عمومیمعرفی کسب و کار

نحوه انتخاب بهترین خانه بازی برای کودکان

جذاب ترین بازی های گروهی کودکان پیش دبستانی و مهد کودک

کودکان و به طور کلی بازی کردن در یک گروه چیزهای زیادی را به ما یاد می دهد. هنگامی که شما با هم بازی می کنید، یاد می گیرید که بخشی از یک تیم باشید، با توجه به سبک دیگر افراد کار کنید و رویکرد افراد دیگر را نیز بپذیرید.

شما یاد می گیرید که به ایده های دیگران گوش دهید و چیزهای جدید را امتحان کنید. بنابراین بازی های گروهی برای توسعه مهارت های اجتماعی و عاطفی کودک ضروری هستند.

به همین دلیل  به شما لیستی از بازی های تیمی و خلاقیت و سرگرم کننده و بازی های آموزشی از مجله momjunction برای بچه ها ارائه می دهد. فرزندان شما می توانند در خانه و مدرسه بازی کنند.

بازی گروهی کودکان و بازی هایی که در این مقاله انتخاب کرده ایم، هدف این است که بچه ها را سرگرم کند و  به توسعه توانایی های خلاق، فکری و علمی کودک کمک کند.

در این مطلب به لیستی از بازی گروهی کودکان در داخل خانه اشاره می کنیم.

این بازی ها برای استفاده بهینه از منابع و فضای موجود در داخل خانه طراحی شده اند.

با استفاده از تجهیزات خانه بازی می توان بازی های گروهی انجام داد.

نمونه بازی های گروهی کودکان در خانه

بازی گروهی نگاه به بالا ، نگاه به پایین

یک بازی سرگرم کننده برای همه سنین، نگاه به بالا، نگاه به پایین،این بازی را می توان  به هر مناسبتی در مهمانی، پیک نیک یا مدرسه،بازی کرد، این بازی را بچه ها حتما دوست خواهند داشت.

تعداد بازیکنان: 15-20

آنچه نیاز دارید: فضا برای ایجاد یک دایره بزرگ

نحوه بازی:

بازیکنان را به شکل یک دایره بزرگ مرتب کنید. هنگامی که دایره شکل گرفت، از همه بازیکنان بخواهید نگاه به پایین بکنند.

وقتی که داور فریاد زد “نگاه به بالا”، بازیکنان باید به بالا نگاه کنند و بلافاصله به شخص دیگری در دایره نگاه کنند. اگر فردی که به آن نگاه می کند در همان زمان آن فرد هم به او نگاه کند یعنی همزمان چشم تو چشم بشوند، آنها با هم فریاد می زنند و دایره را ترک می کنند.

بازیکنان باقیمانده همچنان در جای خود ایستاده و به شخصی که نگاه میکردند خیره می شوند تا دوباره داور بگوید “نگاه به پایین” این بازی تا زمانی ادامه پیدا می کند که حداکثر دو تا سه بازیکن در حلقه وجود داشته باشد. این یک نمونه جذاب به عنوان بازی گروهی کودکان است.

بازی گروهی نمایش تئاتر

این یک فعالیت و بازی گروهی کوچک است که باعث ایجاد خلاقیت در زمان حال می شود و به تفکر سریع و بهبود مهارت های حل مسئله کودک کمک می کند.

تعداد بازیکنان: 9-12

آنچه نیاز دارید: اشیاء روزمره، فضا برای بازی

نحوه بازی:

سه بچه را از گروه انتخاب کنید و آنها را به صحنه اجرای نمایش بفرستید و از آنها بخواهید یک نمایش کمدی یا خنده دار در عرض دو تا پنج دقیقه ارائه دهند.

بقیه شرکت کنندگان دیگر می توانند  از این سه بچه بخواهند با استفاده از هر شی که در اتاق وجود دارد در نمایش خود استفاده کنند.

تایمی حدود دو تا سه دقیقه برای هر نمایش بگذارید. پس از اجرای آنها، سه نفر دیگر را انتخاب کنید و مراحل را دوباره تکرار کنید. باید مراقب باشید که همه اعضای گروه فرصتی برای اجرا کردن داشته باشند. این بازی یا فعالیت انتخاب خوبی برای اردوهای تابستانی و کارگاههای تئاتر است.

بازی گروهی حدس زدنی

این یک بازی سرگرم کننده است که بچه ها و نوجوانان از آن لذت می برند. یک بازی نوآورانه است و مطمئنا یک بازی بسیار خنده دار و شاد است. یک بازی حدس زدن است که بازیکنان یک فعالیت یا عمل را با یک کلمه مانند “خرس عروسکی” یا هر کلمه دیگری مخفی می کنند و فرد دیگر باید حدس بزند که آن چیست؟

این بازی کودکان را به فکر کردن و استفاده از زبان هوشمندانه تشویق میکند و همچنین به کودکان یاد می دهد که آگاهانه و پس از فکر کردن دقیق پاسخ دهند. یک نفر به بیرون از اتاق فرستاده می شود. بقیه در اتاق بر روی یک اقدام یا فعالیت مانند دوچرخه سواری، غذا خوردن، خوابیدن، رقصیدن، خواندن و غیره تصمیم می گیرند. سپس آنها یک کلمه تصادفی مانند صخره، خرس عروسکی، هلو و غیره را انتخاب می کنند که کلمه را با آن جایگزین می کنند. فردی که بیرون رفته به داخل اتاق می آید و سوالاتی را می پرسد تا بفهمد آن کلمه چیست. و بازیکنان داخل اتاق هم باید پاسخ هایی با جایگزین کردن اون کلمه با کلمه انتخاب شده بدهند. به عنوان مثال، اگر اون فعالیت دوچرخه سواری باشد:

شخص سوال کننده : چه وقتایی این فعالیت را انجام می دهند؟ شخص داخل اتاق و پاسخ دهنده : من هر روز “خرس عروسکی ” را موقع مدرسه و هر زمان که احساس می کنم،انجام میدم. شخص سوال کننده : آیا در طول شب هم “خرس عروسکی ” رو انجام میدید؟ شخص پاسخ دهنده : بله شخص سوال کننده : آیا شما “خرس عروسکی ”  را در خانه هم داری؟ شخص پاسخ دهنده : بله و ادامه سوال های دیگر.

بچه ها در پاسخ به سوالات باید مراقب باشند تا کلمه واقعی را آشکار نکنند.

بازی گروهی طراحی تیم

طراحی تیم یکی از فعالیت های گروهی و کلاسی رایج است.

این فعالیت ها کمک می کند تا کودکان از توانایی منطقی خود و حس مشترک  خود برای ایجاد اشیاء ساده با استفاده از علم مهندسی و ساخت و ساز استفاده کنند. این بازی به بازیکنان مواد اولیه را می دهد، در نتیجه مهارت های حل مسئله را نیز در آن ها تشویق می کند.

آنچه نیاز دارید: مواد اصلی ساخت و ساز مانند چسب، روزنامه، رشته یا نخ، نوار چسب و غیره، بسته به بازی دارد که شما انتخاب  می کنید.

نحوه بازی:

گروه را به تیم هایی تقسیم کنید و مواد لازم را برای ساختن شیء انتخاب شده به آنها بدهید. مواردی که می توانید از آنها بخواهید که بسازند مثل :

یک پل یا یک نگهدارنده کتاب با استفاده از چوب و چسب برج روزنامه حداقل 1.5 متر نگه دارنده یا حفاظ تخم مرغ یا هر ایده ساده دیگر.

زمانی را مشخص کنید و دستورالعمل های خاصی را برای آنچه که بچه ها می توانند انجام دهند و آنچه نباید انجام دهند مشخص کنید. تیمی که پروژه یا تکلیفش را در زمان مشخص شده تکمیل کند امتیاز بازی را می گیرد.

اطمینان حاصل کنید که مواد اختصاص داده شده به هر تیم یکسان هستند. این فعالیت برای بچه های بزرگتر و حتی نوجوانان هم ایده آل است و  به عنوان بازی های کلاسی هم میتوان استفاده کرد.

نمونه بازی های گروهی کودکان بیرون از خانه و مهد کودک

زمانی که بچه ها می خواهند در یک روز آفتابی در بیرون از خانه بازی کنند ،این بازی ها می تواند سرگرم کننده و لذت بخش باشد.

بازی گروهی نوشتن با بدن

این یک بازی خمش بدن است که باعث می شود کودک شما خودش را کشیده کند، خم بشود و یا در حد نیاز بچرخد تا یک کلمه را بنویسد. چطور؟

تعداد بازیکنان: 9-15

آنچه نیاز دارید: فضا، یک لیست از کلمات که بچه ها میتوانند درست بنویسند.

نحوه بازی:

دو تیم یا بیشتر تشکیل دهید به طوری که هر تیم حداقل چهارنفر باشند و تعداد بازیکنان در هر تیم برابر باشند. دستورالعمل های خاصی را در مورد چگونگی نوشتن، مانند استفاده از انگشتان دست، دست یا کل بدن، ارائه دهید.

به هر تیم یک کلمه که بیش از چهار حرف هم نباشد بدهید،تا طبق دستورالعمل ها و قوانین در کمتر از یک یا دو دقیقه آن کلمه را بنویسند. تیمی که کلمه را درست بنویسد یک امتیاز می گیرد. تیم با حداکثر امتیاز برنده است. این بازی گروهی کودکان را حتما امتحان کنید. حس و تجربه جالبی دارد.

بازی گروهی همه چیز

این مشابه بازی است که تیم ها سعی می کنند همه اشیا را به سمت تیم دیگری برسانند.

تعداد بازیکنان: 10-16

آنچه نیاز دارید: تعدادی از توپ های تنیس، توپ فوتبال، بسکتبال، و غیره، فضای بازی

نحوه بازی:

بچه ها را به دو تیم با تعداد برابر تقسیم کنید. فضای بازی را به دو قسمت تقسیم کنید و منطقه و جای هر تیم را علامت بزنید. به تعداد مساوی به تیم ها توپ بدهید و از آنها بخواهید در مناطق مشخص خود بایستند. با شمارش عدد 3، بازیکنان سعی می کنند توپ ها را به سمت تیم مخالف خود قل بدهند. اگر یک تیم موفق شود تمام توپ های خود را به طرف دیگر هل بدهد، آنها فریاد می زنند “همه چیز” و برنده می شوند.

اگر توپ های زیادی وجود داشته باشد،می توانید یک تایمر را تنظیم کنید و در پایان هر کدام از تیم ها توپ های کمتری داشته باشند برنده می شوند.

برای این بازی بهتر است از توپ های سبک استفاده کنید تا کسی آسیب نبیند. این بازی جذاب یکی از نمونه های عالی بازی گروهی کودکان است.

بازی گروهی گرفتن دم اژدها

این بازی سرگرم کننده ایده آل برای بچه های راهنمایی و دبیرستان است. این بازی را حتی بزرگسالان هم می توانند بازی کنند.

تعداد بازیکنان: 12-18

آنچه نیاز دارید: یک زمین یا فضای بزرگ

نحوه بازی:

این یک بازی ساده است که باید بچه ها یک زنجیره طولانی بدون شکست و وقفه تشکیل دهند.

از بچه ها بخواهید که دستان یکدیگر را بگیرند تا یک زنجیره بلند را  تشکیل دهند. کسی که اول ایستاده است، سر اژدها است و نفر انتهایی دم اژدها است. سر باید تلاش کند دم را بگیرد، در حالی که دیگران در وسط باید سعی کنند سر را متوقف کنند بدون اینکه زنجیره به هم بخورد.

اگر سر موفق به گرفتن دم بشود، این بار دم به سر تبدیل  می شود، و فردی که در انتهای زنجیره قرار دارد دم می شود. و بازی با سر و دم جدید ادامه می یابد.

این بازی به کودکان کمک می کند تا در مورد استراتژی فکر کنند و چابکی و سرعت را توسعه دهند. این بازی به عنوان یکی از نمونه های عالی بازی گروهی کودکان توصیه می شود.

بازی گروهی به شکل

این بازی حداقل فعالیت بدنی دارد، اما مهارت های شنیداری کودک و توانایی آنها برای واکنش نشان دادن را درگیر می کند. این بازی بهتر است در یک زمین بازی انجام شود.

تعداد بازیکنان: 20-30 (گروه های بزرگ)

آنچه نیاز دارید: فضای بازی

نحوه بازی:

از شرکت کنندگان بخواهید که آزادانه در اطراف حرکت کنند. پس از آن داور به بچه ها می گوید :” شکل …” را ایجاد کنید. شرکت کنندگان باید گروه هایی تشکیل دهند به طوری که ویژگی های آن شی گفته شده را نشان دهند.

به عنوان مثال، اگر داور می گوید:

“به شکل شش”، بازیکنان باید گروه های شش تایی را به سرعت تشکیل دهند. هر کسی که در بخشی از یک تیم نباشد،باید از بازی خارج شود. “به شکل یک” بازیکنان باید روی یک پا ایستاده و دستانشان صاف باشه مثل عدد یک. “به شکل زیردریایی”، آنها باید روی زمین بخوابند و یک پا را بالا نگه دارند  مانند یک منظره یاب زیردریایی. شما می توانید لیستی از اشیا هایی را که می خواهید بچه ها تقلید کنند ایجاد کنید. دستورالعمل های صریح و دقیق باید قبل از بازی به شرکت کنندگان داده شود. کسی که نتواند دستورالعمل ها را دنبال کند خارج از بازی است.

بازی و های گروهی برای کودکان

یک بازی‎ فکری گروهی برای به چالش کشیدن سرعت ‎عمل شماست که در جمع‌های دوستانه و خانوادگی ۲ تا ۵ نفره می‌توانید بازی کنید و یک رقابت مهیج و سرعتی را در کنار یکدیگر تجربه کنید البته اگر این بازی را ۵ نفره انجام بدید هیجان آن چندین برابر می‌شود. این بازی به بچه‌های ۸ تا ۱۰۰ سال به بالای تر‎و‎فرز شدیدا پیشنهاد می‌شود. این بازی فکری کوبیا دارای ۵ عدد کوبیا، ۱۰۸ عدد کارت تصاویر که در ۲۱ موضوع مختلف دسته‌بندی شده‌اند و ۲۱ کارت خانواده که موضوع هر دسته یا خانواده از کارت‌ها رو مشخص می‌کنن…

برای شروع بازی ابتدا تعدادی از کارت‌های بازی رو روی زمین می‌چینیم که هرچه تعداد کارت‌ها بیشتر باشه هیجان بازی هم بیشتر می‌شه و به هر بازیکن یک عدد کوبیا می‌دیم، کارت‌های موضوعات رو هم روی زمین به پشت قرار می‌دیم… با شروع بازی یکی از کارت‌های موضوعات رو رو می‌کنیم، بازیکنان باید کارت‌های تصایر مرتبط با اون موضوع رو پیدا کنن و با کوبیا برای خودشون بردارن… هرکی آخر بازی کارت بیشتری جمع کرد برنده بازیه… اسم و عناوین تصاویر به زبان انگلیسی نوشته شده و این باعث می‌شه که زبان کودک هم ضمن بازی تقویت بشه…

این بازی ضمن اینکه فوق‌العاده جذاب و هیجان‌انگیزه، باعث می‌شه هوش دیداری و سرعت عمل و دقت و تمرکز هم تقویت بشه…

بازی فکری بازماندگان (THE GRIZZLED)

بازی فکری بازماندگان (THE GRIZZLED) یک بازی همکاری مشترک است، درباره‌ی زنده ماندن در سنگر‌ها، در زمان جنگ جهانی اول، جایی که بازیکنان یا همه برنده می‌شوند، یا همه بازنده. برنامه ریزی، کار گروهی و یک مقدار شانس، ابزارهایی هستند که برای برد این بردگیم همکاری مشترک ۲ تا ۵ نفره نیاز است. این بازی برای گروه سنی بالای 12 به بالا و مدت زمان 30 تا 60 دقیقه مناسب است.

محتویات THE GRIZZLED :

توضیحات بازی فکری بازماندگان

در این بازی فکری درهر دور بازی، لیدر جدید گروه، تعیین می‌کند که هر بازیکن چه تعدادی کارت بردارد. سپس بازیکنان به نوبت، یا یک کارت از دست خودشان را بازی می‌کنند

یا از ماموریتی که دارن، عدول می‌کنند. هر کارت یا نشانه‌ی تهدید برای تیم است (مثل خمپاره یا شرایط جوی بد) یا خصوصیات شخصیتی منفی (مثل ترس یا وسواس فکری).

تا پایان یک دور بازی کارت‌های بیشتری، به دسته کارت‌های کشیدنی اضافه می‌شود. بازی هنگامی به پایان می‌رسد که بازیکنان کارت‌ها‌ی دسته کارت‌های کشیدنی را تمام کنند یا اینکه زمان انجام به پایان برسد.

اگر کارت یک تهدید چند بار رو شود، تیم در ماموریت خود شکست خورده است. اگر چه بیشتر اطلاعات کارت‌های دست یک بازی در روند بازی محرمانه خواهد ماند، تیم باید کارت‌های تهدید خود را با دقت و به درستی بازی کنند تا پیشرفت کنند.

بازی فکری گلوکز

گلوکز یک بازی گروهی بسیار جذاب ۲ تا ۶ نفره است.

این بازی شامل ۲۴تاس حبه قند، ۳۶ کارت و راهنمای بازی است که در یک جعبه‌ی سخت عرضه می‌شود.هر یک از بازیکنان با چهار حبه قند و سه کارت، بازی را شروع و با ریختن تاس‌ها و بازی کردن کارت‌هایشان سعی می‌کنند هر چه زودتر از شر حبه قندهایشان خلاص شوند.

بسته به تاس‌هایی که می‌ریزند، بازیکنان می‌توانند حبه‌قندهایشان را به دیگران بدهند، کارت بکشند یا یکی از کارت‌هایشان را بازی کنند. هر کارت قدرتی دارد که اگر به موقع بازی شود، بازیکن را به هدف نزدیک‌تر می‌سازد. یکی از جذابیت‌های بازی گلوکز این است که تا آخرین لحظه نتیجه‌ی بازی مشخص نیست.

گلوکز یک بازی گروهی بسیار جذاب ۲ تا ۶ نفره است. این بازی شامل ۲۴تاس حبه قند، ۳۶ کارت و راهنمای بازی است که در یک جعبه‌ی سخت عرضه می‌شود.هر یک از بازیکنان با چهار حبه قند و سه کارت، بازی را شروع و با ریختن تاس‌ها و بازی کردن کارت‌هایشان سعی می‌کنند هر چه زودتر از شر حبه قندهایشان خلاص شوند. بسته به تاس‌هایی که می‌ریزند، بازیکنان می‌توانند حبه‌قندهایشان را به دیگران بدهند، کارت بکشند یا یکی از کارت‌هایشان را بازی کنند. هر کارت قدرتی دارد که اگر به موقع بازی شود، بازیکن را به هدف نزدیک‌تر می‌سازد. یکی از جذابیت‌های بازی گلوکز این است که تا آخرین لحظه نتیجه‌ی بازی مشخص نیست.

معرفی بازی برای کودک 5 ساله در خانه

این مقاله در مورد بازی کودکان 5 ساله به بالا  با وسایل داخل خونه توضیح داده شده و چند نمونه بازی مناسب برای کودکان در این سنین پیشنهاد شده است، که خانواده ها و والدین با وسایل ساده موجود در منزل بتوانند با کودک خود بازی کنند.

لطفا این مقاله را تا انتها بخوانید و  آن را با کودکتان اجرا کنید و  به مرور نقش بازی را در رشد کودک خود مشاهده خواهید کرد.

هر کودک در مسیر زندگی خود از موقع به دنیا آمدن تا بزرگسالی از نظر تمامی ابعاد جسمی،هیجانی، توانایی های ذهنی وفکری حرکتی تغییر می کند.

این تغییرات باعث می شود که یک کودک به یک فرد بزرگسال با توانایی های بیشتری تبدیل شود. به همین منظور فعالیت هایی طراحی شده است  که والدین به سادگی با بازیهای ساده ای که با کودک خود انجام میدهند به رشد کودک خود در همه ابعاد کمک کنند.

نقاشی کردن

آبرنگ و یک سطح مناسب برای نقاشی (شیشه یا کاغذ یا تخته) روی زمین قرار دهید و از کودک بخواهید در حالت ایستاده و با پا، با استفاده از آبرنگ روی سطح مورد نظر نقاشی بکشد.

این تمرین موجب تقویت مهارتهای تعادلی، حرکتی و ترسیمی کودک می شود.

بازی با قاشق

دسته دو قاشق یکبار مصرف را بهم بچسبانید و از کودک بخواهید مانند یک انبر، وسایل کوچک که در کف قاشق جا می شوند را در هر دو کفه قاشق قرار دهد و جابجا کند.

میتوانید این کار را چند بار خودتان جلوی کودک انجام دهید تا او یاد بگیرد و بعد او انجام دهد.

این باعث تقویت هماهنگی چشم و دست می شود، و به عنوان یک نمونه برای بازی کودکان 5 ساله جذاب است.

توپ بازی با دیوار

کودک با زدن توپ به دیوار سعی کند از افتادن آن روی زمین جلوگیری کند.

تمرین برای تقویت هماهنگی و مهارتهای حرکتی و تمرکز مناسب است.

کامل کردن نقاشی های نیمه تکمیل

فواید آن : توجه، تمرکز، حرکات ظریف،ادراک بینایی ..

نیمه ی یک پروانه را بکشید و از کودک بخواهید نیمه ی دیگر و قرینه ی پروانه را با نگاه کردن و توجه به نیمه ی کشیده شده آن بکشد .

برای کودک یک جاده ی مارپیچ بکشید و از کودک بخواهید از بین دو خط (درون جاده) عین همان خط را بکشد بدون اینکه به دو خط برخورد کند.

نقطه بازی ( سرعت عمل و دقت )

روی کاغذ یکسری نقطه می گذارید ( ۸ تا ستون در ۸ ردیف یا میتواند بدون هیچ نظم خاصی باشد).

بعد هر کس به نوبت می تواند فقط دو تا نقطه که کنار هم هستن یعنی هیچ نقطه ای بین ان دو نقطه نباشد را به هم وصل کند.

هر کسی که زود تر بتواند یک مربع درست کند 1 امتیاز مثبت می گیرد در واقع هر کسی که اخرین ضلع مربع را زودتر بکشد او امتیاز میگیرد.

در انتهای بازی هر کسی که تعداد بیشتری مربع ساخته، برنده می شود.

این بازی با هدف تقویت مهارت سرعت عمل و دقت در کودکان است..

بازی حدث زدن

از کودک بخواهید که چشمانش را ببندد و پشت کمر یا کف دست کودک اشکالی بکشید مثل حروف، اعداد و …

سپس از او بخواهید تا بگوید شما چه چیزی کشیده اید.

این بازی به تشخیص و توجه لامسه کمک می کند.

کاسه بازی

چند کاسه ی کوچک مقابل کودک قرار داده و زیر یکی از آنها گوی کوچکی قرار دهید.

سپس در مقابل کودک کاسه ها را چند بار جابه جا کنید.

از کودک بخواهید کاسه ای که گوی زیر آن است را نشان دهد.

این بازی به توجه بینایی کمک می کند.

پاتو زمین نزار

روی یک قسمت مشخص از زمین دایره هایی بکشید به صورتی که یکدیگر را قطع کرده باشند و قسمتی از هرکدام آنها داخل دایره ی دیگر قرار داشته باشد.

ازکودک بخواهید از یک طرف این قسمت به طرف مقابل برود به صورتی که پایش روی خط های دایره ها قرار نگیرد و در فضای خالی دایره ها پایش را قرار دهد. این بازی به ادراک بینایی فضایی و توجه دیداری کمک می کند.

پریدن از روی موانع

کودک همزمان با اینکه توپ را بر زمین می اندازد و می گیرد (دیریبل زدن) باید ازروی بالشتک هایی که به عنوان مانع در مسیر راه او قرار گرفته بپرد.

بدون آنکه به آنها برخورد کند یا میتواند اول با توپ دیریبل بزند و بعد بپرد.

تقویت ادراک بینایی،توالی حرکتی، توجه و تمرکز، تحریک حس وستیبولار و عمقی، هماهنگی دوطرفه، تعادل، هماهنگی چشم و دست از فواید این بازی است.

حل جدول سودوکو

از کودک بخواهید توالی موجود در هر ردیف را پیدا کند و جای خالی را در هر ردیف پر کند.

مثلا در ردیف اول مرغ، جای خالی 1 ، پروانه، گل، جای خالی 2 ،سنجاب، جای خالی 3 ، گل است. با توجه به توالی متوجه می شویم که ردیف اول ترتیب به این شکل است مرغ، سنجاب، پروانه، گل. در نتیجه جای خالی 1 ،سنجاب است و جای خالی 2 ، مرغ است و جای خالی 3 ، پروانه است.

این فعالیت را میتوان روی کاغذ انجام داد، که تمرین بسیار مناسبی برای استدلال و ادراک بینایی است. که بعنوان یک نمونه بازی کودکان 5 ساله به بالا فوق العاده است.

نقطه بازی

چند نقطه روی یک صفحه مشخص کنید و از کودک بخواهید به نحوی نقاط را به هم وصل کند که شکل مشخصی ایجاد شود.

(مثلا یک مثلت یا ذوزنقه و …) بهتر است ابتدا از شکل های ساده تر شروع کند و با پیشرفت کار شکل ها دشوارتر شود.

مثلا اول مربع بسازد بعد مستطیل سپس مثلث و در مراحل دشوارتر ذوزنقه و چندضلعی و …

این بازی به ادراک بینایی و توجه دیداری کمک می کند.

پریدن از روی طناب

توپی را به سر طنابی بسته و آن را حول یک نقطه در یک مسیر دایره ای روی زمین بچرخانید. از کودک بخواهید از روی طناب و توپ بپرد.

این تمرین موجب تقویت کنترل تعادلی کودک، سرعت عمل و تمرکز و توجه می شود .

بازی با مقوا های رنگی

با مقواهای رنگی و با کمک کودک شکل درخت، خانه، ابر، خورشید و … در آورید سپس از کودک بخواهید با دوختن آنها با نخ و سوزن به یک سطح کارتونی تصویر را کامل کند.

این تمرین به خلاقیت و حرکات ظریف کودک کمک می کند.

توب و بالشت

یک توپ پلاستیکی را بین دو ساق پای کودک یا دو زانو های کودک قرار دهید و از کودک بخواهید از روی بالشت هایی که به عنوان مانع برای او در مسیر راهش قرار داده اید جفت پا بپرد و در عین حال به آن ها برخورد نکند و توپ را هم بین زانوانش حفظ کند و یا اینکه میتواند بجای جفت پا پریدن، به صورت زیکزاک از بین موانع به همراه توپ عبور کند.

(تقویت حرکات درشت، تعادل،توجه، ادراک بینایی و …)

تست سرعت عمل

کودک همراه پدر یا مادر، با در آمدن صدای آغاز بازی که میتواند صدای سوت باشد و یا آغاز یک موسیقی، از سر فرش شروع به دویدن میکنند و دستشان را به سر دیگر فرش میزنند و بعد در آنجا 5 تا طناب یا پروانه می زنند و بعد از آن که طناب زدند به صورت لی لی زدن دوباره به نقطه شروع برمی گردند.

این تمرین به برنامه ریزی حرکتی، سرعت عمل و کنترل هیجان کمک می کند.

ایجاد اشکال هندسی با مقوا

با مقوا مثلث های کوچکی در بیاورید.

از کودک بخواهید با کنار هم قرار دادن این مثلث ها اشکال هندسی جدید بسازد. (مربع، مثلث، لوزی، دوزنقه، مستطیل،پنج ضلعی و…)

این تمرین موجب افزایش تمرکز و بهبود ادراک دیداری-فضایی می شود .

مثلا در بازی اشکال سازنده کودک با کنار هم قراردادن اشکال مختلف شکلهای جدیدی میسازد و با اشکال هندسی مختلف آشنا میشود که بعنوان یک نمونه مناسب برای بازی کودکان 5 ساله به بالا پیشنهاد میشود.

پیدا کردن حروف

در یک متن یا عبارت از کودک بخواهید مثلا دور تمام حروف “ر” در متن خط بکشد.

این تمرین برای بهبود توجه مناسب است.

از آن جایی که کودک نمیتواند بخواند حرف “ر” از قبل به او نشان داده و بگویید که دنبال این شکل در متن بگردد.

میخ و آهنربا

یک سینی پلاستیکی نازک و یک آهنربا و تعدادی پیچ کوچک فراهم کنید.

در یک سمت سینی سوراخ هایی به اندازه ی پیچ ها ایجاد کرده و سوراخ ها را شماره گذاری کنید.

پیچ ها را در سمت دیگر سینی قرار دهید.

از کودک بخواهید با کشیدن آهنربا از زیر سینی، پیچ ها را از آن سمت سینی به طرف سوراخ مورد نظر شما هدایت کند.

مثلا به کودک بگویید یک پیچ داخل سوراخ شماره 3 بیاندازد اگر درک شماره گذاری برای کودک مشکل است می توانید سوراخ مورد نظر خود را با اشاره دست به او نشان دهید.

این تمرین برای تقویت توجه و تمرکز مناسب است.

معرفی های مناسب برای بچه های 5 ساله

مشاهده همه اسباب بازی های مناسب کودک 5 ساله

مشاهده همه های مناسب کودک 5 ساله

جعبه ریاضی چوب خط و حروف و اعداد

جعبه ریاضی چوب خط و حروف و اعداد یه جعبه جذاب که کلی اعداد و حروف مگنتی انگلیسی داره با کلی چوب خط رنگارنگ برای آموزش ریاضی که بچه ها عاشقش میشن.

این بازی همه این ویژگیا رو داره ، تازه اعداد و علائم ریاضی هم داره.

این بازی جذاب آموزشی برای آموزش ریاضی به کودکان بالای ۳ سال طراحی شده با این اسباب بازی میتونند ضرب تقسیم جمع و تفریق رو یاد بگیرن و با استفاده از اعداد چوبی اونهارو جای گذاری کنند تا بهتر یاد بگیرند .

بازی فکری جابه جا طرح مار پیچ

بازی فکری جابه جا طرح مار پیچ یک وسیله‌ی فوق‌العاده مفید و در عین حال سرگرم‌کننده و جذاب برای افزایش دقت و تمرکز کودکان و حتی بزرگسالان است.

این بازی شامل دو توپ کوچک از جنس پلاستیک فشرده و یک وسیله برای چرخاندن توپ در یک لوپ، یا مسیری مدام تکرار شونده، است.

این وسیله دارای دو دستگیره است که با حرکت آن‌ها می‌توان مثل سوزنبان قطار هر بار توپ را به مسیری تازه هدایت کرد.

با آن که هدایت توپ در مسیر لوپ ساده به نظر می‌رسد اما نیاز به هماهنگی کامل بین چشم، مغز و دست دارد و با افزایش سرعت حرکت، می‌توان بر نیاز به میزان دقت و تمرکز را مدام افزایش داد.

بازی فکری اشکال سازنده

این محصول حاوی ۲۴ معما در سه سطح ساده، متوسط و پیچیده در قالب ۱۲ کارت بزرگ، ۱۲ کارت راهنمای حل معماها و 36 قطعه‌ی پلاستیکی به شکل‌ها و اندازه‌های مختلف است که می‌توان با ترکیب آن‌ها شکل روی کارت‌ها را ساخت. از کودکان بخواهید معماها را از ساده به پیچیده حل کنند. در کنار هر معما تصویری از موضوع مورد نظر وجود دارد تا روند تجسم انتزاعی تسریع شود و کارت‌های راهنما نیز برای کمک به کودکان، نمونه‌ای از شیوه‌ی حل هر معما را ارائه می‌دهند. کودکان می‌توانند با خلاقیت خود شکل‌های متنوع و بدیعی نیز با ترکیب قطعات خلق کنند.

این محصول حاوی ۲۴ معما در سه سطح ساده، متوسط و پیچیده در قالب ۱۲ کارت بزرگ، ۱۲ کارت راهنمای حل معماها و 36 قطعه‌ی پلاستیکی به شکل‌ها و اندازه‌های مختلف است که می‌توان با ترکیب آن‌ها شکل روی کارت‌ها را ساخت. از کودکان بخواهید معماها را از ساده به پیچیده حل کنند. در کنار هر معما تصویری از موضوع مورد نظر وجود دارد تا روند تجسم انتزاعی تسریع شود و کارت‌های راهنما نیز برای کمک به کودکان، نمونه‌ای از شیوه‌ی حل هر معما را ارائه می‌دهند. کودکان می‌توانند با خلاقیت خود شکل‌های متنوع و بدیعی نیز با ترکیب قطعات خلق کنند.

معرفی انواع بازی فکری آموزش الفبا و اعداد برای کودک 5 ساله

بازی فکری الفبا بازی تا

بازی فکری الفبا بازی تا، آموزش بخوانیم و بنویسیم فارسی اول دبستان در قالب یک بازی جذاب و آموزشی می باشد. استفاده از روش‌های مختلف آموزشی، بخصوص روش‌هایی که با بازی همراه باشد، می‌تواند در سریع‌تر و عمیق‌تر کردن فرایند یادگیری بسیار مؤثر باشد. در بازی الفبا نیز فراگیریِ شکل نوشتاری کلمات به صورت یک بازی ‌گونه درآمده است. کودک با چیدن حروف فومی در کنار هم، کلمات تصاویر روی کارت‌ها را که از کلمات مورد استفاده در کتاب اول دبستان (بخوانیم و بنویسیم) هستند، می‌سازد و از این طریق علاوه بر یادگیری شکل نوشتاری کلمات بر هوش کلامی و دایره‌ی لغات خود می‌افزاید.

الفبا به بازی آموزشی هست که با کمک اون بچه‌ها به راحتی و‌ در قالب بازی لذت‌بخش الفبای فارسی و خوندن و نوشتن رو‌ یاد می‌گیرن این بازی شامل 90 کارت تصاویر و کلمه و 109 قطعه پازل حروف الفبا و یه جعبه داره که محل قرار گیری پازل‌ها و کارت بازی هست با قرار دادن کارت روی جعبه بازی از کودک می‌خوایم که اسم تصویر رو به خاطر بیاره و با قرار دادن قطعات حروف در محل مخصوص جعبه اون کلمه رو بنویسه اینطوری کودک در قالب یه بازی لذت‌بخش الفبای فارسی و خوندن و نوشتن رو یاد می‌گیره و همچنین باعث تقویت هوش و حافظه کوتاه مدت کودک هم می‌شه

بازی فکری آموزش انگلیسی آهنربایی

بازی فکری آموزش انگلیسی آهنربایی دارای 72 دورو زبان انگلیسی که یک طرف تصویر و یک طرف اسم تصویر و حروف مربوط نوشته شده و کلی حروف آهنربایی کوچک و بزرگ داره و یک صفحه مغناطیسی که حروف روش میچسبن که بچه ها میتونن در کنار بازی کردن زبان انگلیسی هم یاد بگیرن و از یاد گرفتن لذت ببرند …

کارت دید آموزش الفبای فارسی

همه ی ما اول دبستان را به یاد داریم، این که هر یک از حروف الفبا را با یک تصویر مرتبط یاد گرفتیم؛ ” ک ” را با ” کتاب ” ،    ” ن ” را با ” نان ” و …  تصور کنید که چقدر بهتر و سریع تر می توانستیم یاد بگیریم اگر پیش از دبستان با این روش جذاب آشنا  می شدیم.

حال، فلش کارت آموزش الفبای فارسی قرار است از همین شیوه ی جالب در جهت آموزش الفبای فارسی به کودکان استفاده کند. در این روش، کودک استفاده از حروف الفبا را به صورت عملی در کلمات به همراه تصویر آن ها می بیند و به سرعت این حروف در ذهن وی ماندگار می شود به گونه ای که  هربار هر یک از حروف الفبا را با یک کلمه و تصویر خاص به خاطر خواهد آورد.

بر اساس تحقیقات گسترده، استفاده از فلش کارت در جهت آموزش،  مطالب آموخته شده را به حافظه بلند مدت می فرستد و از این حیث بر دیگر روش های آموزشی برتری دارد. به خصوص در یادگیری زبان ( مهارت های زبان آموزی ) همواره جزو بهترین روش ها ارزیابی شده است.

این فلش کارت ها  که توسط طراحان و افراد متخصص در حوزه زبان آموزی برای کودکان پیش از دبستان ( 2 تا 6 سال ) تولید و توسط بهزاد پویا گردآوری شده است، الفبای فارسی را به شیوه ای جذاب به کودکان می آموزد.

جنگل الفبای فارسی کارابال

جنگل الفبای فارسی کارابال از طریق افزایش فعالیت های ذهنی باعث افزایش درک مفاهیم، قدرت شناخت، یادگیری و حل مسئله می شود و علاوه بر آموزش حروف فارسی در خلاقیت و هوش کودکان تاثیر گذاشته و این بسته را در زمره بازی هایی قرار می دهد که در تعالی و رشد آموزشی کودک نقش به سزایی را ایفا می کند.

بازی فکری تیزبین

هدف این بازی فکری افزایش تمرکز و سرعت عمل بازیکنان است؛ بدین ترتیب که بازیکنان باید با تیزبینی و سرعت عمل خود بین کارت‌های بازی تصویر مشترک را بیابند و زودتر از بقیه نام آن تصویر را اعلام کنند. نکته قابل توجه اینجاست که در هر کارتی که به طور اتفاقی انتخاب شود به طور قطع یک تصویر مشترک با کارت همه‌ی بازیکنان وجود دارد و تنها سرعت عمل برای یافتن آن‌ها باعث دریافت امتیاز بیشتر می‌شود.

تیزبین یک است که در هر کارت 8 تصویر وجود دارد، بین هر دو کارت، فقط یک تصویر مشترک می باشد. آن را تشخیص دهید و برنده شوید! البته در کنار بازی مطالب آموزشی ارزشمندی نیز یاد خواهید گرفت. برای انجام این بازی به چشم های تیزبین و کمی هم سرعت نیاز می باشد، این بازی را به روش های مختلف می توانید انجام دهید.

بازی فکری پین چین

بازی فکری پین چین که شامل ۱۶۰ قطعه راست و خمیده از جنس پلاستیک درجه یک و با رنگ‌های زیبا و درخشان است، این فرصت را به بهترین وجه برای کودک فراهم می‌سازد.

قطعات این محصول به راحتی به هم وصل می‌شوند و به کودک اجازه می‌دهند برای ساخت سازه‌های گوناگون خود تصمیم بگیرند و به یادگیری مستقل بپردازند و از این طریق بر هوش فضایی-دیداری خود بیفزایند.

دست‌ورزی و هماهنگی بین چشم و دست از دیگر فواید این محصول به شمار می‌رود.

ساختنی پین چین علاوه بر پرروش خلاقیت به خوبی مهارت دست کودکان و هوش فضایی و سه بعدی ایشان را پرورش می دهد این بازی برای کودکان بالای سه سال مناسب است و تا 7 سالگی از بازی های محبوب و دوست داشتنی بچه ها به شمار می رود.

میله های هزار کاره

بازی میله هزار کاره ۵۰۰ قطعه – دارای حدود ۵۰۰ قطعه رنگارنگ با قابلیت ساخت وسایل متحرک جهت ساختن انواع مدل اجسام و…

همواره اسباب بازی ( بازی و سرگرمی ) سبب بهبود خلاقیت قدرت تفکر و همچنین شادابی و نشاط کودکان و نوجوانان می شود.

یک بازی خلاقانه ، آموزنده و سرگرم کننده برای کودکان می باشد.

این بازی داری قطعات با رنگ های متنوع و شاد و همچنین

اشکال متفاوت (میله ای، دایره ای، لوله ای، ستاره ای و …) می باشد.

از ویژگی های منحصر به فرد این محصول درشت بودن قطعات و ابعاد مناسب می باشد.

همچنین کیفی بودن آن باعث می شود که کودک در حمل و جابه جایی آن راحت باشد.

این سبک بازی یکی از پرطرفدارترین بازی های جهانی می باشد که در بسیاری از مراکز پرورش استعداد و خلاقیت مورد استفاده قرار می گیرد. در این بازی کودک می تواند با اتصال این قطعات، به تخیل خود موجودیت ببخشد و صدها طرح، اشکال و وسایل مختلف را خلق کند.

با این بازی جذاب بچه ها میتوانند کلی شکل های دو بعدی و سه بعدی بسازند و خلاقیتشون رو افزایش بدن و همچنین این بازی به افزایش مهارت دست ورزی بچه ها خیلی کمک میکنه

بازی فکری حافظه ماهی

بازی فکری حافظه ماهی های شبیه به هم را پیدا کنید .بازیکنی که ماهی بیشتری بگیرد برنده بازی می باشد .با این بازی تقویت حافظه دیداری و برای بالا بردن دقت و تمرکز بسیار مفید می باشد.

عناوین این مقاله مخفی کردن عناوین
دکمه بازگشت به بالا