جامعه

هموطنان مراقب پخش گاز مونواکسید کربن در فضاهای بسته باشند

سرپرست مرکز اورژانس تهران از همراهان مسافر خواست مراقب انتشار گاز مونوکسید کربن در فضاهای بسته باشند و قبل از استقرار در استراحتگاه از خروجی های این گاز مطمئن شوند.

به گزارش امروزنگار، یحیی صالح طبری گفت: در شرایط آب و هوایی کنونی کشور با کاهش دما و سرمای بیش از حد در برخی نقاط کشور مواجه هستیم و گاهی همسفران از اجاق های پخت و پز یا وسایل گرمایشی فضا استفاده می کنند. آنها چادرها، کمپینگ ها یا خانه هایی را که برای مدت طولانی مورد استفاده قرار نگرفته اند بسته بندی می کنند.

وی گفت: در این صورت نیاز است پنجره ها باز شوند تا گاز مونوکسید کربن ناشی از سوختن پیک نیک و وسایل گرمایشی از فضا خارج شود در غیر این صورت آرام و آرام مردم گازگرفته می شوند.

رئیس مرکز اورژانس تهران گفت: علائم گازگرفتگی ابتدا با سردرد، حالت تهوع، تاری دید و استفراغ و سپس کاهش سطح هوشیاری انسان و در نهایت مرگ همراه است.

صالح طبری گفت: از عزیزان تقاضا داریم ابتدا محل خود را بررسی کرده و از باز بودن فضای شلنگ بخاری اطمینان حاصل کنند تا بخارات ناشی از بخاری و وسایل گرمایشی به راحتی از فضاهای مسدود شده خارج شود.

وی یادآور شد: گاهی مشاهده شده است که پرندگان با ساخت لانه و بازگرداندن گاز مونوکسید کربن به داخل منازل و محل اسکان مسافران، سوراخ های لوله اگزوز را مسدود کرده اند.

رئیس مرکز اورژانس تهران گفت: دوستان و مسافران حتماً این هشدارها را جدی بگیرند تا در بهترین روزهای سال نو صدای خانواده های بی سرپرست را نشنوند.

به گزارش وبسایت وبدا، در چند روز اخیر متاسفانه برخی از هموطنان بر اثر بی توجهی به این هشدارها جان خود را از دست داده اند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا