فرهنگ و هنر

نگاه تبعیضی به افغان‌ها وجود دارد حتی اگر کارگردان باشی

نوید محمودی ، فیلمساز افغانستانی از نگرانی های فعلی خود در مورد وضعیت افغانستان صحبت کرد و هرگز اجازه نداد رفتار تبعیض آمیز با مهاجران مانع پیشرفت او شود.

نوید محمودی ، تهیه کننده و کارگردان ، درباره ساخت سریالی با محتوای کرونا که سال گذشته مدیر صداوسیما سفارش داد و به خود و برادرش جمشید محمودی سپرده شد ، به امروزنگار گفت: “این موضوع در اوایل سال گذشته مطرح شد و قرار بود این سریال باید تولید شود ، اما من برای تولید سریال نوروزی رفتم و در حال حاضر تصمیمی برای ساختن سریالی درباره کرونا ندارم.

محمودی ، فیلمساز افغانستانی که در کودکی به ایران مهاجرت کرده است ، در مورد رفتار تبعیض آمیز مهاجران از افغانستان و تأثیر آن بر آثار هنری خود گفت: “این نگرش تبعیض آمیز همیشه وجود داشته و خواهد داشت ؛ اما حقیقت امر این است که در مورد من این مانعی برای پیشرفت من نبود. شاید به این دلیل است که من روح عجیبی دارم و هیچ چیز در زندگی من را اذیت نمی کند و نمی شنوم که احساس می کنم نگران هستم ، و اگر چیزی من را آزار می دهد ، بالا یا پایین می روم به هر طریقی که بتوانم. من معتقدم که یک بار متولد شده ام و یکبار فرصت دارم ؛ این زمان را صرف شکایت و “نمی توانم” می کنم. باید از زمانی که در این زندگی دارم به نفع خود استفاده کنم.

وی گفت: مهاجران در سراسر جهان مورد تبعیض قرار می گیرند. خود ایران یکی از بزرگترین کشورها در زمینه ارسال مهاجران است و خود مهاجران از ایران نیز این احساس را درک می کنند. دررفتگی دردناک ترین رویداد برای افراد از زمان تعیین مرزها است. در ایران این واقعیت وجود دارد که تعداد زیادی از مردم و جامعه افغانستان پذیرفتند ، با آنها زندگی کردند و با آنها خانواده تشکیل دادند و نسل جدیدی ایجاد کردند. اما به نظر من دلیل بی تفاوتی مهاجران توسط برخی افراد در هر جامعه چیزی جز جهل نیست. آنها نمی دانند مهاجران در چه دوره ای از زندگی هستند. آنها نمی فهمند که بی خانمان بودن چقدر دردناک است.

محمودی در مورد مهاجران افزود: هرکسی که از مکانی به مکان دیگر می رود و مهاجرت می کند ، در صورت تامین حداقل آنها ، نمی رود. ممکن است برخی بگویند کسانی که مهاجرت می کنند می خواهند آزاد باشند ، اما من می گویم که اینطور نیست ، بلکه آنها به دنبال شرایط بهتر هستند. اگر آنها می خواهند آزاد باشند ، چه کسانی هستند که برای دعا به آمریکا و اروپا می روند؟ آنها همچنین مسلمان هستند و از خاورمیانه مهاجرت کرده اند.

تهیه کننده سریال “همبازی” که فیلمهایی را نیز درباره نگرانی مهاجران افغان تهیه کرده است ، ادامه داد: مهاجران حداقل در دام افتاده اند. چند روز پیش با دکتر ملاقات کردم. محمودی ، دبیرکل دفتر شهروندان در وزارت کشور. من گفتم: “اگر مهربان باشید و به جای یک تا سه سال کارت ثبت نام پناهندگان افغان را تمدید کنید ، می دانید چند سال است که آنها اینجا هستند و آنها اینجا می میرند.” اگر این مدت سه سال باشد ، آنها می توانند زندگی خود را برای سه سال برنامه ریزی کنند. یا به عنوان مثال ، به مهاجران جوان با کارت پناهندگی گواهی دهید. اگر نگرانی ها و نگرانی های یکدیگر را برطرف کنیم ، همه مشکلات حل می شود.

محمودی در مورد وضعیت کنونی افغانستان و تسلط طالبان بر این کشور گفت: “امروز یک روز دردناک در افغانستان است.” من در بیست روز گذشته بدترین و تندترین روزهای زندگی ام را گذرانده ام. انتظار می رود که در آینده افغانستان با رویکرد طالبان تغییر کند. من یکی از امیدهای طالبان بودم که 20 روز پیش پس از بیست سال به قدرت رسیدم. همه شهرها در حال بازسازی بودند ، تلویزیون ها و روزنامه های زیادی ایجاد شد. تئاتر ، سینما و موسیقی موفقیت آمیز بودند ، اما به نظر می رسد در کمتر از بیست روز همه چیز به حالت عادی باز می گردد. طالبان دولت خود را آزاد اعلام کرد.

این فیلمساز افغان با اشاره به مقاومت مردم پنجشیر در برابر طالبان به رهبری احمد مسعود گفت: در چند روز گذشته احساس کردم که افغانستان برای احیای حس استقلال مردم به یک رهبر و قهرمان نیاز دارد. احمد مسعود عشق و محبت خدا به افغانستان است. جوانی از احمدشاه مسعود ، قهرمانی که به مردم افغانستان روحیه داد که تحقیر کافی است. اگر در آینده ضرری برای افغانستان وارد شود ، این برای کل منطقه است. امیدوارم دیگران به قهرمان احمد مسعود بپیوندند و به اخراج بیگانگان کمک کنند.

وی گفت: “ما نگرانی های زیادی برای آینده داریم.” زیرا من بیش از 37 سال پیش افغانستان را ترک کردم و اکنون ایرانی تبار افغان هستم ، اما افغانستان همان جایی است که من در آن متولد شده ام و در آنجا مالک و دارای خویشاوندان هستم. من فکر می کنم افغانستان در یکی از بدترین دوره های تاریخی قرار دارد. اتفاقی که افتاده تصمیم دیگران در مورد افغانستان و توافق ایالات متحده و پاکستان با طالبان است. پس از 20 سال ، افغانستان به ثبات نسبی دست یافته بود و مانند بسیاری از کشورهای جهان سوم ، دموکراسی را اجرا می کرد که در یک چشم بر هم زدن کاملاً از بین رفت.

محمودی در پایان گفت: تا سه روز دیگر تمام افغانستان در دو دست به طالبان واگذار می شود و فاصله یک مرکز ولایتی تا مرکز دیگر کمتر از پنج ساعت است. این یک خیانت تاریخی بزرگ است. امیدوارم این روزها را پشت سر بگذاریم. اکنون دنیای رسانه ها است و می توانید در تمام شبکه های اجتماعی مشاهده کنید که زنان در هر زمان در کابل به خیابان می آیند ، طالبان هرگز تصور نمی کردند. طالبان احساس می کنند در بیست سال گذشته بوده اند ، اما افرادی که در دو دهه گذشته هوشیارتر شده اند با فکر کردن در بیست سال گذشته نمی توان آنها را کنترل کرد.

نوید محمودی به همراه برادرش جمشید محمودی سریال های «سایبان» و «دلدار» را کارگردانی کرده و سریال «همبازی» را به تنهایی تهیه کرده است ؛ او همچنین نویسنده و کارگردان فیلم های “مردن در آب خالص” و “هفت و نیم” است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا