بین المللی

نخست‌وزیر جزایر سلیمان: امنیت اقیانوس آرام را به خطر نخواهیم انداخت

نخست وزیر جزایر سلیمان امروز (پنجشنبه) به همتای استرالیایی خود گفت که هیچ اقدامی که امنیت اقیانوس آرام را تضعیف کند انجام نخواهد داد و اجازه نخواهد داد که پایگاه های نظامی جزایر سلیمان با چین توافقنامه امنیتی منعقد کنند.

به گزارش امروزنگار، به نقل از خبرگزاری رویترز، ماناس سوگاور، نخست وزیر جزایر سلیمان در دیدار کوتاهی با آنتونی آلبانیز، همتای استرالیایی خود در کانبرا، گفت که استرالیا همچنان “شریک توسعه” جزایر سلیمان است.

روابط بین استرالیا و این کشور جزیره ای اقیانوس آرام از زمان امضای توافقنامه امنیتی بین جزایر سلیمان و چین در ماه آوریل تیره شده است. این توافق همچنین نگرانی های ایالات متحده و استرالیا را برانگیخت که سال ها منطقه اقیانوس آرام را در درجه اول حوزه نفوذ خود می دانستند.

تلویزیون ABC به نقل از سوگاوارا نوشت: جزایر سلیمان هیچ اقدامی که امنیت ملی ما را تضعیف کند و امنیت یک یا همه کشورهای اقیانوس آرام را به خطر بیندازد، انجام نخواهد داد.

وی افزود: باز هم می گویم جزایر سلیمان هرگز برای پایگاه های نظامی یا موسسات کشورهای خارجی مورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا این موضوع با منافع جزایر سلیمان و مردم آن همخوانی ندارد.

پس از این دیدار، دفتر آلبانی بیانیه مشترکی را منتشر کرد که در آن آمده است: دو رهبر در مورد روابط دوجانبه، بحران آب و هوا گفتگو کردند و انتظارات خود را برای اقیانوس آرام آرام، مرفه و با ثبات به اشتراک گذاشتند.

ABC همچنین گزارش داد که سوگاواره از آلبانی به دلیل “پیشنهاد مهربانانه” خود برای تامین مالی انتخابات بعدی در این کشور تشکر کرد. این انتخابات قرار بود در سال 2023 برگزار شود، اما به دلیل میزبانی بازی‌های اقیانوس آرام در جزایر سلیمان، Sugaware آن را به سال 2024 موکول کرد.

رفتار جدید سوگاوارا زمانی تغییر کرد که او از پیشنهاد مشابه نخست وزیر استرالیا در ماه گذشته به عنوان “مداخله” انتقاد کرد.

این نشست دوجانبه چند روز پس از آن برگزار شد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و 14 کشور جزیره‌ای اقیانوس آرام بیانیه‌ای مشترک برای تقویت مشارکت خود در بحبوحه پیشنهاد صدها میلیون کمک جدید واشنگتن به منطقه صادر کردند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا