عمومیمعرفی کسب و کار

نحوه استفاده و کاربرد کوکوپیت به چه شکل است؟

در این مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت که خاک کوکوپیت چیست و برای چه گیاهانی مناسب است و نحوه استفاده از آن توضیح داده خواهد شد؛ جهت آگاهی از قیمت کوکوپیت و خرید آنلاین به لینک درج شده مراجعه نماید.

خاک کوکوپیت در واقع نوعی بستر کشت می باشد که از الیاف پوست، پوشش میوه نارگیل و در برخی موارد از پوست درخت نارگیل و به صورت فشرده تهیه می شود. نخستین بار در قرن نوزدهم از آن به عنوان بستر کشت در باغبانی استفاده گردید ولی به خاطر کیفیت نامناسب مصرف آن کاهش یافت، در اواخر قرن بیستم با روش های مدرن تکنولوژی، کوکوپیت بهتری تولید گردید.

خاک کوکوپیت چیست؟

خاک کوکوپیت به عنوان محیط کشت سبک، سازگار با محیط زیست و توانایی نگهداری آب به مقدار زیاد شناخته شده است. هنگام مصرف با افزودن آب به هر یک کیلوگرم خاک کوکوپیت فشرده، 15 لیتر کوکوپیت مرطوب خواهید داشت. در کشورهای مختلف به دلیل اینکه بسیار سبک است و توانایی نگهداری آب آن زیاد است، هنگام صادرات انواع گل و گیاه به خصوص کاکتوس فقط از خاک کوکوپیت خالص استفاده می شود.

اگر بهتر بخواهیم بگوییم که خاک کوکوپیت چیست و چه مزایایی دارد، باید بگوییم جزو بستر‌های کاشت آلی طبقه بندی می‌شود و یکی از بهترین بستر‌های کاشت برای گیاهان است.

مزایای استفاده از خاک کوکوپیت 

 • ظرفیت نگهداری خاک کوکوپیت نسبت به دیگر انواع بستر کشت، بسیار زیاد است؛ بنابراین در مصرف آب صرفه جویی و همچنین به رشد بهینه گیاه کمک می‌کند و این صرفه جویی در آب در بخش کشاورزی بسیار مقرون به صرفه است.
 • خاک کوکوپیت قدرت تهویه بسیار خوبی دارد. الیاف باریک نارگیل حتی زمانی که از آب اشباع شده باشد، تخلخل بسیار خوبی را دارا هستند و در نتیجه ترکیب این ماده با خاک، ضمن اصلاح خاک، از سفت شدن و فشردگی آن جلوگیری می‌کند.
 • یکی از مهمترین مزایای خاک کوکوپیت، عاری بودن آن از انواع بذر، علف هرز، آفت، بیماری و باکتری است. الیاف نارگیل به دلیل اینکه در بالای درخت و ارتفاع بالاتر از سطح زمین رشد می‌کنند بسیاری از آلودگی‌های با منشاء خاک را ندارد.
 • کوکوپیت نسبت به دیگر انواع بستر کاشت، زمان ماندگاری بالایی دارد و حداقل برای چهار سال و حداکثر تا ۱۰ سال می‌توان از آن به عنوان بستر کاشت استفاده کرد؛ در واقع از 10 سال به بعد شروع به تجزیه می کند.

محدوده pH خاک کوکوپیت خنثی تا کمی اسیدی (۶/۵ تا ۵/۶) است که محدوده مناسب برای بیشتر گیاهان محسوب می‌شود. در این محدوده از pH، عناصر غذایی به راحتی در اختیار ریشه گیاه قرار خواهند گرفت و کمک می کند خاصیت قلیایی ریشه کاسته شود.
کیفیت ذاتی الیاف نارگیل و تهویه مناسب این بستر باعث شده تا استفاده از خاک کوکوپیت برای جوانه زدن بذر‌ها و کاشت قلمه به عنوان بهترین بستر کاشت، شناخته شود. تجربه نشان داده است، کوکوپیت سرعت جوانه‌زنی بذر‌ها و ریشه‌دار شدن قلمه‌ها را افزایش می‌دهد.
کوکوپیت ماده‌ای کاملاً آلی است و هیچ گونه تأثیر نامطلوبی بر محیط زیست ندارد و بعد از تجزیه شدن به طبیعت برمی‌گردد.

کوکوپیت، به رشد باکتری، قارچ و علف هرز مقاوم است و در واقع بدون پاتوژن است. میزان بالای لیگنین موجود در کوکوپیت، رشد میکروارگانیسم های مفید را افزایش می دهد.
کوکوپیت در کنار مزایای زیادی که دارد دارای معایبی نیز می باشد که در زیر به آن خواهیم پرداخت.

معایب خاک کوکوپیت

 • کمبود مواد غذایی: مهمترین عیب کوکوپیت کمبود مواد مغذی در آن است. بنابراین در صورت استفاده از این بستر به صورت خالص مستلزم استفاده از محلولهای مغذی غذایی و کود مایع برای تغذیه ریشه گیاهان است.
 •  قیمت بالا: از معایب کوکوپیت می توان به قیمت بالای آن اشاره کرد، کوکوپیت نسبت به باقی خاکها قیمت بالاتری دارد و در کل ماده گرانی محسوب می‌شود. قیمت بالای آن به دلیل وارداتی بودن آن بوده و وارد کننده متحمل هزینه زیادی می‌شود و این یکی از معایب کار است.

کشورهای شرقی آسیا از عمده ترین تولیدکنندهای کوکوپیت در جهان هستند؛ دو کشور مهم تولید کننده کوکوپیت در سطح جهان:

 •  هند: این کشور به علت داشتن درختان نارگیل فروان تولید کننده خاک کوکوپیت است، اما کوکوپیت ‌های آن به علت شوری بالا در ایران خریداری نمی‌شود. به دلیل این که این کوکوپیت‌ها با آب دریا آبشویی می شوند و برای کشور ما که در بیشتر مناطق شوری آب زیاد است، مناسب نیست.
 •  سریلانکا: کوکوپیت‌های این کشور کیفیت بالاتری نسبت به کوکوپیت های هند دارد و شوری پایین‌تر، سرعت حجمگیری و بازشدن بالاتر از دیگر مزایای آن است.

برای تهیه خاک کوکوپیت از الیاف دورریختنی پوست و پوشش میوه نارگیل و الیاف تنه درخت نارگیل استفاده می‌شود؛ رشته‌های نازک پوست نارگیل جدا شده سپس پودر و برای بسته‌بندی آماده می‌شوند. ابتدا نارگیل‌ها خیسانده می‌شوند، روشی برای به عمل آوردن که به ‌طور طبیعی باعث تجزیه‌ پوسته‌ خیس می‌شود.   برای تهیه خاک کوکوپیت پوست نارگیل‌ها به مدت ۶ ماه یا بیشتر، برای تجزیه شدن در آب خیسانده می‌شوند.

امروزه طرز تهیه خاک کوکوپیت مکانیزه شده و این فرآیند را می‌توان در مدت کمتری و طی یک هفته با استفاده از تکنیک‌های ماشینی پیشرفته انجام داد. بعد از خیسانده شدن رشته‌ها به ‌وسیله‌ شانه‌های مخصوص از پوسته جدا می‌شوند، این فرآیند جدا کردن الیاف نام دارد.

زمانی که رشته‌ها یا الیاف نارگیل توسط شانه از پوسته جدا شد، خشک ‌شده و در این مرحله کوکوپیت خشک عمل‌آوری می شود.

انواع کوکوپیت

کوکوپیت از سه بخش تشکیل شده ‌که ممکن است در بافت‌های مختلف هر سه یا یکی از بخش‌ها وجود داشته باشد. کوکوپیت ها انواع مختلفی دارد، انواع کوکوپیت به صورت زیر است:  پیت، الیاف یا چیپس

استفاده از مخلوط آنها مزایای خود را دارد.

پیت مشابه پیت ماس است، اما رنگ آن قهوه‌ای تیره است و قطر آن بین یک تا پنج میلیمتر است. تراکم این محصول به ‌اندازه‌ای است که آب زیادی را در خود نگه می‌دارد و به همین دلیل نمی‌توان آن را تنها استفاده کرد؛ چون ممکن است ریشه‌ها از آب غرق شوند.

الیاف نارگیل

رشته‌های نخ مانندی که از الیاف نازک و بسیار نازک نارگیل تشکیل شده اند که اکسیژن از طریق آن به ‌راحتی می‌تواند به سیستم ریشه‌ی گیاه نفوذ پیدا کند. فیبر نارگیل به ‌تنهایی قابلیت جذب زیادی ندارد و با گذشت زمان تجزیه می‌شود و درنتیجه مقدار اکسیژنی که به ریشه‌های گیاه می‌رسد، کاهش می‌یابد. به همین دلیل برای استفاده‌ی مجدد مناسب نیست.

کوکو چیپس

تکه‌های کوچکی از الیاف نارگیل است که خصوصیات بهتری نسبت به پیت و فیبر را دارد. کوکو چیپس آب را به‌ خوبی در خود نگه می‌دارد و منافذ هوایی خوبی هم دارد.

در دسته بندی دیگر از کوکوپیت آن ها را مخلوطی از انواع کوکوپیت موجود و بر حسب بافتی که ایجاد می کنند به سه دسته تقسیم بندی می کنند:

 1. بافت فاین: این نوع از کوکوپیت ها شامل بیش از  ۸۵ درصد پیت و کمتر از  ۱۵ درصد الیاف ریز را شامل می شود و بیشتر برای نشاء استفاده می شود.
 2. بافت مدیوم: این نوع از کوکوپیت ها ۸۰ تا ۸۵ درصد می باشد و ۱۵ تا ۲۰ درصد الیاف با اندازه حداکثر ۱۵ سانتی متر دارند.
 3. کوکوچیپس: کوکو چیپس ها نوع دیگری از کوکوپیت ها هستند که 30 درصد پیت و ۳۰ تا ۶۰ درصد چیپس دارند. مابقی این مقدار نیز الیاف با ابعاد متغیر می باشد.

نحوه استفاده از کوکوپیت

امروزه خاک کوکوپیت به سه صورت در مراکز فروش مخصوص تجهیزات کشاورزی و گل و گیاه موجود است، این سه مدل کوکوپیت به شکل های زیر می باشد:

 1. آجری شکل
 2. گرد و یا گلدان هایی از الیاف نارگیل
 3. پودر نرم

نحوه استفاده از کوکوپیت به عنوان محیط کشت فقط کافی است آن را در داخل آب قرار دهند.

همانطور که گفته شد برای اینکه از کوکوپیت استفاده کنیم هر یک کیلو گرم کوکو پیت فشرده شده، بعد از اینکه در آب قرار بگیرد و رطوبت را در خود جذب کند می‌تواند به ۱۵ لیتر کوکوپیت مرطوب تبدیل شود.

میزان و نحوه استفاده از کوکوپیت را با توجه به نوع گیاه و سایز گلدانی که از آن استفاده می‌شود، بستگی دارد و می تواند به تنهایی یا با بسترهای کاشت دیگر مثل پرلیت، پیت ماس، خاک اره و … مخلوط کرده و در گلدان مورد نظر قرار گیرد.

نحوه استفاده از کوکوپیت در داخل گلدان

این محصول را درون گلدان مورد نظرتان قرار داده و بر روی آن آب بریزید. به محض این که الیاف محصول کوکوپیت از هم جدا شد می توانید به راحتی آن را به صورت خالص یا با پرلیت و یا پیت ماس مخلوط کنید و آن را مورد استفاده قرار دهید.

توجه داشته باشید که نصف این مقدار مخلوط باید کوکوپیت باشد. همچنین ۱۰ درصد آن پرلیت و ۴۰ درصد آن پیت ‌ماس باشد. این خاک، برای گیاهان آپارتمانی بسیار عالی است که می توان آن را به راحتی مخلوط کرده و از آن استفاده کرد.

نحوه استفاده از کوکوپیت در مورد کاشت بذر

بهتر است از مخلوط کوکوپیت و پیت ماس به نسبت۷۰ درصد کوکوپیت و۳۰ درصد پیت ماس استفاده شود؛ این نحوه استفاده از کوکوپیت در مورد پرورش گل رز و توت فرنگی صدق می کند.

کوکوپیت برای چه گیاهانی مناسب است؟

این محصول نیز مانند سایر محصولات، کاربرد های منحصر به فرد خود را دارد. در این بخش به طور کلی به این پرداخته می شود که کوکوپیت برای چه گیاهانی مناسب است؟ خاک کوکوپیت به عنوان بستر برای کاشت بسیاری از محصولات مانند گوجه فرنگی، خیار، فلفل دلمه ای، پرورش گل های شاخه بریده و همچنین برای پرورش گیاهان آپارتمانی بسیار مناسب است.

از مواردی دیگر که کوکوپیت برای چه گیاهانی مناسب است، می توان به این اشاره کرد که کوکوپیت بهترین بستر برای رویش بذر، قلمه، انواع پیاز و نشاء است. همچنین از محصول کوکوپیت می ‌توان برای خاک کاکتوس‌ها در دوره نشاء هم استفاده کرد، یعنی در زمانی که آن‌ها از بستر و خزانه اولیه جدا می‌شوند.

از دیگر کاربردهای کوکوپیت که قبلاً نیز به آن اشاره شد، در بسیاری از کشورها هنگام صادرات انواع گل و گیاه به خصوص کاکتوس از کوکوپیت به دلیل نگهداری بالای آب به صورت خالص استفاده می شود.

کوکوپیت و پیت ماس

کوکوپیت و پیت ماس هر دو به عنوان دو بستر کاشت که ظرفیت نگهداری آب در آن ها زیاد است استفاده می شود، ولی ظرفیت نگهداری آب در کوکوپیت بیشتر از پیت ماس است. در مقالهبه طور مفصل درباره خاک پیت ماس صحبت کردیم.

یکی از تفاوتهای کوکوپیت و پیت ماس این است که کوکوپیت دارای pH خنثی و کمی اسیدی است و پیت ماس pH  اسیدی دارد و دیگر تفاوت بین کوکوپیت و پیت ماس این است که کوکوپیت به عنوان منبع تجدیدپذیر و سازگار با محیط زیست است و بعد از 10 سال شروع به تجزیه می کند که نشان‌دهنده ماندگاری بالا آن می باشد.

در حالی‌که پیت ماس به عنوان بستر کشت تجدیدناپذیر شناخته می شود؛ اما پیت ماس دارای ترکیبات آلی مناسب است و همانطور که قبلاً به آن اشاره شد از مخلوط این دو می توان به عنوان بستری مناسب جهت رشد و پرورش گیاهان به خصوکوکوپیت چیست؟

کوکوپیت را هم می توان جایگزین خاک کرد و هم آن را بصورت ترکیب و مخلوط با خاکهای دیگر مانند پرلیت و پیت ماس بکار برد. خاک کوکوپیت به عنوان محیط کشت سبک، سازگار با محیط زیست و توانایی نگهداری آب به مقدار زیاد شناخته شده است.

این ماده شبیه اسفنج عمل کرده و آب را تا ۲۰ برابر وزن خود در خاک نگه میدارد، در نتیجه رطوبت خاک بالا رفته، باعث صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب و عدم شسته شدن مواد غذایی موجود در خاک شده و ضمن اصلاح خاک از سفت شدن و فشردگی آن جلوگیری نموده و در عین حال در مورد خاکهای سست بر عکس عمل کرده و آنها را فشرده و مناسب رشد گیاه در می آورد و درصد هوای لازم خاک را تامین می نماید، لذا باعث طولانی تر شدن عمر گیاه و ازدیاد و مرغوب تر شدن محصول میگردد.

راهنمای خرید خاک کوکوپیت

کوکوپیت چگونه ساخته می شود؟

زمانی که شما نارگیل های قهوه ای خریداری می کنید، دارای الیافی بر روی پوست میوه می باشد. در کشورهایی که تولید کننده نارگیل هستند مانند هند یا سریلانکا این الیاف را با دستگاه های ویژه خورد کرده و آنها را فشرده می کنند.

کوکوپیت برای اولین بار در قرن نوزدهم برای باغبانی استفاده شد. اما به خاطر کیفیت آنها پس از مدت کوتاهی، استفاده از آنها کاهش یافت و محبوبیت خود را از دست دادند. در اواخر قرن بیستم زمانی که با روش های جدید کوکوپیت بهتری تولید شد، به محیط کشتی ارگانیک که با محیط زیستی سازگار بوده و پایدار است تبدیل شد.

همانطوری که اشاره شد کوکوپیت با استفاده از الیاف دور ریختنی پوست نارگیل تولید می شود. رشته های نازک پوست نارگیل جدا شده سپس پودر و بسته بندی می شوند. برای این کار ابتدا نارگیل ها خیسانده می شوند، روشی برای به عمل آوردن که به طور طبیعی باعث تجزیه پوسته خیس می شود.

معمولاً پوست نارگیل ها به مدت ۶ ماه یا بیشتر و برای تجزیه شدن در آب خیسانده می شوند. امروزه این فرآیند را می توان در مدت کمتری و طی یک هفته با استفاده از تکنیک های ماشینی پیشرفته انجام داد. بعد از خیسانده شدن رشته ها به وسیله شانه های مخصوص از پوسته جدا می شوند، این فرآیند جدا کردن الیاف Defibering نام دارد.

زمانی که رشته ها یا الیاف نارگیل به وسیله شانه از پوسته جدا شد، خشک شده و به صورت آجری شکل، گرد و یا گلدان هایی از الیاف نارگیل درمی آیند یا به صورت نرم بسته بندی می شود. در این مرحله کوکوپیت خشک و عمل آوری شده است و برای فروش و استفاده آماده است.

عکس مراحل ساخته شدن و تولید کوکوپیت

اجزاء کوکوپیت

کوکوپیت از سه بخش تشکیل شده که ممکن است در بافت های مختلف هر سه یا یکی از بخش ها وجود داشته باشد. کوکوپیت ها انواع مختلفی دارد، انواع کوکوپیت به صورت زیر است: پیت، الیاف یا چیپس که استفاده از مخلوط آنها مزایای خود را دارد.

پیت مشابه پیت ماس است، اما رنگ آن قهوه ای تیره است و قطر آن بین یک تا پنج میلیمتر است. تراکم این محصول به اندازه ای است که آب زیادی را در خود نگه می دارد و به همین دلیل نمی توان آن را تنها استفاده کرد؛ چون ممکن است ریشه ها از آب غرق شوند.

الیاف نارگیل coir

رشته های نخ مانندی که از الیاف نازک و بسیار نازک نارگیل تشکیل شده اند که اکسیژن از طریق آن به راحتی می تواند به سیستم ریشه ی گیاه نفوذ پیدا کند. فیبر نارگیل به تنهایی قابلیت جذب زیادی ندارد و با گذشت زمان تجزیه می شود و در نتیجه مقدار اکسیژنی که به ریشه های گیاه می رسد، کاهش می یابد. به همین دلیل برای استفاده ی مجدد مناسب نیست.

کوکو چیپس chips

تکه های کوچکی از الیاف نارگیل است که خصوصیات بهتری نسبت به پیت و فیبر را دارد. کوکو چیپس آب را به خوبی در خود نگه می دارد و منافذ هوایی خوبی هم دارد.

عکس کوکو چیپس

انواع کوکوپیت

نوع کوکوپیت بر اساس درصد اختلات اجزای آن دارد اما به طور کی در ایران سه نوع آن مورد توجه قرار گرفته است

 1. بافت فاین : که شامل هشتادو پنج درصد پیت و پانزده درصد الیاف با اندازه حداکثر 4 سانتی متر می باشد.
 2. بافت مدیوم : که شامل هشتاد تا هشتاد و پنج درصد پیت و همچنین پانزده تا بیست درصد الیاف با اندازه حداکثر 15 سانتی متر می باشد.
 3. کوکوچیپس : که شامل سی درصد پیت و سی تا شصت درصد چیپس و مابقی الیاف با ابعاد متغیر می باشد.

نحوه استفاده و کاربرد کوکوپیت به چه شکل است؟

کوکوپیت را می توان از مراکز خرید و فروش تجهیزات کشاورزی تهیه کرد که به صورت قالبی فشرده فروخته می شود. بعد از خرید آن را در آب قرار دهید. کوکوپیت فشرده بوده و پس از قرار گرفتن در آب، آب زیادی جذب می کند و از هر یک کیلوگرم کوکوپیت قالبی فشرده حدود ۱۵ لیتر کوکوپیت مرطوب بدست می آید.

همانطور که کفته شد کوکوپیت را می توانید به تنهایی یا بصورت ترکیب و مخلوط با پرلیت، پیت ماس و یا خاک اره بکار برد.

برای استفاده، کوکوپیت را درون گلدانی قرار داده و آب روی آن بریزید. ۸ تا ۱۰ لیتر آب برای هر قالب کافیست. به محض جدا شدن الیاف کوکوپیت می توانید آن را مخلوط با پرلیت و یا پیت ماس مورد استفاده قرار دهید.

از این مخلوط نصف آن باید کوکوپیت باشد، ۱۰%پرلیت، ۴۰% پیت ماس باشه که یک خاک عالی برای گیاهان آپارتمانی به حساب میاد حالا در این مرحله می توان به آن مواد مغذی افزود.

عکس نحوه استفاده و کاربرد کوکوپیت

خاک کوکوپیت برای چه گیاهانی استفاده می شود؟

از این خاک برای بستر کاشت کوجه فرنگی، فلفل دلمه، خیار و گیاهان آپارتمانی می توان استفاده کرد. چنانچه گفتیم این خاک بستر خوبی برای رشد و رویش گیاه و بذر، نشا، انواع پیاز و قلمه است. در بخش صیفی جات و گلهای شاخه بریده مانند رز و لیلیوم و نیز کاشت درختچه و قارچ عالی عمل می کند.

ولی اگر ترکیب گفته شده در بالا را درست کنید میتوانید برای انواع گیاهان آپارتمانی استفاده کنید و بهترین خاک برای گیاهان آپارتمانی و تکثیر آنها می باشد.

فواید و مزایای استفاده از کوکوپیت

بی تردید کوکوپیت یک بستر عالی برای کاشت گیاه بوده و مزایای زیادی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم:

صرفه جویی در مصرف آب و نگهداری آب

کوکوپیت بافتش به گونه ای است که آب زیادی جذب کرده و در خود نگه می دارد. بدین ترتیب در مصرف آب صرفه جویی می شود و برای کشاورزی مناسب است. این خصلت کوکوپیت به رشد گیاه نیز کمک می کند.

تصور کنید اسفنجی دارید که آب را به خود جذب کرده و رطوبت لازم را برای گیاه فر اهم می کند. در نتیجه کوکوپیت برای گیاهانی که به آبیاری زیاد احتیاج دارند و نیز کشت هیدروپونیک مناسب است. کوکوپیت رطوبت را از هوا جذب کرده و این خاصیت باعث می شود نیازی به آبیاری زیاد نباشد. در نتیجه هم در آب و هم در هزینه کود صرفه جویی می شود.

دوام بالای کوکوپیت

یکی از مزایای کوکوپیت که آن را نسبت به سایر بسترهای کشت برتر کرده است، دوام و ماندگاری بالای آن است. حداقل ماندگاری آن ۴ سال و حداکثر ۱۰ سال ست.

حفظ محیط زیست

کوکوپیت به دلیل اینکه ماده آلی است برای محیط زیست ضرری نداشته و تجزیه شده و به طبیعت بازمی گردد. این خاک مقاوم بوده و پس از ۱۰ سال شروع به تجزیه می کند. بدین شکل استفاده از آن به سلامت محیط زیست هم کمک وافری می کند. همچنین خاکی مقاوم به رشد انواع علف هرز و قارچ و باکتری می باشد.

داشتن تهویه مناسب و تخلخل هوایی

از دیگر مزایای کوکوپیت داشتن تهویه بسیار خوب است. بافت این خاک به دلیل اینکه الیاف نارگیل تخلخل دارند، تهویه خوبی داشته و خاک سفت و فشرده ای نیست. حتی به هنگام اشباع شدن از آب نیز تخلخل هوایی خوبی دارد.

سرعت رشد ریشه و جوانه ها

رشد ریشه در این خاک به دلیل بافت خاک و الیاف نارگیل و داشتن تهویه مناسب به سرعت صورت می گیرد، زیرا هوادهی به ریشه بهتر انجام می شود. در نتیجه زمان جوانه زدن پایین آمده و نیز قلمه ها بخوبی در این خاک رشد می کنند.

فواید و مزایای استفاده از خاک کوکوپیت برای گیاهان

فاقد بیماری و آفات مضر برای خاک

خاک کوکوپیت فاقد هر گونه آفت، بیماری و بذر علفهای هرز است و دارای ویژگی ضدقارچی و این یک مزیت مهم به حساب می آید. الیاف نارگیل با خاک تماسی نداشته و در بالای درخت هستند، به همین خاطر عاری از هرگونه آفت و بیماری مربوط به خاکند.

داشتن PH مناسب و ایده آل رشد گیاه

اکثر گیاهان به PH محدوده 6/5 تا 5/6 نیاز دارند و PH کوکوپیت برای گیاهان مناسب است زیرا مواد مغذی به سادگی به ریشه منتقل می شود. این خاک PH خنثی تا کمی اسیدی دارد.

راندمان بیشتر در تولید محصول

با استفاده از این بستر و زهکشی خشک گیاه به جای صرف زمان برای پیدا کردن غذا، بیشتر و سریعتر رشد کرده و محصول بزرگتری نیز به دست می آید.

دارای قابلیت استفاده مجدد

یکی از مزایای جالب کوکوپیت استفاده مجدد از این خاک است. شما می توانید آن را ضدعفونی نموده و دوباره از آن استفاده کنید. این بستر کشت پایدار است، اما برای دوره ی رشد بعدی باید آن را به شیوه ی صحیح آماده کرد تا بتوان محصولی سالم را تضمین کرد.

عکس تعویض خاک گلدان با خاک کوکوپیت

کوکوپیت چه معایبی دارد؟

استفاده از کوکوپیت نیز مانند هر ماده دیگری مزایا و معایبی دارد که در اینجا به معایب کوکوپیت نیز می پردازیم. قطعاً هر بستر کاشت محدودیتهایی دارد که برای عملکرد و نتیجه بهتر باید آنها را بدانید. البته معایب استفاده از کوکوپیت خیلی کمتر از مزایای آن است.

بالا بودن قیمت کوکوپیت

از معایب کوکوپیت میتوان به قیمت بالای اون اشاره کرد، کوکوپیت نسبت به باقی خاکها قیمت بالاتری دارد و در کل ماده گرانی محسوب می شود. قیمت بالای آن به دلیل وارداتی بودن آن بوده واردکننده متحمل هزینه زیادی می شود و این یکی از معایب کار است.

کمبود مواد مغذی خاک کوکوپیت

یکی دیگر از معایب کوکوپیت، کمبود مواد غذایی آن است. در نتیجه باید از کود مایع و محلولهای تقویتی استفاده کرد. البته این خاک جذب آب خوبی داشته و اجازه نمی دهد مواد تقویتی از خاک خارج شوند.

همچنین به دلیل کمبود مواد مغذی مناسب بذر و قلمه است، زیرا گیاه در این مرحله نیازی به مواد غذایی نداشته و با شروع رشد ریشه گیاه به این مواد نیاز دارد که از طریق تقویت و کود دهی می توان آن را جبران نمود.

احتمال وجود نمک در کوکوپیت

چون گاهی اوقات پوست نارگیل را در آب نمک خیس می کنند. کوکوپیتی را تهیه کنید که با آب شستشو شده باشد.

احتمال حبس کلسیم، آهن و منیزیم در کوکوپیت به دلیل تبادل یونی

بستر کوکوپیت به دلیل تبادل یونی بالایی که دارد مواد مغذی (کود) موردنیاز را در مواقع نیاز ذخیره یا آزاد می کند، اما امکان نگه داشتن کلسیم، منیزیم و آهن در آن وجود دارد؛ یعنی باید از مواد غذایی مخصوص این بستر استفاده کنید تا برای داشتن محصولی سالم سطح کلسیم، منیزیم و آهن را افزایش دهید.

خاک کوکوپیت برای گلدان های آپارتمانی و خانگی بسیار مناسب می باشد

پاکسازی کوکوپیت با مواد شیمیایی

پس از تهیه کوکوپیت و در پایان، الیاف نارگیل را با مواد شیمیایی پاکسازی می کنند تا از رشد عوامل بیماری زا در آنها جلوگیری شود. اطلاع از چگونگی این کار کمک می کند تا محصولتان را کنترل کنید، چون باقیمانده ی مواد شیمیایی ممکن است رشد گیاه را تحت تأثیر قرار دهد. برای اطلاعات بیشتر برچسب تولیدکننده را مطالعه کرده یا به وب سایت آن مراجعه کنید.

چگونه کوکوپیت را در منزل درست کنیم؟

تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری پوسته نارگیل را تهیه کنید. پوسته نارگیل یک ماده بسیار مفید است. مواد سخت را از این پوسته ها جدا کنید زیرا آسیاب کردن این مواد بسیار سخت است. الیاف جدا شده از پوسته نارگیل را با کمک قیچی به قطعات کوچک تر برش دهید. این مواد را در مخلوط کن قرار دهید و اجازه دهید به خوبی خرد شود.

کوکوپیت به جوانه زنی بذرهای هر گیاهی بسیار کمک می کند. حالا مقداری آب به این کوکوپیت اضافه کنید. سپس حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید. اجازه دهید آب به خوبی جذب این پودر شود. می بینید که آب را به طور کامل جذب می کند.

کشور های سازنده خاک کوکوپیت کدامند؟

در حال حاضر دو کشور تولید کننده کوکوپیت در سطح جهان هستند:

 1. هند: این کشور به علت داشتن درختان نارگیل فروان تولید کننده کوکو پیت است، اما کوکوپیت های آن به علت شوری بالا در ایران خریداری نمی شود، به دلیل این که این کوکوپیت ها را با آب دریا آبشویی می کنند و برای کشور ما که در بیشتر مناطق شوری آب زیاد است، مناسب نیست.
 2. سریلانکا: کوکو پیت های این کشور دارای مرغوبیت بالاتری نسبت به کوکوپیت های هند است. و شوری پایین تر، سرعت حجمگیری و بازشدن بالاتری دارد.

سخن پایانی

دقت داشته باشید که خاک کوکوپیت را باید از فروشگاه های معتبر خریداری کنید زیرا بعضی از کوکوپیت های بی کیفیت به خوبی تجزیه نمی شوند و نیتروژن موجود را هم مصرف می کنند. کوکوپیت های بی کیفیت و نامرغوب، شامل مقدار زیادی نمک هستند و باید پیش از مصرف حتما آن ها را بشویید.

به طور معمول قالب های کوکوپیت با توجه به نوع یا درصد الیاف و میزان باز شدن، بعد از جذب آب درجه بندی خواهند شد. همچنین اگر می خواهید از کوکوپیت نتیجه مطلوبی به دست آورید؛ باید به نحوه و میزان مصرف آن هم توجه زیادی داشته باشید. کوکوپیت چیست و چه مزایایی دارد؟ علاقمندان به گل‌ و ‌گیاه شاید بارها نام کوکوپیت را شنیده باشند، اما به درستی ندانند کوکوپیت چیست و استفاده از آن چه مزایا و یا معایبی دارد. در حالی که نوع خاک یکی از عوامل بسیار مهم در رشد و پرورش و نگهداری گیاه است.در اینجا قصد داریم به معرفی و آشنایی با خاک کوکوپیت پرداخته و نحوه استفاده و کاربرد آن را برای شما شرح دهیم. همچنین به مزایای استفاده از اسن خواک می‌پردازیم تا با خواند این مقاله بی‌نیاز از هر گونه سؤالی در این زمینه شوید.

آنچه در این مطلب مطالعه میکنید:

جالبه بدونید وقتی قالب کوکوپیت رو داخل آب بندازید آب رو جذب خودش میکنه و بزرگ میشه و بعد از اون میتونید با خاک های مختلف ترکیب کنید. هنگام خرید کوکوپیت دقت کنید که نحوه تولید آن به چه شکل است.

کوکوپیت چیست؟

یکی از ویژگیهای کوکوپیت این است که آب را بخوبی در خود نگه داشته و موجب صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود.

امروزه از کوکوپیت در کشت هیدروپونیک بسیار استفاده می‌شود.

کوکوپیت چیست و چقدر آب جذب میکند؟

انواع خاک کوکوپیت:

همانطور که گفتیم کوکوپیت را از الیاف نارگیل درست میکنند و جالب است بدانید که در قرن نوزدهم برای اولین بار از آن برای باغبانی استفاده شد. ولی چون عمر کوتاهی دارد دیگر از آن استفاده نشد تا در قرن بیستم از آن به عنوان خاک گیاهان آپارتمانی استفاده شد که دارای دو نوع زیر می باشد.

ولی در برخی از منابع انوع را بر اساس درصد اختلات اجزای آن به سه نوع تقسیم میکنند

 • بافت فاین : که شامل هشتادو پنج درصد پیت و پانزده درصد الیاف با اندازه حداکثر 4 سانتی‌متر می‌باشد.
 • بافت مدیوم: که شامل هشتاد تا هشتاد و پنج درصد پیت و همچنین پانزده تا بیست درصد الیاف با اندازه حداکثر 15 سانتی‌متر می‌باشد.
 • کوکوچیپس: که شامل سی درصد پیت و سی تا شصت درصد چیپس و مابقی الیاف با ابعاد متغیر می‌باشد.

نحوه استفاده و کاربرد کوکوپیت به چه شکل است؟

کوکوپیت را می‌توان از مراکز خرید و فروش تجهیزات کشاورزی تهیه کرد که به صورت قالبی فشرده فروخته می‌شود. بعد  از خرید آن را در آب قرار دهید. کوکوپیت فشرده بوده و پس از قرار گرفتن در آب، آب زیادی جذب می‌کند و از هر یک کیلوگرم کوکوپیت قالبی فشرده حدود 15 لیتر کوکوپیت مرطوب بدست می‌آید.

همانطور که کفته شد کوکوپیت را می‌توانید به تنهایی یا بصورت ترکیب و مخلوط با پرلیت، پیت ماس و یا خاک اره بکار برد.

برای استفاده، کوکوپیت را درون گلدانی قرار داده و آب روی آن بریزید. 8 تا 10 لیتر آب برای هر قالب کافیست. به محض جدا شدن الیاف کوکوپیت می‌توانید آن را مخلوط با پرلیت و یا پیت ماس مورد استفاده ‌قرار دهید. از این مخلوط نصف آن باید کوکوپیت باشد، 10%پرلیت، 40% پیت ماس باشه که یک خاک عالی برای گیاهان آپارتمانی به حساب میاد حالا در این مرحله می‌توان به آن مواد مغذی افزود.

استفاده از کوکوپیت

خاک کوکوپیت برای چه گیاهانی استفاده می شود ؟

از این خاک برای بستر کاشت کوجه فرنگی، فلفل دلمه، خیار و گیاهان آپارتمانی می‌توان استفاده‌ کرد. چنانچه گفتیم این خاک بستر خوبی برای رشد و رویش گیاه و بذر، نشا، انواع پیاز و قلمه است. در بخش صیفی‌جات و گلهای شاخه بریده مانند رز و لیلیوم و نیز کاشت درختچه و قارچ عالی عمل می‌کند.

ولی اگر ترکیب گفته شده در بالا را درست کنید میتوانید برای انواع گیاهان آپارتمانی استفاده کنید و برای گیاهان آپارتمانی و تکثیر آنها می باشد.

یکی از بسترهای عالی برای تکثیر و کاشت استفاده از همین خاک هست که هم آب مورد نیاز رو برای گیاه ذخیره میکنه و هم بسایر سبک هست و سریعان آب اضافی از گلدان خارج خواهد شد. پس از دوست دارید که را تکثیر کنید از کوکوپیت و کمی پرلیت استفاده کنید.

کوکوپیت برای کاکتوس

فوائد و مزایای استفاده از کوکوپیت:

بی‌تردید کوکوپیت یک بستر عالی برای کاشت گیاه بوده و مزایای زیادی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

1.صرفه‌جویی در مصرف آب و نگهداری آب:

کوکوپیت بافتش به گونه‌ای است که آب زیادی جذب کرده و در خود نگه می‌دارد. بدین ترتیب در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود و برای کشاورزی مناسب است. این خصلت کوکوپیت به رشد گیاه نیز کمک می‌کند. تصور کنید اسفنجی دارید که آب را به خود جذب کرده و رطوبت لازم را برای گیاه فر اهم‌می‌کند. در نتیجه کوکوپیت برای گیاهانی که به آبیاری زیاد احتیاج دارند و نیز کشت هیدروپونیک مناسب است.

کوکوپیت رطوبت را از هوا جذب کرده و این خاصیت باعث می‌شود نیازی به آبیاری زیاد نباشد. در نتیجه هم در آب و هم در هزینه کود صرفه‌جویی می‌شود.

2.دوام بالای کوکوپیت:

یکی از مزایای کوکوپیت که آن را نسبت به سایر بسترهای کشت برتر کرده است، دوام و ماندگاری بالای آن است. حداقل ماندگاری آن 4سال و حداکثر 10سال ست.

3.حفظ محیط زیست:

کوکوپیت به دلیل اینکه ماده آلی است برای محیط زیست ضرری نداشته و تجزیه شده و به طبیعت بازمی‌گردد. این خاک مقاوم بوده و پس از 10سال شروع به تجزیه می‌کند. بدین شکل استفاده از آن به سلامت محیط زیست هم کمک وافری می‌کند. همچنین خاکی مقاوم به رشد انواع علف هرز و قارچ و باکتری می‌باشد.

4.داشتن تهویه مناسب و تخلخل هوایی:

از دیگر مزایای کوکوپیت داشتن تهویه بسیار خوب است. بافت این خاک به دلیل اینکه الیاف نارگیل تخلخل دارند، تهویه خوبی داشته و خاک سفت و فشرده‌ای نیست. حتی به هنگام اشباع شدن از آب نیز تخلخل هوایی خوبی دارد.

5.سرعت رشد ریشه و جوانه‌ها:

رشد ریشه در این خاک به دلیل بافت خاک و الیاف نارگیل و داشتن تهویه مناسب به سرعت صورت می‌گیرد، زیرا هوادهی به ریشه بهتر انجام‌می‌شود. در نتیجه زمان جوانه زدن پایین آمده و نیز قلمه‌ها بخوبی در این خاک رشد می‌کنند.

6.فاقد بیماری و آفات مضر برای خاک:

خاک کوکوپیت فاقد هر گونه آفت، بیماری و بذر علفهای هرز است و این یک مزیت مهم به حساب می‌آید. الیاف نارگیل با خاک تماسی نداشته و در بالای درخت هستند، به همین خاطر عاری از هرگونه آفت و بیماری مربوط به خاکند.

مزایای استفاده از کوکوپیت – معایب کوکوپیت

7.داشتن PHمناسب و ایده‌آل رشد گیاه:

اکثر گیاهان به  PHمحدوده 6/5 تا 5/6 نیاز دارند و PHکوکوپیت برای گیاهان مناسب است زیرا مواد مغذی به سادگی به ریشه منتقل می‌شود. این خاک PH خنثی تا کمی اسیدی دارد.

8.راندمان بیشتر در تولید محصول:

با استفاده از این بستر و زهکشی خشک گیاه به جای صرف زمان برای پیدا کردن غذا، بیشتر و سریعتر رشد کرده و محصول بزرگتری نیز به دست می‌آید.

9.دارای قابلیت استفاده مجدد:

یکی از مرایای جالب کوکوپیت استفاده مجدد از این خاک است. شما می‌توانید آن را ضدعفونی نموده و دوباره از آن استفاده کنید. البته باید فوت‌و‌فن آماده‌سازی آن برای دوره بعدی را یاد بگیرید.

کوکوپیت چه معایبی دارد؟

استفاده از کوکوپیت نیز مانند هر ماده دیگری مزایا و معایبی دارد که در اینجا به معایب کوکوپیت نیز می‌پردازیم. قطعاً هر بستر کاشت محدودیتهایی دارد که برای عملکرد و نتیجه بهتر باید آنها را بدانید.  البته معایب استفاده از کوکوپیت خیلی کمتر از مزایای آن است.

1.بالا بودن قیمت کوکوپیت:

از معایب کوکوپیت میتوان به قیمت بالای اون اشاره کرد، کوکوپیت نسبت به باقی خاکها قیمت بالاتری دارد و در کل ماده گرانی محسوب می‌شود. قیمت بالای آن به دلیل وارداتی بودن آن بوده  واردکننده متحمل هزینه زیادی می‌شود و این یکی از معایب کار است.

2.کمبود مواد مغذی خاک کوکوپیت:

یکی دیگر از معایب کوکوپیت، کمبود مواد غذایی آن است. در نتیجه باید از کود مایع و محلولهای تقویتی استفاده کرد. البته این خاک جذب آب خوبی داشته و اجازه نمی‌دهد مواد تقویتی از خاک خارج شوند.

همچنین به دلیل کمبود مواد مغذی مناسب بذر و قلمه است، زیرا گیاه در این مرحله نیازی به مواد غذایی نداشته و با شروع رشد ریشه گیاه به این مواد نیاز دارد که از طریق تقویت و کوددهی می‌توان آن را جبران نمود.

3.احتمال دارا بودن نمک:

هنگام خرید کوکوپیت از سایت nurserylive  دقت کنید که نحوه تولید آن به چه شکل است. چون گاهی اوقات پوست نارگیل را در آب نمک خیس می‌کنند. کوکوپیتی را تهیه کنید که با آب شستشو شده باشد.

4.احتمال حبس کلسیم، آهن و منیزیم در کوکوپیت به دلیل تبادل یونی:

کوکوپیت تبادل یونی بالایی داشته و مواد غذایی مورد نیاز خود را ذخیره و یا خارج می‌کند. در این هنگام ممکن است احتباس کلسیم، آهن و یا منیزیم ایجاد شود.

5.پاکسازی کوکوپیت با مواد شیمیایی:

پس از تهیه کوکوپیت و در پایان، الیاف نارگیل را با مواد شیمیایی پاکسازی می‌کنند. این کار کمک می‌کند تا خاک دچار بیماری و قارچ و باکتری و یا آفت نشود. برای خرید بهتر است برپسب آن را بخوانید.

جمع بندی استفاده از کوکوپیت

در کنار معایب کوکوپیت میتوان به مزایای بسیار زیاد آن توجه بیشتری کرد؛ در هر حال کوکوپیت دارای مزایای فراوانی بوده و بستری مناسب برای پرورش گل و گیاه و کشاورزی است که می‌توان با بهره‌گیری از آن تولیدات و محصولات بهتری داشت. ولی بخاطر بالا رفتن قیمت دلار و قیمت بالای اون شاید استفاده از اون در این سالها کاشه پیدا کرده باشه و در خاک های آماده که روی آن نوشته شده ترکیب با کوکوپیت حتما از مراکز و برندهای مطرح خرید رو انجام بدید.

بهترین راه برای استفاده از آن ساخت تریکب خاک در خانه هست که شما با ترکیب کردن پیت ماس، پرلیت و کوکوپیت و یا ترکیب آن با خاک برگ یک خاک عالی و مناسب برای گیاهان خود درست کنید. برای کاکتوس های هم میتونه گزینه خوبی باشه.

 

دکمه بازگشت به بالا