورد در مورد گرد و غبار ریز نیست.

گل علیزاده در یک برنامه رادیویی گفت: راه حل ها مشخص است اما اجرای آن نیازمند دیپلماسی قوی با کشورهای آسیب دیده از گرد و غبار است تا بتوانیم با همکاری نهادهای مالی و فنی بین المللی برنامه عملیاتی را تدوین کنیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا