عمومیمعرفی کسب و کار

نحوه ترمیم بتن اکسپوز

بتن اکسپوز چیست؟بتنی است که سطح نهایی کار در آن ، همان سطح بتن است و بر بروی سطح نهایی بتن هیچ گونه پوشش دیگری اجرا نمی گردد به همین جهت به آن بتن نمایان یا بتن اکسپوز یا بتن نمایان گفته می شود . بدلیل اینکه سطح نهایی بتن نمایان است و هیچگونه مصالح دیگری به عنوان پوشش روی آن اجرا نمی شود لازم است سطح بتن فاقد ، صاف و عاری از هرگونه آسیب باشد ، به همین جهت اجرای بتن اکسپوز مستلزم رعایت اصول مربوطه در طراحی و اجرا می باشد تا ظاهر نهایی مورد نظر از کیفیت مطلوب برخودار باشد .

بتن اکسپوز به عنوان یک سازه ی دکوراتیو دارای رنگ ها و بافت های مختلف است و بدلیل زیبایی معماری آن در بسیاری از سازه های مدرن یا شهری مثل : پل ها ، سدها ، زیرگذر و …. بکار می رود ، طبیعی است که در صورت وجود کوچکترین نقص در آن از زیبایی سازه کاسته می شود به همین دلیل در بین اکسپوز یکنواخت بودن بافت سطوح و رنگ سطوح در الویت قرار دارد .

رعایت برخی نکات از قبیل : دقت کافی به نسبت های بکار رفته در طرح اختلاط بتن ، تراکم مناسب ، بکارگیری قالب های سالم برای جلوگیری از فرار شیره ی بتن ، شاقول مناسب ، اتصال مناسب قالب ها برای پیشگیری از تغییر مکان آنها حین بتن ریزی و …. همگی از عواملی هستند که با رعایت آنها می توان به بتن نهایی صاف ، یکنواخت و پرداخت شده دست یافت .

نحوه ی ترمیم بتن اکسپوز

آیا بتن اکسپوز قابل ترمیم است ؟ بله ، در واقع گاهی علی رغم وجود تمام تلاش ها برای رعایت دقت کافی در طراحی و اجرا و استفاده از مصالح با کیفیت ممکن است بتن دچار نواقصی شود که در نهایت نیازمند ترمیم بتن اکسپوز باشد ، لازم بذکر است بدلیل نمایان بودن سطح بتن اکسپوز عملیات ترمیم آن نسبت به سایر سازه های بتنی از ضرورت و حساسیت بیشتری برخوردار است . اساس ترمیم بتن اکسپوز مثل سایر عملیات می باشد و تنها تفاوت های جزیی با روش کلی اصلاح دارد که بدلیل ماهیت بتن اکسپوز است .

همانطور که گفتیم بدلیل اینکه سطح نهایی در بتن اکسپوز فاقد پوشش دیگری می باشد از این رو نحوه ی ترمیم بتن باید به گونه ای باشد که هیچ تغییری در ظاهر نهایی بتن نسبت به حالت اولیه ی آن ایجاد نکند ، عموما در عملیات ترمیم به منظور افزایش ، کیفیت مصالح بکار رفته و مواد ترمیم بتن در کنار بعد اقتصادی اجرای آن دارای اهمیت می باشد اما در ترمیم بتن اکسپوز علاوه بر اهمیت موارد ذکر شده شما جهت اگاهی از قیمت بتن اکسپوز میتوانید به سایت ما مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

عدم تفاوت در سطح بتن و تشابه رنگ در تمام مقاطع بتن اکسپوز نیز اهمیت دارد و می توان گفت فاکتور اساسی در نحوه ی ترمیم بتن اکسپوز می باشد ،‌ به بیان دیگر یکسان بودن نواحی ترمیم شده از نظر بافت و رنگ با بخش های ترمیم نشده در بتن اکسپوز مهم ترین مسئله ی مورد توجه است .برای ترمیم بتن اکسپوز نما باید به محل آسیب ، ابعاد ،‌ضخامت و نحوه ی آسیب توجه کنیم چرا که هر کدام از آنها نیازمند رعایت الزامات و اجرای روش خاصی در ترمیم بتن اکسپوز می باشد . پس از اتمام کار نیز لازم است سطح مورد نظر به خوبی پرداخت و سابیده شود که دچار ناهمواری نباشد .

How to repair exposed concrete

بتن اکسپوز چیست؟

بتن یکی از مهم‌ترین و همچنین پرکاربردترین مصالح ساختمانی به‌شمار می‌رود که استفاده از آن در صنعت ساخت و ساز از دیرباز رایج بوده است. منتهی با پیشرفت علم و صنعت، استفاده از بتن دامنه گسترده تری پیدا کرده است و در حال‌حاضر از این متریال، محصولات بسیار متنوعی به صورت پنل‌های پیش ساخته نظیر بتن اکسپوز تولید و روانه بازار می‌شود.

به جرات می‌توان گفت که امروزه بتن اکسپوز یکی از پرکاربردترین مصالح در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی مختلف به‌شمار می‌رود و در طراحی نمای خارجی و داخلی کاربرد زیادی دارد. بتن اکسپوز شامل پنل‌های پیش ساخته بتنی است که امروزه در ابعاد و طرح‌های متنوعی در کارخانه‌ها تولید شده و سپس به صورت آماده به محل اجرای پروژه منتقل می‌شود.این نوع بتن در سطح نهایی کار قرار می‌گیرد و دیگر لازم نیست که روی آن مصالح دیگری کار شود. برخی از دکوراتیوهای خوش ذوق برای بهره‌بری بیشتر از این محصول در معماری مدرن آن را به همراه دیگر متریال‌ها نظیر چوب بکار می‌برند.

یکی از ویژگی‌های مهم این دسته محصولات تنوع بالا است. در واقع بتن اکسپوز در طرح‌ها و ابعاد مختلفی تولید می‌شود و همچنین علاوه بر تولید سایزهای استاندارد، تولید کنندگان می‌توانند سایزهای سفارشی را نیز آماده کرده و در اختیار مشتریان خود قرار دهند.حال که متوجه شدید بتن اکسپوز چیست بهتر است بدانید که این دسته محصولات از جنبه‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شوند و یکی از مهمترین معیارها برای دسته‌بندی انواع بتن اکسپوز نوع کاربرد آنها است. به طور کلی بتن اکسپوز از نظر کاربرد شامل دو دسته بتن اکسپوز نما و کف است.

بتن اکسپوز نما چیست؟

در مبحث قبل توضیح دادیم که بتن اکسپوز چیست و در چند نوع وجود دارد. در این مبحث می‌خواهیم بگویم که بتن اکسپوز نما چیست چیست و چه کاربردی دارد.بتن اکسپوز نما شامل پنل‌هایی است که دارای ضخامت استانداردی بوده و برای طراحی نمای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دسته از محصولات در ابتدا سطوح صاف و صیقلی داشتند و از نظر ظاهری دارای تنوع چندان بالایی نبودند.

اما در حال‌حاضر در طرح‌های متنوع‌تری تولید می‌شوند‌. به نحوی که اکنون می‌توانید بتن اکسپوز نما را در مدل‌های بلاک هرمی، پریسما، ترای، انگل و غیره نیز تهیه کرده و برای طراحی نمای داخلی و خارجی سازه مد نظر خود مورد استفاده قرار دهید.

بتن اکسپوز کف چیست؟

حال که متوجه شدید بتن نما چیست، به سراغ بررسی مشخصات و کاربردهای بتن اکسپوز کف می‌رویم.بتن اکسپوز با شرایط آب و هوایی مختلف کاملا سازگار بوده و در مقابل رطوبت، سرمای شدید، تابش مستقیم نور خورشید و حرارت بالا بسیار مقاوم است. مقاومت و پایداری بالای این دسته از مصالح، شرایطی را فراهم کرده است که برای کف سازی در موقعیت‌های جغرافیایی متفاوت یک گزینه بسیار مناسب و کاربردی باشد. امروزه بتن اکسپوز کف در مدل‌های بسیار متنوعی با ابعاد و طرح‌های مختلف در بازار وجود دارد که می‌توانید از آنها برای کف محوطه ویلا، باغ، حیاط ساختمان و غیره استفاده کنید.

ناگفته نماند که ضخامت بتن اکسپوز کف در مقایسه با بتن اکسپوز نما بیشتر است. زیرا این دسته از محصولات بر حسب نوع کاربری خود باید وزن بیشتری را تحمل کنند. به همین دلیل تولید کنندگان برای افزایش مقاومت بتن اکسپوز کف آن را با ضخامت بیشتری تولید می‌کنند.پنل های بتن اکسپوز کف همچون پنل‌های بتنی در سایز و ابعاد مدنظر و به سفارش کاربر ساخته و ارائه می شوند. این پنل‌ها می‌توانند جایگزین خیلی خوبی جهت کف‌پوش‌هایی نظیر واش بتن، موزاییک پلیمری، سنگ، آجر و.‌. باشند.

این پنل‌ها به صورت کامل در مقابل وضعیتی که موجود است به صورت مستحکم ساخته می‌شوند. بهتر است بدانید که می‌توان این محصول را در رنگ‌های سفارشی هم به شیوه موردنظر سفارش داد. همچنین این محصولات محدودیتی در رنگ ندارند. مراکز معتبر تولیدکننده این پنل، رنگ همه محصولات خود را به شیوه عمیقی ایجاد می‌کند که به مرور زمان تحت هیچ شرایطی رنگ‌ها از بین نمی‌روند و در مقابل وضعیت متنوع مستحکم و ماندگار هستند.

کاربرد بتن اکسپوز چیست؟

امروزه از بتن اکسپوز در پروژه‌های مختلفی استفاده می‌شود و این محصول در معماری مدرن کاربرد گسترده‌ای دارد. همچنین دکوراتیوها توجه خاصی روی اکسپوز دارند و از مدل‌ها و طرح‌های مختلف این محصول در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی سازه‌های مختلف بهره می‌برند. به عبارت دیگر از این دسته محصولات برای طراحی دکوراسیون داخلی، نما سازی‌های خارجی، پوشش کف، ساخت پله، طراحی محوطه و ساخت مبلمان شهری و طراحی فضای باز استفاده می‌شود.

البته کاربرد بتن اکسپوز فقط به موارد نام برده خلاصه نمی‌شود و به دلیل برخورداری از تنوع و مقاومت بالا کاربردهای دیگری نیز دارد که مهمترین آنها شامل موارد زیر است.

 • طراحی و ساخت انواع حوض‌های آب و استخر
 • طراحی و ساخت پلکان
 • طراحی دیوارهای داخلی و خارجی انواع ساختمان
 • طراحی محوطه‌های شهری نظیر معابر شهری، پارک‌ها، نماسازی‌های شهری و دیوارها
 • طراحی محوطه ویلا و باغ

کاربرد های بتن اکسپوز کف

بتن اکسپوز کف یکی از موارد بسیار کاربردی جهت طراحی دکوراسیون مبتکرانه، خلاقانه و نوین به شمار می‌آید. به همین جهت رد پای این نوع متریال ساختمانی مانند آجر رستیک در خیلی از مدل‌ها و سبک‌های نوین معماری به شیوه مشهود و ملموس به چشم می‌آید. این پنل‌ها با ملاحظه به تنوع و جذابیتی که به فضا می‌بخشند در محوطه‌های بسیاری بکار برده می‌شوند. از کاربردهای بتن اکسپوز کف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای محوطه‌سازی
 • روف گاردن
 • بکارگیری در محوطه‌های بیرونی باغ یا ویلا
 • کف
 • زیرساز
 • نواحی تفریحی و فضای باز
 • باغ و پارک
 • پیاده‌روی‌های مراکز تفریحی
 • استخرها
 • پوشش‌های کنار جاده

طراحی متفاوت و نمود خاص این پنل‌ها از مهم‌ترین موارد کاربرد این متریال به شمار می‌آید که میتوانید طرح های مختلف را در آپارات ما مشاهده کنید.

دکمه بازگشت به بالا