استانی

نشست هماهنگی اربعین بین مسئولان خوزستان و استان میسان عراق

وی گفت: در این جلسه مقرر شد برای بهبود زیرساخت ها در پایانه چذابه خوزستان و پایانه شیب عراق برای تسهیل سفر و رفاه زائران اقدامات لازم انجام شود.

سیلوی ادامه داد: با توجه به درخواست مسئولان عراقی و نظر مسئولان خوزستانی، مقرر شد شرکت آبفا لوله کشی و آبرسانی به پایانه شیب عراق (جهت اتصال آب بهداشتی زائران) و تجهیزات لازم را انجام دهد. در ترمینال شیب نصب شده است.

فرماندار دشت آزادگان افزود: با توجه به اینکه اربعین امسال در فصل گرما است و بیشترین زمان تردد در ساعات عصر و شب است، به منظور سهولت در تردد و ایجاد فضای امن و مناسب قبل از اربعین، موکب ها و تکایا مناسب است. برخی از شهرداری‌های تعیین‌شده توسط مقامات ایرانی در پایانه مرزی مستقر هستند و برای تسهیل تردد زائران خدماتی از جمله جمع‌آوری زباله، نصب توالت، روشنایی، نصب بال و غیره ارائه می‌کنند.

وی ادامه داد: با توجه به ناپایداری شبکه برق پایانه های شیب عراق برای ارائه خدمات به زائران اربعین، شرکت توزیع برق خوزستان و شهرستان، قبل و حین آتش سوزی اربعین حسینی، با هماهنگی انجام شده دولت عراق در مورد بازرسی . کابل برق، تابلو و سایر دستگاه ها در رفع مشکلات پایانه های چذابه و شیب.

وی اضافه کرد: همچنین مقرر شد مسئولان عراقی پس از ورود زائران به عراق نسبت به تامین وسیله ایاب و ذهاب برای زائران اقدام کنند و در صورت عدم امکان جابجایی سریع زائران، وسیله نقلیه عادی از ایران اعزام شود. پایگاه‌ها، موکب‌ها و گروه‌های امدادی هلال احمر بر اساس این توافق باید در خاک عراق برای ارائه خدمات به زائران ایجاد شود.

سیلوی ادامه داد: در این دیدار مسئولان عراقی آمادگی خود را برای ورود اتوبوس های ایرانی (در صورت نیاز) به عراق و تامین امنیت آنها برای تسهیل تردد زائران اربعین حسینی اعلام کردند.

مرز چذابه شهرستان دشت آزادگان در غرب خوزستان یکی از محورهای تردد زائران اربعین حسینی است.

48

دکمه بازگشت به بالا