جامعه

هزاران زن سعودی برای رانندگی قطار ثبت‌نام کردند

در پی اعلام استخدام 30 راننده زن در قطارهای سریع السیر در مسیر مکه و مدینه، 28 هزار نفر برای این سمت اقدام کرده اند.

به گزارش امروزنگار، 28 هزار متقاضی برای این کار درخواست دادند که در اوایل ژانویه با استقبال گرم زنان سعودی مواجه شد، زمانی که در اوایل ژانویه اعلام شد 30 راننده زن قطار برای تردد قطارهای سریع السیر در مسیر مکه – مدینه استخدام می شوند.

مرکز آموزش فنی راه آهن عربستان در 12 ژانویه اعلام کرد که زنان عربستانی ثبت نام در برنامه “زنانی که قطار سریع السیر را اداره می کنند” را آغاز کرده اند. بر اساس این اطلاعیه، زنانی که دوره آموزشی یکساله را در برنامه رینفی-سعودی با موفقیت پشت سر بگذارند، فرصت شغلی تضمینی خواهند داشت.

شرکت اسپانیایی Rinfee که قطارهای پرسرعت را در عربستان سعودی راه اندازی می کند، می گوید ارزیابی آنلاین سوابق تحصیلی و مهارت های زبان انگلیسی به آنها کمک کرده است تا تعداد داوطلبان واجد شرایط را به نصف کاهش دهند.

قرار بود دوره آموزشی قطارهای سریع السیر برای زنان از 15 فوریه آغاز شود، اما رینفی برای تسکین زیاد داوطلبان اعلام کرده است که انتخاب نهایی را برای داوطلبان تا اواسط مارس انجام خواهد داد. قطارهای سریع السیر به شهرهای مکه و مدینه.

طبق اعلام اولیه، کارآموزان در طول دوره آموزشی ماهانه 4000 سعودی (1065 دلار) حقوق دریافت خواهند کرد و به عنوان کارمند آموزش دیده تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار خواهند گرفت. زنانی که پس از فارغ التحصیلی در این سمت مشغول به کار شوند، ماهیانه تا هشت هزار سعودی حقوق دریافت خواهند کرد.

قطار سریع السیر حرامین یک سرویس پرسرعت است که شهرهای مکه و مدینه را از طریق شهر جده (واقع در ساحل دریای سرخ) در یک مسیر 450 کیلومتری به هم متصل می کند. این خط ریلی که قطارهای آن با سرعتی نزدیک به 300 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند، از اواخر سال 2018 راه اندازی شده و قادر است سالانه بیش از 60 میلیون مسافر را جابه جا کند.

رینفی در حال حاضر 80 مرد را برای رانندگی قطارها در عربستان سعودی استخدام و آموزش می دهد و می گوید که مایل است فرصت های شغلی برای زنان محلی در این منطقه ایجاد کند.

به دلیل قوانین سخت‌گیرانه تفکیک جنسیتی، در سال‌های اخیر، فرصت‌های شغلی زنان به زبان عربی به نقش‌هایی مانند تدریس و کار در زمینه پزشکی محدود شده است. زنان عرب تا سال 2018 اجازه رانندگی در این کشور را نداشتند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا