سلامت و تندرستی

نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی از قانون شفافیت مسنثنی شدند؟

روز گذشته سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس از اصلاح دو بند از طرح شفافیت سه قوه در این کمیسیون خبر داد و سایر دستگاه ها و نهادهای موجود در این کمیسیون با اشاره به اصلاح طرح شفافیت سه قوه گفتند. ماده 1-5 (1 طرح مذکور) به کمیسیون تقدیم شد، جلسه مسئولان دستگاه های اجرایی و کارشناسان مرکز تحقیقات تشکیل و هر دو بند با اصلاحاتی به تصویب رسید.
در همین حال محمدتقی نقدعلی، یکی دیگر از نمایندگان مجلس نیز گفت: این طرح همچنان در حال بررسی و پیشنهاد از سوی نمایندگان است و هیچ طرحی به تصویب نرسیده است.

نقدعلی

بیشتر بخوانید:

به گفته روح الله، شایستگی اصلاحات در مورد این دو بند مرجع در طرح شفافیت سه قوه کمیسیون مشورتی و امور داخلی اعمال شده است. بر اساس مصوبه کمیسیون در مورد بند 1-4 ماده (1) مقرر شد تبصره ای الحاق شود که در آن شورای تامین کشور، شوراهای تدارکات استان و شهرستان مستثنی شدند. همچنین تبصره ذیل بند 1-5 این ماده به نحوی اصلاح شده است که نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و مواد طبقه بندی شده توسط سازمان انرژی اتمی از شمول مقررات این قانون مستثنی هستند.

نقدعلی بر خلاف این دیدگاه معتقد است که مسائل امنیتی این سازمان ها تنها استثناء همه اطلاعات آنها نیست. گفت و گو با محمدعلی نقدلی، نماینده خمینی و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی را بخوانید.

اهمانطور که در مجلس مطرح شد، تغییرات و اصلاحاتی در طرح شفافیت سه قوه ایجاد شده است آیا برخی ارگان ها و سازمان ها از این طرح مستثنی هستند یا مستثنی هستند؟ جزئیات این طرح را توضیح دهید.
هنوز هیچ اصلاحی صورت نگرفته و این طرح در مجلس در حال بررسی است. و بر اساس پیشنهادات نمایندگان دائما در حال تغییر است. در حالی که عناوین کلی همه نهادها و سازمان ها را پوشش می دهد، پیشنهادات اصلی نمایندگان نمونه های خاصی از آن نهادها را ارائه می دهد. یعنی اغلب پیشنهادهایی برای یا با تایید برخی موسسات ارائه می شود، اما نه در جایی که نهادی از این شفافیت مستثنی باشد.

در برخی موارد استثناء اظهارنظر در مورد اطلاعات نظامی مبهم بود. نمایندگان همچنین پیشنهاد کردند که برخی از نهادهای نظامی مخفی بماند. پس از چند توصیه، این تبصره برای تصویب چکش و نظرات نمایندگان به کمیسیون ارسال شد تا حیطه محرمانگی مشمول همان موارد امنیتی باشد و آن چارچوب های امنیتی تحت عنوان شفافیت مازاد باشد. .

یعنی نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی از مفاد این قانون مستثنی نیستند؟
این سازمان ها عموماً از این قاعده مستثنی نیستند و در محدوده خاصی از استثناها قرار دارند. گاهاً نمایندگان پیشنهاد می‌کردند که محدوده استثنائات این گونه سازمان‌ها فقط در حوزه مسائل امنیتی باشد و نه در موارد غیرامنیتی و محرمانه. توصیه های نمایندگان گاهی اوقات با ارسال به کمیسیون برای ارائه به مجلس نمایندگان پس از جمع بندی دنبال می شد.

بنابراین با این تفاسیر هیچ طرحی برای اصلاحات و استثنائات شفافیت قوای سه گانه در مجلس مجاز نیست، درست است؟
بله، تاکنون هیچ طرح و بازسازی مصوب نشده و اتفاق جدیدی نیفتاده است.

تکلیف این طرح شفافیت چه زمانی تعیین و در دستور کار صحن علنی مجلس قرار می گیرد؟
به سرعت! این طرح شفافیت در دست بررسی و در دستور کار قرار دارد. در این موارد پس از ارائه به کمیسیون ظرف یکی دو روز وارد حوزه عمومی شده و روال عادی خود را طی می کند که در پایان طرح مشخص می شود.

آیا اصلاحیه یا پیشنهادی غیر از استثنائات برخی سازمان ها وجود دارد؟
خیر، پیشنهاد دیگری وجود ندارد و در نهایت مقرر شد این کارگروه ظرف یک ماه آینده اصلاحات و پیشنهادات تکمیلی نمایندگان را جمع آوری و طرح نهایی خود را مجددا به کمیسیون ارائه کند.

21217

دکمه بازگشت به بالا