جامعه

همه چیز درباره “کاشت حلزون شنوایی” در ایران

صدا؛ این تنها آرزوی کودکان ناشنوا و خانواده هایشان است. آرزویی که برای برخی از این کودکان با کاشت کاشت حلزونی که قادر است دنیای پر از سکوت آنها را با صدا رنگ آمیزی کند به دست می آید…

به گزارش امروزنگار، یکی از دستاوردها و امیدهای علم پزشکی برای کودکان ناشنوا کاشت حلزون شنوایی است که با موهبت شنوایی می تواند زندگی عادی را به آنها هدیه دهد. لازم به ذکر است که کاشت حلزون شنوایی از سال ۱۳۷۲ در کشورمان آغاز شد و از آن سال تا کنون که ۲۹ سال از شروع کاشت حلزون در کشور می گذرد بیش از ۱۶۰۰۰ هزار مورد کاشت حلزون در سراسر کشور انجام شده است. . این به معنای گوش دادن به کودکانی است که هیچ صدایی در زندگی خود نداشته اند.

در حال حاضر با اقدامات انجام شده برای توسعه مراکز کاشت حلزون شنوایی در کشور، تعداد مراکز به 15 مرکز رسیده و تلاش می شود تا بیماران ناشنوا در سراسر کشور به این خدمات دسترسی داشته باشند.

در عین حال اخیراً موضوع کاشت حلزون مورد توجه دولت ها قرار گرفته است و طرح تحول ملی در کاشت حلزون برای تسریع و تسهیل رسیدگی به مشکلات بیماران ناشنوای کاندید کاشت حلزون شنوایی از شهریور ماه جاری آغاز شد. سال امسال. طرحی که دو هدف اصلی داشت؛ تسریع در انجام روش های کاشت حلزون و کاهش لیست انتظار برای این روش ها و همچنین صفر شدن هزینه کاشت حلزون برای بیماران. به این ترتیب با شروع انقلاب ملی کاشت حلزون شنوایی و اقدام سریع هیئت امنا برای صرفه جویی ارزی در درمان بیماران پروتز، لیست انتظار کاشت حلزون به صفر رسید و در عین حال، وجود داشت. آ. هزینه ها برای بیماران رایگان بود.

به گفته مسئولان هیأت امنای صرفه جویی ارزی در امور بیماران، در سال 1400، 1430 کاشت حلزون حلزون در یک سال ساخته شده است، اما در شش ماهه اول سال 1401 بالغ بر 1209 پروتز به مراکز تحویل داده شده است. این است. پیش بینی می شود این تعداد به 1800 افزایش یابد. پروتز نیز تا پایان سال وارد می شود.

البته لازم به ذکر است که طبق آمار وزارت بهداشت، بر اساس آمار کشوری، از هر 1000 تولد زنده، دو نوزاد ناشنوای کامل و عمیق هستند. اکنون تعداد تولدها در کشور ما بین یک میلیون تا یک میلیون و 300 هزار تولد در سال های اخیر است و بر این اساس حدود 2000 تا 2700 کودک ناشنوا متولد شده اند. البته این آمار بسته به شرایط می تواند بیشتر یا کمتر باشد. اکنون گفته می شود بین 40 تا 60 درصد این کودکان شرایط کاشت را دارند. بر این اساس، وزارت بهداشت اعلام کرد با اجرای طرح ملی تحول در کاشت حلزون، مدت انتظار کودکان ناشنوا برای کاشت حلزون شنوایی دیگر طولانی نخواهد شد و این عمل برای بیماران واجد شرایط به سرعت انجام می شود.

شرایط کاشت حلزون برای کودکان ناشنوا

طبق اعلام هیات امنای ارزی پس انداز در درمان بیماران، هنگام تولد کودک ناشنوا، ناهنجاری دیگری وجود دارد که اجازه کاشت حلزون را نمی دهد. به عنوان مثال در کاشت حلزون باید وسیله ای را در داخل گوش قرار داد، اما در برخی از کودکان گوش به هیچ وجه تشکیل نمی شود و در عوض دارای بافت غیر فعالی است که به هیچ وجه اجازه قرار دادن دستگاه را نمی دهد. در عین حال وقتی پروتز را داخل گوش قرار می دهید، مسیرهای عصبی باید سالم باشند. در برخی از کودکان، این مسیرهای عصبی مشکل دارند یا عصب وجود ندارد، بنابراین این کودکان کاندیدای کاشت نخواهند بود. از طرفی وقتی برای کودک کاشت حلزون انجام می دهید، این کودک باید در جلسات گفتار درمانی شرکت کند. بنابراین برای اینکه بتواند یاد بگیرد باید حداقل ضریب هوشی داشته باشد. کودکان دارای عقب ماندگی ذهنی شدید از کاشت حلزون نفعی نخواهند برد.

عصر طلایی کاشت حلزون

در عین حال هر عضوی در بدن که استفاده نشود به مرور زمان عملکرد خود را از دست می دهد. در میان مسیرهای عصبی که از قبل وجود دارد، مسیرهای عصبی از بدو تولد و زمانی که در معرض محرک های محیطی قرار می گیرند، ایجاد می شوند. هنگامی که از یک مسیر عصبی استفاده نمی شود، این مسیر به تدریج ناپدید می شود و دیگر کار نمی کند. بنابراین بهتر است کودکانی که برایشان کاشت حلزون تجویز می شود این کار را در اسرع وقت انجام دهند. البته باید حداقل هایی مانند وزن مناسب و … وجود داشته باشد. همچنین طبق اعلام وزارت بهداشت، بازه سنی یک سال را به عنوان حداقل سن برای کاشت حلزون اعلام می کردند، اما اکنون در مراجع علمی جدید، این سن را کمی کمتر اعلام کردند. از طرفی تا چهار سالگی پاسخ های خوبی از کاشت حلزون به دست می آید. حتی کاشت حلزون بعد از چهار سالگی جواب می دهد، اما نیاز به کار بیشتری دارد و احتمال موفقیت کمتر خواهد بود. اما بیش از چهار سال است که موارد موفقی در کشور وجود دارد. در هر صورت سن طلایی کاشت حلزون را تا چهار سال می گویند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا